Meta Quest 3 Özellikleri

QUest 2'deki tüm uygulamalar ve oyunlar Meta QUest 3'te çalışıyor mu? Quest2'deki oyunlarımı aktarabilir miyim? Ve Quest 3 özellikleri ile ilgili daha bir çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

15 dakika, Okuma Süresi

Meta uzun zamandan beri beklenen yeni VR gözlüğü Meta Quest 3 özellikleri ve fiyatı ile ilgili detaylar duyuruldu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin yeni XR gözlüğü olan Meta Quest 3 tanıttı. Karma gerçeklik gözlüğü Quest 3, bu sonbaharda 499 dolardan başlayan fiyatla piyasaya çıkıyor.

Zuckerberg, aha sonra yapılması planlanan büyük Quest Gaming Vitrini’nden yalnızca birkaç saat önce, “yüksek çözünürlüklü renkli karışık gerçekliğe sahip ilk ana akım gözlüğü” adını verdiği bağımsız bir gözlük olan Meta Quest 3’e ilk bakışını gösterdi.

Meta şefi bugün bir Facebook gönderisinde gözlüğün %40 daha ince ve “daha rahat” olduğu söyleniyor.

quest 3 high res5

Not : Şirketin “%40 daha ince” rakamı, yüz slikon arayüzünün çıkarıldığı zamandır.

“Daha iyi görüntüler ve çözünürlük. 2 kat daha yüksek grafik performansına sahip yeni nesil Qualcomm yonga seti. Şimdiye kadarki en güçlü başlığımız.”

Özellikle Meta, Quest 3’ün “şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü ekran” ile birlikte geldiğini söylüyor.

Meta Quest 3 Özellikleri

Meta, Quest 3’te çift 4MP RGB renkli kameralar, oyun alanınızın daha doğru ölçeklendirmesi için bir derinlik sensörü ve “Quest 2’ye kıyasla Geçişte 10 kat daha fazla piksel” olduğunu söylüyor.

Quest 2’den (veya bu konuda Quest Pro‘dan) bir başka büyük değişiklik, Meta’nın daha modern ve ergonomik bir form faktörü ile tamamen yeniden tasarlandığını söylediği yeni adlandırılan “Touch Plus” denetleyicileridir.

quest 3 high res3

“İzleme teknolojisindeki ilerlemelerimiz sayesinde, dış izleme halkalarını düşürdük, böylece denetleyiciler elinizin daha doğal bir uzantısı gibi hissedecek ve daha az yer kaplayacak. Aksiyonu daha önce hiç olmadığı gibi hissetmenize yardımcı olmak için ilk olarak Touch Pro’da kullanıma sunulan TruTouch haptiklerini de dahil ettik. Üstün bir deneyim için tamamen kendi kendini takip eden Meta Quest Touch Pro Denetleyicilerimize bile yükseltebilirsiniz,” diyor şirket bir blog yazısında.

Quest 3’ün bu sonbaharda satışa çıkması ve kulaklığın 128 GB’lık bir hafıza modeli için 499 dolardan başlıyor; şirket, ek depolama seçeneğine sahip bir varyantın da geleceğini söylüyor. Şirketin en yeni sınıfı olan gözlüğü Quest Pro gibi, Quest 3 de tüm Quest 2 oyun kütüphanesindeki uygulmalarla uyumlu olacak.

Şirketin 27 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan Connect geliştirici konferansı için daha kapsamlı bir açıklama planlanmış gibi görünüyor.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Quest 3 Teknik özellikleri

Güç

Gelişmiş donanım yığını ve Snapdragon XR2 Gen 2’ye sahip ilk kulaklık, Meta Quest 2’ye kıyasla daha hızlı yükleme süreleri ve daha kusursuz oyun deneyimi için iki kat daha fazla GPU işlem gücü sunar. Bu, hızlı aksiyonlu oyun, kesintisiz tam performans gibi ağır uygulamaları desteklemek için yeterli gücü sağlar. -renkli, yüksek çözünürlüklü geçiş ve çok daha fazlası.
Depolama
128GB ve 512GB seçenekleri. Geniş kitap kitaplığının sürekli olarak araştırılmasına olanak tanır.
Karma Gerçeklik
Geçişte Quest 2’nin 10 katı ve Quest Pro’nun 2 katı çözünürlüğü için 18 PPD’li 2 RGB kamera. Fiziksel alanınızda sanal nesnelerin göründüğünü görürken çevrenizin tam renkli, yüksek kaliteli görüntülerini sunar. Doğru derinlik projeksiyonu ve oda haritalaması, size alanınızda hareket etme ve çevrenizdeki odadaki sanal karakterler veya nesnelerle etkileşim kurma özgürlüğü verir.
Ses
3D uzamsal sese sahip entegre stereo hoparlörler, %40 daha yüksek ses aralığı, bas aralığı ve optimum Sol/Sağ eşleştirme özellikleriyle sizi alanınıza yerleştirir.
RAM
8GB. Meta Quest 2’ye kıyasla %33 daha fazla bellek, favori uygulamalarınızı optimum performansla oynatmanız için size daha fazla destek sağlar.
Pil ömrü
Ortalama 2,2 saate kadar kullanım
Oyun: Ortalama 2,4 saat kullanım
Sosyal: Ortalama 2,2 saatlik kullanım
Verimlilik: Ortalama 1,5 saat kullanım
Medya: Ortalama 2,9 saat kullanım
Şarj Süresi
Birlikte verilen 18W güç adaptörüyle (yalnızca kulaklık) yaklaşık 2,3 saat.
PC VR Desteği
Başka bir oyun düzeyinin kilidini açmak için kulaklığınızı PC’nizin gücüne bağlamak için Meta Quest Bağlantı Kablosu ve Hava Bağlantısı ile desteklenir (ayrı olarak satılır).
Geriye Uyumluluk
Meta Quest uygulamaları, oyunları ve deneyimlerinden oluşan kataloğun tamamına tam erişim. Görüntülemeyi ve performansı optimize etmek için oyun güncellemeleriyle favori oyunlarınızı oynamaya devam edin.

Ergonomi

 

Askı Tasarımı

Yumuşak ayarlanabilir kayış, çeşitli kafa şekillerine ve saç stillerine uyum sağlar; Sert kayış ayrı olarak mevcuttur ve satılır.
Derinlik ayarı
Konforu ve görüş alanını iyileştirmek için yüz arayüzünü yüzünüze yakınlaştırın veya uzaklaştırın.
Kulaklık Ağırlığı
515 gram. Yassı optikler, daha rahat kullanım için %40 daha ince bir optik profil* oluşturur.
*Yüz arayüzü hariç Quest 2 ile karşılaştırıldığında.

Ekran ve Optik Teknolojisi

 

Ekran çözünürlüğü

Göz başına 2064×2208 piksel, bir sonraki seviye netlik ve gerçekçi grafikler için çözünürlüğü Meta Quest 2’ye kıyasla neredeyse %30 artırır. 25PPD ve 1218 PPI ile 4K+ Sonsuz Ekran, tüm Quest cihaz serisinde en iyi çözünürlüğü sunar.

Yenileme hızı

90Hz, 120Hz (deneysel).

Görüş alanı

110 derece yatay ve 96 derece dikey. Bu, şimdiye kadarki en sürükleyici deneyimler için daha fazla sanal dünyayı aynı anda görmenize olanak tanıyacak şekilde çevresel görüşünüzü genişletir.
Optik

Yassı lens, görsel sürükleyişinizin derinliğinden ödün vermeden daha ince bir optik profil* sağlar. Merkezi FOV’da keskinlik %25 artırıldı (çevrede ~%70 daha keskin), başıboş veya dağınık ışık kusurları önemli ölçüde azaldı.

*Yüz arayüzü hariç Quest 2 ile karşılaştırıldığında.

 

Mercek ayarı

Size daha hassas lens konumlandırma ve pürüzsüz gözbebeği mesafesi ayarı sağlar; burada mercekler arasındaki mesafeyi uyumunuzu ve resim netliğini artırmak için özelleştirebilirsiniz (Gözbebekleri Arası Mesafe (IPD) 58 mm-71 mm aralığındadır).
Göz takibi
Yok

Meta Quest Touch Plus Denetleyicileri

 

Konfor

Modern, halkasız tasarımla rahatça oynayın. Sanki ellerinizin doğal bir uzantısıymış gibi daha doğal hareket ve hassas girdi deneyimini yaşayın.
Dokunsal
TruTouch değişken haptikleri, sanal ortamlarda gerçekçi bir şekilde dokunabilmeniz, hareket edebilmeniz ve tepki verebilmeniz için daha bütünsel bir deneyim içi duyum aralığı sağlayarak dokunsal geri bildirim sağlar.

Sık Sorulanlar

Quest 2’deki tüm uygulamalar ve oyunlar Meta Quest 3’te çalışıyor mu?

Quest2’deki oyunlarımı aktarabilir miyim?
C: Kesinlikle! Quest 2 kitaplığınız Quest 3 ile uyumlu olacaktır.

Yorum yazın

TeknoVR