Sanal Gerçeklik Eğitimde VR Kıyafetlerin Kullanımı

Bilimsel araştırmalar, geleneksel eğitim sistemlerinin aksine, sürükleyici sistemlerin daha yüksek sonuçlara yol açtığını ispatlıyor. Dolayısıyla, tam daldırma VR uygunluğu kolluk alanını da içeren sorunları etkili bir şekilde çözebilir.

3 dakika, Okuma Süresi

VR Kıyafetlerin kullanımı ile tam bir dalış hissi ile sanal gerçek giysileri kullanarak çok farklı eğitim sistemleri uygulanabilir. Öyleyse, en önemli olasılıklar ve senaryolara odaklanalım:

Eğitimde VR Kıyafetlerin Kullanımı

 • Sporda VR eğitimi;
 • Tıp VR eğitimi;
 • Savunma ve kolluk kuvvetleri için VR eğitim.

vr kıyafetlerin kullanımı

Spor Eğitimlerinde VR Kıyafetlerin Kullanımı

Spor eğitimi, çok doğru hareket yakalama ve biyometrik sistemler gerektirir.

Eski sistemler aşağıdaki sorunları çözebilir:

 • Takımların ve bireysel oyuncuların hareketlerini izleme;
 • Spor disiplinlerinde topu (futbol, ​​ragbi, tenis, golf), okçuluk vb. Sporlarda yörünge izleme;
 • Verimlilik analizi ve bilgisayar algoritmalarına dayalı düzeltme.
 • İkinci sistemler, profesyonel spor dallarındaki modern giysilerin ayrılmaz bir parçasıdır. Toplanan verilere bağlı olarak canlıların gerçek zamanlı izlenmesini ve kas yüklemesini değiştirmeyi sağlarlar.

TIP Eğitiminde VR Kıyafet Kullanımı

Tıp eğitimi, belki de, modern dünyadaki en zorlu mesleklerden biridir. Kalitesi, ilk yardım ve cerrahi operasyonlar sırasında doğrudan yaşamı ve sağlığı etkiler.

Cerrah eğitimi, tıp alanında en yaygın VR uygulamalardan biridir. Farklı senaryolara dayanır:

 • Görselleştirme ve geribildirim sistemleri yoluyla cerrahların eğitimi;
 • Operasyon planlama ve prova;
 • Karmaşık senaryoların simülasyonu ile operasyonlar;
 • Önemli ve küçük hataların analizi. Her senaryoda, aletleri kullanarak taklit etmek ve operasyonlar sırasında bunları uygulamak için haptik geri bildirim sistemi (kuvvet geribildirimine, titreşime veya elektriksel uyarıya dayalı olarak) kullanılır. İdeal olarak, böyle bir sistem cerrahi aletlerin konumlarını doğru bir şekilde izlemek ve bunları sanal organlarla ilişkilendirerek etkilenmeleri ve rasgele olayları önlemek için bir hareket yakalama gerektirir.

VR kıyafetlerin kullanımı. Biyometri, operasyon sırasında cerrahın nefes alma, stres seviyesi ve diğer önemli biyolojik parametrelerini doğru bir şekilde izlemenize olanak tanır.

vr gear 2 1

askeri eğitimlerde vr kıyafetlerin kullanımı

Kolluk Kuvvetleri Eğitimlerinde VR Kıyafet Kullanımı

VR’yi amaçları doğrultusunda kullanmaya başlayan ilk kişi kolluk kuvvetleri oldu.

Tam set sanal gerçeklik giysisi, uçuş simülasyonları, sürüş simülasyonları, askeri ve tıbbi eğitimler ve yerleşim yapıları gibi projelere katılmaları sağlandı.

Yukarıda bahsedilen teknolojilerin hepsiyle birlikte VR kıyafetlerinin her şey dahil tasarımı, mümkün olan tüm senaryoları gerçek anlamda tamamen daldırma ile mümkün kılmaktadır. Buna bir örnek, muharebe karşılaşmaları benzetimleri. Bir diğer yaygın senaryo, rehin kurtarma operasyonları ya da savaş bölgelerinden tahliye etmek ve yaralıları savaş alanından çıkarmak için bireysel çalışmalar. Bu senaryolara, tehlikeli kimyasalların dökülmesi, şiddetli yağışlar vb. Gibi çeşitli ilave unsurlar eklenebilir.

Bu tür senaryoların sanal gerçeklikte simülasyonu daha kolaydır. VR’nin en büyük avantajı, beceriler düzgün bir şekilde geliştirilene kadar, gerektiği kadar oynanabilmesidir.

Haptik geribildirim (eldivenler dahil) ve hareket yakalama sistemleri alan eğitiminde, ideal talimat kılavuzlarının geliştirilmesinde yardımcı olabilir; aynı zamanda, gerçek zamanlı karar verme için büyük miktarda bilgiyi toplayabilir ve değerlendirebilir. Biyometrik bir sistem, komutanlara gerçek zamanlı olarak stajyerlerden veri toplama ve olası beklenmedik durumlar için eylem planları hazırlamak için senaryoları dinamik olarak değiştirme konusunda yardımcı olur.

Bilimsel araştırmalar, geleneksel eğitim sistemlerinin aksine, sürükleyici sistemlerin daha yüksek sonuçlara yol açtığını ispatlıyor. Dolayısıyla, tam daldırma VR uygunluğu kolluk alanını da içeren sorunları etkili bir şekilde çözebilir.

Yorum yazın

TeknoVR