En İyi VR Gözlükleri, Sanal Gerçeklik Gözlüğü Satın Alma Rehberi

En iyi Sanal Gerçeklik Gözlük Listemiz ile sanal gerçeklik gözlükleri arasında hangisini alacağınız konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sanal Gerçeklik gözlükleri ve özelliklerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

40 dakika, Okuma Süresi

En İyi VR Gözlükleri. listesini oluştururken VR gözlük seçimini dikkatli yapmaya çalıştık PC VR, Bağımsız VR gözlük ve Konsol VR olarak farklı kategorilerde listeledik, en iyi VR gözlükleri listesinde PC VR en yüksek kalitede görselleri ve Half-Life: Alyx gibi en iddialı VR oyunlarını bulacağınız yerdir . Elbette, gözlüğünüzü takmak için oldukça güçlü bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız olacak

VR gözlük almak istiyorsunuz, ancak hangi gözlüğün sizin için uygun olduğundan emin değil misiniz? PC için VR önerisi ve aynı zamanda bağımsız VR önerisi için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz. Oculus Quest 2, HP Reverb G2, PlayStation VR 2 ve Valve Index’in artılarını ve eksilerini gösteren farklı seçeneklerle en iyi VR gözlüğü rehberimizi inceleyin.

En İyi VR Gözlüğü: Bağımsız vs Bağlı VR Gözlükleri

Bağımsız VR Gözlükleri

Bağımsız VR gözlükleri kutudan çıktığı andan itibaren çalıştırabilirsiniz. Bu gözlükler için bir bilgisayar yada konsola ihtiyacınız yoktur. Cihaz doğrudan kendisine sunulan içerik ekosistemine sahiptir. Birçok insan için tür cihazlar en iyi VR gözlüğü haline geliyor.

Kablosuz ve kolay kuruluma sahiptir, taşınabilir ve istediğiniz zaman başınıza takıp kullanabilirsiniz. Tüm bileşenler kulaklığın kendisindedir. Oculus Quest 2, bu yazının yazıldığı tarihte en çok satan bağımsız VR gözlüğüdür.

PC VR – Konsol VR Gözlükleri

PC VR gözlüklerin çalışması için başka bir ekipmanın olması gerekiyor, bu bir PC’ye veya konsola bağlı olan bir kablodur. Bu gözlükleri, kutudan çıkar çıkmaz çalıştıramazsınız. Bağlantı kurmanız için ayrı bir oyun bilgisayarı veya konsolu ihtiyaç duyar. İçerikler gözlükte depolanmaz, VR oyunu bilgisayarınıza veya konsolunuza indirmeni gerekiyor.

PC veya konsola Bağlı gözlüklerin en büyük artısı ise bağımsız VR gözlüklerine göre görsel açıdan daha iyi ve büyük deneyimleri yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda Televizyona bağlanan sanal gerçeklik gözlüğü olarak dalışınızı sizin gözünüzden TV ye aktarabilirsiniz.

Kablo her ne kadar bir sorun olarak görünse de bir bilgisayardan güç alacağınız için daha büyük oyun ve uygulamaları deneyimleme şansı bulabilirsiniz. Ancak bağlandığı oyun bilgisayarının veya konsolun maliyetini hesaba kattığınızda toplamda daha pahalıya gelirler. Valve Index ve HP Reverb G2 gibi PC VR gözlükleri uyumlu bir PC’ye, PlayStation VR gözlüğü ise bir PlayStation 4 veya PlayStation 5 konsoluna bağlı çalıştırabilirsiniz.

En iyi sanal Gerçeklik gözlüğü listesini düzenli olarak güncelleyeceğiz sizde kendiniz için en doğru VR gözlüğü seçebilirsiniz. Sanal Gerçeklik gözlüğü tavsiye 2022 olarak hazırladığımız listede lütfen kendi ihtiyaçlarınızı baz alarak değerlendirin.

Valve Index

valve index

2021 en iyi VR gözlükleri arasında, genel olarak en iyi PC VR gözlüğünü arıyorsanız, bizim seçimimiz Valve Index. Diğerlerine VR gözlüklerine göre daha pahalı, ancak mükemmel bir kalite, performans ve konfor dengesine sahip.

Artıları

İndeks ile ilgili genel artılardan bahsedecek olursak, mükemmel izleme performansı, geniş görüş alanı, kaliteli kontrolörleri ve rahat aynı zamanda net bir şekilde arama yapmayı kolaylaştıran ergonomik ayarlardır.

Valve Index, göz-rahatlama ayarı sunan tek VR gözlük diyebiliriz. Bu, lensleri gözünüze rahat bir şekilde yaklaştırarak görüş alanınızı en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır; ayrıca normal gözlük takanlar içinde ayarlanmasını kolaylaştırıyor. Valve Index, 58 mm ila 70 mm arasında değişen fiziksel bir IPD ayarına sahip, bu da en keskin görseller için lensleri gözlerinizin genişliğine göre hizalama imkanı veriyor.

Eksileri

Tabi yukarda yazdıklarımızın yanında Index mükemmel değil. Piyasadaki diğer gözlüklerle karşılaştırıldığında, harici izleme sistemi, tipik olarak bir odanın zıt köşelerine monte edilmiş sensörler, bir tripod’a yapıştırılmış veya bir rafa yerleştirilmiş iki izleme  sensör’ü gerektiren kurulum için daha fazla uğraşmanız ve kablo kalabalığını görmezden gelmeniz gerekir. Ayrıca her sensör için ayrı bir priz gerekiyor. Ve Index’in ön tarafında geçiş görünümü için kameralar varken, diğer VR gözlüklerde gördüğümüz kadar hızlı veya kullanışlı değil. Ve 1000 dolarlık fiyat etiketinden bahsetmiş miydik? Eski bir Vive gözlüğünüzden SteamVR Tracking baz istasyonlarınız varsa, Sadece gözlüğü alarak daha ucuza denk getirebilirsiniz.

Valve Index Özellikleri

Çözünürlük 1.440 × 1.600 (2,3 MP) göz başına (LCD)
Yenileme hızı 80 Hz, 90 Hz, 120 Hz, 144 Hz
Lensler Çift elemanlı Fresnel
Görüş alanı ~ 130° çapraz
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef
IPD Aralığı 58–70 mm
Konektörler USB 3.0, DisplayPort 1.2, 12V güç
Kablo uzunluğu 5m + 1m ek
Takip SteamVR Tracking 1.0 veya 2.0 (harici işaretler)
Kontrolörler Valve Index kontrolörleri
Ses Kulak dışı kulaklık, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Çift mikrofon
Geçişli Kameralar Stereo 960 × 960

İçerik Uyumluluğu

Valve Index, sanal gerçeklik içeriğinin büyük çoğunluğunun mevcut olduğu SteamVR Kütüphanesi ile resmi olarak uyumludur . Oculus PC VR oyunlarından ( Asgard’s Wrath gibi ) özel içeriği oynatmak  istiyorsanız, Oculus PC içeriğini Valve Index’te oynatmak için ücretsiz ama resmi olmayan Revive modunu kullanabilirsiniz . Performans ve denetleyici girdileri için biraz ince ayar yapılması gerekebilir, ancak çoğunlukla Oculus içeriği Index’te makul ölçüde oynanabilecek durumdadır.

 

HP Reverb G2

2021 en iyi vr gözlükleri

Valve’s Index her yönüyle mükemmel bir performansa sahipken, HP’nin yeni Reverb G2 özellikleri büyülüyor, en önemli özelliği çözünürlük olarak sizi tatmin edecek olmasıdır. Reverb G2, özellikle sürüş ve uçuş simülatörleri gibi oturarak dalış yapacağınız PC VR oyunları için bir VR gözlüğü almayı düşünüyorsanız, listenizde olmalı.

Artıları

İşin aslı, Reverb G2’nin belirleyici özelliği, doğru içerikle düpedüz şaşırtıcı görünebilen 2,160 × 2,160’lık sınıfının en iyi çözünürlüğüne sahip olmasıdır. Valve ve HP arasındaki işbirliği sayesinde G2, Valve Index VR gözlüğünün mükemmel özelliklerini taşıyor ve önceki WMR gözlüklere kıyasla gelişmiş kontrolörler getiriyor. gözlüğün içten dışa izlemeye sahip olduğundan bahsetmeye bile gerek yok, bu da harici izleyiciler olmadığı için kullanımı kolaylaştırıyor. Ve Valve Index kitinin neredeyse yarısı fiyatına sahip olabilirsiniz.

Eksileri

Önceki WMR kulaklıklarına kıyasla gelişmiş denetleyici ergonomisine sahip olmasına rağmen, Reverb G2’nin denetleyici takibi, daha az ayrıntılı (ve biraz gürültülü) haptiklerin yanı sıra, benzerlerinden daha fazla gecikme süresine ve daha az güvenilirliğe sahip. Denetleyiciler sizi çoğu oyunda gayet iyi bir şekilde ilerlemenizi sağlar, ancak öncelikle rekabetçi oyunlar oynamayı planlıyorsanız, diğer gözlüklerdeki denetleyiciler daha iyi sonuçlar verme eğilimindedir. Görüş alanına gelince, G2 emsallerinin çoğuna benzer ancak Indeks’e kıyasla daha düşüktür.

Maalesef şu anda G2’yi elde etmek de zor. Kasım ayında teknik olarak piyasaya sürülmesine rağmen HP, Ocak ayına kadar yeni siparişlerin gönderilmesi beklenmiyor.

HP Reverb G2 Özellikleri

Çözünürlük Göz başına 2.160 × 2.160 (4,7 MP) (LCD)
Yenileme hızı 90 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı 114 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD
IPD Aralığı 60–68 mm
Konektörler USB-C, DisplayPort, Güç
Kablo uzunluğu 6 milyon
Takip Dört adet yerleşik kamera (harici işaret yok)
Kontrolörler Reverb G2 denetleyicileri
Ses Kulak dışı kulaklıklar
Mikrofon Evet
Geçişli Kameralar Evet

İçerik Uyumluluğu

HP Reverb G2, Windows Mixed Reality mağazasıyla yerel olarak çalışıyor, ancak burada çok az VR uygulaması mevcut. Neyse ki Microsoft’un ücretsiz ve resmi bir eklentisi ile SteamVR içeriğiyle uyumlu hale getirebilirsiniz . Oculus PC kütüphanesi ( Asgard’s Wrath gibi  ) özel içeriği oynatmak istiyorsanız, Oculus PC içeriğini Reverb G2’de oynatmak için ücretsiz ama resmi olmayan Revive modunu kullanabilirsiniz.

 

Varjo Aero

varjo aero 1 1 640x360 1

Fazladan paranız varsa ve özellikle nihai VR sim kurulumunu arıyorsanız, Varjo Aero mükemmel bir seçim olabilir. Çok yüksek çözünürlüklü ekranı ve benzersiz lensleri sayesinde, tüketiciye sunulan herhangi bir VR gözlükte gördüğümüz en etkileyici görsel ve netliğe sahiptir. Ayrıca, diğer VR gözlüklerin çoğunda bulunmayan, başka özelliklere de sahiptir. Ancak size diğer gözlüklerden çok daha pahalıya mal olacak. Derin bir dalış için Varjo Aero incelememize göz atabilirsiniz.

Artıları

Bu kadar pahalı bir VR gözlüğü diğer tüketici VR gözlükleriyle aynı kategoriye koyabiliyorsanız, Varjo Aero göz başına 2,880 x 2,720 (7,8 MP) çözünürlüğü sayesinde en keskin ve en etkileyici görüntüyü kolayca elde eder. Bunun da ötesinde, gözlük asferik (Fresnel yerine) lensler kullanıyor, bu da diğer gözlüklerin çoğunu rahatsız eden parlama ve ışınlarından muzdarip olmaycağınız anlamına geliyor. Aero ayrıca başka hiçbir yerde bulamayacağınız iki özelliğe sahiptir: otomatik IPD ayarı ve göz takibi. İkincisi, foveated renderingr, ancak günümüzde çoğu uygulama bunu desteklememektedir.

Eksileri

Aero’nun en büyük dezavantajları fiyatı, entegre ses eksikliği ve bazı görüntü bozulmalarıdır. Başlığın maliyeti tek başına 2.000 dolar ve halihazırda SteamVR İzleme baz istasyonlarınız ve denetleyicileriniz yoksa, bunları almak için ekstra 580 dolar daha harcamanız gerekir. Ve unutmayalım… gözlükte gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için, tüm bu pikselleri yüksek kare hızlarında aktarabilen bir PC’ye ihtiyacınız olacak; Halihazırda canavar gibi bir PC’niz yoksa, bu sizin için doğru seçim olmayabilir (Varjo en azından bir RTX 3080 veya RTX 2080 öneriyor ve Aero, AMD GPU’ları desteklemez ).

