Sony, PSVR 2 Teknik Özelliklerini Duyurdu: Göz İzleme, 4K Ekran…

6 dakika, Okuma Süresi

Sony, PlayStation VR 2’nin ilk ayrıntılarını açıkladı. PSVR 2 teknik özelliklerini duyurdu. CES 2022 basın toplantısında şirket, PSVR 2 ile ilgili, göz izleme, “4K” HDR ekran ve 110° Görüş Alanı gibi bazı özellikleri paylaştı.

İlk kez Sony, PS5 için yeni nesil VR gözlüğünün adının, PlayStation VR 2 olacağını doğruladı. Bu pek de sürpriz olmasa da şirket, VR gözlüğünün adını ilk kez, resmi olarak açıkladı.

playstation vr 2Şirketin düzenlediği CES 2022 basın toplantısında Sony, PSVR 2 için birkaç özelliği paylaşarak onayladı. Şuana kadar bildiklerimiz:

PSVR 2 Özellikleri

PlayStation VR 2 Teknik Özellikleri
Çözünürlük 2.000 × 2.040 (4,1 MP) göz başına, OLED, HDR
Yenileme hızı 90Hz, 120Hz
Görüş alanı 110° (diyagonal varsayılan)
Optik Ayarlamalar IPD
Konnektörler USB-C
izleme İçten dışa (sensör yok)
Kameralar 4x IR (harici), 2x IR (dahili)
Giriş Hareket kontrolörleri (şarj edilebilir pil), göz izleme
Ses 3.5mm yardımcı çıkış
Mikrofon Evet
Haptik Kontrolörler, Gözlük

Sony, gözlüğün foveated render içereceğini söyledi. Bu, yüksek ayrıntıyı yalnızca kullanıcının görüş alanının merkezinde (gözün ayrıntının çoğunu gördüğü yerde) oluşturmak için göz izlemeyi kullanan ve çevredeki ayrıntıyı azaltan bir işleme tekniğidir. Bu, fazla performanstan ödün vermeden daha ayrıntılı sanal sahneler sağlar.

Göz izleme ve odaklanmış işleme teknolojisi, bir süredir üst düzey kurumsal VR gözlüklerinde kullanılabiliyor, ancak şu ana kadar hiçbir büyük tüketici sınıfı gözlük bu teknolojiyi benimsemedi. Başka bir gözlük bu anlamda öne çıkıp Sony’yi geçemezse, PSVR 2 kendi kategorisinde bu teknolojiyi benimseyen ilk ürün olacak.

Benzer şekilde, PSVR 2, üst düzey kurumsal cihazlarda bile ticari gözlüklerde henüz görülmeyen HDR (yüksek dinamik aralık) teknolojisini içerecek. HDR, gözünüzün gerçek dünyada gördüğünü daha yakından taklit eden çok daha geniş bir parlaklık aralığına izin verir.

Sony, ekranın ne kadar parlak olabileceğini tam olarak belirtmedi, bu nedenle bu noktada özelliğin ne kadar etkileyici olabileceğini bilmek zor. Neyse ki PSVR 2’deki temel ekran, genellikle kaliteli HDR özellikleri için iyi bir işaret olan OLED’e dayanmaktadır.

Göz izleme ve HDR, Sony’nin PlayStation VR 2 için benimsediği tek yeni teknolojiler değil. Cihaz ayrıca, gözlüğün kendisiyle ilgili yerleşik dokunsal geri bildirimi de içeren ilk cihaz olacak. Sony, gözlükteki haptiklerin daha fazla daldırmaya izin vereceğini ( hatta Sanal Gerçeklik Hastalığı Yan Etkileri ve Çözümleri ile baş edebileceğini ) söylüyor.

Sony’ye göre, PSVR 2, öncekine kıyasla VR kurulumunu basitleştirmede uzun bir yol kat edecek. Yeni gözlük, başlığın kendisine monte edilmiş kameralar aracılığıyla içeriden dışarıya izlemek için kullanılan (daha önce VR gözlüğü ve kontrol cihazlarını izlemek için kullanılan) PS kamerayı bırakıyor. Dört kızılötesi kamera, VR gözlüğün hareketini izlemek için gerçek dünyaya bakacak ve ayrıca kontrolörleri izleyecek.

İçten dışa izlemenin ötesinde, PlayStation VR 2 tek bir USB-C kablosuyla PS5’e bağlanacak. Henüz tam detaylara sahip değiliz ancak VR gözlük ve konsol arasında herhangi bir ara dönüştürücü olmayacak gibi görünüyor. Bu, içinde ve dışında birden fazla kablo bulunan ve kendi güç kaynağına ihtiyaç duyan VHS boyutunda büyük bir koparma kutusuyla uğraşmaya alışmış orijinal gözlüğün hayranlarından bir alkış alacaktır.

Genel olarak, PSVR 2  özellikler bir alan dışında çok etkileyici görünüyor… sağlanan özelliklerden, VR gözlüğün yerleşik sese sahip olmayacağı, bunun yerine kullanıcıların TV hoparlörlerini kullanmalarını veya 3,5 mm’lik kendi kulaklıklarını takmalarını beklediği görülüyor.

Orijinal kulaklık gibi, PSVR 2’nin de bir çift kulaklıkla gelmesi mümkündür, ancak bu, VR gözlük sesi için ideal bir çözüm değildir. Bu ayrıntılar henüz erken, bu nedenle, şirket donanım hakkında daha fazla bilgi yayınladıktan sonra ortaya çıkacak olan gözlükteki sesle ilgili daha net bilgi verebileceğiz.

Sony, bir dizi özellik paylaşmış olsa da, PSVR 2’nin fiyatı ve çıkış tarihi hala açıklanmadı ve VR gözlüğün neye benzediğini hala bilmiyoruz. Yakın zamanda gelişmeler oldukça sizin ile paylaşacağız

Japon şirket, Sony PlayStation markasının en köklü serilerinden biri olma yolunda ilerleyen Horizon serisinin yeni oyununu da sanal gerçeklik platformuna özel olarak duyurdu. Horizon: Call of the Mountain isimli bu yapımın aynı anda piyasaya sürülmesi beklenen ilk parti oyunlarından biri olması bekleniyor. Oyun, Guerilla Games ve Firespite ortaklığında geliştiriliyor.

Sony, sanal gerçeklik gözlüğünün ve ilk parti oyunlardan biri olan Horizon’ın çıkış tarihi ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı. Peki sizler yeni VR gözlüğü ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorum yazın

TeknoVR