VR Gözlük

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Almaya Değer mi?

Rüyalarımızı süsleyen ışın kılıçlarını Beat Saber oyunu ile birlikte gördükten sonrasında hepimizin aklına takılmıştır bu mevzusu.  Sanal gerçeklik gözlüğü almaya değer mi? Ben de zamanında bu konu ile ilgili sıkıntılar yaşayıp düşüncelerim ve kararlarım ile boğuşmamdan kaynaklı sizi daha doğru ve net bir şekilde yönlendirebileceğimi düşünmekteyim. Bu yüzden elimden geldiğince tüm bu sorunlara değinip sizlere en doğru cevapları vermeye çalışacağım.

Gözlüğü Almaya değer mi? Almazsam Bir şeyler Kaçırır mıyım?

Evet arkadaşlar herhalde hepimizin aklına takılan bu soruya olabildiğince ayrıntılarına inerek cevaplamaya gayret edeceğim. Öncelikle sanal gerçeklik şu ana kadar ki oynadığınız oyunlardan çok daha farklı bir deneyim olsa da aslında hep içinde olduğumuz bir olay. Sadece çok daha fazlası…

Herkes az çok küçüklüğünde veya okul hayatında belli başlı sporlar ile uğraşıp zaman geçirmiştir. Futbol, basketbol veya dövüş sporlarına yönelmiştir ancak kimse eline gerçek bir ışın kılıcı alma hissini yaşayıp notaları doğramamış veya elinde oluşturduğu farklı büyülerle başkalarına karşı savaşmamıştır. İşte Sanal gerçeklik başlıkları tam olarak bize bunu sunuyor. Gerçek hayatta yapabilmeyi dilediğiniz farklı deneyimleri kolaylıkla ulaşıp bunu en gerçek hissettirebilecek haliyle size yaşattırıyor. Sizler isterseniz büyücü olup karşınızdakiler ile savaşabilir veya isterseniz tırmanılması mümkün olmayan noktalara tırmanabilirsiniz.

the Climb İçi Görüntü

Farklı ve keyifli şeyler yapmayı seven biriyseniz sanal gerçeklik gözlüğünüzün olmaması bir çok farklı oyun ve simülasyon deneyimini kaçırdığınız manasına geliyor. Özellikle de oyunlara ilginiz varsa kesinlikle Sanal Gerçeklik oyunlarını bir kez bile olsa denemelisiniz.

Ne Kadar Gerçekçi Hissettiriyor?

Yukarıdan da anlayacağınız üzere VR sizi olabildiğince vücudunuzu hareket ettirterek oyun oynamanızı sağlar. Vücudunuzla yaptığınız hareketler ve gözlükten gördüğünüz görüntüler birleştiğinde ise oyunun içinde olduğunuzu hissetmeye başlarsınız. Bu his oynamaya devam ettiğinizde o kadar kuvvetlenebilir ki oyunlara dalışınızı gerçekleştirdikten sonrasında gerçek dünya ile aranızdaki tüm bağları size unutturabilecek kadar kuvvetlidir.

Aman dikkat! Bu tarz büyük oyunları oynayabileceğiniz gözlükleri aldığınızda kurulum sırasında size gerçek dünyadaki eşyalara çarpmamanız için belirli bir alan çizdirir. Bu alan küçük bir ihtimal bile olsa aldığınız VR gözlüğe gelen güncellemeler nedeni ile kapanabilir. Siz her ihtimale karşı oyunlara girerken alanların açık olup olmadığını kontrol edin, yoksa benim gibi oyuna fazlasıyla dalıp duvara yanlışlıkla yumruk atıp kontrolcülerinizi kırabilirsiniz.

Bilgisayarın muhteşem teknolojik yapısı ve kaliteli bir sanal gerçeklik gözlüğü ile birleşmesi sizi girdiğiniz sanal evrenin dünyasına bir o kadar kuvvetli bir şekilde bağlıyor. 1070 veya 1080 ekran kartları ile bu oyun grafiklerinin ne hal alabileceğini düşünmesini artık size bırakıyorum. Veya 2080Ti ile…

Bilgisayar Oyunları Niçin Bu Gerçekçiliği Yakalayamıyor?

Bilgisayardaki oyunlar her ne kadar bizi heyecanlandırsa da maalesef bu denli içine alamıyor. Bunun sebebi genel olarak bu oyunları oynarken VR’da ki kendi gözünüzden gördüğünüz açıdansa ekrana bıkıp bir şeyleri kendi eliniz kolunuzla yapmaktansa klavye ve fare yardımıyla yapmanızdan kaynaklanıyor. Hal bu şekilde olduktan sonrasında grafikleri ehh işte olan bir sanal gerçeklik oyununun gerçekçiliği bile muhteşem grafikleri ve süper ışıklandırmaları olan bir bilgisayar oyunundan kat kat daha gerçekçi olabiliyor. Bu durumda “” Sorusu da kendi kendine bir cevap taşıma niteliği kazanmış oluyor.

