Ray-Ban Akıllı gözlüğü Stories Fiyatı ve Özellikleri

5 Okuma Süresi

Facebook ve Ray-Ban bugün Stories adlı akıllı gözlüğünü tanıttı, Stories nedir? Stories fiyatı ve özellikleri neler bunlara değineceğiz, şirketlerin akıllı ve şık AR cihazlarının geleceğinin önünü açacağını umdukları yeni bir ileri teknoloji gözlük serisi olan Stories için duyurulan bilgiler.

Stories serisi, Snap’s Spectacles’ın ilk üç nesliyle aynı kategoriye giriyor gibi görünüyor, ancak aynı zamanda Bose Frames gibi entegre sesleri de içeriyor ve bu da onları başlangıçta umduğumuzdan biraz daha az akıllı hale getiriyor, ama bugüne kadar çıkarınlarınların çoğundan daha akıllı.

stories2 scaled

Ray-Ban Akıllı gözlüğü Stories fiyatı

Stories üç farklı stil ile satışa çıktı: Wayfarer, Round ve Meteor, hepsi orijinal Ray-Ban çerçeve tasarımlarına oldukça yakın. Bugün doğrudan Ray-Ban kendi sitesinden, ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda, İtalya ve Avustralya’daki resmi çevrimiçi perakendecilerde 300 dolar fiyat ile satışa çıktı.

Ray-Ban Akıllı gözlüğü Stories Özellikleri

  • Fotoğraf fotoğrafları: 2.592 x 1.944 piksel
  • Video kamera: Minimum 1,184 x 1,184 piksel@30 fps
  • Çift mikro hoparlör
  • 3 Mikrofon Ses Dizisi
  • WIFI 802.11 Ac, 2.45/5 Ghz
  • Bluetooth 5.0
  • İşletim Sistemi Uyumluluğu – IOS 13 / Android 8.1 Minimum
  • Şarj Kutusu – USB-C şarjı

ray-ban akıllı gözlükler

Oldukça şık görünen, normal bir güneş gözlüğü veya reçete ile alabileceğiniz türden lenslere sahip. Stories, saplarında stereoskopik video ve hareketsiz görüntüler yakalamanıza izin veren çift 5 megapiksel kamera içeriyor. 30 saniyelik video kayıtlarını başlatmak ve durdurmak ve fotoğraf çekmek için sağ saptaki düğmeyi kullanabilirsiniz.

Facebook, reklamında cihazın kendisinde yerel olarak şifreli tutulduğu söylenen yaklaşık otuz 30 saniyelik video veya 500 fotoğraftan oluşan bir depolamanın bilgisini veriyor. Bu mevcut olan tek depolama ölçütü, alanın fiziksel olarak GB cinsinden ne kadar büyük olduğuna dair bir bilgi yok.

facebook isbirligi ile gelistirilen ray ban akilli gozlukler 3 scaled

Çerçevelerde ayrıca Bluetooth 5.0 üzerinden ses akışı sağlayan mikrofonlar ve entegre hoparlörler bulunuyor; bu sayede, müzik veya podcast’leri dinleyebilirsiniz ve “Hey Facebook, video çek” gibi ses tanıma özelliklerine ek olarak aramaları yanıtlamanıza olanak tanıyor.

Facebook Assistant entegrasyonu ve Facebook View uygulaması ile, hikayeleri içe aktarabileceğiniz, düzenleyebileceğiniz, oluşturabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz içerik yönetim platformunuz olarak işlev gören Stories ile bir paketin parçasıdır.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in aşağıdaki videodaki Stories açıklamasına göz atın:

 

Modeller, her iki güneş gözlüğü versiyonunda çeşitli renklerde modeller mevcut, mavi ışık filtreli şeffaf, kahverengi gradyan, yeşil, gri, mavi polarize ve geçiş camlı şeffaf camlarla sunulmaktadır.

Pil durumu, hem cihazdaki çalışma süresi hem de kasaya eklenen çalışma süresi açısından net bir süresi yok, şarj için kutu içinde manyetik şarj çantası kutu içinde geliyor.

Stories Nedir?

Facebook, özellikle “akıllı gözlükler” adını vererek biraz hızlı oynuyor gibi görünüyor. Adil olmak gerekirse, Stories temelde Snap Spectacles’ın önceki yinelemeleri gibi kamera gözlükleri ile Bose Frames gibi sesli güneş gözlükleri arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlayan yeni bir ürün segmenti olarak karşımıza çıkıyor.

facebook isbirligi ile gelistirilen ray ban akilli gozlukler 1 scaled

Kullanıcıya gerçekliğin kendisinde varmış gibi sunulan dijital bilgileri gösteren artırılmış gerçeklikten farklı  olarak  (Microsoft HoloLens, Nreal Light, Magic Leap’i düşünün ), akıllı gözlükler tipik olarak kullanıcıya uyarı işlevi gören küçük bir ekran aracılığıyla eyleme geçirilebilir bilgiler sunuyor. (HUD) görüntü sistemi ile aynı diyebiliriz. Akıllı saatler gibi, akıllı gözlüklerin de kısa mesajlar, biyometri, gelen telefon görüşmeleri veya adım adım yol tarifleri gibi bilgileri sağlaması gerekiyor. Akıllı gözlük örnekleri arasında Google Glass, North Focals ve Vuzix gibi markalar bulunmakta.

Akıllı gözlükler ve AR hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Artırılmış Gerçeklik Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? adlı yazımızı okumalısınız.

Bu, Facebook’un Ray-Ban’in ana şirketi EssilorLuxottica ile “çok yıllı ortaklık” olarak adlandırdığı çalışmanın ilk ürünü, bu nedenle bu, bundan daha akıllı cihazlara doğru gelişen bir ürün segmenti haline gelecek olan şeyin yalnızca ilk versiyonu diyebiliriz.

2 yorumlar

GriRenk 11 Eylül 2021 - 09:05

300 dolar satış fiyatı güzelmiş bakalım türkiyede bu gözlük ne kadar olacak 4, 5 binden aşağı olacağını düşünmüyorum

Yanıtla
assasinTR 11 Eylül 2021 - 14:20

sadece video ve resim çekecek diye bir gözlüğe o kadar para verilmez

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR