Quest Pro Özellikleri, Meta’nın Yeni Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Quest Pro, Snapdragon XR2+, Yüz İzleme ve Daha Fazlasıyla Tanıtıldı; Satış Fiatı1500$ 25 Ekim'de Satışta, Quest Pro özellikleri ile beklentileri karşılıyor diyebiliriz. İşlemcisi ile yeni kontrolörü, AR geçiş özelliği olsun bir çok detay gözümüze çarpılıyor. Quest 2 uygulamalarını geriye dönük olarak çalıştırması içerik konusunda sıkıntı çekmeyecek bir sanal gerçeklik gözlüğü olarak karşımıza çıkmasını sağlıyor.

10 dakika, Okuma Süresi

Quest Pro özellikleri ile büyülüyor. Meta Connect sırasında nihayet üst düzey Quest Pro Sanal Gerçeklik gözlüğünü ortaya çıkardı, Quest Pro özellikleri ile büyüleyici. Quest 2 Pro satış Fiyatı 1.500 ABD olacak, yeni bir Snapdragon XR2+ işlemcinin yanı sıra, gelişmiş AR geçiş yetenekleri için kullanıcının ifadelerini ve çevrelerindeki dünyayı takip etmek için bir dizi sensör içeriyor. Şirket, yeni ve geliştirilmiş kontrolörlerin yanı sıra Quest Pro’nun tüm özelliklerini, ön sipariş tarihini ve çıkış tarihini de açıkladı.

Quest Pro tanıtılır tanıtılmaz 22 ülkede ön siparişe açıldı. Fiyatı 1.500$ olan ve çıkış tarihi 25 Ekim olan Quest Pro, Quest 2 içeriğiyle tamamen uyumlu olacak ve yüz izleme yetenekleri sayesinde geçişli AR işlevselliğini ve sosyal etkileşimleri geliştirecek iyileştirmeler sunuyor.

Bağımsız VR Gözlüğü, Quest Pro Özellikleri

Çözünürlük 1800 × 1920 (3,5 MP) göz başına, LCD (2x)
Yenileme hızı 72Hz, 90Hz
Lensler Krep olmayan Fresnel
Görüş alanı 106ºH × 96ºV
Optik Ayarlamalar Sürekli IPD, bitişik göz rahatlığı
IPD Ayar Aralığı 55–75 mm
İşlemci Snapdragon XR2+
Veri deposu 12 GB
Depolama 256 GB
Konnektörler USB-C
Ağırlık 722g
Pil ömrü 1-2 saat
Gözlük Takibi İçten dışa (harici sensör yok)
Kontrolör Takibi İçten dışa (gözlük görüş alanı gerekli değildir)
İfade İzleme Var (gözler, yüz)
Kameralar 5x harici, 5x dahili
Giriş Touch Pro kontrolörleri (şarj edilebilir), el izleme, ses
Ses Kafa bandı içi hoparlörler, çift 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Evet
Geçiş görünümü Evet (renkli)
Fiyat 1500$

Quest Pro Özellikleri

Project Cambria cod adı ile uzun zamandır beklediğimiz sanal gerçeklik gözlüğü Quest Pro özellikleri ile beklentileri karşılıyor gibi görünüyor. Sadece gözlük kendi içinde değil dış görünüşü ile birlikte bir çok yenilik içeriyor.

Kompakt Optik ve Form faktörü

quest pro özellikleri

Çözünürlük ve görüş alanı açısından, göz başına neredeyse aynı 1800 × 1920 (3,5 MP) çözünürlüğe sahip, ancak kullanım sayesinde çok daha kompakt bir optik boru hattına sahip olan Quest 2’ye oldukça benzer. VR gözlük selefinin eski kutu yüzüne göre daha çok ‘gözlük’ benzeri bir form faktörüne doğru hareket ettiren ‘yassı’ lensler. 722g ile Quest 2’den daha ağır, ancak denge için arkaya monte edilmiş bir pil ve sert bir kafa bandı sayesinde aslında daha rahat olabilir.

Çözünürlük daha yüksek olmasa da Meta, gözlüğün yeni optikleri sayesinde Quest Pro’nun daha iyi netliğe sahip olduğunu iddia ediyor: görüş alanının merkezinde netlikte %25’lik bir iyileşme ve çevrede %50’lik bir iyileşme olduğunu söylüyor. Bu iddiaların yalnızca lenslerle ilgili olup olmadığından veya ekranı da kapsadığından emin değiliz.

Meta ayrıca Quest 2’ye kıyasla %75’e kadar iyileştirilmiş kontrast sağlayan ve aynı zamanda 1,3 kat daha geniş renk aralığına izin veren 500 elemanlı yerel karartma arka ışığı içerdiğini iddia ediyor.

Yeni Denetleyiciler ve Yetenekler

meta quest pro 10 640x360 1

Meta’nın Touch Pro olarak adlandırdığı Quest Pro’nun denetleyicileri, şekil olarak benzer ancak kaputun altında büyük ölçüde yükseltilmiş. İzleme halkaları artık yok, bunun yerine kontrol cihazının kendi içten dışa izlemesini gerçekleştirmesini sağlayan üç kamera ile geliştirilmiş. Bu, Touch Pro kontrol cihazlarını yalnızca daha kompakt hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda konumlarını korumak için gözlüğün görüş alanına ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir.

Dahası, Touch Pro kontrolörleri gelişmiş dokunma ve yeni yeteneklere sahip. Kontrolörün başparmak desteği açılı ve artık doğal bir çimdik benzeri harekete izin veren bir basınç sensörü içeriyor. Denetleyiciler, alta takılabilen ve denetleyiciyi bir beyaz tahta işaretçisi gibi kullanmak için ters çevirmenize olanak tanıyan ekran kalemi uçlarıyla birlikte geliyor. Kalemde, bir yüzeye uygulama yaparken ne kadar sert veya yumuşak ittiğinizi belirlemek için bir basınç sensörü bile bulunuyor.

Yeni yeteneklere rağmen, Touch Pro denetleyicileri, Quest 2 içeriğiyle tam uyumluluk için Quest 2 denetleyicileriyle aynı düğmeleri ve tetik düzenini kullanıyor. Touch Pro kontrolörleri aynı zamanda Meta’da şarj edilebilen ilk kontrolörler olarak karşımıza çıkıyor.

Quest Pro’ya dahil olmalarına rağmen, Touch Pro denetleyicileri Quest 2 ile uyumlu ve bu yılın sonundan itibaren 300 $ karşılığında aksesuar olarak satın alınabilecek.

Daha İyi Algılama, İçeride ve Dışarıda

quest pro özellikleri

quest pro özellikleri

Quest Pro, yalnızca gelişmiş form faktörü ve denetleyiciler getirmekle kalmıyor, aynı zamanda, gerçek dünyayı kullanıcı deneyimine daha iyi entegre etmek ve kullanıcıyı sanal dünyaya daha iyi entegre etmek için bir dizi sensörle donatılmış.

Doğrudan geçişli AR yetenekleri için beş harici sensör bulunuyor, gelişmiş derinlik algılama ile daha yüksek çözünürlüklü renkli görünüm sunuyor, gözlüğün kullanıcının etrafındaki odanın geometrisini anlamada daha iyi olmasını sağlıyor ve sanal ve gerçek dünyayı daha inandırıcı bir şekilde birleştirmesine olanak tanıyor.

Gözlük ayrıca kullanıcının gözlerini ve yüzünü takip etmek için beş dahili sensör içeriyor. Giriş olarak göz izlemeyi kullanmaya ek olarak (potansiyel olarak foveated rendering gibi şeyler için), sensörler kullanıcının yüzü hakkında çok daha fazla bilgi izleyerek Quest 2’de mümkün olandan çok daha anlamlı avatarlara izin verir.

quest pro özellikleri

Güçlendirilmiş İşlemci

Quest Pro’da gerçekleşen tüm yenilikler ve işlemler göz önüne alındığında, gözlüğün hem işlemci hem de RAM yükseltmesi görmesi iyi bir şey. Quest Pro, Quest 2’deki işlemcinin yükseltilmiş bir versiyonu olan yeni çıkan Snapdragon XR2+‘ı kullanıyor,  daha iyi soğutma ile %50 daha fazla işlem gücü sağlıyor. Gözlüğün RAM’i Quest 2’nin iki katı olarak 6GB’tan 12GB’a ikiye çıkarılmış. Şu an itibariyle, performanstaki bu artışın ne kadarının geliştiricilere sunulacağı ve ne kadarının izleme gibi sistem işlevleri için tutulacağı net değil.

Daha Fazla Özellik, Daha Az Pil

Quest Pro, Quest 2’ye göre bir yığın geliştirme içeriyor olsa da, sadece fiyatla değil, bir maliyeti de var. Meta, kullanıcıların 1-2 saatlik pil ömrü bekleyebileceğini söylüyor. Neyse ki, hem gözlük hem de kontrolörler için bir şarj yuvası içeriyor, umarım istediğiniz zaman kullanıma hazır olmasını sağlar. Meta, gözlüğün dock’tan yaklaşık 2 saat içinde tamamen şarj olabileceğini söylüyor.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Quest Pro Tamamlayıcı

quest pro özellikleri

Meta, Quest Pro’nun şirketin üst düzey sanal gerçeklik gözlüğü serisindeki ilk girişini temsil ettiğini, Quest 2 ve soyunun giriş seviyesi bir seçenek olarak bir arada var olmaya devam edeceğini söylüyor.

Quest 2 içeriğiyle tamamen uyumlu olacak ve gözlük, doğrudan geçişli AR’a vurgu yapılarak (kullanıcıların çevrelerinde daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak için açık bir çevresel görünümle) tasarlanırken, gözlük ayrıca, VR için daldırma. Ayrı bir aksesuar olarak, çevredeki görüşü daha da fazla engelleyen ayrı bir ‘tam ışık engelleyici’ mevcut.

Quest Pro fiyatı 1.500 Dolar ve ön siparişe açıldı. 25 Ekim’den itibaren gönderilmeye başlanacak.

1 yorum

Satalitex 12 Kasım 2022 - 06:23

Coğrafya kaderimiz arkadaş değişmeyecek. 1500 dolar Türkiye’de 55 bin fiyat çekiliyor. Bizde yenilikler her zaman sadece hayalde kalıyor.

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR