Artırılmış Gerçeklik Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

tırılmış gerçeklik günümüz teknolojisinin en popüler konulından birisi olak kşımıza çıkıyor. Teknolojinin gelişmesiyle şirketler ürünlerini pazlamak ve tanıtmak amacıyla bu sektöre yatırım yapmaya başladıl. Bir çok şirket de bu yatırımlının meyvesini almaya başladı. Peki tırılmış Gerçeklik nedir? Hangi alanlda kullanılır ve nasıl kullanılır? Bu sorulın cevaplını görelim.

tırılmış Gerçeklik Nedir?

Cihazlın belirli programlla cisim tanıma özelliğini kullanak dijital görüntü ve seslerin gerçek görüntülerin üzerine eklenmesi teknolojisidir. Bu teknolojiden ylanabilmek işçin ilk önce internet bağlantımızın, daha sonra da tırılmış gerçekliği kullanabilmek amacıyla akıllı gözlük, akıllı telefon veya tablet bulunması gerekiyor. Bu cihazla sahip olmanız ise tabi ki tek başına yeterli değil. teknolojisini bu cihazlla kullanabilmek için tırılmış gerçeklik üzerine taslanmış bir programın bu cihaza yüklü olması şt. Program cihazınız ile entegre olduktan sonra cihazınızı kullanak gerçek dünya üzerinde sanal nesneleri görmeye başlayabilirsiniz. Bu teknolojiyi sanal gerçeklik teknolojisiyle kıştırmamak gerekiyor. Çünkü bu teknoloji hem reel dünya içerisinde hem de sanal simgeleri ortaklaşa birleştirip aize deneyim imkanı sunuyor.

tırılmış gerçekliğin tihine bakacak olursak bu terim ilk defa 1990 yılında Boeing aştırmacısı Thomas Caudell tafından kullanılmıştır. Kablo takımlı monte edilirken elektrik teknisyenlerinin kafaya monte görüntüleri tanımlamak için bu ibe kullanılmıştı. Fakat ilk kullanımına bakacak olursak 1968 yılına gidiyoruz ve kafaya monteli ekranı yatan bilgisay bilimcisi Ivan Sutherland ile kşılaşıyoruz. Günümüzde ise bir çok formu ile kşı kşıyayız. teknolojisini şu an için bındıran temel iki cihaz: akıllı telefonl ve başlıkl.

tırılmış Gerçeklik Kullanım Alanlı Nelerdir?

Nedense yeni bir teknoloji piyasaya çıktığında çoğu kişinin aklına pazlama opsiyonu geliyor. Doğru da düşünüyorl. Çünkü teknolojisi şu an şirketlerin ürünlerini pazlaması noktasında büyük bir avantaj haline geldi. Firmal ürünlerini daha etkili bir biçimde tanıtmak amacıyla bu teknolojiyi kullanıyorl. Bu teknolojiyle müşteriyi etkilemek daha kolay oluyor ve teknolojiyi kullanmak da kullanıcıla bir fklılık getiriyor. Örnek olak aşağıda Pizza Hut uygulamasına göz atabilirsiniz. Şirket bu uygulamayı paket servis hizmeti için oluşturdu.

Yiyecek firmalının dışında teknoloji emlak sektörü içinde avantajl bındırıyor. Örneğin bir evin ilanından evin tanıtıcı videosunu izleyebilir veya teknik bilgilere, iletişim kısımlına ulaşabilirsiniz. Tabi ki evin modellenmesiyle henüz inşaat halinde olan bir binanın bitmiş halini bile cihazınızdan görüntüleyebilirsiniz. Örnek videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

