VR / AR Devrimi Kaçınılmaz MR Başlıklar ve Haptik Kıyafetler

8 dakika, Okuma Süresi

Bu yılki Oculus Connect geliştirici konferansının en önemli özelliklerinden biri de. Facebook Reality Labs’ın başına Chief Scientist olarak yeni gelen Michael Abrash’ın şaşırtıcı, VR / AR Devrimi, açılış konuşmasıydı. Abrash’ın ekibi, önümüzdeki yıllarda VR gözlüklerin şu an olduğundan daha da çekici hale getirebilecek çığır açan teknolojiler geliştirerek. Oculus için VR ve AR’nin geleceğini hazırlıyor. Bu yılki konuşmada, VR / AR devrimi için ekibin son iki yılda ne kadar ilerlediğine dair bilgiler verdi.

VR / AR Devrimi Kaçınılmaz

Abrash, 2016 yılında 2021 yılı için bulunduğu tahminler ile ilgili başlıkları tekrarladı. Oculus Connect 3’te yaptığı tahminleri yeniden gözden geçirdi. Konuşması, daha sonra geliştirilmiş sürümler hakkında elimize geçeceği zamanın yanı sıra, gösterim, ses ve haptikler gibi yönlerin geleceğine de yer verdi. Geçen hafta, bu tahminlerin yanı sıra bir çok konudan bahsetti, biz bunların arasından 5 ana başlık oluşturarak sizlere detayları vermek istedik.

VR Ekranlar beklenenden daha hızlı gelişiyor.

michael abrash display

vr / ar devrimi

Abrash, yaptığı konuşmaların tahminlerinin tutarlılığından bahsetti. 2016 yılındaki tahminlerinin bazı alanlar için diğerlerinden çok daha fazla ilerleme kaydettiğinden bahsetti.

Örneğin, Abrash’ın OC3 tahminin en ilgi çekici bölümlerinden biri, görüntüler kalitesi ile ilgiliydi. 2016’dan itibaren beş yıl boyunca 140 derecelik bir görüş alanı (FOV), değişken odak derinliği ve derece yoğunluğu başına 30 piksele sahip 4k x 4k panel çözünürlüğüne sahip bir VR başlık göreceğimizi tahmin etti.

Bu yılın başlarında F8’de Facebook, Half Dome kulaklık prototipini tanıttı. Halen devam eden bir çalışma olmasına rağmen, kit değişken odaklı ekranlar ve 140 derecelik FOV özelliklerine sahip. Abrash, “Half Dome tahmini verdiği tarihten 3 yıl önce çıkmış oldu. Ayrıca, 4K ekranları derece başına 30 piksel ile uygulamanın “basit” olacağını da sözlerine ekledi.

michael abrash face

vr / ar devrimi gerçekçi grafikler

Daha fazla ayrıntıya girerek. Reality Labs’ın, Deep Focus adı verilen bir AI-oluşturucu oluşturucu kullanarak, değişken odaklı görüntülerde (önemli nesnelerin gözlerinize olan yakınlığına dayalı doğru bulanıklık sağlayan) önemli bir ilerleme kaydettiğini açıkladı.

Kullanıcıların baktığı ekran alanını tam olarak oluşturmak için göz takibinin kullanıldığı ve böylece hesaplamaların daha doğru olarak yapıldığını. Bu sayede piksel kayıplarını dolduran bir öğrenme aracı ile geliştirmeye devam ettiklerini söledi.

Bir gün kod olarak bilinen bir sistemle, “iletişim kurma ve işbirliği yapma konusunda devrim yaratacak” bir “yeni makine-temelli öğrenme yaklaşımı” kullanarak bir şekilde ortaya çıktılar.

Half Dome’u geride bırakan başka teknolojiler de var. Abrash, 4K’nın ötesine geçen çözünürlüklerde daha keskin görüntülerin elde edilmesini sağlayacak olan ve yaklaşık 200 derece ve daha fazla kompakt başlığın FOV’unu bile destekleyebilecek olan Pancake Lensler’den söz etti (yine de ikinci cihazın aynı cihazda elde edilemeyeceğine dikkat çekti. ). Bunların, AR aygıtları için geliştirilmekte olan dalga kılavuzları tarafından bile aşılması muhtemeldir.

Göz İzleme, Gerçekçi Ses ve Diğer Özellikler Biraz Daha uzun Sürebilir

abrash oc5

vr / ar devrimi göz takip

Abrash’ın tahminlerinin çoğunun olumlu bakışları olsa da, zaman çizelgesini de bazı yönlerde değişiklik yapmak zorunda kaldı. O şimdi, örneğin, göz izleme ve yüksek kaliteli karma gerçekliği (gerçek dünya ortamlarının fotogerçekçi replikasyonunu içerir) 2021 yılı yerine 2022 yılı içinde kullanılabileceğini dile getirdi.

Ayrıca, son zamanlarda kişiselleştirilmiş başa bağlı transfer fonksiyonu (HRTF) sesinin inanılmaz derecede etkileyici bir tanıtımını deneyimlemesine rağmen, burada düşündüğünden daha uzun zaman alabileceğini kabul etti. Kişiselleştirilmiş HRTF (Oculus SDK halihazırda genelleştirilmiş bir versiyon kullanmaktadır), bir VR ortamındaki sesin mesafesini ve konumunu inanılmaz bir hassasiyetle çoğaltabilmektedir. Ancak Abrash’ın en son sunumunda, başlıkların 30 dakika boyunca alan taranması yapması gerektirdi.

Genel olarak bakıldığında VR teknolojisi ve gelişimi için oldukça iyi tahminler görünüyor. Ben bu yazıyı hazırlarken, anlatılan teknolojilerden daha çok zamana odaklandım. Abrash bir önceki tahminlerinden yola çıkarsak aslında 2016 yılında bulunduğu tahminlerin bir çok şuan da geliştirilmiş halde. OC5 kapsamında konuşulan bir çok teknolojinin ben bir sonra tüketicinin eline ulaşacağına ve kullanmaya başlayacağımıza inanıyorum.

VR Teknoloji Hakkında Bir Çok Yeni Tahminler Oldu

michael abrash haptics

vr / ar devrimi. haptik kıyafetler

Abrash’ın konuşmasının en iyi parçalarından biri, Reality Labs’ın, nesneleri yakalarken gerçekçi bir direnç kazandıran, haptik eldivenlerle ilgili çalışmalarını sergileyen bir videoydu. Bir VR başlık ile, kullanıcının tek blokları tutmasına ve hatta kulenin üzerinde sanal bir lastik ördek yerleştirmesine izin verdi. Tam el takibi de dahil olmak üzere şaşırtıcı bir şekilde Jenga oyunu oynandı. Abrash bunun için çok erken olduğunu vurguladı, ancak buna benzer bir haptik kontrol şeklinin 10 yıl içinde tüketiciye ulaşacağını ve kullanıma başlanacağı tahmininde bulundu. Kendisinin söylediği gibi, bu henüz tam olarak yapılmayan ve VR teknolojisi için en kritik ama bir o kadar uzak olan bir kısımda bulunuyor.

Özetlemek gerekirse: Abrash, 2028 yılına kadar, dokunma duyumumuzun eldiven benzeri bir VR eklentisiyle gerçekçi bir şekilde simüle edilebileceğine inanıyor.

“Ben ellerinizi VR’de haptiklerle ilk kez kullanacağınız zamanı düşünyoyrum, büyük ihtimal ilk kez bir VR başlık taktığınız  an kadar vahiy olacaksınız” dedi.

Facebook’un “AR Ramped Up” Çalışması ve VR’a Katkısı

michael abrash concept

vr / ar devrimi konseot başlık

Oculus, bir VR şirketi olarak teknolojinin gelişmesi için ilk önder olanlardan birisi olabilir, ancak geçtiğimiz birkaç yıl zarfında artırılmış gerçeklikteki ilerlemeye devam edilmesi, bunu görmezden gelmek imkansız. Nitekim, Facebook’un son birkaç yıldaki eğilimi ile, Oculus’un şu anda AR teknolojisi içinde çalıştığını ve Abrash, Facebook Reality Labs’ın “son iki yılda büyük bir anlaşma yaptığını” doğruladı.

Bu, bir gün Oculus’dan bir AR kulaklığı göreceğimiz anlamına mı geliyor? Bu çok mümkün, fakat Abrash, AR’daki bu ilerlemenin, VR’deki çalışmalarına VR / AR devrimi için büyük bir katkısı olduğunu belirtti.

[related-post id=”9603″]

Abrash, “VR, AR teknolojisinden yararlanarak daha fazla ve daha hızlı ilerleyebilir” dedi. Reality Lab’ın, AR’daki çalışmaları için tamamen yeni bir görüntüleme sistemi icat etmesi gerektiğini açıkladı. Bu, “VR’yi farklı bir seviyeye taşıyabilir”. Şirketin, daha büyük olmayan ince bir objektife enjekte edilen ışığı kullanan AR waveguide ekranları ile çalışması ile gelecekte bizi güzel süprizler bekliyor diyebiliriz. Abrash’ın VR için söylemlerinden yola çıkacak olursak aslında Oculus başlık için bir konseptini (yukarda görüldüğü gibi) sergilediği noktaya dönmemize neden oluyor

Ergonomi, sosyal açıdan kabul edilebilir bir AR gözlük taleplerinin VR’ninkinden çok daha fazla olması nedeniyle, başka bir büyük örtüşme noktası. Aynı talepleri VR’ye uygulayarak, bir gün çok daha şık başlıklara sahip olabiliriz.

Gerçekte, VR önümüzdeki birkaç yıl içinde AR için en iyi yer olabilir

work space

vr / ar devrimi karma gerçeklik

Ergonomi bir yana, Arbash, VR gözlüklerin önümüzdeki yıllarda AR cihazlarından daha iyi “karışık gerçeklik” deneyimleri sunabileceğini iddia etti. Magic Leap One ve HoloLens gibi aygıtlar, dijital elemanların üzerine yerleştirildiği optikler ile AR ekranlarını kullanırken. Abrash, gerçek dünyadaki kamera ve sensör tabanlı yeniden yapılandırmalar kullanılarak, opak ekranlı VR’nin daha kontrollü ortamını savunuyor. Gerçek zamanlı olarak sanal ve gerçek dünyayı harmanlayabilecek.

“VR’daki karma gerçeklik, AR gözlüklere göre daha güçlü, çünkü her bir pikselin katıksız harmanlama yerine tam kontrolü vardır” dedi. “VR, AR’dan daha zengin bir deneyim sağlayabilir. Çünkü ekranın görünmesi gerekmez, form faktörü çok daha az kısıtlanır ve tüm gün boyunca bir pilin bitmesi veya şarj etmekle uğraşmazsınız. Gerçek şu ki, VR sadece karma gerçekliğin gerçekten faydalı olduğu ilk yer değil, aynı zamanda uzun süre en iyi karma gerçek olacak. ”

VR / AR Devrimi

michael abrash steve jobs

vr / ar devrimi, steve jobs

Abrash’ın konuşmasının kişisel bir anı, Steve Jobs’un 1979’da ilk kişisel bilgisayarı olan Xerox Alto’yu görmeye yönelik ilk ziyaretleri hakkında konuştuğu sırada başladı. Apple’ın ikonundan teknoloji hakkında önemli bir alıntı yaptı. o kadar güçlüydü ki, kaçınılmaz olarak hayatımızın bir parçası olacaktı.

Erken ve pahalı donanımların geleceği hakkında bir pazar olarak şüphe duyduğu VR ve AR endüstrilerinin mevcut durumuna çok uygun görünen bir alıntıdır. Abrash daha sonra şöyle derledi “200 derecelik bir görüş alanı, retinal çözünürlük, yüksek dinamik aralık ve uygun derinlik ile şık, hafif bir vizör olan bir VR başlığı hayal edin. Bilgisayarın oluşturulduğuna, gerçek ve sanal ortamların özgürce birbiri ile karıştırabilmenize olanak tanıdığına, uzaktan bakılmaksızın insanlarla tanışmanıza, paylaşmanıza ve işbirliği yapmanıza olanak tanıyan ve sanal dünyayla etkileşim kurmak için ellerinizi kullanmanıza izin verdiğini düşünün. Eğer böyle olsaydı, her gün oyun oynuyor, çalışıyor ve bağlanıyor olurduk. ”

“Sosyal olarak kabul edilebilir ve gün boyu giyilebilir AR gözlükleri hayal edin, bu da size telefon, tv ve sanal çalışma alanlarınız gibi yararlı sanal nesneler, algısal süper güçler. Size duyarlı bir kişisel asistan ve her şeyden önce size yardımcı olan sanal nesneler verir. Her zaman, her yerde başkalarıyla bağlantı kurmak, paylaşmak ve işbirliği yapmak. Bu gözlükler bir gün, onları hepimiz giyiyor olacağız. ”

Abrash, “inanmak zor olsa da, hepsi yapılabilir” dedi.

 

Sanal Gerçeklik Giysilerinin Kullanım Alanları ve VR İçin Gelecekteki Önemi

3 yorumlar

HakanT 6 Ekim 2018 - 09:18

Oculus geliştiricilerininde geleceği karma gerçeklik üzerinden şekillendirileeğini düşünmesi güzel. Özellikle haptik kıyafetler ve sanal nesnelere dokunma hissinin gelmesi ile sanal gerçeklik teknolojisi hayatımıza daha çok girecek diye düşünüyorum

Yanıtla
XZero 6 Ekim 2018 - 09:26

Abrash, “inanmak zor olsa da, hepsi yapılabilir” dedi.
Diyorum başka bir şey demiyorum :D

Yanıtla
GriRenk 24 Temmuz 2021 - 21:44

Malesef karma gerçeklik istenileni tam olarak vermedi, bir kaç yıl daha gerekiyor gibi

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR