AR Uygulama İle NASA’dan Astronotlara Görev Bilgilendirme Sistemi

4 dakika, Okuma Süresi

NASA’nın geliştireceği yeni AR uygulama radyasyona, toza ve aşırı sıcaklıklara dayanabilmelidir.

NASA, yeni bir AR uygulama geliştirerek  astronotların Dünya ve uzay arasındaki görevleri esnasında, gerçek zamanlı iletişimle astronot özerkliğini geliştirmek amacıyla uzay giysilerindeki bir baş üstü ekranı aracılığıyla sağlanacak önemli görev bilgilerine ve hayat kurtaran istatistiklere erişmelerine yardımcı olmayı planlıyor.

Geçen hafta NASA, uzay giysisi için bir AR görüntüleme sisteminin geliştirilmesi için potansiyel ortaklar ve tedarikçiler talep eden bir RFI (bilgi talebi) yayınladı. Uzay ajansı, bir ekran, bilgi işlem alt sistemleri ve kontrol sistemi içerecek uzay giysisi uyumlu bir AR sistemi oluşturmayı hedeflediğini belirtti. RFI ilk olarak Nextgov tarafından takibe alındı. NASA, gelecekte astronotların Dünya ile uzay arasındaki sınırlı iletişim süresi nedeniyle görevlerini yerine getirmek için kendi cihazlarına güvenmeleri gerekebileceğini kaydetti. Önerilen AR sistemi, sürekli iletişime güvenmek zorunda kalmadan görevlerini gerçek zamanlı olarak gerçekleştirmelerine izin verebilir.

NASA’ya göre önerilen AR sistemi, astronotların dinamik bir görsel işaret sistemi kullanarak Dünya ile iletişim kurmasına izin verecek. Ayrıca, gezegenin ötesine seyahat ederken kendi başlarına bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olacaktır. Ajans, şu anda Johnson Uzay Merkezi tarafından yürütülen projenin, birden fazla ajansı içeren çok daha büyük bir girişimin parçası olduğunu belirtti. 

nasa ar uygulama

NASA’nın Sam.Gov’da yayınlanan RFI’sinde uzay ajansı, astronotlara minimum miktarda müdahaleci bilgi sağlayabilen bir sisteme odaklanan çözümler talep ediyor. Bunu yaparken kullanacakları sistemi ise “Şeffaf ekran aracılığı ile astronotu en az rahatsız edecek seviyede bilgilendirmek ” olarak açıklıyorlar. NASA’ya göre bahsi geçen AR uygulamanın piyasada bulunan mevcut sistemin dışında bir şey olması gerekiyordu. RFI’ye göre ajans, her benzersiz görevin karşılaşabileceği çeşitli sistem entegrasyon sorunları nedeniyle başa takılan ekran yapılandırmalarını kullanmak istemiyor. 

NASA, uzay giysilerinin şu anda geleneksel baş üstü ekranı (HUD) tasarımlarının geliştirilmesini engelleyen sınırlamalara sahip olduğunu belirtiyor. Ancak ajans şu anda uzay giysisine  entegre edilebilecek alternatif sergileme seçeneklerini araştırıyor. NASA, uzay giysilerinin çift renkli ve monoküler ekranlara sahip olmasını istiyor. Bunlar nispeten düşük profilli olmalı ve astronotların hareketlerine müdahale etmemeli. Ajans ayrıca bunların giysinin balonlu kalıp hattının içine veya dışına yerleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. NASA, %100 oksijenle çalışabilmenin yanı sıra, giysilerin uzayda bulunmanın radyasyon, toz ve aşırı sıcaklıklar gibi etkilerine dayanabilecek güçlendirilmiş bileşenlere sahip olması gerektiğini ve ayrıca esnek bağlantı parçalarına sahip olması gerektiğini de RFI’da belirtiyor. 

Ajans tarafından yapılan saha testleri, giysilerin astronotların farklı mesafelerdeki çeşitli nesnelere bakarken görebilecekleri bilgi miktarını ayarlayabilen esnek ekran panellerine sahip olması gerektiğini göstermiştir. Mühendislerine göre bu, uzay giysilerinin kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı olacak. 

nasa ar uygulama

Ajansın RFI’sine göre, Joint AR’yi diğer sistemlerden ayıran en kritik faktörlerden biri, bilgileri mürettebat üyesine rahatça gösterebilmesidir. Çeşitli işletim ve sistem sorunları nedeniyle, başa takılan ekran yapılandırmaları şu anda dikkate alınmamaktadır. Ancak, geleneksel başa takılan görüntüleme sistemlerinde durum böyle değildir. Bunun yerine, Ortak AR, ayrıştırılmış ekran yapılandırmalarını kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Ek olarak, elbise operasyonları için göz kutusunun başa takılan sistemlerden önemli ölçüde daha büyük olması gerekecektir. Şirketlerin bir çözüm sunarken göz önünde bulundurması gereken diğer önemli faktörler şunlardır:

  • Eye box: 50 x 50mm yada daha büyük
  • Görüş Alanı: 30 derece veya daha büyük
  • Göz Rölyefi: Kullanıcı antropometrisine ve baş pozisyonuna bağlı olarak 40 – 100 mm
  • Parlaklık: 1000 nit veya daha fazla, şeffaf iletimin %70 veya daha fazla olduğu varsayılırsa
  • Kütle: Tüm sistem 4 lbs’den az olmalıdır
  • Güç: Tüm sistem 5 Watt’tan az gerektirmelidir

Doğru bilgilerin toplanmasına yardımcı olmak için NASA, yanıtlayanların RFI’larında ele almaları için çeşitli sorular ve alanlar sağladı; örneğin, mevcut AR sistemlerinin kurumun gereksinimlerini karşılayacak şekilde nasıl değiştirilebileceği veya ölçeklendirilebileceği, geliştirilmekte olan yeni teknolojilerin bu gereksinimleri nasıl karşılayabileceği, ve isteklerinin uygulanabilirliği nedir?

Yorum yazın

TeknoVR