Facebook Reality Labs AR Bileklik Çalışmaları

3 dakika, Okuma Süresi

Facebook Reality Labs AR Bileklik. Artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi Çevremizdeki dijital dünyayla nasıl etkileşimde bulunacağımızı ve kontrol edeceğimize gelince, bu teknoloji önümüzdeki 10 yıl kadar çıkar mı? – belki daha erken mi? – bu konu ile ilgili bazı güzel gelişmeler bulunmakta. Valve ve OpenBCI gibi şirketler , Facebook Reality Labs (FRL) beyin-bilgisayar arayüzleri (BCI) üzerinde çalışırken, araştırmacılar, kullanıcıların artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi ile arayüz oluşturmasına olanak tanıyan bir saat gibi bileğinize takılan bileklik cihazları tasarlıyorlar.

Geçtiğimiz hafta FRL, yapay zeka destekli arayüzler hakkında konuşarak AR ve XR insan-bilgisayar etkileşimi (HCI) için uzun dönemden bahsetti. Bugün, grup erken aşama prototiplerini açıklamaya ve bileğe takılan cihazların “ultra düşük sürtünmeli” etkileşimleri nasıl sağlayacağını tartışıyor. Bunların hepsi Facebook’un 2019’da satın aldığı CRTL-Labs teknolojisinden inşa ediliyor.

Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi, AR Bileklik

artırılmış gerçeklik ar teknolojisi

VR, AR’dan daha fazla başarı elde ederken, piyasaya çıkmaya başlayan ikincisi nesil, tüketici akıllı gözlükleriyle bir sonraki büyük bilgi işlem platformu olarak görülüyor. Bu, el izleme teknolojisine sahip olma eğiliminde, ancak FRL bilek kontrol cihazlarını, doğruluk ve sezgisel kullanımlarından dokunsal geribildirim yeteneklerine kadar daha faydalı olarak görüyor.

FRL’nin bilek tabanlı giyilebilir cihazı, elektrik motoru sinir sinyallerini algılamak ve kontrol komutlarına dönüştürmek için EMG – elektromiyografi – sensörleri kullanıyor. Bilekten gelen sinyaller o kadar net ki, EMG sadece bir milimetrelik parmak hareketini anlayabiliyor. Bu, girdinin zahmetsiz olabileceği anlamına geliyor. Nihayetinde, yalnızca parmağınızı hareket ettirme niyetini hissetmek bile mümkün olabilir, ”diye belirtiyor bir blog yazısı .

 ” Nöral arayüzlerle yapmaya çalıştığımız şey, çevresel sinir sisteminin çıktısını kullanarak makineyi doğrudan kontrol etmenize izin vermektir  – özellikle beyninizin dışındaki sinirleri, elinizi ve parmak kaslarınızı hareketlendirir,” diyor FRL Nöromotor Arayüzler Direktörü Thomas Reardon.

akıllı bileklik

Bu süreç boyunca, eylemler, bir seçeneği seçmek için sıkıştırmak veya bir düğmeye basmak gibi temel hareketlerle oldukça basit bir şekilde başlayacaktır. Ardından, menüler arasında gezinmek ve hatta klavyede yazmak gibi gelişmiş kontrollere geçmek, bu cihazlardan biriyle gerçekleştirilebilir. Bu, FRL’nin AR Bilekliği “Akıllı Tıklama” olarak adlandırdığı yapı ve yapay zekayı birleştirir, böylece sistem, yaptığınız şeye dayalı öneriler sunarak size yardımcı olur.

Tüm bunlar daha sonra duyusal geri bildirim için bilek temelli haptiklerle birleştirilecek gibi görünüyor. Örneğin, bir telefon görüşmesi veya e-postayla ilgili olarak titreşim veya darbe ile uyarılabilirsiniz. Tasbi (Tactile and Squeeze Bracelet Interface) adlı prototipte titreşim yerine bir sıkıştırma mekanizması kullanılıyor. “başlangıç olarak bir bileklik kullanıldı. Gerçek dünyada gerçek bir nesneyle etkileşime girdiğinizde hissedebileceğiniz sanal dünyadaki her hissi yeniden üretemiyoruz, ancak bunların çoğunu oluşturmaya başladık, ”diyor FRL Araştırma Bilim Direktörü Sean Keller.

Bu AR bileklik teknolojisi şu an için hala çok uzak görünsede, sonunda akıllı saatler kadar yaygın hale gelebilir. Reardon, “Nöral arayüzlerin amacı, insan-bilgisayar etkileşiminin bu uzun tarihini alt üst etmek ve bunu, insanların makineler üzerinde sahip olduklarından daha fazla kontrole sahip olmaları için yapmaya çalıştığımız bir geliştirmedir” diye ekliyor. “İnsanın tüm deneyimin mutlak merkezi olduğu bilgisayar deneyimleri istiyoruz.”

 

Yorum yazın

TeknoVR