Meta’nın Sosyal Sanal Gerçeklik Uygulaması, Web ve Mobil’e Geliyor

2 dakika, Okuma Süresi

Sosyal sanal gerçeklik uygulaması, Web ve Mobil’e geliyor. Meta’nın Quest kullanıcılarına yönelik sosyal VR platformu Horizon Worlds, yalnızca üyelere özel alanlarını alfa testleriyle genişletiyor ve içerik oluşturucuların kendi özel dünyalarında 150’ye kadar kart taşıyan üyeyi yönetmelerine olanak tanıyor. Meta, aynı zamanda Horizon Worlds’ü  ilk kez Quest olmayan cihazlarda yayınlamak için hazırlandığını duyurdu.

Meta yakın zamanda, içerik oluşturucuların Horizon Worlds’te bir alan oluşturmasına ve geliştirmesine izin vermeyi amaçlayan, yalnızca üyelere özel yeni dünyalarına alfa erişimi sunuyor. Üyelere özel her dünyada en fazla 150 üye olabilir, ancak herhangi bir zamanda yalnızca 25 eşzamanlı ziyaretçi toplanabilir.

Şirket bir blog gönderisinde, “Her topluluk, benzersiz bir kültürü beslerken zaman içinde kendi normlarını, görgü kurallarını ve sosyal kurallarını geliştirir” diyor . “Bunu sağlamak için, üyelere özel dünyaların yaratıcılarının toplulukları için kurallar belirlemesine ve bu kuralları kendi kapalı alanları için sürdürmesine olanak tanıyan araçlar sağlayacağız.”

Meta, moderasyon sorumluluklarının güvenilir üyeler arasında paylaşılabileceğini, böylece içerik oluşturucuların kimin girip kimin atılacağını daha iyi kontrol edebileceğini söylüyor, ancak şirket, Sanal Deneyimler için Davranış Kurallarının özel sektöre ait alanlarda hala yürürlükte olduğunu söylüyor.

Yalnızca Quest sosyal platformunun “yakında” Web ve mobil cihazlarda da kullanıma sunulacağını söyleyen şirket, “mobil işletim sistemlerinin platformlarındaki deneyimleri nasıl yönettiğine benzer şekilde” kuralların getirileceğini ve uygulanacağını da sözlerine ekledi. ”

Bugün olduğu gibi, Horizon Worlds birinci taraf dünyalara ek olarak artan sayıda kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe ev sahipliği yapıyor. Horizon Worlds’ün Quest dışında piyasaya sürülmesi, büyük bir potansiyel kullanıcı akışını ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği temsil ederek, onu Roblox ve Rec Room gibi platformlar arası sosyal oyun devleriyle doğrudan rekabete sokacak.

Ücretsiz uygulama olan Horizon Worlds, birinci sınıf dijital kıyafetler içeren bir Avatar Mağazası sunuyor; bu büyük olasılıkla şirketin para kazanma stratejisinin ilk adımı. Şimdilik şirket, içerik oluşturucuların, donanım platformu ücretleri ve Meta’nın yüzde 25 olduğunu söylediği Horizon Worlds ücreti dahil olmak üzere, insanların kendi dünyalarında yaptıkları satın alımlardan gelir elde etmelerine izin verdiğini söylüyor .

Ekim ayı sonlarında Meta, yeni nesil avatarlarının cazip bir önizlemesini gösterdi, ancak mevcut kullanıcı tabanını tatmin etmek için yapılması gereken daha bir çok iş olduğu ortada.

Şu an için Horizon Worlds yalnızca ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İzlanda, İrlanda ve İspanya’daki Quest 2 gözlükleri için mevcut; umarız ki bu, düz ekran kullanıcılarına ulaşmadan çok önce değişir.

Yorum yazın

TeknoVR