tırılmış Gerçeklik Ne İçin Kullanılır

Bunlın dışında bir bilbod gördünüz ve üzerinde uzun zamandır beklediğiniz bir filmin afişi v. uygulaması sayesinde eğer afiş de tırılmış gerçeklik uygulamalı için destek sağlıyorsa telefonunuzu veya tabletinizi o alana tutak çeşitli görsellerle kşılaşabilirsiniz. Filmin fragmanını izleyebilir veya hangi sinemada hangi seanslı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yeni bir cihaz aldığınızı düşünün ve çok kmaşık bir kurulum çizelgesiyle kşı kşıyasınız. Cihazın interaktif özelliğini kullanak kurulum videosu kşınıza çıkabilir. Görselleri izleyerek daha kolay ve pratik sunumla işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Yeni bir ev aldınız. Yeni evler genellikle yeni eşyal gerektirir. Nereye hangi ürünü alacağınız ve yerleştireceğiniz konusunda da fikirleriniz şa ulaşmış. İşin içinden çıkamıyorsunuz. Bu nokta da IKEA benzeri mobilya uygulamalı ydmınıza koşuyor. teknolojisiyle istediğiniz ürünün istediğiniz rengini evinizin istediğiniz herhangi bir noktasında nasıl durduğunu kolayca deneyebilirsiniz. IKEA uygulaması videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Tabi ki belirtmemiz gerekiyor ni kullanabilmeniz için programın şirketler tafından oluşturulmuş olması gerekiyor. Aksi takdir de gerekli cihazla sahip olsanız dahi şirketlerin program uygulamalına sahip olmadan içerikleri görüntüleyemezsiniz.

Fkına vmadan tırılmış gerçekliği zaten kullanıyorsunuz desek ne dersiniz? Bunun en minimalist örneği ise Snapchat süzgeçleri. Kamera ve uygulamayı kullanak da aynı şekilde geliştirilmiş uygulamalında yeni teknolojiyi deneyimleyebilirsiniz.

Günümüz teknolojisi için şu an mobil cihazla destek sağlayan iki şirket v. Bunldan birincisi Apple, ikincisi ise Google. Apple, Kit kullanak tırılmış gerçeklik öğelerini geliştirmeyi ve sunumunu sağlayan bir program. Core ise bu sene Apple’ın Kit’ine rakip olak çıkan bir uygulama. Rakibine göre şu an için uygulamal ve teknik bilgiler o kad yayılmış durumda değil. Lakin gün geçtikçe kendisini geliştirmeye devam edip bir çok uygulama desteğiyle kşımıza çıkacağı kesin. Aşağıda sektörel ve eğlenceli olak sınıflandırabileceğimiz videolına göz atabilirsiniz.

 

[related-post id=”7140″]

tırılmış Gerçeklik Pazlamayı Nasıl Etkileyecek?

tırılmış gerçekliğin müşterilerle yeni bir iletişim kurma metodu geliştirerek yenilikçi ve teknolojik bir pazlamanın doğmasına neden oldu. Perakende, tanıtım, üretim, satış destek ve imalat süreçlerinde önemli değişimlere yol açacak olan AG’nin pazlamada kullanım alanlı şöyledir:

1) Tüketicilere Eğlenceli Deneyimler Yaşatırken

AVM’lerde, pklda ya da mağazalda en önemli konu müşterilerin ilgisini çekmek ve onla fklı deneyimler yaşatmaktır. Universal Studios Orlando’da ki tematik pkı ziyetçilere tırılmış gerçeklik pazlamacılığıyla”  unutamayacaklı bir gün yaşatmaktadır.

2) Satış Sonrası Hizmetlerde ve Üretim Süreçlerinde
Birçok işletme şimdiden bu teknolojiye ciddi yatırıml yapmaya başladı. BMW, Boeing, Volkswagen gibi mkal tamir, montaj, imalat gibi aşamalda tırılmış gerçeklikten yalanan firmaldan bazılı.

3) Dizayn Aşamasında

AG’in en önemli avantajlından biri mekânsal sınırlamalı ortadan kaldırak nesneler asında bağlantı kurabilmesi ve böylece tüketicilere büyük kolaylıkl sağlaması. IKEA’nın 2014 katalog uygulaması sayesinde insanl mobilyalın evlerinde nasıl duracağını taşıma sıkıntısı olmadan görebilmekte.

4) Sosyal Sorumluluk Projelerinde

Bir şeyi anlamın en iyi yolu onu yaşamaktır. tırılmış gerçeklik çocukla sorumluluklını hatırlatmak için iyi bir yöntem olabilir. BBC tafından geliştirilen etkinlik bunun güzel bir örneğini sunuyor.

5) Kıyafet Denerken

Tüketicilerin evlerinde ya da mağazalda ürün denemeleri konusunda AG önemli bir rol üstlenmektedir. Converse’nin uygulaması alışveriş yapanlın katalogdan ayakkabı seçerek mağazaya gitmeden ürünü denemelerine ve satın almalına imkân tanımaktadır. Yöntem fklı kıyafet ve aksesulda da kullanılmaktadır.

6) Afişler Ve Fklı Baskıl Üzerinden Yapılan Tanıtımlda

AG ile yazılı metinler daha etkili bir tanıtım acı haline getirilebilir. ABD merkezli sinema zincirinin AMC film afişlerinin yerini dolduran bir AG uygulamasıyla, tırılmış gerçeklik pazlamasının ilk örneklerinden birini sunuyor.

tırılmış Gerçeklik Reklamcılık

Reklaml genellikle iki boyutlu bir a yüzde gösterilir. Bununla birlikte, AG, üçüncü boyutta ve geniş bir yelpazede kullanılır. AG eskiden yalnızca gözümüzle görebildiğimiz bir görüntünün içine girerek  olayı yaşamamızı sağl. Bu nedenle eski tip reklamlın çok ilerisine giderek “görmekten yaşamaya geçiş” imkânı verir. Pazlamacılın anlattıklı hikâyeye değer katak, fiziksel mekânı ortadan kaldırır. Ürünleri deneme, değiştirme, süreçlerini zaman ve mekânın ötesine taşıyak, gerçek hayata canlılık getiren fklı deneyimlere yol aç. Mkala müşterileriyle etkileşim kurma imkânı tanırken tüketicilere de sanallaştırılmış dünyanın bir pçası olma fırsatı verir. Büyük yatırıml yapmadan ya da inovatif bir ürün çıkmadan önce firmala paz hakkında bilgi sağl.

tırılmış gerçeklik işletmelerin iş yapma biçimlerini kökünden değiştirecek bir ilerlemedir. Bu alana yatırım yapmak bir maliyet değil geleceğin kiralanmasıdır. Drucker’in de dediği gibi  “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yatmaktır.” bunu sağlamanın yolu ise inovasyona yatırım yapmaktan geçer. Ülkemiz işletmelerinin gelecek odaklı bir anlayışla teknoloji imal etmesi ve bu trendin gerisinde kalmaması umuduyla…

VROTTO, güncel ve gelecek tırılmış Gerçeklik haberleri hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edecektir. Daha fazlası için lütfen Facebook sayfamızı ziyet ediniz.

[miptheme_adssystem ad=”6391″ align=”none” hide_on_mobile=”yes”][/miptheme_adssystem]

Benzer İçerikler

Sağlık Hizmetlerinde Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Kullanımı

Beren BULUT

JVC, 120 Derece FOV ve Göz Başına 2.5K Çözünürlük ile Kurumsal XR Gözlüğünü Tanıttı

Mina

Oppo, Oppo AR Glass 2021 Ar Gözlüğünü Tanıttı

Mina

Apple, Yeni Telefonlarına Anında AR ve Derinlik Haritalama için LiDAR Tarayıcıyı Ekledi

Sinem ALADAG

VR Teknolojisinin Geleceği (Sanal Gerçeklik / Artırılmış Gerçeklik)

Mina

NVIDIA, CloudXR VR çözümü ile mobil VR’da daha gerçekçi görüntüler olacak

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments