VR Haptiklerinin Geleceği Cilt Kimyasalları Olabilir

1 dakika, Okuma Süresi

VR haptiklerinin geleceği cilt kimyasalları olabilir. Chicago Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Departmanındaki İnsan Bilgisayar Entegrasyon Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, VR’da sıcak ve soğuktan uyuşma, batma ve karıncalanmaya kadar çeşitli hisleri simüle etmek için özel kimyasallar kullanan yeni bir dokunsal geri bildirim teknolojisi üzerinde çalışıyorlar.

chemicalhaptics 3

Bu fütüristik giyilebilir ürünler, kullanıcının cildine değecek şekilde vücudun herhangi bir yerine takılabilir. Silikon yamalar ve mikro pompalardan oluşan “topical stimulants” cilt ile temas ettiğinde beş farklı kimyasalı verebiliyor. Baharatlı yiyeceklerde bulunan önemli bir kimyasal olan kapsaisin, ısıyı simüle etmek için kullanılıyor. Soğuk hissini oluşturmak içinde mentol kullanılıyor.

Ayrıca cildi uyuşturabilen bir anestezik olan lidokain ve karıncalanma hissi veren sanshool kullanılmakta. Son olarak, bir batma hissi yaratmak için kullanılabilecek organik bir bileşik olan sinnamaldehit var.

chemicalhaptics 4

“Yaklaşımımız iki benzersiz fayda sunuyor. İlk olarak, mevcut dokunsal cihazlarla mümkün olmayan uyuşma gibi duyumları mümkün kılıyor. İkincisi, yaklaşımımız, birden fazla aktüatörün (örneğin, Peltier, titreşim motorları, elektro-dokunsal stimülasyon) birleştirilmesini gerektirecek olan tek bir aktüatör kullanarak çoklu dokunsal duyumlar elde etmek için cildin kimyasal reseptörleri aracılığıyla yeni bir yol sunar”, diyor ekip araştırma makalesinde.

 

Yorum yazın

TeknoVR