Meta Nazare Projesi Nedir?

5 dakika, Okuma Süresi

Meta Nazare Projesi Nedir? Nazare AR gözlükleri ilk olarak Connect 2021’de detaylandırıldı. Gerçek artırılmış gerçeklik gözlükleri – çevrenize holografik görüntü yansıtan, buluttan veri alan ve hareketlerinize sezgisel olarak tepki veren tür olarak adlandırabiliriz (uzun zamandır yapım aşamasında).

Facebook (şimdi Meta), Apple ve diğer birkaç şirketten bu segmentte yapılan büyük duyurularla pazar 2021’de ivme kazandı.

Meta, gerçek AR gözlüklerinin vaadini gerçeğe dönüştürmek için bir dizi girişim başlattı ve Nazare projesi bunlardan biri.

Project Nazare, kullanıcının ağlarındaki diğer kişilerle iletişim kurmasına, insanları 3D avatarlar olarak görmesine ve 3D dijital varlıklar, araçlar ve aksesuarlar yardımıyla gerçek zamanlı olarak onlarla etkileşime girmesine olanak tanıyan bir AR gözlük cihazı olarak tanımlanabilir.

Daha da önemlisi, Project Nazare, Meta’nın yakında çıkacak olan AR gözlüklerinin kod adıdır ve tüketiciye yönelik resmi adına henüz karar verilmemiştir.

Nazare Projesi Arkasındaki Vizyonu ve İlişkili Proje Aria

Project Nazare ilk olarak Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından Connect 2021’deki açılış konuşması sırasında duyuruldu. Zuckerberg, Project Nazare’den konu arasında bahsetti ve gözlüklerin nasıl çalışabileceğini açıklayan kısa, simüle edilmiş bir konseptten bahsetti.

Nazare AR gözlükleri için olası bir kullanım durumunu anlatmaya başlamadan önce, “Bugün size ilk tam artırılmış gerçeklik gözlüklerimizin kod adı olan Nazare Projesi için üzerinde çalıştığımız bir deneyimi göstermek istiyorum” dedi.

Demoda, WhatsApp’ta arkadaşlarıyla sohbet ederken AR gözlüğü takan bir kullanıcı var. Grup bir oyun gecesi planlıyor ve mevcut katalogdan doğrudan konuşma akışı içinde hızlıca bir oyun seçebiliyor.

Oyun seçildikten sonra, kullanıcı bir yemek alanına gider ve Nazare gözlükleri, oyunun holografik bir görüntüsünü, kullanıcının arkadaşlarının 3 boyutlu avatarlarıyla birlikte yemek masasına yansıtır.

Esasen, Project Nazare, sanal sohbetlerden gerçekçi sosyal deneyimlere sorunsuz bir şekilde geçiş yapmanızı sağlar.

Şimdi Nazare, Zuckerberg’in Connect 2021’de duyurduğu üç AR gözlük projesi arasında yer alıyor. Project Aria, aynı zamanda yerleşik bir AR ekranı olmayan bir çift AR gözlüğü oluşturmayı da amaçlayan bir başka ilişkili girişim.

Aria, konum, nesne, marka, yer işareti ve diğer gerçek dünya öğelerinin bunlarla ilişkili dijital verilere ve meta evren’e sahip olması için gerçek dünyadaki ortamlardan veri toplayacak.

Nazare, AR deneyimlerini olabildiğince özgün kılmak için muhtemelen Aria’nın sağladığı araştırmaya güveniyor.

project nazareProject Nazare Prototip AR Gözlüklerinin Temel Özellikleri

AR gözlüklerinin Project Nazare serisi hakkında henüz fazla bir şey bilmesek de, Zuckerberg’in açılış konuşmasından ve simüle edilmiş demodan ortaya çıkan birkaç özellik var.

  • Görüş alanı – Gözlüklerin 200-220 derece arasında geniş bir görüş alanına sahip olması bekleniyor. Buradaki fikir, insan görüşünü mümkün olduğunca doğru bir şekilde taklit etmek ve kullanıcıya gerçek dünya ile AR kaplaması arasında hareket etmek için yeterli esnekliği sağlamaktır.
  • Form faktörü – Burada, Nazare Projesi’nin özellikleri hakkında biraz daha ayrıntıya sahibiz. Zuckerberg, Meta’nın yeni AR gözlüklerinin kalınlığının yaklaşık 5 mm veya 3/16 inç olabileceğinden bahsetti. Standart bir numaralı gözlüğün 2 mm ile 6 mm arasında kalınlığa sahip olduğu göz önüne alındığında, Nazare giyilebilir olmaya hazır. Zuckerberg, Nazare’yi şimdiye kadar piyasaya sürülmeye hazır olmaktan alıkoyan şeyin bu iddialı form faktörü olduğunu ima etti.
  • Ekran – Beklendiği gibi, Project Nazare AR gözlükleri, yerleşik projektörler ve pillerle çalışan sofistike bir hologram ekrana sahip olacak. Bu özellik, onu herhangi bir görüntü yansıtması veya dünya ile etkileşimi olmadan veri toplamak için yalnızca bir sensör dizisine sahip olan Project Aria‘dan ayırır.
  • Sensör – AR gözlükleri, kullanıcıya sürükleyici bir deneyim sağlamak için form faktörüne gömülü bir dizi sensör, kamera, hoparlör ve radyoya sahip olacak. Ayrıca, deneyimi sürekli iyileştirmek için gerçek dünya verilerinin toplanmasına da yardımcı olacak.

Tüm bu özellikler, yoğun geliştirici çabası ve Meta’nın karma gerçeklikte onlarca yıllık araştırması ile desteklenecektir.

Connect’te şirket ayrıca, geliştiricileri AR/VR dünyasını dijital varlıklarla zengin bir şekilde doldurmaya davet eden Varlık Platformu ve AR’yi ateşleyecek güncellemeler gibi girişimleri duyurdu.

Project Nazare Tüketici Kullanımına Ne Zaman Başlayacak?

Şu an itibariyle, Meta’dan Project Nazare hakkında resmi bir blog yok ve ne zaman yayınlanacağına dair bir haber yok. Ancak, Connect 2021 duyurularının toplanmasında Meta, Nazare Projesi’nin “birkaç yıl içinde” resmi olarak kullanıma sunulacağını söyledi.

Nazare, kullanıcı dostu bir form faktöründe gerçek ve tam özellikli artırılmış gerçekliği getireceği için beklemeye değer olabilir.

Hususlar ve Olası Zorluklar

Meta’nın Nazare Projesi ile ilgili en büyük zorluk, önemli ölçüde uzun olacak teslim süresidir. Araştırma ve geliştirme devam ederken, tüketicilerin resmi bir beta sürümüne sahip olmaları biraz zaman alacak.

Örneğin, Apple’ın aynı derecede iddialı AR gözlükleri projesinin, kullanıcının çevresini faydalı bilgiler ve dijital varlıklarla üst üste bindirecek olan 2022 veya 2023’te bekleniyor.

Diğer bir zorluk, genel pazar hazırlığıdır. 2013’te Google Glass‘ın ilk prototipini gördüğümüzden bu yana AR gözlükleri atılımı bir süredir devam ediyor. AR gözlükleri gizlilik sorunları, form faktörü zorlukları, yavaş benimseme ve yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kaldı.

Nazare Projesi, bu alanda son yirmi yılda yapılan inanılmaz çalışmaları pekiştirmeyi ve sonunda Meta’nın müthiş teknoloji kütüphanesi ve pazar erişimi yoluyla pazarda canlılık elde etmeyi hedefliyor.

Meta’nın akıllı gözlüklerini keşfetmekle ilgileniyorsanız, şirketin yeni Ray-Ban akıllı gözlük serisi başlamak için iyi bir donanım olacak. Ray-Ban Stroies yerleşik kameralar, sosyal medya özellikleri ve bir dijital asistan ile birlikte 299 $ gibi rekabetçi bir fiyatla sunuluyor.

Yorum yazın

TeknoVR