Rokid Max AR Gözlük İncelemesi

7 dakika, Okuma Süresi

Bu yıl piyasaya sürülen Rokid Max AR gözlükleri, tüketicilere akıllı gözlük teknolojisinin gelişen dünyasına dair benzersiz bir bakış açısı vaat ediyor. Büyük teknoloji markaları bir süredir akıllı gözlüklerin potansiyel faydalarını tartışırken, pazar hala oldukça sınırlı.

VR/AR ve karma gerçeklik alanında Meta ve hatta Apple’ın sunduğu yeniliklerle birlikte pek çok güncelleme gördük, ancak akıllı gözlük teknolojisi geride kaldı. Neyse ki Rokid gibi pazardaki birkaç yenilikçi, sektörün yeniden canlanmasına yardımcı oluyor.

2023 İlkbaharında duyurulan Max AR gözlükleri, en son teknolojiye sahip yarı iletken teknolojisi ve HDCP desteğiyle olağanüstü görsel-işitsel deneyimler vaat ediyor. Bu Rokid Max gözlük incelemesinde bu giyilebilir cihazların neler yapabileceğini sizler için derledik.

Rokid Max AR Gözlükleri nelerdir?

Çinli teknoloji şirketi Rokid, Mart 2023’te “Max AR” gözlüklerini tanıttı. Şu anda markanın sunduğu tek AR gözlüğü bu gözlük, ancak bağımsız bir ürün olarak satın alınabiliyor.

Yalnızca 75 gram ağırlığındaki Rokid Max AR gözlükleri, hareket halindeyken AR teknolojisine erişim için hafif ve kullanışlı bir çözüm sunuyor. Diğer büyük teknoloji markalarının mevcut çözümleriyle ve Apple ve Microsoft gibi şirketlerden geleceği söylenen yaklaşan teknolojilerle rekabet etmeyi hedefliyorlar. Gözlükler, görselleri kullanıcıya yansıtan iki Mikro O-LED ekran içeriyor.

Özellikle ekranlar doğrudan gözlerinize işaret etmiyor. Bunun yerine, göz yorgunluğunu azaltmak için “bird bath optics” olarak bilinen bir mekanizmayı kullanarak aşağıya doğru işaret ederek, görüş alanınıza yansıtıyor.

Cihazda herhangi bir dahili depolama veya pil bulunmuyor ve bir bilgisayara, tablete, akıllı telefona veya Nintendo Switch’e takılması gerekiyor. Bu, gözlüğün son derece hafif olduğu ancak aynı zamanda tam olarak “kablosuz” olmadığı anlamına da geliyor.

Rokid Max AR Gözlük Özellikler

Temel olarak, Rokid Max gözlükleri, kullanıcılara yaklaşık 20 fit uzaklıktan 215 inçlik bir ekranı izlemeye eşdeğer görseller sergilemek üzere tasarlanmıştır. Gözlük özelliği:

 • 1080p FHD Mikro LED ekranlar
 • 120 Hz yenileme hızı
 • 75g ağırlık
 • 00 ila 6,00D Miyopi ayarı
 • 600 Nite kadar parlaklık
 • Profesyonel kalitede surround ses hoparlörleri
 • TUV Rheinland konfor sertifikası
 • Ekran gizliliği (%90 ışık sızıntısında azalma)
 • Kolay akış için HDCP desteği

Gözlükler şu anda Rokid web sitesi veya Amazon aracılığıyla 499 $ karşılığında satın alınabiliyor. Bu fiyat kendisini AR gözlük için fiyatlandırma yelpazesinin en üst noktasına yerleştiriyor. Ayrıca bunları Rokid İstasyonunu yanında satın alırsanız daha da pahalı hale geliyor.

Ek 129 ABD doları karşılığında (veya bir paketin parçası olarak) satın alınabilen İstasyon, gözlüklerinizi her türlü içeriğe hızlı ve kolay erişimle bağımsız bir Android TV’ye dönüştürmenize olanak tanıyor.

rokid max ar 3d ak ll g zl k mikro oled 215 max ekran telefonlar i

Rokid Max AR Gözlük İncelemesi: Donanım ve Tasarım

Akıllı gözlük sektörüne yatırım yapan çoğu şirket için asıl odak noktası, kullanıcıların gün boyu takabileceği ergonomik, hafif bir cihaz yaratmaktır. Bu hiç şüphesiz Rokid için geçerli. İnce tasarımıyla 75 gramlık gözlükler inanılmaz rahat olsa da estetik açıdan herkese hitap etmeyebilir.

Her bir gözlük seti, her bir gözde, beraberindeki bir cihaza takıldığında yüzen bir ekran gibi görseller gösterebilen Mikro LED ekranlara sahip. Max gözlükleri ayrıca ayarlanabilir diyoptri ile birlikte geliyor. Yakın görüşlü kişiler, görsellerini ve derinlik algısını ayarlamak için her ekranın üstündeki kadranı çevirebilir.

Ayrıca gözlüğün içine yerleştirilmiş, her kolun alt ve üst kısmında yönsel bir hoparlör sistemi bulunmakta. Cihazdaki düğmeler mutlak minimumda tutuluyor, bu da bir artı. Parlaklık sağlamak ve 2D/3D oynatmayı açmak için sağ kolda iki tane bulunur. Ayrıca ses seviyesi ayarlayıcısına da sahip olursunuz, böylece ses seviyesini manuel olarak değiştirmek için telefonunuza veya tabletinize dönmeniz gerekmez.

Yukarıda belirtildiği gibi Max’in dahili bir çipi veya depolaması yok ve gücü ve içeriği doğrudan bir kaynak cihazdan alıyor. Teknik özellikleri, sol kola takılan bir USB-C kablosu aracılığıyla bilgi işlem sisteminize bağlayabilirsiniz.

Performans: Görseller ve Ses

Rokid Max AR gözlüklerinin harika özelliklerinden biri olağanüstü video ve ses kalitesi. Zengin ve canlı renklere sahip full HD 1080p videonun keyfini çıkarabilirsiniz.

Temiz bir görsel elde etme şansınızı artırmak için parlaklığı maksimuma ayarlayabilirsiniz. Diğer yeni AR gözlükler gibi Max özellikleri de kuş banyosu optik teknolojisini kullanarak göz yorgunluğu sorunlarıyla karşılaşma olasılığınızı azaltıyor.

Ayrıca titreşimsiz, düşük parlamalı, düşük mavi ışıklı ve göz rahatlığı sertifikalıdır. Gördüğünüz sanal ekran da görüşünüzü bunaltmadan dolduracak kadar büyük.

Gözlükler doğrudan bilgisayarınıza bağlandığından, cihazınızın sorunsuz bir şekilde yayın yapabilmesi koşuluyla çok fazla giriş gecikmesi yaşamaz. Küçük bir sorun, ekranın kenarlarda biraz bulanık görünmesi. Ancak, ne izlediğinize bağlı olarak bunu çok fazla fark etmeniz pek olası değil.

Rokid Max, ses için her çerçevenin altına yerleştirilmiş stereo hoparlörler sunar. Bu hoparlörler, mükemmel netlik ve kolay ses seviyesi ayarıyla çoğu AR satıcısından beklediğinizden çok daha gelişmiştir. Bahsedilecek çok fazla bas yok, ancak hoparlörlerin küçük boyutu göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, özellikle gözlükleri yüksek ses seviyesinde kullanırken ses bir miktar dışarı sızabilir, bu nedenle halka açık yerlerde akıllı telefonunuz veya cihazınızla kablosuz kulaklık kullanmayı düşünebilirsiniz.

rokid max ar gözlük i̇ncelemesi: donanım ve tasarım

Rokid Max AR Gözlük: Uyumluluk ve Yardımcı Uygulama

Uyumluluk açısından Rokid AR gözlükleri, bir AR yenilikçisinden beklediğiniz şeyleri sunuyor . Gözlüğü USB-C ekran bağlantı noktasını destekleyen hemen hemen her cihaza bağlayabilir ve bunları ikincil ekran olarak kullanabilirsiniz.

Rokid, sistemi Nintendo Switch veya iPhone 14 gibi ürünlere bağlamak için her biri yaklaşık 40 dolara ek adaptörler satıyor. Ayrıca gözlükleri bir Android TV çözümüne dönüştürmek için Rokid Station’ı satın alma seçeneği de var. Akıllı gözlüklerin merkezinin kullanımı kolay. Tek yapmanız gereken bir Google hesabına giriş yapmak ve Netflix gibi en iyi akış hizmetlerine yönelik uygulamaları indirmek.

Gözlük aynı zamanda bu modda İstasyonunuzun pilini de kullanabiliyor (5 saatlik güçle), böylece enerjinizin bitme olasılığı azalır.

Yazılıma erişim için Rokid Max AR özelliklerinde Android telefonlar için kullanılabilen bir yardımcı uygulama bulunuyor. “AR modu” gibi özelliklere erişmek ve ayarlarınızı düzenlemek için uygulamada bir hesap oluşturmanız gerekir. Arayüz, Meta Quest 2 ve benzeri ürünlerde deneyimlemiş olabileceğiniz arayüze benziyor.

Kafa takibi gibi belirli ayarlar varsayılan olarak kapatılacak. Ancak bu iyi bir şey olabilir çünkü gözlükteki kafa takip yetenekleri en iyi ihtimalle biraz tahmin edilemez. Artı tarafta, web’e oldukça hızlı bir şekilde göz atabilir ve gözlüğünüzdeki kullanıcı arayüzünü telefonunuzun ekranıyla minimum çabayla kontrol edebilirsiniz.

Rokid Max AR Gözlüklerin Faydaları

AR gözlük pazarının hâlâ başlangıç ​​aşamasında olduğu bir sır değil. Birçok rakip ürün gibi, Rokid Max AR gözlüklerinin işlevselliği bir şekilde sınırlı olabilir. Birkaç ek avantajla birlikte tabletinizin, bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun ekranını yansıtır.

Sadeliğine rağmen bu gözlükler birçok tüketici için değerli olabilir. Çalışanlar, dizüstü bilgisayarlarından çok daha büyük bir ekranda önemli işlere ve uygulamalara erişmek için gözlükleri kullanabilirler. Ayrıca, kendinizi işbirliğine dayalı ortamlara kaptırmak istediğinizde toplantılar için ideal olabilirler. Ancak yine de telefonunuzda veya cihazınızda kullandığınız uygulamaları yönetmeniz gerekecektir.

Hareket halindeyken içerik tüketmeyi kolaylaştıran sürükleyici, taşınabilir bir ekran arıyorsanız Rokid Max AR gözlükleri ideal olabilir. Ancak benzersiz uygulamalarla eksiksiz bir AR deneyimi yaşıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Artıları:

 • Geniş sanal ekranla yüksek kaliteli görseller
 • Mükemmel sürükleyici ses
 • Kullanımı kolay tamamlayıcı uygulama
 • Uzun süreli kullanım için hafif ve rahat
 • Rokid İstasyonu gibi harika aksesuarlar
 • Hareket halindeyken çalışmak için harika

Eksileri:

 • Gelişmiş artırılmış gerçeklik uygulaması yok
 • Dahili çip veya bellek yok
 • Biraz çekici olmayan tasarım
 • Bazı teknik sorunların hâlâ çözülmesi gerekiyor

Yorum yazın

TeknoVR