LEGO Bricktales İncelemesi – Karma Gerçeklik Oyunu

Tahmin edebileceğiniz gibi, tamamı legodan yapılmış ve tek başına çok çekici. Düz ekran versiyonunun biraz değiştirilmiş bir VR bağlantı noktası olarak, Bricktales için orada bulacağınız övgülerin çoğunu VR versiyonunda da bulacaksınız,

6 dakika, Okuma Süresi

Quest 3 karma gerçeklik gözlüğünün duyurulması ile birlikte, ilk karma gerçeklik oyunlarından bizi olan LEGO Bricktales incelemesi yaptık. LEGO Bricktales, umduğumuz LEGO inşa etme deneyiminin eksiksiz VR dijitalleştirmesi değil, ancak oyunun inkar edilemez derecede büyüleyici lego dolu dünyasında iyi tasarlanmış bulmacalar ve çok sayıda hafif macera fırsatı sunuyor.

Çocuk dostu hikaye biraz geçiştirme olsada, gösterinin yıldızı kesinlikle Bricktales’in akıllı tuğla inşa tasarımıyla 1:1 lego dokunma hissi eksikliğini telafi ettiği lego bulmacaları. Düz ekrandan taşınmasına rağmen bulmaca çözme, VR’ye uygun bir şekilde doğal geliyor.

LEGO Bricktales İncelemesi – Parçalarınız hiçbir zaman kaybolmayacak

LEGO Bricktales, sanal gerçeklikte çılgına dönebileceğiniz büyük bir lego kutusu değil; her özel bulmaca için bir sandbox modu var, maalesef istediğinizi inşa edebileceğiniz ‘herkes için ücretsiz’ boş sandbox alanı yok. Bricktales’ın vurgusu kesinlikle tek seferlik lego setleriyle köprüler, mobilyalar, heykeller gibi her türlü işlevsel şeyi inşa etmek ve bunu çözülmesi gereken bir sürü görev ve bulmaca içeren bazı klasik RPG dünya inşasının ortasında yapmaktır.

İlginizi Çekebilir

Metin tabanlı diyalog yoluyla karakterlerle etkileşime geçmek ve dünyadaki küçük sakinlerin her birine nasıl yardım edebileceğinizi bulmak için çok zaman harcayacaksınız.

Sonuçta, bazı şeyleri düzelterek ve herkesi mutlu ederek dünyanın yeniden kurulmasına yardımcı olmak için buradasınız, böylece… bir nedenden dolayı… yeni bir tema parkını mutluluğunu düşünerek oynayabilirsiniz.

Yani Bricktales aile dostu bir eğlencedir ve akıllı blok oluşturma işlevi sayesinde hafif kafa karıştırıcı unsurları nedeniyle büyük beğeni toplamıştır. Peki bu VR’a nasıl yansıyor? Şaşırtıcı derecede iyi olduğunu söyleyebilirim ve bu, doğuştan gelen dokunsallık eksikliğine rağmen. Bir model oluşturmanız istendiğinde, önceden belirlenmiş bir yığından belirli başlangıç ​​noktalarına eklemeniz gereken parçaları alabileceğiniz bir bina alanına yönlendirilirsiniz. Aşağıdaki amaç mavi oktan bayrağa bir köprü inşa etmektir. Çok sallantılı yaparsanız stabilite testini geçemez, bu da dünya haritasına dönmeden önce tasarımınızı yeniden değerlendirmenize neden olur.

lego bricktales i̇ncelemesi - karma gerçeklik oyunu

Küçük parçaları alıp kullanmak VR’da bir kabus gibi görünse de, neyse ki dijital lego parçaları yalnızca belirli bir yönde gidiyor, bu yüzden onları yerine oturtmak tatmin edici, nadiren tutturamayabilirsiniz. Mavi küre benzeri imleçler olan denetleyicilerinizin uçlarıyla parçalara göz atarak blokları alabilir, yerleştirebilir ve modellerden parçaları kaldırmak için vurgulayabilirsiniz. Bunları farklı bir yöne oturtmak için parçayı fiziksel olarak hareket ettirebilir veya tutup konumlarını değiştirmek için sağ joystick’i kullanabilirsiniz.

Gerçekten eksik olan tek şey, bir modeli tamamen mahvettiğinizde kullanabileceğiniz bir sıfırlama düğmesi; bu, bunun yerine lego tuğlalarını söküp haritadan atarak onları küçük haznelerine sıfırlamanızı gerektiriyor. Bu oldukça sıkıcı, özellikle de bir şeyi yeniden sıfırdan inşa etmek istiyorsanız.

Yukarıdaki gibi köprü inşa etme tarzı işlerden, dev bir kuş için mükemmel dengeli bir tünek inşa etmek veya bir yarış arabası inşa etmek gibi tek seferlik görevleri yerine getirmeye kadar çok çeşitli bulmaca stilleri var. Ancak dikkatli olun, çünkü istediğiniz her şeyi öylece bırakamazsınız. Her bina istemi birkaç önkoşulla birlikte geliyor. Yapmanız gereken küçük bir helikopter için tipik bir bulmacanın nasıl çözülebileceği aşağıda açıklanmıştır:

  • Koltuğu takın
  • Rotoru üstüne takın
  • Bitiş çizgisine ulaşın
  • Hiçbir şey kırılmayabilir

lego bricktales i̇ncelemesi - karma gerçeklik oyunu

Buradan, hayal gücünüzün kaldırabileceği her şeyi (yarı saydam tel kafes içinde) inşa edebilir veya engeli aşmak için aynı şekilde basit görevlere sadık kalabilirsiniz. Görevlerin hiçbiri özellikle zor olmasa da (düz ekranda oyun 8 yaş ve üzeri çocuklar için önerilir), hepsi kendi açılarından memnuniyet verici, çünkü genellikle yeterli dekoratif parçalar sağlıyor, böylece yalnızca işlevsel bir şey inşa etmekle kalmaz, aynı zamanda onu süsleyebilirsiniz.

Bricktales, hamleleri sırasında eğlenceli olsa da,  hiç şüphesiz, hepsi gerçek gibi hissettiren küçük lego dioramalarının sevimli faktörüne çok güveniyor. Karma gerçeklik sayesinde oturma odanızda yüzebilen veya yalnızca VR’de oynatıldığında göze çarpmayan bir gökyüzü kutusunda yüzebilen haritaları yeniden boyutlandıramazsınız. Bununla birlikte, gizli yolları görmek için haritaları çevirebilirsiniz; hikaye bittikten sonra geri gelmek zorunda kalacaksınız, sırf o tuhaf ağaç adamın neden 20 bukalemuna ihtiyaç duyduğunu görmek için bile olsa. Cidden? Onlarla ne yapacak?

Tamam, toplanabilir ekstralar için oyunun tamamında arama yapmanın nedenleri söz konusu olduğunda, bu oldukça saçma. Yine de, “herkes için ‘E’ olarak derecelendirilen” yaş derecelendirmesi kesinlikle çocuklara yönelik olduğu ancak yetişkinlerin de oynayabileceği kadar hızlı olduğu anlamına geliyor. Ancak dikkatli olun, tamamlaması yaklaşık altı saatimi alan yeterli anlatı iskelesi görevi görecek kadar zararsız olsa da, en ilgi çekici hikaye olmayacak. Bu sadece hikaye modudur, böylece modelleri yeniden inşa etmek ve oyunun birçok koleksiyon parçasını, avatar görünümünü vb. aramak için çok daha fazla zaman harcayabilirsiniz.

lego bricktales i̇ncelemesi - karma gerçeklik oyunu

LEGO Bricktales’ın kesin eksikliklerinden biri, özel bir sanal alanın olmaması. Özel bir inşaat alanını tamamladığınızda sandbox modunun kilidini açabilirsiniz. Bu, modelinizi geliştirmenize ve aynı zamanda yol boyunca keşfedeceğiniz farklı biyomlardan gelen büyütülebilir tuğla seçenekleriyle inşa etmenize olanak tanıyacak; ancak gerçek ‘otur ve her şeyi inşa et’ özelliği, yalnızca alanı tamamen boşaltıp inşa etmek istediğinizde harika olacaktır. En azından kendi tasarımımız olan bir şey olacak.

Dalış Hissi

Tahmin edebileceğiniz gibi, tamamı legodan yapılmış ve tek başına çok çekici. Düz ekran versiyonunun biraz değiştirilmiş bir VR bağlantı noktası olarak, Bricktales için orada bulacağınız övgülerin çoğunu VR versiyonunda da bulacaksınız, ancak Quest versiyonunun görsel olarak monitör versiyonlarına göre kesin bir üstünlüğü var. Küçük dioramalardaki ayrıntı yoğunluğunda gerçekten gelecekten bir oyun oynuyormuş gibi hissettiren bir şeyler var.

lego bricktales i̇ncelemesi

Hem Quest Pro hem de Quest 3, oldukça zararsız bir gökyüzü kutusu içeren düz VR’de oynamaktan daha sürükleyici olabilen renk geçişine sahip. Küçük lego parçalarının gerçek dünyadaki benzerlerine tam olarak boyutlandırıldığı göz önüne alındığında, bu oldukça harika bir durum. Oturma odanızın zemininde duran küçük bir lego dostumu uzaktan kontrol etmeniz güzel bir duygu.

Bununla birlikte, umduğumdan daha az VR’ye özgü etkileşim var, çünkü çoğu zaman sol kontrol çubuğunuzla arkadaşınızı bir RC araba gibi kontrol eden modelin önünde kambur duruyorsunuz. İşte oyundaki diğer tek ‘sürükleyici’ kontrol şeması: heykeller, su vanaları vb. gibi şeyleri çevirebilen döner bir vana.

View post on imgur.com

Esasen, orijinalin VR’ye özgü diğer tek uyarlaması, belirli güçler arasında beceriksizce geçiş yapmanıza, haritadan çıkıp dünyaya geri dönmenize ve normal menü öğelerinden geçmenize olanak tanıyan, bileğe takılan kullanıcı arayüzünüzdür.

Konfor

İlk içgüdüm eğilip oyunu küçük diyarımı izleyen bir tür yarı tanrı gibi oynamaktı. Oyun son derece ulaşılabilirdir ve uzun oyun seansları için tasarlanmış, ancak kötü boyun ve sırt ağrılarına maruz kalabilirsiniz. VR gözlükleri boynunuzun fazlasıyla telafi etmesi gereken ekstra ağırlık eklediğinden, oyun oynamak için eğilmek, aynı eylemi gözlük olmadan yapmaktan daha çabuk yorulmanıza neden olacaktır.

Elbette, haritayı istediğiniz zaman dinamik yeniden konumlandırabilirsiniz, dolayısıyla bu, oyuncular için bir kusurdan çok bir uyarı niteliğindedir. Aksi takdirde LEGO Bricktales, herhangi bir yapay hareket kabiliyetine sahip olmadığı ve size tamamen statik bir alan sunduğu için çok rahat bir VR oyunu.

Yorum yazın

TeknoVR