AR Akıllı Gözlük Pazarı Yaygınlaşıyor

Akıllı gözlük pazarı her zamankinden daha hızlı büyüyor. RealWear gibi firmalar, onarım ekiplerine yardımcı olmak için termal görüntüleme gibi yeni entegre teknolojileri piyasaya sürüyor. Vuzix, önümüzdeki ay CES 2023 için yeni bir ürün tanıtmaya hazırlanıyor.

4 dakika, Okuma Süresi

Ar akıllı gözlük pazarı büyüyor. Akıllı gözlüklere ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisine olan talep inanılmaz bir hızla artıyor. Pokemon: Go gibi tüketici dostu AR teknolojisi ve sosyal medya filtreleri, sürükleyici teknolojinin genel bir izleyici kitlesi arasında benimsenmesine öncülük ediyor.

Ek olarak, pandeminin neden olduğu kısıtlamalar, sayısız şirketi çalışma şekillerini yeniden şekillendirmeye zorladı. Genişletilmiş gerçeklik (XR) sürükleyici teknolojisi, hibrit çalışmanın geleceğini belirliyor. AR çözümleri, sürükleyici hizmetlerin kurumsal olarak benimsenmesinde önemli bir rol oynuyor.

Karmaşık ortamlarda çalışan mühendisler, endüstri uzmanları ve diğer profesyoneller, üretkenliği artırmak ve çeşitli görevleri desteklemek için akıllı gözlüklere güvenmeye başlıyor. Uzaktan yardım çözümleri ayrıca tesis içi ekiplerin dağınık çalışanlar ve yöneticiler arasında işbirliği yapmasını sağlayan bir iletişim aracı olma yolunda.

Meta Quest Pro gibi donanımlarda karma gerçeklik (MR) işbirliği hizmetleri de ortaya çıkıyor. Meta’nın yeni donanımı, tam renkli MR uygulamaları için konum tabanlı etkileşimli görselleştirmeler gibi AR teknolojisini entegre ediyor.

AR Her Yerde ve Akıllı Gözlükler Geliyor

Akıllı gözlüklerin kitlesel olarak benimsenmesine daha birkaç yıl var, AR şimdiden bazı insanların günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmeye başladı. Çoğu akıllı telefon, temel tüketici sınıfı sürükleyici içerik ve hizmetler için AR desteğiyle birlikte gelir. AR, perakende uygulamalarında da mevcut ve müşterilerin ürünleri satın almadan önce sanal olarak denemelerine olanak tanıyor.

XR ortamının diğer bölümlerinden farklı olarak AR, sürükleyici teknolojiyi ana akıma hızla sokabiliyor. Çoğu AR içeriği, akıllı telefonlarda çalışabilir ve bu da pahalı sanal gerçeklik gözlükleri için daha düşük bir gereksinime yol açar.

Akıllı gözlükler hala lüks bir ürün olmasına rağmen. Pek çok şirket, müşterilerin dünyanın herhangi bir yerinde kullanması için tüketici sınıfı, modaya uygun ve hafif cihazlarla deneyler yapmaya devam ediyor.

Piyasadaki Yeni AR Akıllı Gözlük Donanımı

Geçen yıl Meta, kullanıcılara temel sürükleyici içerik, paylaşılan deneyimler ve sosyal medya araçları için AR-lite deneyimi sağlayan Ray-Ban Stories akıllı gözlükleri piyasaya sürdü.

Menlo Park merkezli firma, geliştirici araçlarını da demokratikleştiriyor. Firma, her ölçekteki geliştiricinin VR ve MR işletim sistemleri için özel XR içeriği tasarlamasına izin veriyor. Meta’nın araçları, geliştiricilerin AR/VR/MR içeriği oluşturmasına, dağıtmasına ve en aza indirmesine olanak tanır.

İşletmeler hala ilk masrafı göz önünde bulundurmak zorunda olsa da, AR harika bir yatırım getirisi vaat ediyor. Örneğin, bir mühendislik ortamında AR gözlüklerine erişim, profesyonellerin makinelerin sorunlarını çözmesine ve bakım masraflarını azaltmasına yardımcı olabilir.

Akıllı araçlar ayrıca, genellikle aynı ortamda çalışan birden fazla kişiyle ilişkilendirilen güvenlik sorunlarını azaltmaya da yardımcı olur. Bir personel, yardıma ihtiyaç duyduklarında akıllı gözlükleri aracılığıyla uzmanlara çalışmalarının canlı yayın videosunu gönderebilir. AR uzaktan yönlendirme, kalabalık sorunlarını azaltır ve eller serbest, işbirliğine dayalı bir iş akışı sağlar.

AR Akıllı Gözlük Pazarı Uzun Bir Yol Katetti

AR donanımı, hiç yükselmeyen bir AR-lite çözümü olan Google Glass’ın piyasaya sürülmesinden bu yana çok yol kat etti. 2020’den bu yana AR teknolojisi, yalıtılmış bireyler arasında geliştirilmiş dijital etkileşimlere yönelik uluslararası talep sayesinde beklenenden daha hızlı hızlandı.

AR bağlantısı, işletmeler için en yaygın olanı tasarım ve işbirliği uygulamalarıdır. Tüketiciler için ortaya çıkan akıllı gözlükler ve akıllı telefonlar, sürükleyici içerik kullanarak arkadaşlarınızın veya ailenizin iletişim halinde kalmasını sağlıyor. Entegre sürükleyici tüketici sınıfı hizmetler, kullanıcıların dijital bir etkileşimi ilgi çekici tutmasına olanak tanıyor.

Nreal gibi firmalar, tüketici sınıfı AR donanımını uluslararası izleyicilere dağıtıyor. Bazı yasal engellerin ardından Çinli firma, çeşitli bölgesel ortaklar aracılığıyla ürününü dünya çapında başarılı bir şekilde satıyor.

Nreal, 2022’de milyonlarca fon kazandı ve bu, firmanın pazar erişimini bu yıl batıda genişletmeyi sağladı. Nreal, yeni kitlelere, iş ortaklarına ve profesyonel kullanım durumlarına doğru genişlemeyi planlıyor.

Ayrıca, endüstriyel AR ürünleri, çalışanların kurumsal operasyonlara basitleştirilmiş ve verimli yaklaşımlar için sürükleyici donanımdan yararlanmalarına olanak tanıyan inanılmaz derecede güçlü entegre araçlara ulaşabiliyor.

RealWear gibi firmalar, onarım ekiplerine yardımcı olmak için termal görüntüleme gibi yeni entegre teknolojileri piyasaya sürüyor. Vuzix, önümüzdeki ay CES 2023 için yeni bir ürün tanıtmaya hazırlanıyor.

Yorum yazın

TeknoVR