AR Akıllı Cam ve Kontakt Lens Endüstrisi Ne Durumda?

6 dakika, Okuma Süresi

AR akıllı cam ve kontakt lens endüstrisi son ekonomik krizlerle birlikte bazı sorunlar yaşamaya başladı. AR akıllı gözlük üretimi ve kullanım alanları artmaya başladı. Yenilikçi firmalar, sürükleyici deneyimleri daha sezgisel, ana akım ve erişilebilir hale getirmenin yollarını arayarak yıllardır XR ortamının sınırlarını zorluyor. Pek çok kişi için akıllı gözlükler, AR deneyimleri için yeni nesil bir çözüm olarak ortaya çıktı ve kullanıcılara gerçek ve sanal dünyayı, takmak yorucu hissettirmeyen giyilebilir bir cihazla birleştirme yeteneği sunuyor.  

AR Akıllı Cam ve Kontakt Lens Endüstrisi

Son yıllarda çok sayıda şirket bu akıllı giyilebilir cihazların kendi versiyonlarını sunmaya başladı. Örnekler arasında Lenovo ThinkReality A3 sisteminden Vuzix Blade’e ve Microsoft Hololens 2’ye kadar bir çok yenilik yer alıyor.

Hâlâ Apple tarafından piyasaya sürülecek bir MR veya AR gözlüğü görmeyi bekliyoruz ve şirket yakın zamanda  yaptığı bir duyuruda geliştirmelerin 2025’e kadar süreceğini duyurdu. Ayrıca, AR inovasyonunun bir sonraki aşaması olan akıllı kontakt lensler uzak bir rüyadan biraz daha fazlası.  

AR akıllı gözlük ve kontak endüstrisinin bugünkü durumu. 

Akıllı Gözlük: İlgi Artıyor 

Akıllı giyilebilir cihazların geliştirilmesiyle ilgilenenler için iyi haber, akıllı gözlük gelişiminin artıyor gibi görünmesi. Önde gelen giyilebilir şirket Vuzix, Vuzix gözlüklerinin artık dünyanın en büyük lojistik platform sağlayıcılarından biri olan Ox tarafından kullanıldığını duyurdu. Bu, giyilebilir cihazların önümüzdeki yıllarda daha erişilebilir hale geleceği anlamına gelebilir.  

Hatta görme engellileri desteklemek için akıllı gözlüklerin geliştirilmesine yatırım yapan şirketler bile var. Örneğin, Envision’ın akıllı gözlükleri, herhangi bir nesne üzerindeki 60’tan fazla dildeki metni tanıyabilir ve entegre bir hoparlör aracılığıyla bir kullanıcıya sözcükleri yüksek sesle okuyabilir. Dubai merkezli girişim Amal Glass, akıllı gözlük seti şeklinde bir sanal asistan cihazı da yarattı. Bu araçlar, kullanıcıların konumlarda gezinmesine ve sesli girişlere yanıt vermesine yardımcı olan GPS özelliklerini içeriyor.  

DigiLens, iş dünyasının geleceğinde kullanıcıları desteklemek için ARGO Holografik akıllı gözlük çıkardı ve Iristick, modern iş gücündeki insanları hedeflemeyi amaçlayan giyilebilir ürünleri için küresel bir dağıtım stratejisi üzerinde çalışıyor. Meta, kullanıcılara AR tarzı bir deneyim sağlayan ve sosyal medyaya bağlı bir dizi “Ray-Ban” Stories gözlüğü bile tanıttı.  

Diğer yerlerde Meta, geçen yıl çok sayıda işten çıkarma ve diğer mali sorunlara rağmen ” Project Aria ” stratejisine de büyük yatırım yapıyor. Şirket, önümüzdeki yıllarda yeni araştırma katılımcıları, akademik destekçiler ve endüstri ortaklarına imza atmayı planlıyor. Ayrıca Meta, Project Aria için, kullanıcıların hareket halindeyken yararlı GPS’e hazır rehberliğe erişmelerine yardımcı olan Canlı Haritalar biçiminde bir uygulama da sunmuştu.  

CES 2023 sırasında, birçok mevcut ve yeni geliştiricinin akıllı gözlük ortamına kendi bakış açısını sergilemesiyle XR sahnenin merkezinde yer aldı. Vuzix, yalnızca 38 gram ağırlığındaki şık “UltraLite” gözlük seti ile Ürün İnovasyonu ödülünü kazandı. Ayrıca Lumus ve TCL gibi şirketlerden akıllı gözlüklerin yakında ana akım haline geleceği fikrini vurgulayan çeşitli gösteriler yapıldı.  

Akıllı gözlük alanı patlıyor gibi görünse de, akıllı kontakt lensler manzarası henüz emekleme aşamasında. Mojo Vision, Mojo lenslerini 2022’de gerçek dünya testi dönemi için tanıttı. Mojo kontak lensleri, dünyanın en küçüğü olan inç başına 14.000 piksellik bir LED ekranın yanı sıra AR içeriği için bir ARM işlemci ve ultra düşük gecikmeli radyo içeriyordu. Bu lensler, sistemin dahili bilgi işlem gereksinimlerine güç sağlayan harici bir denetleyiciye bağlanıyor.  

Lensler son derece umut verici görünüyordu, ancak Ocak 2023’te Mojo Vision AR kontakt lensini tamamen iptal ettiğini açıkladığında tüketicilerin umutları paramparça oldu. Firma, 2015 yılında teknoloji üzerinde çalışmaya başladı ve çok sayıda finansman turu yoluyla büyük miktarda sermaye topladı. Ancak CEO Drew Parkins’e göre, mevcut ekonomik ortam nedeniyle araştırma ve geliştirme duruyor.  

Parkins, gelişmiş AR ürünlerinin potansiyelinin henüz tam olarak kanıtlanmadığını ve mevcut teknoloji krizi ortamında geliştirmeye devam etmek için yeterli finansman olmadığını söyledi. Mojo Vision bunun yerine ekran teknolojisi pazarına geçmeyi planlıyor.  

Ne yazık ki, AR ortamında Mojo Vision’ın çalışmalarını hızlandırmaya ve devralmaya istekli çok sayıda şirket yok gibi görünüyor. Tedarik zinciri sorunları, artan enflasyon sorunları ve ekonomik kaygılar gibi diğer çeşitli zorluklar zaten ele alınana kadar piyasaya giren gerçek akıllı lensler görmeyebiliriz.  

AR lenslerine yatırım yapmaya devam etmeden önce ekonominin dengelenmesini beklememiz gerekirse, o zaman piyasada herhangi bir akıllı lensin ortaya çıkması yıllar alabilir.  

AR Vision için sırada ne var? 

AR Vision şu anda alışılmadık bir yerde. Bir yandan, özellikle işletmeler hibrit çalışmayı etkinleştirmenin, üretimi hızlandırmanın ve ekip verimliliğini artırmanın yollarını ararken, XR deneyimlerine olan talep artıyor. Pek çok şirket, özellikle üretim ve mühendislik alanlarında AR giyilebilir cihazlarının faydalarını kendileri için keşfetmeye başladı bile.  

Öte yandan AR sektörü, bazı teknoloji şirketlerinin inovasyona giden yollarını hızlandırmalarını engelleyen aynı sorunlarla karşı karşıya. Fırsatlar olabilir ve kullanım örnekleri artarken, tedarik zinciri sorunları, artan malzeme maliyetleri ve işgücü eksiklikleri aşılması zor engeller gibi görünüyor.  

Geçen yıl ve 2023’ün başından bugüne kadar gördüklerimize bakıldığında AR gözlüklere olan ilginin en azından devam etmesi muhtemel görünüyor. Bu gözlüklerin önümüzdeki yıllarda daha şık, hafif ve güçlü hale gelmesi muhtemel.

Yorum yazın

TeknoVR