Yeni Akıllı Gözlükler Yapay Zeka Sayesinde İnsanlara Dünyayı Öğretebilir

Yeni akıllı gözlükler, yapay zeka sayesinde. Birden fazla yapay zeka modelinden oluşan bir dijital asistan barındırıyorlar

4 dakika, Okuma Süresi

Akıllı gözlükler yapay zeka sayesinde daha kullanışlı olabilir. Birisinin AR gözlüğüne üretken yapay zeka eklemesi ve yeni kurulan şirket Brilliant Labs’in kısa süre önce piyasaya sürülen Frame akıllı gözlükleriyle bu işe kalkışması yalnızca bir zaman meselesiydi diyebiliriz.

Bir çift Where’s Waldo gözlüğüne benzeyen Frame, Noa adında çok modlu bir dijital asistana ev sahipliği yapıyor. Kullanıcıların etraflarındaki dünya hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmak için birlikte çalışan diğer markalara ait birden fazla yapay zeka modelinden oluşuyor. Bu sadece bir şeye bakıp ardından bir komut vererek yapılabiliyor. Ahududu’nun besin değeri hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi varsayalım. OpenAI teknolojisi sayesinde Noa’ya konunun “görsel analizini” yapması için komut verebilirsiniz. Açıklamayı dış AR merceğinde görebilirsiniz. Ayrıca Whisper AI aracılığıyla gerçek zamanlı dil çevirisi sunabiliyor.

Frame ayrıca Perplexity AI modeli aracılığıyla internette de arama yapabilir. Arama sonuçları potansiyel satın alımlar için fiyat etiketlerini listeleyecek. Yakın tarihli bir VentureBeat makalesinde Brilliant Labs, Noa’nın sadece parçayı tarayarak kıyafetler için anlık fiyat kontrolleri sağlayabileceğini veya piyasadaki yeni evler için ev listelerini araştırabileceğini iddia ediyor. Tek yapmanız gereken söz konusu eve bakmak. ZDNET’e göre Stabil Difüzyon yoluyla anında görüntüler bile üretebilirsiniz.

Gelişen asistan

VentureBeat’e dönecek olursak, raporları Noa’nın nasıl çalıştığına dair daha derin bir fikir sunuyor.

Dijital asistan her zaman açıktır ve sürekli olarak çevresinden bilgi alır. Ve görünüşe göre zamanla “benzersiz bir kişilik edinecek”. Yayın, Noa’nın ilk kez etkinleştirildiğinde ekranda bir “yumurta” olarak göründüğünü açıklıyor. Sahiplerin bir dizi soruyu yanıtlaması gerekecek ve bitirdikten sonra yumurta, kişiliği kullanıcıyı yansıtan bir karakter avatarına dönüşecek. Noa, Frame kullanıldıkça kendisiyle kullanıcı arasındaki etkileşimleri analiz ederek görevleri yerine getirmede daha iyi hale geliyor.

yeni akıllı gözlükler, yapay zeka sayesinde i̇nsanlara dünyayı öğretebilir

Çerçevenin genişletilmiş bir görünümü Brilliant Labs’ın resmi web sitesinde bulunabilir ve teknolojinin nasıl çalıştığına dair ilginç bilgiler sağlar. Ekrandaki içerik bir mikro- OLED tarafından lensteki bir “geometrik prizma” üzerine yansıtılıyor. 9To5Google, bunun Google Glass’ın nasıl çalıştığını hatırlattığına dikkat çekiyor. Burun köprüsünde Frame’in kamerası bir PCBA üzerinde oturuyor.

Sapların sonunda iki büyük göbeğin içinde piller bulunur. Brilliant Labs, çerçevelerin tüm gün dayanabileceğini ve bunları şarj etmek için Mister Power donanım kilidini takmanız gerekeceğini, bu da gözlükleri istemeden yüksek teknolojili bir Groucho Marx taklidine dönüştürmeniz gerektiğini belirtiyor.

Şu anda ön siparişe açık olan Frame’in çifti 350 dolar. Üç renkte satışa sunulacak, dumanlı Siyah, Soğuk Gri ve şeffaf H20. Reçeteli lensleri tercih edebilirsiniz. Bunu yaptığınızda fiyat etiketi 448 dolara çıkacak.

Tüm AI özelliklerinin günlük kullanım sınırına tabi olduğu görülüyor. Brilliant Labs, sınırı kaldıran bir abonelik hizmeti başlatmayı planlıyor.

O zamana kadar Teknovr.com’un 2024’ün en iyi VR gözlükleri listesine göz atın.

Yorum yazın

TeknoVR