  Seeking Dawn, Vive ve Rift'ten Sonra PlayStation VR'a da Geliyor
Pavlov – CS GO VR Oyun İçi Görüntü

Genel olarak benim ve etrafımdaki arkadaşlarımın sanal gerçeklik oyunlarından sonrasında diğer pc oyunlarına yönelik oynama istekleri düşüyor. Bunun sebebi ise içine girdiğiniz bu kadar içerikli dünyadan sonrasında klavye ve farenin artık etkisini kaybediyor olması. CS Go oyununu full VR da oynayıp silahı kendi elinizle kurup şarjörü değiştirmeye kadar kendi ellerinizle yapmanın keyfini aldıktan sonrasında neden klavye ve fareye geri dönülsün ki?

Tabii ki de tamamen yok ediyor demiyoruz. Sonuçta sanal gerçeklik sizden belirli bir enerji talep ediyor o yüzden çok uzun süre başında duramıyorsunuz. Genel olarak bir 3 saat sonrasında yorulmaya başlayabilirsiniz.

VR Başlık Aldığımda Tek mi Kalacağım?

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Almaya Değer mi? Sorusunun bir kaynağı da kesinlikle budur arkadaşlar. Ben de başlarda gözlüğü aldığımda Türk oyuncu bulmakta zorluk çektim. Ancak inanın oynadığınız multiplayer oyunlarda bile arada Türk oyuncular ile karşılaşıp birbirimiz arkadaş ekleyerek tanışabilmeniz gayet mümkün. Yani bu konu ile ilgili bir sıkıntınız olmasın. Hem gerekirse facebook sayfamızdan diğer Türk oyunculara ulaşabilir. Forum sitemizden birbirinize yardımcı olabilir hatta ve hatta Steam yorumlarından bile Türk oyuncu bulmanız gayet mümkün.

Sanal Gerçeklik gözlüğü kullanıcı sayısının son dönemlerde oldukça arttığını düşünürsek online oyunlarda zaten herhangi bir oyuncu bulma sıkıntısı yaşamıyorsunuz. Tabii bu birazda girdiğiniz oyunun popülerliğine göre de değişiklik gösterebilir. CS Go vr olsun PUBG VR olsun bunlarda oyuncu bulma sıkıntısı çektiğimi hiç hatırlamıyorum.

HTC ve

O Kadar Para ve Masraf Buna Değecek mi Sistemim Yetecek mi?

Sanal Gerçeklik Gözlükleri bildiğiniz kadarıyla pahalı gözlükler. Ve aynı zamanda güçlü sistemler istemekte. Ama biliyoruz ki artık bir çoğumuzun bilgisayarı bunları kaldırabilecek güçlerde. Dönem ilerledikçe herkes bilgisayarını yeniliyor ve bu bilgisayarlar belli bi derece de olsa VR’ı kaldırabilecek yeterlilikte oluyor. Tüm bu gerçekçilik ve yaşayacağınız deneyimi düşündüğümüzde Sanal Gerçeklik Gözlüğü almanıza değer mi sorusunun cevabı gitgide daha da netleşiyor. Eğer etrafınızda Oculus Rift veya gibi cihazlardan oyun oynatabilecek sanal gerçeklik alanları var ise mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Genel olarak ilk Sanal Gerçeklik deneyiminizden sonrasında hissedeceğiniz şey daha önce hiç oyun oynamamış olduğunuz hissi olacağından demek istediklerimi çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Ben ilk VR oyunumu oynadıktan sonrasında uzun bir dönem boyunca sanal gerçeklik cihazı alabilmek için çabaladım. Ve doğrusu bu harcadığım çaba sonuna kadar yerini buldu.

Sistem

Sanal Gerçeklik gözlüğü sistemi toparlamak ile uğraşamayacak arkadaşlar için ise yardımlarına Oculus Quest başlığı yetişebilir. Paylaşılan bilgiler doğrultusunda bilgisayara ihtiyacı olmayan bu başlık sizin bilgisayardaki VR oyunlarını bilgisayarsız bir şekilde oynayabilmenizi sağlayacak.

Kaliteli VR oyunlarının sayısı gerçekten de az olsa da gün geçtikçe sayısı artıyor ve elinizdeki oyunlarla bile zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacak bir hale geliyorsunuz. Fiyat performans bakımından bu işe yaklaştığınızda verdiğiniz paranın karşılığını tamamen bulduğunu göreceksiniz.

Aklıma gelebilecek sorunları olabildiğince cevaplandırmaya çalıştım. Ancak aklınıza takılan kısımlar olursa forumdan yazmayı unutmayın.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Almaya Değer mi? sizde düşüncelerinizi bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Obduction PlayStation 4 VR Oyunu İle Keşif Yapmaya Hazır Olun

Oculus Go Satışı Avrupada Perakendeciler Üzerinden Başladı

Seeking Dawn, Vive ve Rift’ten Sonra PlayStation VR’a da Geliyor

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen GİRİŞ YAP
  Abone Ol  
Bildir