PSVR vs PSVR 2 Karşılaştırması – PlayStation VR2 Ne Kadar Gelişti?

14 dakika, Okuma Süresi

PlayStation VR 2 henüz çıkış yapmadı, ancak bu yıl Sony, gözlüğün ilk ayrıntılı özelliklerini açıkladı. PSVR vs PSVR 2 karşılaştırması yaparak PSVR 2 teknik özelliklerini yan yana karşılaştırmak, Sony’nin 2016’da piyasaya sürdüğü ilk tüketici gözlüğünden bu yana ne kadar değiştiğini bize gösteriyor.

Güncelleme (22.08.2022): PSVR 2 teknik özelliklerini şimdiye kadar açıklanan en son bilgilerle güncelledik.

PSVR vs PSVR 2 Karşılaştırması – PSVR vs PSVR 2

VR alanındaki en büyük oyuncular arasında Sony, orijinal gözlüğünü takip etmek istedi ve sadece geliştirmeler yaparak VR macerasına devam etmeye karar verdi. Şirketin yeni nesil VR gözlüğünün bu yıl, orijinali ile aynı zamanlarda piyasaya sürüldüğünü varsayarsak, PSVR ve PSVR 2 arasında altı yıl olacak.

Orijinal PSVR, ilk büyük tüketici VR gözlükleri olan HTC Vive ve Oculus Rift’in 2016’da piyasaya çıkmasından yaklaşık altı ay sonra piyasaya sürüldü. Ancak HTC, Oculus ve diğerleri bu arada birçok yeni gözlük çıkardı. PSVR, piyasaya sürülmesinden sonra uzun yıllar boyunca rekabetçi hissetmeyi başardı, ancak sonunda paketin geri kalanı VR’nin ‘gen-2’ çağına girerken kendini demode hissetmeye başladı.

Şimdi 2022’de, PS5’te PSVR 2 ile Sony’nin VR hedeflerine yeni bir hayat getirmeye hazırız. PSVR ve PSVR 2 özelliklerinin nasıl karşılaştırıldığına bir göz atalım:

PSVR ve PSVR 2 Özellikleri

PSVR 2 PSVR
Çözünürlük 2.000 x 2.040 (4,1 MP) göz başına, OLED, HDR 960 x 1.080 (1.0 MP) göz başına, RGB OLED
Yenileme hızı 90Hz, 120Hz 90Hz, 120Hz
Lensler fresnel Tek elemanlı Fresnel olmayan
Görüş alanı 110° (diyagonal varsayılan) 100° (diyagonal varsayılan)
Optik Ayarlamalar IPD, göz rahatlığı göz rahatlığı
Konnektörler USB-C (ara kutusu yok) USB, HDMI (ara kutusu)
Kablo uzunluğu Bilinmiyor 4,4 m
izleme İçten dışa (harici sensör yok) Dıştan içe (harici kamera)
İç kameralar 4x IR (harici), 2x IR (dahili) Hiçbiri
Geçiş Görünümü Evet Numara
Giriş PSVR 2 Sense denetleyicileri (şarj edilebilir), göz izleme DualShock 4 (şarj edilebilir), PS Move (şarj edilebilir), PS Aim (şarj edilebilir), ses
Ses 3.5mm yardımcı çıkış 3.5mm yardımcı çıkış
Mikrofon Evet Evet
Haptik Kontrolörler, kulaklık Kontrolörler
Ağırlık Bilinmeyen 600g
Yayın tarihi 2022 sonu veya 2023 başı bekleniyor 2016
Konsol Uyumluluğu PS5 (geriye dönük uyumluluk beklenmiyor) PS4, PS4 Pro, PS5

PSVR 2 Özellikleri

Sayısal Değerlerin Dışında PSVR 2 Değerlendirmesi

Rakamlar arasında kaybolmak kolaydır, bu yüzden gözlükler arasındaki büyük değişiklikleri tek tek inceleyelim.

1-) Çözünürlük, Görüş Alanı ve HDR

Birincisi, PSVR 2, PSVR’nin piksel sayısının yaklaşık dört katına sahiptir. Her şey eşit olduğunda, bu, gözlüğün içindeki görüntülerin yaklaşık dört kat daha net görüneceği anlamına gelir, bu da önemli bir gelişmedir.

Ancak, her şeyin eşit olmayacağını biliyoruz. Sony, PSVR 1 için 100°’ye kıyasla 110°’de PSVR 2’nin görüş alanını aktarıyor olacak. Bu, PSVR 2‘nin çok daha fazla piksele sahip olmasına rağmen, biraz daha geniş bir alana yayılacağı anlamına gelir. Genel olarak, gözlüğün netliği hala önemli ölçüde daha iyi olmalı, ancak piksellerdeki keskin artışın önerdiği kadar değil.

Görüş alanının kendisine gelince, 100° ila 110° çok büyük bir sıçrama değil, ancak gözlükleri yan yana karşılaştırırsanız bunu kesinlikle fark edeceksiniz.

Sürpriz bir gözlük onu yenmezse, PSVR 2, HDR (yüksek dinamik aralık) ekranla piyasaya sürülen, piyasada bulunan ilk VR gözlüğü olacak. Bu, tipik bir gözlüğe göre çok daha geniş bir parlaklık aralığına sahip olduğu anlamına gelir.
İşlevsel olarak bu, gözlüğün, sürükleyiciliği önemli ölçüde artırabilecek daha gerçekçi parlaklığa sahip sahneler üretebileceği anlamına gelir.

Şahsen ben bir gözlükte hiç HDR ekran görmedim. Çok sayıda HDR TV ve telefon gördüm, ancak VR ekranlarının tipik olarak çalıştığı benzersiz yol nedeniyle (düşük kalıcılık gibi şeylerle), PSVR 2‘deki HDR’nin doğrudan karşılaştırılabilir olup olmayacağını bilmek zor. Dolayısıyla bu noktada HDR’nin ‘olması güzel’ bir özellik mi yoksa çağdaşlarına kıyasla gözlüğü tanımlayan bir şey mi olacağı belli değil.

2-) Lensler ve IPD

psvr 2 lens

Orijinal PSVR, kendi sınıfında parlamaya neden olduğu bilinen Fresnel lensleri kullanmayan (diğer faydalar karşılığında) piyasadaki tek başlık olmasıyla ünlüdür. PSVR 2 ise Fresnel lenslere geçerken endüstrinin geri kalanını takip edecek.

Orijinal PSVR’deki lensler, Sony’nin bir IPD ayarı (lensleri gözleriniz arasındaki mesafeye uyacak şekilde ayarlayan) eklemeye gerek duymadığı kadar büyük bir göz kutusuna sahipti. Bununla birlikte, PSVR 2, birçok nedenden dolayı iyi bir fikir olan bir IPD ayarına sahiptir, bu yüzden bu ilaveyi görmekten memnunuz.

3-) Kullanım kolaylığı ve İzleme

Bu, bir teknik özellik sayfasında minimum düzeyde görünse de, bu PSVR 2 için çok büyük bir anlaşma – artık ara kutusu ve artık harici kamera yok. PSVR 1, kalın bir kablo boyunca uzanan gözlükten iki fişi kabul eden büyük bir çıkış kutusuyla birlikte gelir. Ara kutusu, bir USB kablosu ve bir HDMI kablosuyla ana bilgisayar konsoluna bağlanmalıdır (ve ayrıca TV’ye takılmalıdır). Ve kendi güç kaynağına ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu altı adet kutuya giren ve çıkan ayrı fiş anlamına geliyor.

Söylemeye gerek yok, breakout kutusu biraz acı vericiydi. Kullanıcının A/V kurulumunu karmaşık hale getirmekle kalmadı, bazı durumlarda belirli TV’ler için çözünürlük ve HDR sorunları bile yarattı; Bu, PSVR donanımında daha sonra yapılan bir revizyonla kısmen düzeltildi, ancak yine de breakout kutusu, genel deneyim için bir engeldi.

PSVR 1, izleme için PS4 kameraya ihtiyaç duyuyordu, bu da konsolunuza başka bir çevre biriminin takılması anlamına geliyordu. Sadece bu da değil, kamera hiçbir zaman VR için yapılmadı ve zayıf izleme doğruluğu ve sınırlı kapsama alanından muzdaripti.

 

psvr 2 kamera

Sony, PSVR 2 için bu sorunları belirlemiş ve ortadan kaldırmıştır. Şirket, gözlüğün PS5’in hemen önüne yerleştirilmiş USB-C bağlantı noktası üzerinden tek bir USB-C kablosuyla PS5’e bağlanacağını söylüyor. Bu harika bir haber ama eminim ki küçük konektör, yoğun VR oturumları sırasında kablo çekilirse çekilmeyecek kadar sıkı tutabilir.

Ve PS4 kamerası da gitti. PSVR 2, TV’nizde bulunan bir kamerayla “dışarıdan içeriye” izleme kullanmak yerine, “içten dışa” izleme için yerleşik kameralara sahiptir. Bu, gözlükteki kameraların oyuncunun kafa hareketlerini izlemek için kullanıldığı anlamına gelir. Bu, PSVR 1’e kıyasla başka bir ekstra çevre birimini ortadan kaldırır.

Ancak Sony’nin içten dışa izlemeye geçişinde bir risk var. İçten dışa izlemenin kalitesi, gözlük üreticileri arasında büyük farklılıklar gösterir. Örneğin, Quest 2’deki içten dışa izleme çok iyi olsa da, Windows VR başlıklarındaki içten dışa izleme, arzulanan çok şey bırakıyor. Dünyada yalnızca bir avuç şirket, VR için en üst düzey içten dışa izleme sunabileceklerini göstermiştir.

PSVR 1’de izleme, piyasadaki büyük gözlükler arasında tartışmasız en kötüsüydü, ancak yine de ne olursa olsun çok iyi sattı. PSVR 2’de içten dışa izleme “tamam” olsa bile, orijinalin zayıf takibine göre yine de bir gelişme olabilir. Bütün bunlar, Sony’nin VR konusunda oldukça ciddi olma eğiliminde olduğunu ve çok iyi olmasa da içten dışa izleme için iyi bir çözüme sahip olmalarını bekliyorum.

4-) Göz Takibi

psvr 2 göz takip

Göz izleme, VR endüstrisinde yıllardır lanse edildi, ancak teknoloji şimdiye kadar yalnızca üst düzey kurumsal gözlüklere yerleştirildi. Sony, göz izleme özelliğine sahip bir tüketici VR gözlüğü sunan ilk kişi olabilir.

Bir VR gözlüğünde kullanıcının gözlerini neden takip edebilmek istediğiniz hemen belli olmayabilir (özellikle de zaten başlarının hareketini izliyorsanız), ancak göz izlemenin bir oyun olabileceği ortaya çıktı. VR için birçok yönden değiştirici.

En büyüklerinden biri elbette ‘foveated render’. Gözlerimiz yalnızca oldukça küçük bir merkezi bölgeyi (fovea) keskin bir şekilde gördüğünden, çevresel görüşünüzde sahneleri yüksek ayrıntılarla işlemek, bilgi işlem gücü israfıdır. Kullanıcının tam olarak nereye baktığını takip edebiliyorsanız, her bir karenin orta kısmını yüksek detayda oluştururken, çevredeki detayların fark edilmeyeceği yerleri azaltabilirsiniz. Bu, oyunların daha fazla bilgi işlem gücü kullanmadan daha ayrıntılı görünebileceği anlamına gelir.

Ancak göz izleme, yalnızca foveated oluşturmanın çok ötesine geçer. Sony, şimdiye kadar yalnızca açıkça vurgulanan işlemeden bahsetti, ancak teknoloji otomatik IPD ölçümü, otomatik kullanıcı oturum açma işlemleri, çok oyunculu avatarlar için gerçekçi göz hareketleri, amaç takibi ve hatta göze dayalı girdi için de kullanılabilir. PSVR 2’de göz takibine sahip olmak, esasen VR geliştiricileri için yepyeni bir olasılık kapısı açar.

5-) Kontrolörler

psvr 2 kontrolör

PSVR 2’deki en büyük iyileştirmelerden biri yeni ‘Sense’ kontrolörleri olacak.

PSVR 1, çok hassas olmayan ve ayrıca bazı oyunlarda kullanılmalarını zorlaştıran kontrol çubuklarından yoksun olan eski PS Move kontrol cihazlarına güveniyordu. Bu, kontrolör izleme kapsamını büyük ölçüde artırıyor çünkü kullanıcılar artık PS Camera’nın PS Move kontrol cihazlarını görmesini engellemeden dönebiliyor. Ve Sense kontrolörleri sıfırdan VR için üretildiğinden (PS Move kontrolörlerinin aksine), izleme kalitesinin de iyileşmesini bekliyoruz.

En önemlisi, Sense kontrolörleri, girişler açısından diğer tüm modern VR kontrolörleriyle aynı hizaya geliyor. Oculus Rift, Quest, Valve Index, Reverb G2, Vive Focus 3 ve daha fazlası ile fiili standart haline gelen parmak izleri ve iki yüz düğmesi olacak. Tüm bu kontrol cihazlarında aynı düğme ve çubuk düzenine sahip olmak, geliştiricilerin oyunlarını bir gözlükten diğerine taşımasını kolaylaştırır.

6-) Ses ve Gözlük Haptikleri

Yukarıda listelenen çok etkileyici yetenekler listesinin ortasında ses, PSVR 2’nin Aşil tendonu olabilir.

“Sony, PSVR 2’ye yerleşik ses ekleyerek diğer tüm büyük gözlük üreticilerini takip ediyor” demeyi burada çok isteriz. Ne yazık ki, durum böyle görünmüyor.

Sony’nin şu ana kadar yayınladığı özellikler, PSVR 2 için yerleşik ses hakkında hiçbir şeyden bahsetmiyor. Gözlüğün sesiyle ilgili şu ana kadarki tek detay ise tıpkı orijinali gibi 3.5mm gözlük jakına sahip olacak olması. Bunun yerine, PSVR 2, orijinal PSVR’nin ikinci yinelemesi gibi en azından özel bir kablo uzunluğuna ve küçük saklanabilir yuvalara sahip olmalarına rağmen, takılabilir kulakiçi kulaklıklara güvenecek gibi görünüyor.

Gözlüğü taktıktan sonra kulakiçi kulaklıkları kulağınıza sokmak büyük bir sorun gibi görünmese de, VR gözlük pazarı, ek bir uğraş gerektirmeyen yerleşik ses talebini açıkça göstermiştir.

Sony ayrıca PSVR 2’nin başa takılan haptikleri içereceğini de onayladı (ticari olarak satılan gözlükler arasında bir ilk). Bu, kontrolörler gibi gözlüğün kendisinin de sanal dünyada meydana gelen olaylara tepki olarak sallanabileceği anlamına gelir.

1 yorum

Ardahan 14 Eylül 2022 - 16:43

Bence hiç karşılaştırılmaya gerek yok, PS VR yeterince geride kaldı, PS VR 2 bu konuda tartışmasız önceki versiyonuna göre fark yaratacak, en azından beklentimiz o :D

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR