Meta’nın AR Gözlük Yol Haritası

The Verge'den Alex Heath, Meta'nın önümüzdeki altı yıllık AR Gözlük Yol Haritasını detaylandıran bir rapor yayınladı.

5 dakika, Okuma Süresi

Meta AR Gözlük yol haritası detayları, Meta AR Gözlük geliştirme ve son kullanıcı anlamında hedefleri neler. Nazare, Hipernova, nöral bileklik teknolojisinde hangi seviyede? The Verge’den Alex Heath, Meta’nın önümüzdeki altı yıldaki AR gözlük planlarını detaylandıran bir rapor yayınladı.

Facebook, yeni adı Meta ile, 2016’dan beri artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalıştığını defalarca onayladı. 2019’un sonlarında yaptığı açıklamalarda şirket, AR gözlüğü ile ilgili ürün lansmanını “birkaç yıl sonra” olarak nitelendirdi.

Kore haber kaynağı Electronic Time, Samsung’un Meta’nın gözlükleri için özel bir izleme çipi üreteceğini iddia etti ve The Information’ın bildirdiğine göre Meta, AR microLED ekran üreticisi Plessey’in tüm üretimini birkaç yıl boyunca satın almayı kabul etti.

Nazare: Pahalı AR Gözlükleri

Ekim ayında Connect 2021 konferansında Meta, “ilk tam artırılmış gerçeklik gözlüğümüz” olan Project Nazare’yi duyurdu. Ancak şirket, bir prototip veya gerçek bir görsel sunmadı, bunun yerine kısa bir “simüle edilmiş” konsept tanıtımı gösterdi. Mark Zuckerberg, “Nazare ile daha gidecek yolumuz var, ancak iyi ilerleme kaydediyoruz” dedi.

Heath, Meta’nın 2024’te Nazare’yi bir ürün olarak piyasaya sürmeyi planladığını yazıyor. Görünüşe göre 100 gram ağırlığında, normal gözlüklerin dört katı daha hafif olacak ve Clark Kent’in kalın siyah çerçevelerini andırıyor. Nazare sadece 4 saatlik bir pil ömrüne sahip olacak ve cebinize sığabilecek dahili bir kablosuz disk ile güçlendirilecek. Buradaki fikir, Nazare’nin gelecekteki yinelemelerinin akıllı telefonunuzu tamamen değiştirebilmesidir.

Orijinal hedef görüş alanı 70 dereceydi, ancak “bu hedefe büyük olasılıkla ulaşılmayacak” diye yazıyor Heath.

Meta’nın önümüzdeki altı yıllık AR Gözlük Yol Haritası

ar gözlük nazare

Göz izleme kameraları, özel dalga kılavuzları ve microLED projektörler dahil olmak üzere bu gerçek AR deneyimini sağlayacak bileşenler, görünüşe göre “binlerce dolara” mal olacak. Bu nedenle Nazare, en azından ilk nesil, erken benimseyenler ve geliştiriciler için niş bir ürün olacak.

Heath’e göre Meta, Nazare’yi geliştirmek için şimdiden milyarlarca dolar harcadı ve 2026 için daha hafif ve daha gelişmiş bir ikinci nesil modelin yanı sıra 2028’de üçüncü bir nesil planlıyor.

Hipernova: Uygun Fiyatlı HUD Gözlükleri

Nazare çok pahalı gerçek AR gözlükleri olacak olsa da Heath, Meta’nın aynı yıl (2024) kod adı Hypernova olan daha ucuz ana akım gözlükleri de planladığını söylüyor.

Hypernova, görünüşe göre akıllı telefonunuzla eşleşerek bildirimleri ve bağlamsal olarak faydalı bilgileri küçük bir baş üstü ekranda – Google Glass’a benzer, ancak normal bir gözlük çerçevesinde gösterecek.

hipernova

Geçen hafta  The Information, Meta’nın 2023’te Ray Ban Stories akıllı gözlüklerinin ikinci neslini piyasaya sürmeyi planladığını bildirdi. Müzik ve telefon görüşmeleri için hoparlörleri var, ancak arayüzü görebileceğiniz bir ekran yok. Bu rapor, ikinci neslin de ekrana sahip olmayacağını gösteriyor.

Heath, Hypernova’yı Stories ürün hattından ayrı olarak tanımlıyor gibi görünüyor. Ancak Hypernova, ikinci nesilden bir yıl sonra piyasaya sürülen üçüncü nesil Ray Ban olabilir mi? Bu daha mantıklı görünüyor, ama belirsiz.

Her ikisi için de Nöral Bileklik Girişi

Tüketici AR gözlüklerinin en büyük bir zorluğü, bariz bir uygun giriş yönteminin olmamasıdır. Evinizin dışında kullanmak istediğiniz gözlükler için bir VR kontrol cihazı pratik olmayacaktır. Ses tanıma artık olgun bir teknoloji olsa da, çok az kişi potansiyel olarak özel metinleri yabancıların önünde yüksek sesle söylemek ister. Sanal bir klavyede yazmak işe yarayabilir, ancak yorucu olur ve dokunmatik ekranların dokunsal geri bildiriminden yoksun olur.

Hem Nazare hem de Hypernova, görünüşe göre Meta’nın sinirsel bilekliği ile birlikte gelecek. Cihaz, EMG (elektromiyografi) kullanarak kolunuzdan geçen nöral sinyalleri beyninizden okur. Böyle bir cihaz, parmak hareketini daha gerçekleşmeden izleyebilir ve yakındaki diğer kişiler tarafından açıkça algılanamayan inanılmaz derecede ince parmak hareketlerini bile algılayabilir.

nöral bileklik

Facebook, 2019’un başlarında böyle bir cihaz için patent başvurusunda bulundu. New York merkezli girişim şirketi de CTRL-Labs aynı fikir üzerinde çalışıyordu, bu nedenle Facebook şirketi 2019’un sonlarında satın aldı . Geçen yıl şirket, bu cihazdaki ilerlemesini daha ayrıntılı olarak gösterdi.

Heath’in raporu, Meta’nın bu yıl düzenli bir akıllı saat piyasaya sürmeyi planladığını ve bir sonraki yıl ikinci bir nesille birlikte piyasaya sürmeyi planladığını gösteriyor. Ancak 2024’te üçüncü neslin bu EMG teknolojisini entegre etmesi ve kontrol yöntemi olarak hem Nazare hem de Hypernova ile birlikte çıkması bekleniyor.

Meta Donanım Şirketi Oluyor

Heath’in raporu doğruysa ve Meta, Mark Zuckerberg’in iddialı zaman çizelgesini karşılayabilirse, şirket, öncelikle yazılımıyla tanınmaktan yavaş yavaş donanımıyla da tanınmaya geçebilir.

Bu planlar elbette rekabetsiz gitmeyecek. Apple’ın 2025 için kendi AR gözlüklerini planladığı bildiriliyor ve Google da aynısını yapmak için tedarikçiler ile işbirliği yapıyor. Amazon gibi diğer teknoloji devleri de muhtemelen uzak kalmayacak.

Ancak Meta, neredeyse 8 yıldır bu teknolojiler üzerinde çalışıyor ve Heath, Zuckerberg’in hala diğer tüm şirketlerden daha fazla yatırım yaptığını yazdı.

Yorum yazın

TeknoVR