Entegre ses eksikliğine gelince, gözlüğün 3,5 mm aux bağlantı noktasına kulaklık takmanız gerekecek, bu da kulaklığı her kullandığınızda uğraşmanız gereken başka bir kablo ve takıp çıkarmanız gereken başka bir şey anlamına geliyor. Aero’nun görüntüsü inanılmaz derecede keskin olsa da, bazı insanları diğerlerinden daha fazla rahatsız edebilen merceğin kenarlarına yakın bozulmalardan müzdarip.

Varjo Aero’nun Özellikleri

Çözünürlük Göz başına 2.880 x 2.720 (7.8 MP), mini LED LCD (2x)
Yenileme hızı 90Hz
Lensler asferik
Görüş alanı 134° diyagonal, 115° yatay (12 mm göz açıklığında)
Optik Ayarlamalar IPD (otomatik motor tahrikli)
IPD Ayar Aralığı 57–73 mm
Konnektörler USB-C → bağlantı kutusu (USB-A 3.0, DisplayPort 1.4)
Kablo uzunluğu 5m
izleme SteamVR Tracking 1.0 veya 2.0
İç kameralar 2x göz izleme
Giriş Hiçbiri dahil değildir (SteamVR denetleyicilerini destekler)
Ses 3.5mm yardımcı bağlantı noktası
Mikrofon Yok (yardımcı bağlantı noktası üzerinden harici mikrofonu destekler)
Geçiş görünümü Numara
Ağırlık 487g + 230g kafa bandı

İçerik Uyumluluğu

Varjo Aero, VR içeriğinin büyük çoğunluğunun mevcut olduğu SteamVR kütüphanesi ile resmi olarak uyumludur . Oculus PC kütüphanesinme özel içerik oynatmak istiyorsanız (  Lone Echo II gibi), Oculus PC içeriğini Varjo Aero’da oynatmak için ücretsiz ancak resmi olmayan Revive modunu kullanabilirsiniz. Performans ve kontrolör girişleri için biraz ince ayar yapılması gerekebilir, ancak çoğunlukla Oculus içeriğinin Aero üzerinde çalıştırtabilirsiniz.

 

Oculus Quest 2 (Link Kablosu İle)

2021 en i̇yi vr gözlükleri

Quest 2 bağımsız bir VR gözlük olmasına rağmen (bu, kablo gereksinimi olmadan direk gözlüğün çalışan), ayrıca VR gözlüğü bir PC’ye takma ve PC VR oyunlarını çalıştırma seçeneği sunan Oculus Link (kablo) adlı bir özelliğe de sahiptir.

Artıları

Yararlı geçiş özelliği, yüksek çözünürlüklü ekran ve harika kontrol cihazlarının yanı sıra Quest 2, oldukça iyi bir çok yönlü VR gözlüktür. Yakın zamanda büyük güncellemeler alacağını biliyor olsakta, şu anki performans düzeyinde bile, Quest 2’nin yenilmesi zor fiyatı onu büyük bir değer haline getiriyor, özellikle de VR gözlük, Oculus Quest mağazasından bağımsız VR oyunlarını da çalıştırıyor.

Eksileri

Maalesef Quest 2 ile birlikte gelen kablo Oculus Link yeterince uzun değil ve 80 $ ‘lık çılgın fiyat etiketi nedeniyle resmi kabloyu tavsiye edemiyoruz.

Ve Oculus Quest 2 İncelememizde yazdığımız gibi, Quest 2’nin yumuşak kafa bandını ile ilgili kaygılarımızı yazmıştık, bu nedenle PC VR oyunlarını oynamak konusunda ciddiyseniz. Ayrıca, Quest 2’yi kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacınız olduğunu belirtmek gerekir.

Oculus Quest 2 Özellikleri

Çözünürlük 1.832 × 1.920 (3,5 MP) göz başına [LCD]
Yenileme hızı 60 Hz, 72 Hz, 90 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı ~ 90 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef (dahili ara parça aracılığıyla)
IPD Aralığı 58 mm, 63 mm, 68 mm
İşlemci Aslanağzı XR2
Veri deposu 6 GB
Depolama 64 GB / 256 GB
Konektörler USB-C
Pil ömrü 2-3 saat
Takip Oculus Insight (harici işaretler yok)
Kontrolörler Oculus Touch v3
Ses Kafa bandı içi hoparlörler, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Evet
Geçişli Kameralar Evet

İçerik Uyumluluğu

Bir bilgisayara bağlanmadan, Quest 2 yalnızca Oculus Quest kütüphanesindeki oyunları oynayabilir . Oculus Link aracılığıyla bir bilgisayara bağlarsanız , Oculus PC ve SteamVR kütüphanesindeki her şeye de erişebilirsiniz . Bu, başlığı takabileceğiniz güçlü bir bilgisayarınız olduğu sürece Quest 2’nin piyasadaki en iyi VR içeriğinin büyük çoğunluğuyla uyumlu olduğu bilmelisiniz.

Bağımsız sanal gerçeklik gözlükleri

Meta Quest Pro

quest pro özellikleri

Project Cambria cod adı ile uzun zamandır beklediğimiz sanal gerçeklik gözlüğü Quest Pro özellikleri ile beklentileri karşılıyor gibi görünüyor. Sadece gözlük kendi içinde değil dış görünüşü ile birlikte bir çok yenilik içeriyor.

Çözünürlük ve görüş alanı açısından, göz başına neredeyse aynı 1800 × 1920 (3,5 MP) çözünürlüğe sahip, ancak kullanım sayesinde çok daha kompakt bir optik boru hattına sahip olan Quest 2’ye oldukça benzer. VR gözlük selefinin eski kutu yüzüne göre daha çok ‘gözlük’ benzeri bir form faktörüne doğru hareket ettiren ‘yassı’ lensler. 722g ile Quest 2’den daha ağır, ancak denge için arkaya monte edilmiş bir pil ve sert bir kafa bandı sayesinde aslında daha rahat olabilir.

Çözünürlük daha yüksek olmasa da Meta, gözlüğün yeni optikleri sayesinde Quest Pro’nun daha iyi netliğe sahip olduğunu iddia ediyor: görüş alanının merkezinde netlikte %25’lik bir iyileşme ve çevrede %50’lik bir iyileşme olduğunu söylüyor. Bu iddiaların yalnızca lenslerle ilgili olup olmadığından veya ekranı da kapsadığından emin değiliz.

Meta ayrıca Quest 2’ye kıyasla %75’e kadar iyileştirilmiş kontrast sağlayan ve aynı zamanda 1,3 kat daha geniş renk aralığına izin veren 500 elemanlı yerel karartma arka ışığı içerdiğini iddia ediyor.

Artıları

Quest Pro’yu, daha iyi görsel netlik, daha iyi kontrolörler, daha iyi geçiş görünümü ve yüz izleme gibi bazı zarif yeni özellikler ile daha kompakt bir Quest 2 olarak düşünebilirsiniz. Çözünürlük Quest 2 ile aynı olmasına rağmen, lensler daha iyi, bu da görüntüyü biraz daha keskin yapıyor ve Quest 2’nin daha az gelişmiş lenslerinin neden olduğu parlamayı ortadan kaldırarak netliği artırıyor. Yeni kontrolörler kendi kendini takip ediyor, bu da başlığın görüş alanından çıktıklarında takibi kaybetmeyecekleri ve daha kompakt oldukları anlamına geliyor. Hem gözlük hem de kontrolörler için birlikte verilen bir şarj yuvası da hoş bir dokunuş; bu, oynamaya hazır olduğunuzda gözlüğünüzün her zaman şarj edileceği ve güncelleneceği anlamına gelir.

Eksileri

Quest Pro’nun bir karma gerçeklik gözlüğü olarak tanıtıldığı göz önüne alındığında, Meta, dış dünyayı daha kolay görebileceğiniz anlamına gelen açık bir ön tasarıma sahip. Bu, geçiş görünümünü kullandığınız zamanlar için iyi, ancak VR uygulamaları için daha az sürükleyici olabiliyor. gözlük, daha fazla sarmal için bu dış görünümün bir kısmını kapatan bazı geçmeli güneşlikler içeriyor, ancak gözlükten maksimum daldırma istiyorsanız ‘ tam ışık engelleyici ‘ için fazladan 50 $ harcamanız gerekir.

Ek olarak, Quest Pro’nun üst kayışı olmaması, gözlüğün konforunu azaltıyor ve pil ömrü 1-2 saat gibi oldukça kısa. Son olarak, gözlüğün tam yüz izleme ve AR uygulamaları için daha iyi geçiş gibi en benzersiz özellikleri, gözlüğün ömrünün bu aşamasında oldukça az kullanılıyor.

Quest Pro Özellikleri

Çözünürlük 1800 × 1920 (3,5 MP) göz başına, LCD (2x)
Yenileme hızı 72Hz, 90Hz
Lensler Krep olmayan Fresnel
Görüş alanı 106ºH × 96ºV
Optik Ayarlamalar Sürekli IPD, bitişik göz rahatlığı
IPD Ayar Aralığı 55–75 mm
İşlemci Snapdragon XR2+
Veri deposu 12 GB
Depolama 256 GB
Konnektörler USB-C
Ağırlık 722g
Pil ömrü 1-2 saat
Gözlük Takibi İçten dışa (harici sensör yok)
Kontrolör Takibi İçten dışa (gözlük görüş alanı gerekli değildir)
İfade İzleme Var (gözler, yüz)
Kameralar 5x harici, 5x dahili
Giriş Touch Pro kontrolörleri (şarj edilebilir), el izleme, ses
Ses Kafa bandı içi hoparlörler, çift 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Evet
Geçiş görünümü Evet (renkli)
Fiyat 1500$

Yeni Denetleyiciler ve Yetenekler

Touch Pro olarak adlandırdığı Quest Pro’nun denetleyicileri, şekil olarak benzer ancak kaputun altında büyük ölçüde yükseltilmiş. İzleme halkaları artık yok, bunun yerine kontrol cihazının kendi içten dışa izlemesini gerçekleştirmesini sağlayan üç kamera ile geliştirilmiş. Bu, Touch Pro kontrol cihazlarını yalnızca daha kompakt hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda konumlarını korumak için gözlüğün görüş alanına ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir.

Daha İyi Algılama

Quest Pro, yalnızca gelişmiş form faktörü ve denetleyiciler getirmekle kalmıyor, aynı zamanda, gerçek dünyayı kullanıcı deneyimine daha iyi entegre etmek ve kullanıcıyı sanal dünyaya daha iyi entegre etmek için bir dizi sensörle donatılmış.

Güçlendirilmiş İşlemci

Quest Pro’da gerçekleşen tüm yenilikler ve işlemler göz önüne alındığında, gözlüğün hem işlemci hem de RAM yükseltmesi görmesi iyi bir şey. Quest Pro, Quest 2’deki işlemcinin yükseltilmiş bir versiyonu olan yeni çıkan Snapdragon XR2+‘ı kullanıyor,  daha iyi soğutma ile %50 daha fazla işlem gücü sağlıyor. Gözlüğün RAM’i Quest 2’nin iki katı olarak 6GB’tan 12GB’a ikiye çıkarılmış. Şu an itibariyle, performanstaki bu artışın ne kadarının geliştiricilere sunulacağı ve ne kadarının izleme gibi sistem işlevleri için tutulacağı net değil.

Meta Quest 2

2021 en i̇yi vr gözlükleri

Quest 2, her şekilde selefine göre bir yükseltmedir ve 2020’nin En İyi VR Gözlükleri listesinin bağımsız VR gözlüğü kategorisinde tektir diyebiliriz. Başlığı kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacınız olduğunu belirtmek gerekir.

Artıları

Etkileyici bir çözünürlük, güçlü Snapdragon XR2 işlemci, kullanışlı ‘geçiş’ görüntüleme özelliği ve harika denetleyicilerle, Quest 2 hakkında beğenilecek çok şey var. Dahası, PC destekli VR’ye yükseltmeye karar verirseniz, Quest 2 bilgisayarınızı Oculus link kablosu yardımıyla PC VR kulaklığı gibi kullanabilirsiniz.

Eksileri

Ama daha iyi olmasını dilediğimiz birkaç detay var. Oculus Quest 2 incelememizde detaylandırdığımız gibi , birlikte verilen yumuşak kafa kayışı o kadar rahat değil.

Gizli yerleşik hoparlörler kullanışlıdır, ancak daha iyi daldırma için daha güçlü olmalarını beklerdik (neyse ki 3,5 mm kulaklık girişi var). Ve Quest 2 oldukça güçlü bir oyun kitaplığına sahipken, bağımsız bir kulaklık olduğundan, takılacak güçlü bir PC’niz olmadığı sürece Half-Life: Alyx  veya  Asgard’s Wrath gibi büyük PC VR oyunlarından hiçbirini oynayamazsınız .

Oculus Quest 2 Özellikleri

Çözünürlük 1.832 × 1.920 (3,5 MP) göz başına [LCD]
Yenileme hızı 60 Hz, 72 Hz, 90 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı ~ 90 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef (dahili ara parça aracılığıyla)
IPD Aralığı 58 mm, 63 mm, 68 mm
İşlemci Aslanağzı XR2
Veri deposu 6 GB
Depolama 64 GB / 256 GB
Konektörler USB-C
Pil ömrü 2-3 saat
Takip Oculus Insight (harici işaretler yok)
Kontrolörler Oculus Touch v3
Ses Kafa bandı içi hoparlörler, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Evet
Geçişli Kameralar Evet

İçerik Uyumluluğu

Oculus Quest 2, Oculus Quest kütüphanesindeki tüm içerikle uyumludur . Bir oyun PC’niz varsa (veya gelecekte edinirseniz ), Oculus PC kütüphanesindeki ve SteamVR kütüphanesindeki içerikleri oynamak için PC’nize takabilirsiniz.

Konsol Sanal Gerçeklik Gözlükleri

PlayStation VR

yeni playstation vr

VR oyunlarından oluşan bir kütüphane söz konusu olduğunda, cihazın kendisi en iyi VR gözlüğünden uzak olsa da PlayStation VR açık ara kazanandır. Sistemde Astro Bot Rescue Mission, Wipeout Omega Collection, Iron Man VR, Resident Evil 7: Biohazard, Firewall: Zero Hour, Dreams, Blood & Truth ve çok daha fazlası gibi bir çok ayrıcalıklı oyuna sahip.

PSVR çalışması için cihaza ihtiyaç duyar, ancak bir PC yerine PS4 veya PS5’inize bağlanır. En iyi özel oyunlara sahip olsa da, PSVR donanımı oldukça eski. Bu listedeki diğer tüm gözlüklerle karşılaştırıldığında, PSVR teknoloji açısından en eski ve en geride olanıdır.

PSVR yaşam döngüsünün sonundadır diyebiliriz. Başlangıçta PS4 için piyasaya sürüldü ve geriye dönük uyumluluk sayesinde hala PS5 ile uyumlu. Sony, PS5 için yeni nesil bir VR gözlüğün yolda olduğunu onayladı.

Bu nedenle, Sony’nin bir sonraki gözlüğü için bir çıkış tarihimiz olmasa da, PlayStation VR 2’nin, gelecekte piyasaya sürüleceğini biliyoruz.

PlayStastion VR gözlükleri ve paket içeriği (genellikle gözlük, kamera, PS5 için kamera adaptörünü içerir, ancak PlayStation konsolunun kendisi olmaz) cihaz kullanım ömrünün sonların da olduğu için stok ve fiyatlandırmalarda çok farklılıklar görebilirsiniz. 

En İyi VR Gözlükleri listesi ile sizlere 2021 en iyi VR gözlüklerini listelemeye çalıştık. 2021 yılı içinde çıkacak olan yeni donanımları da bu listeye ekleyeceğiz.

 

PlayStation VR 2

psvr 2 çıkış tarihi

2022’nin sonlarında veya 2023’ün başlarında piyasaya sürülmesi beklenen PlayStation VR 2, sonunda Sony’nin VR platformuna bir yükseltme getirecek. Bildiğimiz kadarıyla sadece PS5’i destekleyecek. Maalesef henüz açıklanmış bir fiyat veya çıkış tarihi yok, PSVR  ve  PSVR 2 karşılaştırması yazımızda bilinen özellikler ile iki gözlük arasındaki farkı görebilirsiniz.

Aynı zamanda buradan PSVR 2 ve Quest 2 Karşılaştırması ile iki VR gözlüğü arasındaki farkları görebilirsiniz.

PSVR 2 ve PSVR Özellikleri

Çözünürlük 2.000 x 2.040 (4,1 MP) göz başına, OLED, HDR 960 x 1.080 (1.0 MP) göz başına, RGB OLED
Yenileme hızı 90Hz, 120Hz 90Hz, 120Hz
Lensler Bilinmiyor Tek elemanlı Fresnel olmayan
Görüş alanı  110° (diyagonal varsayılan) 100° (diyagonal varsayılan)
Optik Ayarlamalar IPD göz rahatlığı
Konnektörler USB-C (ara kutusu yok) USB, HDMI (ara kutusu)
Kablo uzunluğu Bilinmiyor 4,4 m
izleme İçten dışa (harici sensöt yok) Dıştan içe (harici kamera)
İç kameralar 4x IR (harici), 2x IR (dahili) Hiçbiri
Giriş PSVR 2 Sense denetleyicileri (şarj edilebilir), göz izleme DualShock 4 (şarj edilebilir), PS Move (şarj edilebilir), PS Aim (şarj edilebilir), ses
Ses 3.5mm yardımcı çıkış 3.5mm yardımcı çıkış
Mikrofon Evet Evet
hissetmek Kontrolörler, Gözlük Kontrolörler
Ağırlık Bilinmiyor 600g
Yayın tarihi Beklenen 2022 2016
Konsol Uyumluluğu PS5 (geriye dönük uyumluluk beklenmiyor) PS4, PS4 Pro, PS5

 

7 yorumlar

GriRenk 30 Mayıs 2022 - 09:53

Valve indexi tek geçerim nasıl olsa alamıyoruz :) artık bu gözlük fiyatlarının daha ulaşılabilir hale gelmesi gerekiyor. PSVR bu konuda en büyük avantajı dünya genelinde stok ve satış noktalarının çok olması, Buna türkiye de dahil en azından bir çok noktadan teminedilebiliyor.

Bir dönem HTC de türkiye operasyonları için ofis açmıştı ama kaçınılmaz sonu yaşadı ve türkiye ofisi kapatıldı. şaşırdık mı? tabi ki hayır.

Bizim kaderimiz teknolojiye hep uzaktan bakıp gelişmeleri en son deneyebilen kullanabilen bir ülke olmaktan öte gitmeyecek gibi görünüyor

Yanıtla
serdar 11 Eylül 2021 - 14:16

Oculus Quest 2 çok iyi gidiyor, quest 3 çıkacak mı çıkarsa nasıl bir teknoloji ile gelecek merak ediyorum, facebook bu konuda bireysel kullanıcalara yönelik geliştirmeler ve sanal gerçekliğin daha ulaşılabilir olması için gelinden geleni yapması ve desteklemesi umut veriyor.

Yanıtla
Sekans0 13 Eylül 2021 - 11:00

Oculus quest 2 değilde sanırım bu yılın sonuna doğru yada 2022 yılı ilk aylarında Quest 2 Plus duyurulacak. quest 3 ün daha gelişmiş olması için teknolojinin bir tık daha ileri gitmesi gerekir diye düşünüyorum. Şuan için Quest 3 adı altında bir gözlük çıkarılsa bile yenilik olarak ne olabilir çok kestiremiyorum. Quest 2 bir çok güncelleme aldı ve yenileme hızı olsun işlevsellik olsun bir çok geliştirme ile daha iyi hale geldi zaten

Yanıtla
hüseyin 9 Nisan 2022 - 05:17

sanal gözlüğü isterse mükemmel olsun abe bi sanal gözlüğü kabloyla çalışıyorsa davası boştur…ya kablo nedir zaten gözlüğü taktığın zaman 1000 dönüm arazi bile sana az geliyor işin yok kablonun seni uraştırmasıyla uraş …bu konuda oculus quest 2 rakipsizidr.

Yanıtla
Cem ATACAN 13 Mayıs 2022 - 16:37

Param olsa alacağım gözlük reverb g2 olurdu, neyse ki param yok kafam rahat. Ama umudum var bir gün benimde bir vr gözlüğüm olacak :D

Yanıtla
Hakan Yaycı 31 Mayıs 2022 - 12:08

PSVR 2’yi listeye almanız sevindirdi, iyi hoş hala süpriz kutu gibi ne çıkacağı belli değil içinden

Yanıtla
Sercan ATLI 16 Temmuz 2022 - 12:24

Listenin daha zengin olması gerektiğini düşünüyorum ama şuan için Asya pazarında olan ama globale açılmayan bir kaç tane kaliteli gözlük markası var ama iyi hoş Türkiye’de yaşamanın sonuçlarında biz daha mevcut gözlüklere bile ulaşmakta zorlanıyorken fazlasına ne gerek var :D

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR