Animasyon Için XR Teknolojisi Çok Uzak Görünmüyor

Animasyon Için Teknolojisi. Diyelim ki bir 3D karakteri canlandırmak istiyorsunuz. Dijital çağda bu kolay olmalı, değil mi? Teknoloji, bir karakterin eylemlerinden geçen bir oyuncuyu filme almak için hareket yakalamayı (mocap) kullanabileceğiniz ve ardından bir karakterin her hareketini yazılımla manuel olarak canlandırmak yerine ortaya çıkan animasyonu temizleyebileceğiniz kadar gelişmiştir. Tabi bu şekil anlatınca gayet kolay görünüyor.

Tüm doğru açıları yakalamak için büyük miktarda kamera donanımına, bu kameralar için yeterli alana ve montaj raflarına sahip özel bir stüdyoya ihtiyacınız olacak ve ardından oyuncu için bir hareket yakalama takımına ihtiyacınız olacak. Görüntüleri okumak ve değiştirmek için doğru yazılıma da ihtiyacınız var. Bu araçlar, stüdyo zamanı, oyuncu ve profesyonel temizlik size on binlerce dolara mal olabilir.

Animasyon Için Teknolojisi Çok Uzak Görünmüyor

Televizyon, film ya da oyun geliştirme için geleneksel yöntemler kullanarak 3D animasyon üretmek ulaşılmaz değil. Ancak gelişmeleri, bu tür dijital içerik oluşturmayı kolaylaştırmak için bir araç ve program sağlıyor. ve AI, her boyuttaki, içerik oluşturmayı, 3D animasyonu genişletme fırsatı sunabilir.

’de – yüz tarama yazılımı ve diğer AR / MR uygulamalarında gördüğümüz gibi – yaratıcılar, akıllı (okuma: AI tabanlı) tarama kullanırlarsa, tüm vücut hareket yakalama için sadece kameralardan yararlanabilirler. Bu da “tek kamera” bir telefon veya tablet kullanmak anlamına geliyor. Modern akıllı telefonun bir stüdyo teçhizatına kıyasla sınırlamaları olabilir.  DeepMotion, 2D videoları 3D animasyonlara dönüştürmek için algısal yapay zeka teknolojisi kullanan ve önde gelen çok kameralı birçok şirketin ücretlendireceğinden binlerce kat daha ucuza mal olan tüm vücut hareket yakalama bulut hizmeti sunuyor.

Bu tür AI güdümlü hareket yakalama aynı zamanda kameranın yanında neredeyse en pahalı bileşene olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor: mocap kıyafeti. “İşaretsiz hareket yakalama” olarak da adlandırılan kısıtlayıcı giysiler kullanmamak, daha spontane, otantik hareket anlamına geliyor. Pahalı stüdyoları veya çok kameralı stüdyo hizmetlerini prodüksiyon bütçelerinden büyük veri temizliği ile ortadan kaldırmalarına olanak tanıyor.

Bu ilerlemeler varsayımsal görünebilir, ancak ve AI, hareket yakalamayı şu anda uygun maliyetli, esnek yollarla sunmak için hızla ilerliyor. Animasyon veya oyun tasarımını seven kişiler ya da dar bütçeli küçük stüdyolar,  3D animasyonlar oluşturmak için ucuz bir alternatif arayışlar içindeler ve şu anki önde gelen hareket yakalama teknolojileri yalnızca büyük şirketlerin karşılayabileceği bir lüks olmuş durumda. rönesansı sayesinde, Hollywood’a hazır donanımların güç ve performansına uyacak şekilde geliştikçe, bildiğimiz şekliyle tüm animasyon endüstrisinde değişimler kaçınılmaz olacak gibi görünüyor

 

Benzer İçerikler

XRSpace Manova, 2021’den Önce Avrupa’da Kullanıma Başlayacak

Mina

Sanal Gerçekliğin ve Gelişmiş Robotik Teknolojinin Gücü

Sinem ALADAG

JVC, 120 Derece FOV ve Göz Başına 2.5K Çözünürlük ile Kurumsal XR Gözlüğünü Tanıttı

Mina

Population: One ipuçları

Beren BULUT

Oculus Quest 2 90Hz Etkinleştirme – Oculus Quest 2 İpucu

Beren BULUT

Moss VR oyunu aksiyon-macera bulmaca

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments