Moss: Book II İncelemesi

"Moss: Book II", olay örgüsünden ana oynanışa kadar, "evrim" peşinde büyük değişiklikler yapmadan önceki oyunun mükemmel temelini sürdürüyor ve genişletiyor. Sanal gerçeklikte faklı bir bakış açısı ile hikaye tarzı oyunları seviyorsanız sizin için iyi bir seçenek diyebiliriz.

8 dakika, Okuma Süresi

Moss: Book II İncelemesi ile hikaye vr oyun sevenler için,  VR’ye farklı bir bakış açısı getiren bu oyunu tanıtmaya çalıştık. 2018 yılında sevimli küçük fare Quill, “Moss”un ilk neslini ilk kez oyuncularla buluşturmuştu. O dönemde piyasadaki ana akım VR oyunlarının çoğu, ana görüşlü atış ve aksiyon-macera oynanışıydı.

Moss, sanal gerçeklik hissini vurgulamak için birinci şahıs bakış açısını kullanmayı tercih etmedi. Bunun yerine farklı bir yaklaşım benimsedi ve üçüncü şahıs bakış açısını kullandı. Masal benzeri görüntüler ve sevimli karakterlerle birleştiğinde, sektörde farklı bir hava estirdi.

moss: book ii i̇ncelemesi

Görünüşte VR’ye dönüştürülmesi gerekmeyen bir VR oyun. Sadece mükemmel satış sonuçlarına sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda mükemmel kalitesi de medya ve oyunculardan oybirliğiyle övgü alıyor. Moss, büyük oyun seçim etkinliklerinde çeşitli boyutlarda 30’dan fazla ödüle aday gösterildi. Maalesef o yılki rekabet çok güçlüydü ve Yılın VR Oyunu tacını kaçırdı. Temmuz 2021’de bu oyunun tüm platformlardaki kümülatif satışlarının 1 milyon adedi aştığı ve satışların 22,5 milyon ABD dolarına ulaşmasının beklendiği açıklandı.

Bu “küçük fare masalını” yaratan Amerikan stüdyosu Polyarc, 2015 yılında eski Bungie ve Rockstar çalışanları tarafından kuruldu. “Moss” onların ilk eseri. Polyarc, sektörde üne kavuştuktan sonra aldığı finansmanı AR işini büyütmek için kullanmış ancak işinin temeli olan VR da peşini bırakmamış. Ekip tarafından yaratılan devam oyunu “Moss: Book II” dört yıl sonra piyasaya sürüldü. Yayınlanmak için ilk olarak PSVR platformunda seçildi. Quest sürümü piyasaya sürülmeden önce yaklaşık 4 ay boyunca özel kaldı.

İkinci nesil selefinin güzel geleneklerini sürdürüyor mu? Hangi yönlerden gelişti? Bir milyon satışa daha ulaşma şansı var mı? Bu Moss: Book II İncelemesinde, göz alıcı yeni oyunu değerlendirdik.

Moss: Book II İncelemesi

Çoğu VR oyununun aksine, “Moss” sabit bir sahne + üçüncü şahıs bakış açısı kullanıyor. Oyuncu, oyunun başkahramanını oynamaz, ancak tamamen yabancı değildir, ancak koruyucu elf’e benzer bir kimliktir. Küçük fare Quill’in zorlukların üstesinden gelmesine yardım edin. Yapım ekibinin önerdiği oyun yöntemi “oturma pozisyonu”dur. Oyuncunun arkasında bir sahne modeli olsa da temelde önemli bir bilgi yoktur, bu nedenle sadece önünüzde olana odaklanmanız gerekir. Başınızı ne kadar çevirirseniz çevirin, sahne şiddetli bir şekilde sallanmayacağından VR’nin hareket hastalığı konusunda endişelenmenize gerek yok.

moss: book ii i̇ncelemesi

Her ne kadar yalnızca grafik ve oynanış açısından bu oyun VR’a güvenmeden tamamen mümkün görünse de, Polyarc Studio’nun yaratmak istediği sürükleyicilik, oyuncuların kitaptaki masal dünyasına girmelerine olanak tanımak. İkinci neslin başlığı ise “Moss: Book II” olup, aynı zamanda “kitap” kavramını da ön plana çıkarıyor ve bunun hikaye açısından önceki çalışmaların devamı olan “ikinci cilt” olduğunu gösteriyor.

Oyuncu oyuna girdiği andan itibaren, kilise gibi görkemli bir binada önündeki kitaplara göz atıyor. Sadece olay örgüsünün ara sahnelerinin dinamik resimlerinin elle çevrilmesi gerekmiyor, aynı zamanda sahne her değiştirildiğinde de elle çevrilmesi gerekiyor. siyah bir ekran, bir kitabı çevirmenin ses efekti duyacaksınız.

Oyunun konusu ve diyalogları aynı anlatıcı tarafından seslendiriliyor, farklı rollerde farklı sesler kullanacak, bu da onun becerisini gösteriyor, bu duygu aynı zamanda büyüklerimizin hikayelerini dinlediğimiz çocukluğumuzdaki duyguyu da hatırlatıyor. Polyarc, yalnızca resmi Çince altyazı hazırlamakla kalmamış, aynı zamanda 1. nesilden beri Mandarin dublajı (ve hatta Kantonca) da sunmaktadır, bu nedenle altyazıları kapatmak ve yerel dublajı seçmek size en iyi oyun deneyimini verecektir.

Her ne kadar ana perspektif VR çalışmaları kadar sürükleyici olmasa ve oyuncu ile ortam ve karakterler arasındaki etkileşim nispeten sınırlı olsa da güzel sahneler arasında sevimli küçük farelerin önünüzde canlanmasını izlemeyeceksiniz.

Ne yazık ki, oyuncunun elleri iki mavi ışık topuyla temsil ediliyor, bu da etkileşimler sırasında, özellikle de farelerle etkileşimde bulunulduğunda, düşük bir sürüklenme hissine neden oluyor. Bu eksiklik ikinci nesle kadar değişmedi ve oyunun ilk olarak PSVR platformunda piyasaya sürülmesiyle (PSVR sürümünde Move denetleyicisi yerine Dualshock 4 denetleyicisi kullanılıyor) ilgili olmalı.

moss: book ii i̇ncelemesi

Oyun akışı birbiri ardına gelen küçük sahnelerden oluşuyor. Her seviye, kağıt üzerinde canlanan üç boyutlu bir masal resimli kitabı gibi özenle düzenlenmiş bir kutu bahçesidir. Bir sonraki sahneye geçmek için bitiş noktasına ulaşmak için Quill’i çalıştırın. Oyunun özü aksiyon bulmacasını çözmek olacak.

Oyuncunun ilk görevi, çevreyi dikkatli bir şekilde gözlemlemek ve kullanılabilecek unsurları (platformlar, mekanizmalar, şişeler, kutular vb.) doğrulamaktır. VR’nin rolü de bu zamanda yansıtılacaktır, örüş alanı engellendiğinde, oyuncu eğilebilir. Birçok koleksiyon parşömeni, başınızı çevirerek ve doğrudan başka açılardan bakarak da keşfedilebilirsiniz. Bu açıkça geleneksel aksiyon oyunlarında perspektifi ayarlamak için joystick’i döndürmekten çok daha kullanışlı.

Her sahnenin rotasını planladıktan sonra asıl operasyon kısmı başlıyor. Quill’in hareketlerini düğmeler aracılığıyla kontrol etmenin yanı sıra, bazı özel mekanizmalar, küçük farenin kullanacağı blokları taşımak gibi, bir Okuyucu olarak oyuncunun onlarla kişisel olarak etkileşime girmesini gerektirir.

Bu temelde, ikinci nesil oyunculara, ölü sarmaşıkların dalları ve yaprakları yeniden büyütmesi, kahramanın yüklü saldırılar başlatmasında yardımcı olması vb. de dahil olmak üzere daha fazla yetenek kazandırdı.

Küçük farelerin geçebileceği bir “asma köprü” oluşturmak için oyuncunun özel yeteneklerini kullanabilirsiniz.

Bu oyundaki sahnenin ölçeği ilk nesle göre daha büyük hale getirilmiş ve birçok önemli alan birçok farklı açıdan sunuluyor. Bazı temel sahnelerin tekrar tekrar geçmesi gerekir ve ilk geldiğinizde parşömenleri genellikle koleksiyon parçaları olarak görebilirsiniz, ancak bunlar erişilemez durumda. Özel yeteneklerin kilidini açana ve bunları toplamak için geri gelene kadar beklemeniz gerekir.

Ayrıca övgüye değer olan şeylerden biride, Quill’in hareketlerinin, tırmanmasının, zıplamasının, yuvarlanmasının ve atak yapmasının çok düzgün olması, koşma ve durma sırasındaki atalet ayrıntılarının da konsol/PC platformundaki geleneksel ACT’den daha az olmamak üzere çok iyi olması. Üstelik yapım ekibi küçük farenin kişiliğini göstermek için birçok küçük eylem de tasarlamış. Örneğin, oyuncu bulmacayı çözmenin kilit noktasını keşfettiğinde onayını ifade edecek ve aktif olarak bir beşlik çakmasını isteyecek. Oyun sırasında bu sevimli küçük farenin sevimli hareketlerini izlemek ve onunla yakın etkileşime geçmek de büyük bir keyif.

İlk nesilde daha az mücadele vardı, aksiyon esas olarak zıplamaya yansıyordu ve genel zorluk düşüktü. Yapım ekibi, ikinci nesildeki savaş oranını kasıtlı olarak artırmış gibi, ancak yine de operasyondaki zorlu becerilerden ziyade düşmanla savaşmanın yollarını bulmaya daha fazla önem vermiş.

moss: book ii i̇ncelemesi

Önceki oyundaki “kılıç”a ek olarak, bu oyuna yeni silahlar “balyoz” ve “halka bıçak” eklenmiş ve düşman türleri daha fazla; her silahın, oyuncunun ve farenin hareket etmesini gerektiren bir şarj yeteneği var. Yalnızca işbirliği ile etkinleştirilebilir; bir saldırı başlatmak için Quill’i kontrol etmek için düğmelere basarken, oyuncu aynı zamanda düşmanı kontrol altına almak ve sürüklemek için tetik düğmesini de kullanabilir; kan yenileme işlemi de Okuyucunun özel yeteneği… Yukarıdaki unsurların kapsamlı desteğiyle, bu oyunun isteğe bağlı oynamanın daha fazla taktiksel yolu vardır ve aksiyon da önemli ölçüde iyileştirilmiş.

Silah yükleme becerileri ve düşman özellikleri de sahne bulmaca çözümünde sıklıkla kullanılıyor. Örneğin, kılıç hücum ettikten sonra hızla koşarak kahramanın normalde erişilemeyen bir platforma koşmasına olanak tanıyor; çekicin hücum etme becerisi havada fantastik bir çekiç gibi görünmesidir ve oyuncu saldırının zamanlamasını kontrol eder. Zırhı kırmanın yanı sıra mekanizmanın devreye girmesini geciktirmek için de kullanılır; düşmanın mekanizmayı sürükleyip bastırabilmesinin yanı sıra patlama ve mermi atışı gibi özelliklerinden de düşman faydalanabilmektedir. Bu nedenle savaş, daha büyük bir aciliyet duygusuyla dinamik bulmaca çözme olarak da görülebilir.

Her ne kadar dövüş kısmı genel olarak gelişmiş olsa da boss savaşları hala bu serinin zayıf halkası. Aslına bakılırsa, oyundaki birkaç BOSS savaşı oldukça zekice tasarlanmış. Güçlü düşmanların eylem kalıplarını keşfetmeli, tepki stratejilerini düşünmeli ve ardından zayıf noktalarını belirleyerek savaşmalısınız. Ancak bir ACT olarak “Moss”taki BOSS’ların sayısı çok az ve genel ritmi rahatlatmak için sürecin ortasında daha eşit bir şekilde dağıtılmalı. Bu nedenle bu alanda hala geliştirilebilecek alanlar bulunmakta diye düşünüyorum.

Oyunun bitirme uzunluğu yaklaşık 5 ila 6 saat. Tüm koleksiyonlar tamamlandıktan sonra başka hiçbir meydan okuma hedefi olmayacak ve bu da kaçınılmaz olarak insanlarda yarım kalmış hissi bırakacak. Bu nedenle oyunu oynarken hızınızı yavaşlatın, yol boyunca güzel manzaranın tadını çıkarın ve Quill ile keyifli yolculuğun tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

Moss: Book II“, olay örgüsünden ana oynanışa kadar, “evrim” peşinde büyük değişiklikler yapmadan önceki oyunun mükemmel temelini sürdürüyor ve genişletiyor. Oyun bir bütün olarak yüksek seviyeyi koruyor ve bulmacaların ve dövüşlerin zorluğu giderek iyileştirilmiş. İlk nesli oynayan eski oyuncular bile yeni bulmaca çözme ve dövüş mekanizmalarından yeni bir deneyim edinebilir.

Ancak ikinci nesil, medya ve oyuncu grupları arasında hala tanınsa da satışları ilk neslin ivmesine göre biraz kaybetmiş gibi görünüyor. Bunun temel nedeni, ilk platform olarak PSVR’nin seçilmesine bağlanıyor.

Sanal gerçeklikte faklı bir bakış açısı ile hikaye tarzı oyunları seviyorsanız sizin için iyi bir seçenek diyebiliriz.

Yorum yazın

TeknoVR