Yapay Zeka ve AR Gözlüklerin Birleşimi

Yapay zeka 2024'te tam anlamıyla hayata geçirildiğinde ilk popüler olacak AR uygulamaları hangileri olacak?

10 dakika, Okuma Süresi

Ar gözlükler, yapay zekanın desteği ile hangi noktaya gelebilir? Yakın gelecekte herhangi bir İnternet kullanıcısı, günümüz teknolojisinin kapsamının çok ötesinde bir AI Aracısına (akıllı asistan) sahip olabilecek.  Bu, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in 2023’ün sonundaki bir blog yazısındaki görüşüdür. Ona göre kişisel AI Agent, insanların bilgisayar kullanma şeklini tamamen değiştirecek ve teknoloji endüstrisine ve topluma şok dalgaları getirecek.

Bu görüş zaten internette yayıldı ve CES 2024’te de doğrulandı. Yapay zeka, 2024 yılında elektronik endüstrisinde bir anahtar kelime haline geldi; bu, yalnızca gelecek çağda çok satan yapay zeka uygulamaları yaratmanın önünü açmakla kalmıyor, aynı zamanda tüketici sınıfı AR donanımının geliştirilmesi için başka bir yol da buluyor. Yapay zeka dalgası altında bazı yerli AR üreticileri, AR gözlükleri için yeni buluşlar bulmaya çalışarak yapay zeka uygulamalarına yatırım yapmaya başladı.

AR gözlükler şu anda yapay zekanın en ideal taşıyıcısı 

Kasım 2023’te OpenAI, GPT Mağazasını resmi olarak duyurdu. OpenAI’nin resmi web sitesi, ChatGPT Plus kullanıcılarının profesyonel programlama bilgisine sahip olmasalar bile, ChatGPT’nin rehberliğinde kendi GPT’lerini oluşturabileceklerini ve OpenAI uygulama mağazasında listelendikten sonra paylaşım alabileceklerini gösteriyor.

OpenAI, AI Agent’ın taşıyıcısını şu anda en yaygın donanım formları olan cep telefonlarına ve PC’lere ayarlar. Ancak AI’nın her şey için mevcut olduğu bir çağda, cep telefonları ve PC’ler artık tek seçenek değil. AR gözlüklerin, akıllı saatlerin ve hatta Ai Pin ve Rabbit R1 gibi akıllı terminallerin yükselişiyle birlikte endüstrinin ne olacağı konusunda soruları var. Yapay zeka donanımının en iyi şeklidir ve tartışma devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

yapay zeka ve ar gözlüklerin birleşimi

Şu anda donanım cihazlarının yapay zeka için önemi, bilgi görüntüleme ve etkileşime yansıyor. Yalnızca bilgi görüntüleme yöntemleri açısından bakıldığında, tüm yapay zeka donanımları, görsel bilgi taşıyıcısı olarak hâlâ ekrandan ayrılamaz. Bu bakımdan farklı terminal donanım formları farklı görsel bilgi sunum çözümlerine sahiptir.

Örnek olarak son zamanlardaki yüksek profilli Ai Pin ve Rabbit R1’i ele alalım. Rabbit R1’in formu akıllı telefona yakın olup, kullanıcılar 2,88 inçlik dokunmatik ekran aracılığıyla cihazdan görsel bilgiler alıyor. Ai Pin daha da gelişmiş: Geleneksel bir ekranla donatılmamış ancak bilgileri avucunuzun önüne yansıtmak için monokrom bir projektör kullanıyor.

Ancak görsel bilginin gözden uzaklaştırılması şeklindeki bu çözüm, bir dizi sorunu da beraberinde getirecektir. Birincisi uygulama senaryolarının sınırlandırılmasıdır. Ai Pin’in gösterdiği bazı kullanım senaryolarında Ai Pin’in sesli asistan, dosya asistanı ve navigasyon asistanı olarak görev yapabileceği görülebiliyor. Ai Pin, avuç içi projeksiyonunu yalnızca sakin bir durumda görsel bilgi almak için kullanabilir. Kullanım sahnesi binicilik ve spor gibi dinamik sahnelere değiştiğinde projeksiyon modu çok zahmetli hale gelecektir.

İkincisi, bilginin ayrıklığı ve sunum biçimlerinin karmaşıklığıdır. Ai Pin’den görsel bilgi almak için avuçlarımızı projektörün menzili içerisinde hareket ettirmeliyiz. Rabbit R1’den bilgi almak için ayrıca donanım cihazını gözümüze kaldırmamız gerekiyor. Bu çalışma şekli genel olarak akıllı telefon ile aynıdır.

El kaldırmayı gerektiren bu sunum formatının, görsel bilgi alma kolaylığı açısından AR gözlüklerden daha düşük olduğunu görebiliriz. İnsanların algıladığı dışsal bilgilerin %80’den fazlası görsel yöntemlerle elde edilmektedir. Gözlerden uzak görsel sunum çözümü, bilgiyi okurken kafamıza ve ellerimize binen yükü artırmakla kalmayıp, taşınabilir akıllı deneyimi de daha hantal hale getirmektedir.

Hafif AR gözlükleri, yapay zeka çağının akıllı asistanların “her zaman, her yerde kolayca etkileşim kurmasına” yönelik gereksinimlerine açıkça daha uygundur.

Bir yandan kafa aksesuarı olarak AR gözlükler, insan vücudunun göz, kulak ve diğer yüz özelliklerine daha yakın bir konuma sahiptir. AR gözlükler, kamera ve mikrofonlar aracılığıyla insanların doğal algılama yeteneklerini güçlendirerek, insanların elde etmesini daha kolay hale getirir. görsel ve işitsel bilgiler Baş üstü gösterge ekranı tasarımı Ürün, gelecekte geleneksel akıllı donanımın yerini alacak, taşınabilir görsel-işitsel bir seçim olarak daha uygundur.

Öte yandan hafif AR gözlüklerin piyasaya sürülmesi, AR gözlüklerin ağırlığını temel olarak sıradan gözlüklerinkine yakın hale getirerek onları günlük aksesuar olarak kullanıma daha uygun hale getirdi. Uygun ürün ağırlığının getirdiği konforlu giyim deneyimi, her türlü hava koşulunda kullanımın ön koşuludur. Gelecekte akıllı uygulama senaryoları hayatımızın her alanına nüfuz edecek. Yapay zekaya duyulan ihtiyaç hakkındaki hayal gücümüz, AR’nin tüm hava koşullarında katılımını gerektiriyor gözlük.

“Ne görüyorsan onu alırsın” AI akıllı asistanına sahip olmak istiyorsanız, yalnızca bir çift gözlüğe ihtiyacınız olabilir.

yapay zeka ve ar gözlüklerin birleşimi

 Hayal gücü için çok geniş bir alan var.

Yapay zekanın “bir sonraki döneme geçiş bileti” haline geldiği görüşü artık fikir birliğine varıldı.

OpenAI CEO’su Altman, yapay zekanın hızlı gelişiminden ve dünyadaki değişimlerinden defalarca bahsetti. Şuna inanıyor: “Önümüzdeki beş ila on yıl içinde yapay zekanın uygulama beklentileri son derece heyecan verici. Yapay zekanın gelişimi, zekanın maliyetini sonsuz derecede sıfıra yakın hale getirebilir.”

Yapay zekanın gelecekte hayatımızı nasıl değiştireceğine ilişkin ise Meta CEO’su Zuckerberg, yapay zeka + AR birleşimine dikkat çekti: “Gelecekte yapay zeka ile gün içerisinde sıklıkla konuşacağız ve birçok kişi bu vizyonu gerçekleştirmek için gözlük kullanacak., çünkü gözlükler, yapay zekanın insanların duyduğu ve gördüğü bilgileri alması için ideal bir şekildir.”

Bu durum Thunderbird Innovation CEO’su Li Hongwei’de de görülüyor.Onun görüşüne göre, “Büyük yapay zeka modelinin getirdiği ilk önemli ve olgun yeni ürün AR gözlükleri olabilir. Yapay zeka ve AR gözlüklerin birleşimi kullanıcılara fayda getirecek. Yeni ve değerli bir deneyim.”

2023 yılından itibaren pazar trendlerine yansıyan yapay zeka fonksiyonları, AR gözlükler için standart donanım haline gelmiş gibi görünüyor.

Yurtdışında Meta’nın Ray-Ban gözlükleri var ve tanınmış analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın AR gözlükleri Apple Glasses’ı 2026 veya 2027 gibi erken bir tarihte piyasaya süreceğini açıkladı.

Thunderbird, yurt içinde Qualcomm Snapdragon AR1 platformu ve AI destekli çeviri, 3D uzay navigasyonu, birinci şahıs perspektifli görüntü oluşturma ve diğer işlevleri destekleyen büyük model ses asistanı Rayneo AI ile donatılmış Thunderbird X2 Lite’ı piyasaya sürdü.

2023’ten bu yana birçok AR gözlük üreticisinin, kullanıcılar için akıllı asistanlar oluşturmak amacıyla AI işlevlerini AR gözlüklere yerleştirmeyi planladığı veya planladığı görülüyor. Sürekli ürünler tanıtılıyor ancak bunları gerçekten deneyimlediğimizde AR gözlüklerle kullanılabilecek AI uygulama ekosisteminin hala çok eksik olduğunu göreceğiz.

Şu anda piyasada bulunan AR gözlüklere bakıldığında, yapay zeka işlevlerinin çoğunun temel olarak sesli asistanlara, nesne tanımaya ve ofis yaşamına odaklandığı görülüyor.

Bu yapay zeka işlevleri günlük yaşam deneyimimizi ve gözümüz nereye giderse gitsin düşündüğümüzü büyük ölçüde kolaylaştırdı. Ancak bu yeterli olmaktan çok uzak: Bill Gates’in başlangıçtaki yapay zeka vizyonuna dönersek, Yapay Zeka Ajanlarının gelecekte hayatın herhangi bir yerinde rol oynayabileceğine ve toplum üzerinde derin bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor.

Açıkçası bu henüz bir gerçeklik değil. Bir yandan bunun nedeni yapay zeka teknolojisinin gelişmesinde yatıyor. Yapay zekanın yükseltilmesi katlanarak hızlanıyor. Altman bir keresinde şöyle demişti: “Önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde, yapay zekanın eğitim verimliliği ve doğruluğunun anlaşılmasında daha fazla ilerleme kaydedilecek ve mevcut büyük modeller aptal görünecek.” Şu anda deneyimlediğimiz büyük modellerin yetenekleri yansıtılamaz. yapay zekanın gelecekteki gücü.

Öte yandan mevcut yapay zeka uygulamalarının sayısı yeterli olmaktan uzak. Baidu’nun başkanı Robin Li, bir keresinde medyaya verdiği röportajda Çin’in çok fazla büyük modele ve çok az yerli yapay zeka uygulamasına sahip olduğunu söylemişti. Ona göre, “Yeni uluslararası rekabet stratejisinin kilit noktası bir ülkenin ne kadar büyük modele sahip olduğu değil, büyük modellerde ne kadar yerli yapay zeka uygulamasının olduğu ve bu uygulamaların üretim verimliliğini ne ölçüde artırdığıdır. Düzinelerce temel büyük ölçekli model ve binlerce yapay zeka yerel uygulamasına bakıldığında, yerli yapay zeka yerel uygulamalarının sayısı çok az.”

Yalnızca GPT Mağazası verilerine bakıldığında, lansmanından bir aydan kısa bir süre sonra GPT sayısı 30.000’i aştı. Önceki birikimle birlikte GPT Mağazasında mevcut olan gerçek GPT sayısı bir milyon seviyesine ulaştı. Şu anda GPT Mağazasında rakip yok.

yapay zeka ve ar gözlüklerin birleşimi

Yapay zekanın gerçek dünyayla etkileşime girebilmesi için bir taşıyıcı olarak AR gözlüklerine ihtiyacı var ve AR’nin de tam kullanım senaryolarının oluşturulmasını desteklemek için daha fazla yapay zeka uygulamasına ihtiyacı var. Mevcut yerli uygulama ekosistemi kısır ve AR üreticilerinin bunu görmeye istekli olmadığı açık.

Bu nedenle Thunderbird Innovation, AR+AI olanaklarını genişletmek amacıyla uygulama geliştiricilere yönelik “RayNeo AI Challenge” AI tema geliştirici yarışmasını başlattı ve fikir alışverişi yoluyla AR uygulama ekosistemine farklı bir tazelik getirmeyi hedefledi.

Thunderbird, AI uygulama ekosisteminin geliştirilmesine büyük yatırım yapmak istiyor   

2024’ün başında Thunderbird Innovation, toplam 1 milyon yuan’a kadar teşvikle AI + AR yarışması “RayNeo AI Challenge”ın başlatıldığını resmen duyurdu.

Eş zamanlı olarak Thunderbird Innovation’ın özellikle AR gözlüklere yönelik yapay zeka geliştirme platformu “RayNeo AI Studio” da piyasaya sürüldü. Platform, güçlü bir yaratıcı ölçeklenebilirliğe sahiptir ve yalnızca çok modlu tanıma, bilgi tabanı indeksleme, gerçek zamanlı çevrimiçi ağ bağlantılı veri kaynakları ve Vincent grafikleri gibi görevleri tamamlamakla kalmaz, aynı zamanda ChatGPT Eylem yapılandırmasıyla da uyumludur.

Uygulama geliştirmenin bir gecede başarılması zordur, ancak tamamen işlevsel bir yapay zeka geliştirme platformu, geliştirme döngüsünün kısaltılmasına yardımcı olacak ve geliştiricilerin rekabet avantajı elde etmesinde önemli bir faktör haline gelecektir.

RayNeo AI Studio geliştirme platformunun desteğiyle, bu yarışma yalnızca profesyonel AI geliştiricilerine açık değil, aynı zamanda geliştirme yetenekleri olmayan sıradan AI yaratıcıları da AI uygulamalarının hayal gücünden bitmiş ürünlere kadar düşük bir eşikle uygulanmasını gerçekleştirebilir. İçerik oluşturucuların, AI Aracılarının yapılandırmasını ve başlatılmasını tamamlamak ve uygulama oluşturma işlemini bir dakika kadar kısa bir sürede hızlı bir şekilde tamamlamak için RayNeo AI Studio’yu kullanması yeterlidir. Yapay zeka uygulama geliştiricileri, yapay zeka arayüzü ve RayNeo ARDK’yı temel alarak Thunderbird X2 üzerinde bağımsız olarak çalışabilen yapay zeka uygulamaları geliştirebilirler.

Teknik engellerin azaltılması, olağanüstü fikirleri olan daha fazla kişinin katılmasına yardımcı olacak ve bu da yapay zeka uygulama ekosisteminin refahını sağlayacaktır. Fikir rekabeti çağında, kendi yapay zekanızı yapmak, geliştiriciler için büyük ölçekli modellerden sonra daha uygun olan bir sonraki trend haline geliyor.

AR gözlükleri için hangi yapay zeka uygulamalarına ihtiyaç duyulduğuna gelince, Thunderbird Innovation, “yeni yapay zeka uygulamaları”nın araştırılması yoluyla, yapay zeka + AR kombinasyonunu gerçekleştirme sürecinde kullanıcılara daha hafif ve daha taşınabilir işlevsel hizmetler sunmayı umuyor. Bu, önceki içerik odaklı deneyim ve görsel-işitsel uygulamalardan farklıdır. Thunderbird Innovation, kullanıcı deneyimini güçlendirmek için AI + AR’ye odaklanır. Günlük yaşamda ve işte kaçınılmaz olan pratik sorunları verimli bir şekilde çözebilen uygulamalar AR gözlüklere uygundur.

yapay zeka ve ar gözlüklerin birleşimi

Geçen yıl piyasaya sürülen Thunderbird X2, çeşitli yapay zeka uygulamalarıyla donatıldı. Bunlar arasında, dijital insanlara odaklanan bir yapay zeka sanal insan sesi etkileşimi uygulaması olan “Chatbot”, yapay zekalı dijital kişilerin büyük modellere erişerek etkileşim kurma ve konuşma yeteneğine sahip olmasını sağlar; bulut tanıma ve nesne tanımaya odaklanan bir uygulama olan “Vision Go” , yalnızca gözlükleri ve kameraları doğru bir şekilde tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda fotoğrafları gerçek zamanlı olarak tanımlayan İngilizce kelimeleri de döndürerek farklı bir İngilizce öğrenme deneyimi sağlar.

SLAM fonksiyonunu temel alan Thunderbird X2, yakından kullanılabilecek bir AI çeviri uygulamasını da piyasaya sürdü. Gerçek zamanlı çeviri, konuşma çevirisi ve AI çevirisi, yüz yüze çok dilli iletişimi engelsiz hale getiriyor.

Bu AI uygulamaları önceki sürükleyici içerik deneyimlerinden farklıdır. Daha çok gerçek hayata dayanırlar. Hedef grup neredeyse tüm yaş gruplarını kapsar. Uygulama senaryoları sürekli ve sıktır. Kalitedeki amansız iyileştirmelere güvenme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Acil durumlar internet sonrası çağın bir sonraki sıcak konusu haline geldi.

Yemek pişirirken, yalnızca önünüzdeki malzemeleri içeren tarifleri ve grafiksel olarak sunulan pişirme adımlarını almak için akıllı asistanı uyandırmanız gerektiğini düşünün. Önünüzdeki nesneler, kitaplar ve film posterleri hakkında bilgi edinmek istediğinizde, nesneler, kitaplar ve filmlerle ilgili gerçek zamanlı ansiklopedi tanıtımlarına sahip olabilirsiniz.

AR gözlükleri yalnızca nesnelerle etkileşime girmenize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda karar vermenize yardımcı olabilecek ve her şeyi yapmanıza yardımcı olabilecek küçük bir mercekte sizin için bir asistan oluşturuyor. Yapay zeka uygulama ekosistemi tamamlandığında, AR gözlükleri gerçekten Tüketici pazarının bir sonraki döneminin temsilcisi.

Akıllı çağın durdurulamaz dalgası, AR gözlük üreticilerini donanım platformlarını geliştirmeye ve hızlandırmaya, uygulama geliştiricilerini de pazarın yazılım ihtiyaçlarını karşılamaya yöneltiyor. Donanım taşıma konforu ve yazılımın ekolojik bütünlüğünden oluşan ikili yapı sayesinde, yapay zeka ve AR’nin birbirini başarabileceği günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR