Sanal Gerçeklik Hastalığı Yan Etkileri ve Çözümleri

3 dakika, Okuma Süresi

Sanal Gerçeklik Hastalığı, Sanal Gerçeklik başlıkları ile oyun oynamadaki en büyü sıkıntı başlık taktıktan sonra bazıları için hareket hastalığı, yani mide bulantısı gibi yan etkiler oluşabiliyor. Bu yazımızda bunun ile ilgili neler yapabileceğinize dair bir kaç bilgi vereceğiz.

Sanal Gerçeklik Hastalığı Neden Oluyor?

Hareket hastalığı olarak tanımlayacağımız bu rahatsızlığın ana nedeni duygusal uyuşmazlıktır. Başlığı taktığınız andan itibaren oyun oynarken, temelde vücudunuz hala oturduğunu düşünüyor, çünkü kasları oynatmıyorsunuz veya başka hareket belirtisi göstermiyorsunuz.

Ancak gözleriniz ve vestibüler sisteminiz farklı bir şey söylüyor, hareket eden bir metroya ters oturup kitap okumaya çalışmak gibi düşünü bu hissi daha önce yaşayanlar var ise, VR hareket bulantısının neye benzediği konusunda bir fikriniz olacaktır.

Vücudun karışık sinyaller vermesi baş ağrılarına neden olabilir, sıcak basması veya terleme gibi durumlar oluşabilir, şimdilik bu konu ile ilgili araştırmalar neden vücudun tam olarak bu tepkiyi verdiğine dair net bir cevap bulamıyor, bazı mantıklı teoriler oluşturuluyor. Vücut sabit dururken beyin farklı bir algı içinde olunca belli bir süreden sonra vücudun bu duruma olan tepkisi oluşuyorki aslında burda beyin sizi uyarmak istiyor.

Bunuda baş dönmesi mide bulantısı gibi bir tepki ile gösteriyor, bu tepkileri nedeni bilinmeyen bir şekilde kadınların erkeklere göre dört katı daha fazla tepki verdiği gözlenmiş, bu nedenle kadınların özellikle daha önce hiç VR Başlık takmamış ve ilk defa takıyorlar ise bu konuda daha kendinizi hazırlarken daha çok dikkat etmeli

VR Hareket Hastalığı Neden Olur?

Herhangi bir VR Başlık setini kullanmadan önce el kitabını okursanız sizin için iyi olacaktır zaten bir çok oyun aslında oynamaya başlamadan önce size bir sorumluluk reddi beyanı paylaşır ve yükleme ekranında uyarı mesajı verir. Bunların bir örneğini Nintendo‘nun uzun süre oyun oynadıktan sonra karşınıza çıkardığı ”Hey, neden mola vermiyorsun?” mesajı ile verebiliriz.

Özellikle bu hastalığa eğilimli olduğunuzu biliyorsanız bu uyarıları ciddiye almalısınız. bunun haricinde kendiniz bir süreli alarm sistemi ile bunu planlayabilirsiniz veya oyun içi kontrol noktasına eriştiğinizde veya kaydettiğiniz noktada, başlığı çıkarabilirsiniz. her saat için 15 dakika mola vermeniz yeterli olacaktır.

Oturarak oynarken sanal ortama alıştığınız sürece kafanızı sabit tutmaya çalışın, mekan içindeki geçişler esnasında, etraftaki uzaklık yakınlık veya yükseklik algıları mide bulantınızı daha çok tetikleyecektir.

Eğer mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkiler kendini göstermeye başlar ve kendinizi kötü hissederseniz derhal oynamayı bırakmalısınız. Vücudunuz birşeylerin yanlış olduğuna karar verdikten sonra ara verme zamanı gelmiş demektir. Bu yan etkiler tamamı ile geçene kadar başlığı tekrar takmamaya çalışın.

Kötü Çerçeveler daha kötü şeyler yapabilir

Eğer sizde bir oyunda yan etkileri yaşamaya başladığınızda benim gibi inatçı iseniz ve nasılsa kendiliğinden düzelir düşünceniz var ise, VR Oyunları için bu gerçekten kötü bir fikir olacaktır.

Oculus Rift geliştirme ekibi tarafından yapılan araştırma, düşük frameratların ve diğer performans sorunlarının, hareket hastalığının tetiklemesi sürecini daha da hızlandıracağını, oyunda donmalar başlarsa, aksaklıklar yaşarsanız veya başka teknik sorunlar oluşursa oynamayı bırakın ve düzelttikten sonra oyuna geri dönün.

Sinir Sisteminizi Kesin

Sanal Gerçeklik Hastalığı sinir sisteminize bağlıdır, bu yüzden sinir bozucu olmasını önlemek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Bunlardan birisi Perikard 6 (P6) veya Negiuan olarak bilinen mide bulantısı haplarını kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar mide bulantısına bağlı olarak kusmayı önleyen haplardır. Farklı olarak bir teknik daha deneyebilirsiniz, aşağıda nasıl yapılacağı açıklanmıştır.

  • Kolunu avucunuzun önüne ve parmaklarına bakacak şekilde tutun.
  • Diğer elinizdeki ilk üç parmağınızı, bileğinizin üzerinden geçen orta ve halkalı yüzük yerleştirin.
  • Sonra parmağınızı başparmağınızın hemen altındaki yere koyun ve parmaklarınızı kaldırın. Baş parmağınızın olduğu kolunuzda iki büyük tendon hissetmeniz gerekir.
  • Bu noktaya iki ila üç dakika sık sık basarak masaj yapın.
  • İşlemi diğer bilek için tekrarlayın.

Bu yöntem size yardımcı olur, ancak bunu sürekli yapmak zorunda kalırsanız, sizin için P-6 noktasına basan bir şeyler edinmeyi düşünün. Örneğin Sea-Bands, bu basınç noktasını sizin için masaj yapan bilekliktir. Onları bileklerine sardıktan sonra VR Başlığınızı takabilir ve durmadan oynayabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR