AR Teknolojisi SXSW 2022’de Müzikle Buluşuyor – SXSW XR Pitch

Müzik metaverse şirketi Ristband, canlı müzik endüstrisinde devrim yaratmak için elindeki tüm teknolojiyi kullanıyor.

3 dakika, Okuma Süresi

Dünyanın her yerinden katılımcılar geçen hafta SXSW 2022 için, TX’de bir araya geldi. On günlük etkinlik, metaverse, NFT’ler ve müzikten avatarlara, modaya kadar her şeye değinen eğitimciler ve XR endüstri liderleri tarafından yönetilen inanılmaz oturumlarla doluydu. VR/AR ve diğer çeşitli çığır açan teknolojiler kullanıldı.

SXSW XR Pitch sırasında, müzik metaverse şirketi Ristband , The Hideout Theatre’da Miro Shot Collective grubunun gösterisi VR gözlük taktığı bir performansla katılımcılara canlı müzikte yeniden tasarlanan yaklaşımına bir göz attı.

Şovda yer alacak kadar şanslı olan kişiler, herkese Samsung mobil cihazları tarafından desteklenen eski model bir başa takılan ekrana verilen küçük bir tiyatroya dahil edildi. Seyirciler, farklı sürükleyici bir deneyim yaşadı. Bir AR (artırılmış gerçeklik) filtresi, grubun canlı performansıyla senkronize edilmiş ve gerçek zamanlı olarak gerçek dünyaya bakış açılarını değiştiren bir dizi ilgi çekici görsel sergiledi.

Bir XR ortamında 45 dakikalık bir gösterinin nasıl görünebileceği sorulduğunda Rappak, “Dünyanın 45 dakikalık bir canlı VR gösterisine hazır olup olmadığını merak ediyorum” dedi. 

Epic Games’ten müzik vizyonlarını metaverse’de başlatmalarına yardımcı olan Epic MegaGrant’ın bir alıcısı olan Ristband için SXSW 2022, yeni çok oyunculu müzik platformunu piyasaya sürmek için en iyi çıkıştı ve herhangi bir grup veya sanatçının karma gerçeklik gösterilerini nasıl düzenleyebileceğini gösterdi.

Chance the Rapper , Billie Eilish ve yakın zamanda The Foo Fighters gibi sanatçıların VR’da performans sergilediğini gördük. Ancak bunlar, çok sayıda takipçiye sahip olan ve bu tür canlı sürükleyici deneyimler yaratmak için gereken paraya erişimi olan ünlü sanatçılar.

Resmi bir basın açıklamasında, Ristband kurucu ortağı  Anne McKinnon, “Ristband sanatçılar ve müzik endüstrisi paydaşları ile işbirliği yaparken, yüz binlerce bağımsız sanatçının zorlayıcı bir şekilde performans göstermesi için bir platform olmadığını biliyoruz. Sanal dünyalarda Takipçi oluşturmak, metrikleri takip etmek ve  doğrudan deneyim içinden para kazanmak için ihtiyaç duydukları araçlardan yoksundurlar. Bu erken aşamada ve Ristband’a ilk bakışta, yaratıcı metaverse hareketine öncülük eden en büyük isimlerden bazılarının yanı sıra gelecek vaat eden görsel-işitsel NFT sanatçılarına görünürlük sağlamak için platformumuzu kullanıyoruz.”

Ristband, canlı müzik ve deneyimlerle ilgili harika olan her şeyi tamamen değiştirmeye çalışmak yerine güçlendirmeye odaklanmış gibi görünüyor.

Şirket ayrıca metaverse’in sanatçıları, mekanları, yaratıcıları ve onu kullanan insanları desteklemek için bir fırsat olduğuna ve çeşitlilik ve kapsayıcılık için tasarlanması gerektiğine inanıyor.

Ristband’ın Miro Shot Collective performansının yanı sıra, Megan Thee Stallion’un türünün ilk örneği bir VR deneyimi olan Enter Thee Hottiverse,  inanılmaz derecede gerçekçi bir sanal gösterinin parçası olmak için SXSW müdavimlerini sıra bekliyordu. Katılımcılar, el takip sistemini kullanarak,  gösterinin başlamasını beklerken, Megan’ın sahneye çıkmasını beklerken havadaki nesneleri vurdular.

Bileklikler, özel bir uygulama aracılığıyla mobil cihazıla eşleşebiliyor ve basit el hareketlerini kullanarak gitar, çello, davul ve diğer enstrümanları çalmanıza olanak tanıyor.

Son olarak, Paris Hilton, hızla büyüyen metaverse The Sandbox ile yeni ortaklığını duyurmak için sürpriz bir DJ setine gelerek SXSW’de boy gösterdi . Hilton yakında Snoop Dog, Steve Akoi ve Deadmau5 gibi platformda kendi Paris Hilton Metaverse’ini piyasaya sürecek.

Adweek ile yaptığı bir röportajda Hilton, “Metaverse’e ve Web3 teknolojilerinin yaratıcıları, oyuncuları ve sanatçıları güçlendirme şekline büyük bir inancım var. İnsanların The Sandbox ve benim metaverse’de bir araya getirdiğimiz harika deneyimleri görmelerini sabırsızlıkla bekliyorum.”

Yorum yazın

TeknoVR