Meta Reality Labs, Akıllı Gözlüklerin Başarısını Sağlamak İçin Yapay Zekaya Güveniyor

Zuckerberg akıllı gözlüklere, yapay zekaya ve yeni XR güncellemelerine güvenirken Reality Labs yine karışık bir performans kaydediyor

7 dakika, Okuma Süresi

Akıllı gözlüklerin başarısını sağlamak için yapay zeka en büyük değer. Bu hafta Meta, ilk çeyrek kazanç çağrısını ve firmanın genel sermayesi ve operasyonel büyümesini vurgulayan raporunu resmi olarak yayınladı. Buna karşılık, firmanın Reality Labs araştırma ve geliştirme bölümü parasal kayıplara devam ediyor; Meta, sadece birkaç gün önce önemli donanım ve yazılım güncellemelerini yayınlayarak sürükleyici ürün portföyüne bağlılığını sürdürüyor.

Meta, ilk çeyrekte toplam gelirinin hem bildirilen hem de sabit para birimi cinsinden %27 artışla 36,5 milyar dolar olduğunu bildirdi. Bu arada, ilk çeyrekte toplam giderler önceki yıla göre %6 artışla 22,6 milyar dolar oldu.

Meta’nın şu anda yaklaşık 69.300 çalışanı var, bu da 4. çeyreğe göre %3’lük bir artış. Şirketin ilk çeyrek faaliyet geliri 13,8 milyar dolardı ve bu da %38’lik bir faaliyet marjını temsil ediyordu. Meta’nın, finansal kiralama ana para ödemeleri de dahil olmak üzere sermaye harcamaları, sunuculara, veri merkezlerine ve ağ altyapısına yapılan yatırımların etkisiyle 6,7 milyar dolardı.

Meta’nın XR bölümü Reality Labs, Quest sanal gözlüğünün satışlarının etkisiyle %30 artışla 440 milyon dolarlık ilk çeyrek geliri bildirdi. Ancak Reality Labs’ın faaliyet zararı 3,8 milyar dolar, giderleri ise önceki yıla göre %1 düşüşle 4,3 milyar dolar oldu. Çalışan sayısıyla ilgili artan harcamalar, stokla ilgili değerleme ayarlamalarının ve yeniden yapılandırma maliyetlerinin atlanmasıyla fazlasıyla dengelendi.

Ayrıca Reality Labs’in operasyonları Meta’nın genel gelir maliyetini etkileyerek %9 oranında artırdı. Bu kısmen altyapıyla ilgili yüksek maliyetlerden kaynaklandı, kısmen de Reality Labs’in envanterle ilgili değerleme ayarlamalarının atlanmasıyla dengelendi. Ar-Ge, esas olarak yüksek çalışan sayısıyla ilgili harcamalar ve altyapı maliyetleri nedeniyle %6 arttı, kısmen düşük yeniden yapılandırma maliyetleriyle dengelendi.

Meta CFO’su Susan Li, “İlk çeyrek yıla iyi bir başlangıç ​​oldu” dedi ve Li ayrıca Meta’nın “dönüştürme potansiyeline sahip” uzun vadeli AI ve Reality Labs girişimlerinde nasıl “önemli ilerleme” kaydettiğini belirtti. önümüzdeki yıllarda insanların hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunacağı.”

Li ayrıca şunları açıkladı:

Hem yakın vadede ana işimizi geliştirmek hem de üretken yapay zeka ve gerçeklik laboratuvarlarında uzun vadeli önemli fırsatları yakalamak için cazip yatırım fırsatlarını görmeye devam ediyoruz. Önemli yatırımlar yapmaya devam ettiğimiz bir diğer uzun vadeli girişimimiz ise Reality Labs. Ayrıca yapay zeka girişimlerimizin Reality Labs çalışmalarımızla giderek daha fazla örtüştüğünü görmeye başlıyoruz. Örneğin, RayBan Meta akıllı gözlüklerle ABD ve Kanada’daki insanlar artık multimodal Meta AI asistanımızı günlük görevleri için telefonlarını çıkarmadan kullanabiliyorlar. Uzun vadede, üretken yapay zekanın karma gerçeklik ürünlerimizde artan bir rol oynayarak sürükleyici deneyimler geliştirmeyi kolaylaştırmasını bekliyoruz. Yapay zeka çabalarımızı hızlandırmak, bir sonraki bilgi işlem platformuna geçerken hizmetlerimizin en iyi sürümünü sunmamıza yardımcı olacaktır.

Meta Bankacılık Akıllı Gözlük ve Yapay Zeka Üzerinde mi?

Geçen hafta Meta için verimli geçti. Firma, kapsamlı ürün portföyünde, firmanın hedeflerinin resmini çizen üç önemli güncellemeye sahipti.

Yakın zamanda Meta, önerilen yönetim özellikleriyle sınıf ortamına uygun, Quest for Bussiness modeline benzer şekilde davranan bir Meta Quest for Education ürününü duyurdu. Üstelik Meta, XR işletim sistemini tüm geliştiricilere açık hale getiriyor, engelleri ortadan kaldırıyor ve kayda değer bir açık alternatifle doğrudan Apple’ı hedef alıyor. Firma yakın zamanda yeni Meta Ray-Ban modellerini de piyasaya sürdü; bu modeller, AR-lite gözlükleri yapay zeka ve AR’yi tek bir ana akım tüketici ürünü olarak birleştiren bir ağ geçidi olarak gören Meta için temel bir yatırım gibi görünüyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg , Reality Labs’in başarısının “[akıllı] gözlüklere baktığınızda en net şekilde görüldüğünü” belirtti. CEO ayrıca AR gözlüklerinin “tam holografik ekranlara sahip olana kadar ana akım bir ürün olmayacağını” düşündüğünü de belirtti ve bunun hala harika olacağını ve ürünün olgunlaşmış hali olduğunu düşünüyorum.

Zuckerberg açıkladı:

Ancak artık ekranı olmayan modaya uygun yapay zeka gözlükler için de anlamlı bir pazarın olduğu oldukça açık görünüyor. Gözlükler bir yapay zeka asistanı için ideal cihazdır çünkü onların sizin gördüklerinizi görmelerine ve duyduklarınızı duymalarına izin verebilirsiniz, böylece yapmaya çalıştığınız her şeyde size yardımcı olurken etrafınızda olup bitenler hakkında tam bir içeriğe sahip olurlar. Bu haftaki lansmanımız, gözlüklerde Vision ile Meta Yapay Zeka, artık baktığınız şeyler hakkında sorular sorabileceğiniz güzel bir örnek.

Zuckerberg ilginç bir şekilde Reality Labs’in strateji dinamiğinin giderek Meta’nın genel yapay zeka çalışmalarına yöneldiğini ve teknolojiler arasında önemli bir örtüşme yarattığını belirtiyor; açıkladı:

Şu anda mali tablolarımızı, Uygulama Ailesi ve Reality Labs tamamen ayrı iki işletmeymiş gibi raporluyoruz, ancak stratejik olarak bunların, Reality Labs’in büyük ölçüde yeni nesil bilgi işlem platformları oluşturma vizyonuyla temelde aynı iş olduğunu düşünüyorum. bu şekilde bunların üzerine en iyi uygulamaları ve deneyimleri oluşturabiliriz. Zamanla, burada üretilen değeri her iki segmentte de ifade etmenin daha iyi yollarını bulmamız gerekecek; böylece gözlük ekosistemimiz ölçeklendikçe yalnızca donanım maliyetlerimiz artıyormuş gibi görünmekle kalmayacak, aynı zamanda tüm değer farklı bir segmente akacak.

Zuckerberg’in AR ve AI kullanıcı deneyimlerini dağıtacak bir araç olarak akıllı gözlük ürününe olan inancı, bunu destekleyecek sağlam kanıtlara sahip. CEO, mevcut Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerinin “iyi performans göstermeye devam ettiğini ve birçok stil ve renkte satıldığını, bu nedenle elimizden geldiğince hızlı bir şekilde daha fazlasını yapmak ve ek stiller yayınlamak için çalışıyoruz” dedi.

Meta, yakın zamanda Ray-Ban akıllı gözlüklere yönelik yeni tasarımlar ve özellikler sunmak üzere teknoloji ortağı EssilorLuxottica ile işbirliği yaptı. En yeni tasarımlar devrim niteliğinde değil, tüketicilerin AR-lite cihazını benimsemesini artırmayı amaçlayan daha şık versiyonlardır.

Üç yeni çerçeveyle ikinci nesil akıllı gözlükler, yaz mevsimine girerken ürün yelpazesini genişletiyor. Yeni Skyler çerçeveleri daha küçük yüzler için tasarlanırken alçak köprülü Tavan Çerçevesi gözlükleri yüzlerinin çok altında bulan kullanıcılara hitap ediyor.

Ayrıca Meta, 2024’te Miami’de Scuderia Ferrari renk grubuna özel olarak sınırlı sayıda üretilen Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerini de piyasaya sürecek. Bu yeni akıllı gözlükler ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa’da 15 bölgede ön siparişe açık.

