Animasyon Için XR Teknolojisi Çok Uzak Görünmüyor

2 dakika, Okuma Süresi

Animasyon Için XR Teknolojisi. Diyelim ki bir 3D karakteri canlandırmak istiyorsunuz. Dijital çağda bu kolay olmalı, değil mi? Teknoloji, bir karakterin eylemlerinden geçen bir oyuncuyu filme almak için hareket yakalamayı (mocap) kullanabileceğiniz ve ardından bir karakterin her hareketini yazılımla manuel olarak canlandırmak yerine ortaya çıkan animasyonu temizleyebileceğiniz kadar gelişmiştir. Tabi bu şekil anlatınca gayet kolay görünüyor.

Tüm doğru açıları yakalamak için büyük miktarda kamera donanımına, bu kameralar için yeterli alana ve montaj raflarına sahip özel bir stüdyoya ihtiyacınız olacak ve ardından oyuncu için bir hareket yakalama takımına ihtiyacınız olacak. Görüntüleri okumak ve değiştirmek için doğru yazılıma da ihtiyacınız var. Bu araçlar, stüdyo zamanı, oyuncu ve profesyonel temizlik size on binlerce dolara mal olabilir.

Animasyon Için XR Teknolojisi Çok Uzak Görünmüyor

animate 3d 1280x720 1 scaled

Televizyon, film ya da oyun geliştirme için geleneksel yöntemler kullanarak 3D animasyon üretmek ulaşılmaz değil. Ancak XR gelişmeleri, bu tür dijital içerik oluşturmayı kolaylaştırmak için bir araç ve program sağlıyor. XR ve AI, her boyuttaki, içerik oluşturmayı, 3D animasyonu genişletme fırsatı sunabilir.

XR’de – yüz tarama yazılımı ve diğer AR / MR uygulamalarında gördüğümüz gibi – yaratıcılar, akıllı (okuma: AI tabanlı) tarama kullanırlarsa, tüm vücut hareket yakalama için sadece kameralardan yararlanabilirler. Bu da “tek kamera” bir telefon veya tablet kullanmak anlamına geliyor. Modern akıllı telefonun bir stüdyo teçhizatına kıyasla sınırlamaları olabilir.  DeepMotion, 2D videoları 3D animasyonlara dönüştürmek için algısal yapay zeka teknolojisi kullanan ve önde gelen çok kameralı birçok şirketin ücretlendireceğinden binlerce kat daha ucuza mal olan tüm vücut hareket yakalama bulut hizmeti sunuyor.

deepmotion camera body tracking.5107fc93 scaled

Bu tür AI güdümlü hareket yakalama aynı zamanda kameranın yanında neredeyse en pahalı bileşene olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor: mocap kıyafeti. “İşaretsiz hareket yakalama” olarak da adlandırılan kısıtlayıcı giysiler kullanmamak, daha spontane, otantik hareket anlamına geliyor. Pahalı stüdyoları veya çok kameralı stüdyo hizmetlerini prodüksiyon bütçelerinden büyük veri temizliği ile ortadan kaldırmalarına olanak tanıyor.

Bu ilerlemeler varsayımsal görünebilir, ancak XR ve AI, hareket yakalamayı şu anda uygun maliyetli, esnek yollarla sunmak için hızla ilerliyor. Animasyon veya oyun tasarımını seven kişiler ya da dar bütçeli küçük stüdyolar,  3D animasyonlar oluşturmak için ucuz bir alternatif arayışlar içindeler ve şu anki önde gelen hareket yakalama teknolojileri yalnızca büyük şirketlerin karşılayabileceği bir lüks olmuş durumda. XR rönesansı sayesinde, Hollywood’a hazır donanımların güç ve performansına uyacak şekilde geliştikçe, bildiğimiz şekliyle tüm animasyon endüstrisinde değişimler kaçınılmaz olacak gibi görünüyor

 

Yorum yazın

TeknoVR