OpenXR API’sini Güncelledi

5 dakika, Okuma Süresi

Khronos, sürüm 1.1 güncellemesiyle platformlar arası AR/VR/MR uygulama geliştirme desteğini optimize etmek için OpenXR API’sini güncelledi. Bu hamle, birden fazla uzantıyı OpenXR API’de birleştirerek uygulama geliştirme döngülerini, yani destek uç cihazlarının arkasındaki farklı kodlama çerçevelerini azaltmak için satıcıya özgü birden fazla uzantıyı düzene sokuyor.

OpenXR API, Acer, ByteDance, Canon, HTC, Magic Leap, Meta, Microsoft, Sony, XREAL, Qualcomm, Valve ve Varjo gibi satıcıların birçok XR kulaklığının arkasındaki temel parçadır. Ayrıca Autodesk VRED, Blender, Godot, NVIDIA’nın Omniverse, StereoKit, Unreal Engine ve Unity gibi RT3D geliştirme hizmetleri OpenXR entegrasyonunu desteklemektedir.

Varjo’daki OpenXR sistem mimarı Denny Rönngren şunları söyledi:

Varjo, 2019’dan bu yana OpenXR’ye katkıda bulunan ve benimseyenlerden biri ve kurumsal müşterilerimizi OpenXR 1.1’in en ileri özellikleriyle donatabildiğimiz için heyecanlıyız. Diğer önemli güncellemelerin yanı sıra, dörtlü görünüm yapılandırması bu sürümün temel bir parçası olup, geliştiricilerin Varjo’nun karma gerçeklik gözlükleriyle insan gözü çözünürlüğünde görüntü oluşturma eşiğini düşürüyor. OpenXR 1.1’in genel olarak XR endüstrisi üzerinde yaratacağı dönüştürücü etkiyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

OpenXR Çalışma Grubu Başkanı Alfredo Muniz ayrıca güncellemenin geliştirmeyi basitleştirmesinin yeniliği teşvik ederken geliştiricilere “çığır açan, sürükleyici, platformlar arası deneyimler yaratmaya odaklanma” yetkisi verdiğini söyledi.

Dahası Muniz, OpenXR 1.1’in “hızla gelişen bir ekosistemin dinamik gereksinimlerine yanıt verirken, OpenXR standardını geliştirmek ve geliştirmek için Çalışma Grubunun ve genişletilmiş XR topluluğunun kolektif bağlılığını temsil ettiğini” açıkladı.

OpenXR API’sini Güncelledi Yeni OpenXR 1.1 Entegrasyonları

Yeni OpenXR çerçevesi, son cihazdan bağımsız olarak XR uygulamalarının geliştirilmesini geliştirecek birçok yeni özellik içeriyor.

Muniz şunları da ekledi:

OpenXR 1.1, XR endüstrisinde yaygın olarak benimsenen bu açık standardın geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. OpenXR 1.0, temel yetenekleri ve uzantılar aracılığıyla yeni işlevsellik denemelerinin temelini sağladı. Artık Çalışma Grubu, parçalanmayı azaltmak ve gerçek platformlar arası uygulama taşınabilirliğini sağlamak için yeni işlevsellik sağlama esnekliği ihtiyacını kanıtlanmış teknolojinin birleştirilmesiyle dengeleyen düzenli temel özellik güncellemelerini yönetmek üzere dönüyor.

Bu güncellemelerin birçoğu son derece tekniktir ancak hepsi gereksiz süreçleri azaltmak ve etkileşimli teknolojiyi, yani en yüksek hassasiyeti gerektiren izlemeyi optimize etmek için çalışır.

OpenXR 1.1, bir dizi yeni güncellemeyle birlikte geliyor; bunlardan biri, sabit ölçekli içeriği yeniden konumlandırırken kalibrasyon prosedürlerini ortadan kaldırıyor.

Yeni stereo foveated rendering, göz izleme özelliklerini geliştiriyor ve bu özellik oldukça yaygın; Unity, Unreal ve NVIDIA Omniverse’de şimdiden kendine yer buluyor.

NVIDIA Uzamsal Bilgi İşlem ve XR Başkan Yardımcısı David Chu, API çerçevesinin “çeşitli” XR cihazlarına taşınabilir erişim sağlaması nedeniyle firmanın OpenXR’yi “anahtar açık standart” olarak gördüğünü belirtti.

OpenXR 1.1, geliştiriciler için parçalanmayı azaltırken önemli işlevleri birleştirmede önemli bir adımdır. NVIDIA, gelişmiş sürükleyici deneyimlerin geniş bir cihaz yelpazesine esnek bir şekilde sunulmasını sağlayan CloudXR Suite’te OpenXR’den yararlanmak için çalışıyor.

Unity’nin baş yazılım mühendisi Peter Kuhn ayrıca firmanın OpenXR desteğinin Unity geliştiricilerine “sonuçta XR topluluğunun büyümesini hızlandıracak ve sürükleyici hikaye anlatımı için yeni olanakların kilidini açacak gelişmiş uyumluluk” sağlayacağını belirtti.

1.1, uzantıları birleştirmenin yanı sıra geliştiricilere, kolaylaştırılmış eylem sistemi programlaması, genişletilmiş evrensel araçlar seti, yeni hata kodları ve spesifikasyonun amacına ilişkin daha kesin açıklamalar gibi diğer küçük iyileştirmeleri de sağlayacak.

OpenXR, ikinci çeyrekte ayrıca tüm Conforman platformlarında işlevselliği ve uygulamayı geliştirmek için yeni ve geliştirilmiş bir OpenXR Uyumluluk Test Paketi (CTS) yayınlayacak. CTS şu anda ikinci çeyrek sürümünden önce geliştirici sürümü olarak mevcut.

Birlikte Çalışabilirliği Sağlamak İçin Sektör Liderleriyle Çalışmak

OpenXR Çalışma Grubu, platformlar arası XR içeriğini optimize etmenin en iyi yollarını belirlemek için çeşitli sektör liderleriyle birlikte çalışıyor.

İşletmelerde, bir işyerinde bulunabilecek cihazların çeşitliliğinin artması nedeniyle birlikte çalışabilirlik hayati öneme sahiptir ve bu yıl daha fazla cihazla birlikte birlikte çalışabilirlik daha kritik hale gelecektir. Ayrıca, XR gelişiminin iyileştirilmesi uygulamaların genel kullanıcı deneyimini de iyileştirecektir.

OpenXR Çalışma Grubu, API hizmetini geliştirmek için sektör çapındaki geri bildirimlerden yararlanıyor. Özellikle firma, “XR’daki inovasyonun hızını hızlandırmak ve açık bir ekosistemi ve topluluğu teşvik etmek” amacıyla en son API sürümünü Qualcomm’un Snapdragon Spaces platformunda dağıtmak için çalışıyor. Bu, XR endüstrisi için parçalanmayı azaltan ve yeni özellikler ekleyen önemli bir kilometre taşıdır. Geliştiriciler için sürükleyici uygulamaların oluşturulmasını basitleştiren; Qualcomm Technologies Ürün Yönetimi Kıdemli Direktörü Brian Vogelsang şöyle konuştu :

Collabora’nın XR lideri Frederic Plourde, Collabora gibi firmaların “geniş bir cihaz yelpazesinde kusursuz uyumluluk ve performans sağlamak için” açık kaynaklı bir OpenXR çalışma zamanı olan Monado’ya “önemli yatırımlar” yaptığını söyledi.

XR Gözlük satıcıları da dikkat çekiyor; HTC başkan yardımcısı Asii Wu, firmanın “standartları açmaya ve XR deneyimlerinin oluşturulmasını kolaylaştırmaya kararlı olduğunu” söyledi. Wu ayrıca HTC VIVE’ın PC ve AIO’da OpenXR 1.1’i desteklediğini belirtti.

Öte yandan Meta’nın kıdemli personel mühendisi Jonathan Wright, OpenXR 1.1’in “geliştiricilerin XR uygulamaları geliştirmesini kolaylaştırmaya yönelik bir adım daha” olduğunu söyledi.

Wright şunları da ekledi:

Açık ve birlikte çalışabilen bir XR ekosistemi oluşturmaya çalışırken OpenXR standardının gelişimini desteklemeye devam ediyoruz.

Platformlar arası XR uygulamaları için standardizasyonu desteklemeye hazır diğer endüstri liderleri, Xreal, OPPO ve Pico gibi donanım firmalarıdır.

Pico, 2022’de PICO Neo3 ve PICO 4 cihazları için OpenXR’yi benimsedi ve OpenXR Çalışma Grubuna sürüm 1.1 güncellemesini oluşturmak için geri bildirimde bulundu, firma yaklaşan gözlük güncellemesinde 1.1’i tamamen benimsemeyi planlıyor: “Devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” PICO’nun XR Vakfı mühendisliği başkanı Jian Zhang, ” Çalışma Grubu ve toplulukla birlikte platformlar arası XR gelişimini ilerletmek” dedi.

XREAL, bu yıl yeni bir XR cihazı piyasaya sürmek için çalışıyor ve satıcı, OpenXR 1.1 API’sini cihazın Nebula OS’sine ve tüm ürün yelpazesine entegre etti. OPPO ayrıca standardizasyon hedeflerine ulaşmak için MR Glass Developer Edition’da OpenXR 1.1’i kullanıyor.

Sektör bu önemli çapraz donanım güncellemesini dikkate alıyor. Ancak Apple dikkate değer bir istisnadır; şaşırtıcı değil. Ancak bunun OpenXR’nin veya Apple’ın gelecekteki hedeflerini nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

TeknoVR