Zuckerberg, Meta’nın Ray-Ban akıllı gözlük portföyünü “zamanla artan seçenek çeşitliliği” ile genişletme yaklaşımı konusunda “iyimser” olduğunu belirtti.

Zuckerberg şunları da ekledi:

Herkesin giyilebilir yapay zekayı kullanabilmesini istiyorsak, insanların çok farklı tasarımlar isteyeceği için gözlüklerin telefonlardan veya saatlerden biraz farklı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle lider gözlük markalarıyla ortaklık kurma yaklaşımımızın pazara daha fazla hizmet vermemize yardımcı olacağını düşünüyorum. Benzer bir açık ekosistem yaklaşımının, karma gerçeklik kulaklık pazarını da zaman içinde genişletmemize yardımcı olacağını düşünüyorum.

Açık XR Geliştirme Yoluyla Çeşitliliğin Teşvik Edilmesi

Bu Meta, Quest gözlüklerine güç veren Meta Horizon OS’yi açtığını duyurdu. Bu hamle, daha kapsamlı bir geliştirici yelpazesinin firmanın XR ürünleri portföyü için uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyor.

Açık yaklaşımının bir parçası olarak Meta, gelecekteki açık Quest uygulamaları için bir platform görevi görecek olan “Meta Horizon Mağazası” adı verilen yenilenmiş bir vitrini piyasaya sürüyor.

Zuckerberg şunları kaydetti:

Ekosistem büyüdükçe, insanların karma gerçekliği kullanma biçiminde yeterli çeşitliliğin olacağını ve inşa edebileceğimizden daha fazla tasarıma talep olacağını düşünüyorum. Örneğin iş odaklı bir gözlük, hareket için biraz daha az tasarlanmış olabilir ancak dizüstü bilgisayarınıza bağlanarak daha hafif olmasını isteyebilir. Fitness odaklı bir başlık, ter tutmayan malzemelerle daha hafif olabilir. Eğlence odaklı bir başlık, en yüksek çözünürlüklü ekranlara diğer herşeye göre öncelik verebilir. Oyun odaklı bir VR başlık, çevre birimlerine ve dokunsal aygıtlara veya kutudan çıktığı gibi Xbox denetleyicileri ve Game Pass aboneliğiyle birlikte gelen bir cihaza öncelik verebilir.

Öte yandan Zuckerberg, birinci taraf Quest cihazlarının “bugün gördüğümüz gibi en popüler VR başlık olmaya devam edeceğini” kaydetti. Zuckerberg ayrıca Meta’nın “en son teknolojiyi geliştirmeye ve onu herkes için erişilebilir hale getirmeye” odaklanmaya devam ettiğini belirtti.

Apple’ın duvarlı bahçe ekosistemi gibi Meta da mekansal bilgi işlem vizyonunu desteklemek için açık bir yaklaşım benimsiyor. Apple, geliştiricileri donanım ekosistemiyle sınırlandırırken Meta, belirli çözümler için özelleştirilebilir bir çerçeve sağlayarak LG gibi şirketlerle ortaklıkların ürün erişimini genişletmesine olanak tanıyor. “Ayrıca ekosistemimizi ve işletim sistemimizi açmanın, ekosistemin daha da hızlı büyümesine yardımcı olacağını düşünüyorum. ” dedi Zuckerberg.

Zuckerberg Reality Labs Yatırımı Konusunda İyimserliğini koruyor

Zuckerberg, “Özellikle Reality Labs açısından, bu yeni bilgi işlem platformlarının uzun vadede oluşturulması konusunda hala gerçekten iyimserim” dedi. Kapanışta CEO akıllı gözlüklerde gördüğü fırsatları yineledi.

Zuckerberg şunları söyledi:

Bu konudaki bakış açımız oldukça gelişti çünkü daha önce büyük bir pazar haline gelmek için bu holografik ekranların tamamını elde edene kadar beklememiz gerektiğini düşünüyorduk. Artık Ray-Ban ile ortaklaşa sunduğumuz gözlüklere daha fazla odaklanmış durumdayız ve bence bu da gerçekten iyi gidiyor. Ve – böylece, beklediğimden daha kısa sürede oldukça anlamlı ve büyüyen bir platform olma yeteneğine sahip olduğunu düşünüyorum.

CEO ayrıca Reality Labs’ın odak noktasının daha çok yapay zeka hedefleri etrafında olacağını belirtti, “ancak yine de bu uzun vadeli platformları oluşturmaya da odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

TeknoVR