Roblox VR İncelemesi

Roblox'un daha fazla VR sosyal platform rekoru kıracağından şüphe duymuyoruz. Birçok potansiyel tüketici grubu için bu yıl satışa çıkan Meta Quest 3 satın almak için başka bir neden daha diyebiliriz.

7 dakika, Okuma Süresi

2023 Ağustos ayında yayınlanan “Metaverse’deki ilk oyun” olarak bilinen “Roblox”, Meta Quest’in Uygulama Laboratuvarı’nda resmi olarak kullanıma sunuldu. Bu yalnızca Roblox’un piyasaya sürülen ilk saf VR sürümü değil, aynı zamanda son zamanlarda Meta Quest platformundaki en popüler uygulamalardan biri diyebiliriz.

Uygulamanın lansmanından sonra Roblox CEO’su David Baszucki, beş gün içinde 1 milyondan fazla indirildiğini açıklamıştı. Quest serisi gözlüklerin kümülatif satışlarının 20 milyon adet olduğu dikkate alındığında “Roblox”un bu sonuca ulaşabilmesi büyük bir başarı.

Roblox”un VR sürümü hala hatalarla dolu olsa da, diğer yandan metaverinin sosyal dünyasına da bir destek sağladı.

Bizde sizler için Roblox VR incelemesi hazırlamak istedik. Quest 2 sanal gerçeklik gözlüğü ile oyuna dalış yaparak sizin için deneyimlerimizi detaylı bir şekilde paylaşacağız.

Roblox VR İncelemesi

Roblox VR İncelemesi için giriş yaptıktan sonra, tüm VR arayüzünün temelde mobil APP ile aynı olduğunu görebilirsiniz. DOCK çubuğu sol tarafa yerleştirilmiştir ve bu beş ana bölüme karşılık geliyor: ana sayfa, oluşturma merkezi, Avatar, sohbet ve ayarlar. Ana sayfa, oyuncuların yakın zamanda deneyimlediği oyunlar ve platformun önerdiği oyunlar olmak üzere iki bölüme ayrılmış. Platformun önerdiği oyunların tümü VR’ye uyarlanmış içeriklerdir.

Bir oyuncu ilk kez kaydolduğunda varsayılan bir avatar alacak. Tabii ki Avatar penceresinde kişiselleştirilmiş ayarlamalar da yapabilirsiniz. Oyuncular şablonlar aracılığıyla yalnızca karakterin ifadesini, gövdesini, kıyafetlerini vb. özelleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda alışveriş merkezinden daha fazla üçüncü taraf görünüm aksesuarları da satın alabilecekler.

Grafiklerin pürüzlülüğü, “Roblox”taki Avatar imajı üzerinde bıraktığı en büyük izlenim. “Horizon Worlds” ve “Rec Room” gibi benzer platformlarla karşılaştırıldığında bile “Roblox”taki karakter imajı farklı diyebiliriz.

Kullanıcıların başlamasını kolaylaştırmak amacıyla platformda öğretime yönelik yerleşik bir VR oyunu bulunuyor. Operasyon açısından, sol taraftaki kontrol cihazı oyuncunun hareketini kontrol etmek için kullanılır ve sağ taraftaki kontrol cihazı görüş açısını değiştirmek için kullanılıyor. İşlem çok sezgisel ancak tek elle çalışmaya elverişli değil.  Umarız bunu gelecekte gelecek güncelleme ile daha işlevsel hale getirirler.

Benzer VR sosyal platformlarından farklı olan şey, “Roblox”un yalnızca birinci şahıs bakış açısı çalışmasını desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda kullanıcıların istedikleri zaman üçüncü şahıs bakış açısına geçmelerine de olanak sağlaması.

Ekranı birinci şahıs bakış açısıyla kaydederseniz aslında kullanıcının ne yaptığını bilemiyorsunuz ancak, üçüncü şahıs bakış açısı oyuncunun bakış açısını görebiliyor. Oyuncular Avatar görsellerini istedikleri zaman kontrol edebildiklerinden, platform alışveriş merkezinde dış görünüm aksesuarlarının satışını teşvik etmek aslında faydalı.

Ayrıca, uzun ve hızlı koşu sırasında üçüncü şahıs bakış açısının VR hastalığına nispeten daha az yatkın olduğu görülüyor. Ancak üçüncü şahıs bakış açısıyla ilgili hâlâ pek çok sorun var. Örneğin, kullanıcı bazı karmaşık sahnelerde hareket ederken görüş alanı kolayca engelleniyor ve bu da çoğu zaman insanlarda kafa karışıklığı hissi yaratıyor.

İçerik açısından bakıldığında, 2016 gibi erken bir tarihte “Roblox”, Oculus Rift gibi PC VR cihazları için destek ekledi. Ayrıca yaratıcılar, platformda ilgili VR içerik deneyimlerini de oluşturabiliyorlar. Yıllar süren gelişimin ardından “Roblox” aslında çok zengin bir UGC VR oyun ekosistemi biriktirdi. Platformdaki VR oyunlarının sayısı henüz belli değil, ancak “VR” anahtar kelimesini kullanarak yapılan basit bir arama yaparsanız bir çok sonuç görebilirsiniz.

Biz Roblox VR incelemesi yaparken aşağıdaki oyunları deneyimledik:

Taklitçi

%90 olumlu puan

6,5 bin aktif oyuncu

Bu PC, iOS, Android, VR ve diğer terminal cihazlarıyla uyumlu bir korku macera oyunu. Görsel-işitsel efektler açısından bakıldığında, bu oyun çok iyi yapılmış. Loş çatı katı, tuhaf duvar resimleri ve mükemmel müzik, insanlara güçlü bir sürüklenme hissi veriyor.

Ancak sosyal düzeyde kesinlikle sakat. Bir yandan, oyuncular iletişim kurmak için mikrofonu açamıyor ve metin girişi için yalnızca sistemin yerleşik giriş kutusunu kullanabiliyorsunuz, bu da kötü bir deneyim sağlıyor. Ayrıca Avatar her zaman donmuş durumda ve denetleyici aracılığıyla merhaba demek gibi genel eylemler bile gerçekleştiremiyorsunuz. Oyuna giriş yaptığımda çevrimiçi olarak 40’tan fazla kişi vardı, ancak çoğu durumda yalnızca diğer oyuncuların dikkatini çekmek için zıplama çabası içine giriyorsunuz, Ama sadece o kadar, sonrasında farklı bir etkileşim kuramıyorsunuz.

Büyük ihtimal bu doğrudan “Roblox”un güvenlik politikasıyla ilgili. Platformun genç kullanıcıların hakimiyetinde olduğu göz önüne alındığında, “Roblox” başlangıçta yalnızca yazılı sohbeti destekliyor. Sonraki gelişmelerde platform, sesli sohbet işlevini dikkatli bir şekilde test etmeye başladı. Bu yılın başında Roblox, sesli iletişim fonksiyonunun kademeli olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 13 yaş üstü belirli kullanıcılara açıldığını duyurdu.

Berry Avenue

%86’lık olumlu derecelendirme

58.000 aktif oyuncu

Bu, bu VR dünyasında çeşitli meslekleri ve yaşam senaryolarını deneyimleyebileceğiniz bir rol yapma oyunu. Oyunun sandbox tarzı çok belirgin, ister bir bina olsun, ister bir sokak, ister denizdeki bir yat olsun, yapı taşlarıyla inşa edilmiş gibi hissettiriyor.

Oyunda yağmur yağdığında kapalı alanda yağmur yağması, hızlı koşarken ekranın zaman zaman yırtılması gibi birçok küçük hata mevcut.

Yine de içerideki “sert” manzara derin bir etki bırakıyor: VR platformunun eğlenceli tarafı, her ne kadar ilkel ve kaba olduğunu bilseniz de, daha yüksek bir boyut deneyimi ve yakın olma hissi.

roblox vr i̇ncelemesi

Yaş sınıflandırması kafa karıştırıcı ve sanal para birimi henüz desteklenmiyor. 

Henüz geliştirme aşamasında olan veya deneysel olan bazı uygulamaların piyasaya sürülmesi için kullanılan bir platform olan App Lab’da “Roblox” yayına girdi. Dolayısıyla “Roblox”un VR sürümünün hala geliştirilmesi gereken birçok alana sahip olması beklenebilir.

Örneğin, Roblox”un VR sürümü, oturum açmış kullanıcıların yaşını 13 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlandırmaktadır. Bu, VR kullanım yaşının belirlenmesini öneren Meta Quest platformunun kullanıcı politikasına uygun olarak aynı yaş sınır tutulmuş.

Ancak “Roblox” gençlerin hakim olduğu bir platform. Veriler, 2022 yılında platform kullanıcılarının yaklaşık %62’sinin 17 yaşın altında olacağına işaret ediyor. Bu kısıtlama yüzünden, “Roblox”un çekirdek kullanıcı gruplarının çoğunu neredeyse filtreliyor.

Yaş sınıflandırmasıyla ilgili tek karışıklık bu değil, örneğin platform kütüphanesindeki bir VR oyun için oyunun açıklamasında her yaştan herkese uygun olduğu belirtiliyor, bu da önceki düzenlemelere açıkça aykırı.

Roblox”un ana arayüzü, pek çok ek uyarlama yapılmadan doğrudan 2D platformdan nakledilmiş gibi görünüyor. Bu, arayüzdeki bazı yazı tiplerinin çok küçük ve bulanık olmasına ve genel görünüm ve hissin kötü olmasına neden oluyor. Elbette birçok üçüncü taraf oyun, VR’ye uyum sağlarken bu sorunları dikkate almıyor.

Kişiselleştirilmiş oda özelleştirme ve 3 boyutlu dünya inşası gibi VR sosyal platformlarındaki diğer ortak işlevler şu anda bu uygulama tarafından desteklenmemekte.

Oyuncu oyuna girdiğinde görüş hattının altında gizlenemeyen bir menü çubuğu görünecektir. Menü çubuğu yazılı sohbet, güvenli alan ve diğer işlevleri sağlar. Belki kullanım kolaylığı göz önüne alındığında bu menü çubuğu gizlenemez ve varlığı oyunda görüntülenecek ve VR oyunlarının sürükleyicilik özelliğini bir dereceye kadar zayıflatıyor.

Deneyim sırasında aşağıdaki sıkıntılı noktalarla da karşılaştık:

  • Platformun sanal tokenı Robux kullanılamıyor, bu da kullanıcıların VR gözlükleri aracılığıyla kıyafet satın alamayacakları veya ücretli oyunların kilidini açamayacakları anlamına geliyor;
  • Mobil sürüm, oyuncuların oyun sunucuları oluşturmasını destekliyor ancak VR sürümü henüz desteklenmiyor. Oyuncular oyunu yalnızca arkadaşlarını davet ederek deneyimleyebilir;
  • Platform, VR oyunları için net etiket istemleri sunmuyor, bu da yukarıdaki oyunların başlıkta çalışmayı destekleyip desteklemediğini söylemeyi zorlaştırıyor.

Ancak daha sonra yapılacak yazılım güncellemeleri ve iterasyonlarla yukarıda bahsettiğim bu sorunların düzeleceğine inanıyorum.

“Roblox” platformunda oyunlara UGC içeriği hakimdir. İçeriğin kalitesinin dengesiz olduğu inkar edilemez, ancak platformdaki oyunların zenginliği ve çeşitliliği de en yüksek düzeyde olabilir: işbirlikçi jailbreak, felaket simülasyonu, hisse senedi ticareti , kentsel parkur. ….Oyuncular platformda çeşitli yaratıcı oyun deneyimleri yaşayabiliyor.

Birçok kişinin endişe duyduğu oyun görüntü kalitesi sorunlarına gelince, “Roblox”, “Horizon Worlds”, “Rec Room” ve “VRChat” gibi uygulamalar arasında “Roblox”  nispeten “kötü” olanı. Ancak bu aslında ölümcül bir eksiklik değil. Sanal gerçeklik gözlüklerinin donanım olarak gelişmesi ile birlikte bu bağımsız VR gözlükleri için görsel kalite zamanla artacaktır.

“Roblox”un VR versiyonunun piyasaya sürülmesiyle VR sosyal platformu şüphesiz en büyük yayın başlığını aldı diyebiliriz. Devasa kullanıcı tabanı ve eksiksiz UGC ekosistemi ile bu pazarda yükselen bir yıldız olması bekleniyor.

Ayrıca oyuncuların sevgisi ve VR pazarının gelişmesiyle birlikte, “Roblox”un daha fazla VR sosyal platform rekoru kıracağından şüphe duymuyoruz. Birçok potansiyel tüketici grubu için bu yıl satışa çıkan Meta Quest 3 satın almak için başka bir neden daha diyebiliriz.

Yorum yazın

TeknoVR