Artırılmış Gerçeklik Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Peki Artırılmış Gerçeklik nedir? Hangi alanlarda kullanılır ve nasıl kullanılır? Bu soruların cevaplarını görelim.

6 dakika, Okuma Süresi

Artırılmış gerçeklik nedir? Günümüz teknolojisinin en popüler konularından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojinin gelişmesiyle şirketler ürünlerini pazarlamak ve tanıtmak amacıyla bu sektöre yatırım yapmaya başladılar. Bir çok şirket de bu yatırımlarının meyvesini almaya başladı. Peki Artırılmış Gerçeklik nedir? Hangi alanlarda kullanılır ve nasıl kullanılır? Bu soruların cevaplarını görelim.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Cihazların belirli programlarla cisim tanıma özelliğini kullanarak dijital görüntü ve seslerin gerçek görüntülerin üzerine eklenmesi teknolojisidir. Bu teknolojiden yararlanabilmek işçin ilk önce internet bağlantımızın, daha sonra da artırılmış gerçekliği kullanabilmek amacıyla akıllı gözlük, akıllı telefon veya tablet bulunması gerekiyor. Bu cihazlara sahip olmanız ise tabi ki tek başına yeterli değil. AR teknolojisini bu cihazlarla kullanabilmek için artırılmış gerçeklik üzerine tasarlanmış bir programın bu cihaza yüklü olması şart. Program cihazınız ile entegre olduktan sonra cihazınızı kullanarak gerçek dünya üzerinde sanal nesneleri görmeye başlayabilirsiniz. Bu teknolojiyi sanal gerçeklik teknolojisiyle karıştırmamak gerekiyor. Çünkü bu teknoloji hem reel dünya içerisinde hem de sanal simgeleri ortaklaşa birleştirip aize deneyim imkanı sunuyor.

Artırılmış gerçekliğin tarihine bakacak olursak bu terim ilk defa 1990 yılında Boeing araştırmacısı Thomas Caudell tarafından kullanılmıştır. Kablo takımları monte edilirken elektrik teknisyenlerinin kafaya monte görüntüleri tanımlamak için bu ibare kullanılmıştı. Fakat ilk AR kullanımına bakacak olursak 1968 yılına gidiyoruz ve kafaya monteli ekranı yaratan bilgisayar bilimcisi Ivan Sutherland ile karşılaşıyoruz. Günümüzde ise bir çok AR formu ile karşı karşıyayız. AR teknolojisini şu an için barındıran temel iki cihaz: akıllı telefonlar ve başlıklar.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Nedense yeni bir teknoloji piyasaya çıktığında çoğu kişinin aklına pazarlama opsiyonu geliyor. Doğru da düşünüyorlar. Çünkü AR teknolojisi şu an şirketlerin ürünlerini pazarlaması noktasında büyük bir avantaj haline geldi. Firmalar ürünlerini daha etkili bir biçimde tanıtmak amacıyla bu teknolojiyi kullanıyorlar. Bu teknolojiyle müşteriyi etkilemek daha kolay oluyor ve teknolojiyi kullanmak da kullanıcılara bir farklılık getiriyor. Örnek olarak aşağıda Pizza Hut AR uygulamasına göz atabilirsiniz. Şirket bu uygulamayı paket servis hizmeti için oluşturdu.

Yiyecek firmalarının dışında teknoloji emlak sektörü içinde avantajlar barındırıyor. Örneğin bir evin ilanından evin tanıtıcı videosunu izleyebilir veya teknik bilgilere, iletişim kısımlarına ulaşabilirsiniz. Tabi ki evin modellenmesiyle henüz inşaat halinde olan bir binanın bitmiş halini bile cihazınızdan görüntüleyebilirsiniz. Örnek videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik Ne İçin Kullanılır

Bunların dışında bir bilboard gördünüz ve üzerinde uzun zamandır beklediğiniz bir filmin afişi var. AR uygulaması sayesinde eğer afiş de artırılmış gerçeklik uygulamaları için destek sağlıyorsa telefonunuzu veya tabletinizi o alana tutarak çeşitli görsellerle karşılaşabilirsiniz. Filmin fragmanını izleyebilir veya hangi sinemada hangi seansları olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yeni bir cihaz aldığınızı düşünün ve çok karmaşık bir kurulum çizelgesiyle karşı karşıyasınız. Cihazın interaktif özelliğini kullanarak kurulum videosu karşınıza çıkabilir. Görselleri izleyerek daha kolay ve pratik sunumla işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Yeni bir ev aldınız. Yeni evler genellikle yeni eşyalar gerektirir. Nereye hangi ürünü alacağınız ve yerleştireceğiniz konusunda da fikirleriniz arşa ulaşmış. İşin içinden çıkamıyorsunuz. Bu nokta da IKEA AR benzeri mobilya uygulamaları yardmınıza koşuyor. AR teknolojisiyle istediğiniz ürünün istediğiniz rengini evinizin istediğiniz herhangi bir noktasında nasıl durduğunu kolayca deneyebilirsiniz. IKEA AR uygulaması videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Tabi ki belirtmemiz gerekiyor artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanabilmeniz için programın şirketler tarafından oluşturulmuş olması gerekiyor. Aksi takdir de gerekli cihazlara sahip olsanız dahi şirketlerin program uygulamalarına sahip olmadan içerikleri görüntüleyemezsiniz.

Farkına varmadan artırılmış gerçekliği zaten kullanıyorsunuz desek ne dersiniz? Bunun en minimalist örneği ise Snapchat süzgeçleri. Kamera ve uygulamayı kullanarak da aynı şekilde geliştirilmiş AR uygulamalarında yeni teknolojiyi deneyimleyebilirsiniz.

Günümüz teknolojisi için şu an mobil cihazlara destek sağlayan iki şirket var. Bunlardan birincisi Apple, ikincisi ise Google. Apple, ARKit kullanarak artırılmış gerçeklik öğelerini geliştirmeyi ve sunumunu sağlayan bir program. ARCore ise bu sene Apple’ın ARKit’ine rakip olarak çıkan bir uygulama. Rakibine göre şu an için uygulamalar ve teknik bilgiler o kadar yayılmış durumda değil. Lakin gün geçtikçe kendisini geliştirmeye devam edip bir çok uygulama desteğiyle karşımıza çıkacağı kesin. Aşağıda sektörel ve eğlenceli olarak sınıflandırabileceğimiz AR videolarına göz atabilirsiniz.

 

 

Artırılmış Gerçeklik Pazarlamayı Nasıl Etkileyecek?

Artırılmış gerçekliğin müşterilerle yeni bir iletişim kurma metodu geliştirerek yenilikçi ve teknolojik bir pazarlamanın doğmasına neden oldu. Perakende, tanıtım, üretim, satış destek ve imalat süreçlerinde önemli değişimlere yol açacak olan AG’nin pazarlamada kullanım alanları şöyledir:

1) Tüketicilere Eğlenceli Deneyimler Yaşatırken

AVM’lerde, parklarda ya da mağazalarda en önemli konu müşterilerin ilgisini çekmek ve onlara farklı deneyimler yaşatmaktır. Universal Studios Orlando’da ki tematik parkı ziyaretçilere “artırılmış gerçeklik pazarlamacılığıyla”  unutamayacakları bir gün yaşatmaktadır.

2) Satış Sonrası Hizmetlerde ve Üretim Süreçlerinde
Birçok işletme şimdiden bu teknolojiye ciddi yatırımlar yapmaya başladı. BMW, Boeing, Volkswagen gibi markalar tamir, montaj, imalat gibi aşamalarda artırılmış gerçeklikten yaralanan firmalardan bazıları.

3) Dizayn Aşamasında

AG’in en önemli avantajlarından biri mekânsal sınırlamaları ortadan kaldırarak nesneler arasında bağlantı kurabilmesi ve böylece tüketicilere büyük kolaylıklar sağlaması. IKEA’nın 2014 katalog uygulaması sayesinde insanlar mobilyaların evlerinde nasıl duracağını taşıma sıkıntısı olmadan görebilmekte.

4) Sosyal Sorumluluk Projelerinde

Bir şeyi anlamın en iyi yolu onu yaşamaktır. Artırılmış gerçeklik çocuklara sorumluluklarını hatırlatmak için iyi bir yöntem olabilir. BBC tarafından geliştirilen etkinlik bunun güzel bir örneğini sunuyor.

5) Kıyafet Denerken

Tüketicilerin evlerinde ya da mağazalarda ürün denemeleri konusunda AG önemli bir rol üstlenmektedir. Converse’nin uygulaması alışveriş yapanların katalogdan ayakkabı seçerek mağazaya gitmeden ürünü denemelerine ve satın almalarına imkân tanımaktadır. Yöntem farklı kıyafet ve aksesuarlarda da kullanılmaktadır.

6) Afişler Ve Farklı Baskılar Üzerinden Yapılan Tanıtımlarda

AG ile yazılı metinler daha etkili bir tanıtım aracı haline getirilebilir. ABD merkezli sinema zincirinin AMC film afişlerinin yerini dolduran bir AG uygulamasıyla, artırılmış gerçeklik pazarlamasının ilk örneklerinden birini sunuyor.

Artırılmış Gerçeklik Reklamcılık

Reklamlar genellikle iki boyutlu bir ara yüzde gösterilir. Bununla birlikte, AG, üçüncü boyutta ve geniş bir yelpazede kullanılır. AG eskiden yalnızca gözümüzle görebildiğimiz bir görüntünün içine girerek  olayı yaşamamızı sağlar. Bu nedenle eski tip reklamların çok ilerisine giderek “görmekten yaşamaya geçiş” imkânı verir. Pazarlamacıların anlattıkları hikâyeye değer katarak, fiziksel mekânı ortadan kaldırır. Ürünleri deneme, değiştirme, süreçlerini zaman ve mekânın ötesine taşıyarak, gerçek hayata canlılık getiren farklı deneyimlere yol açar. Markalara müşterileriyle etkileşim kurma imkânı tanırken tüketicilere de sanallaştırılmış dünyanın bir parçası olma fırsatı verir. Büyük yatırımlar yapmadan ya da inovatif bir ürün çıkarmadan önce firmalara pazar hakkında bilgi sağlar.

Artırılmış gerçeklik işletmelerin iş yapma biçimlerini kökünden değiştirecek bir ilerlemedir. Bu alana yatırım yapmak bir maliyet değil geleceğin kiralanmasıdır. Drucker’in de dediği gibi  “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.” bunu sağlamanın yolu ise inovasyona yatırım yapmaktan geçer. Ülkemiz işletmelerinin gelecek odaklı bir anlayışla teknoloji imal etmesi ve bu trendin gerisinde kalmaması umuduyla…

Yorum yazın

TeknoVR