VR Gözlükleri Sistem Gereksinimleri – PC’niz VR için Uygun mu?

1 dakika, Okuma Süresi

PC’niz VR için Uygun mu? VR gözlükleri sistem gereksinimleri için hazırladığımız rehberde minimum sistem gereksinimleri ile VR uyumlu bilgisayar özellikleriyle bir çok VR  gözlüklerini çalıştırabilirsiniz. Her VR gözlükleri PC özellikleri olarak minimum sistem özellikleri ister. Tutarlı FPS gereksiniminin karşılandığından emin olabilmeleri için temel bir donanım hedefi verir. Donanımınız önerilen spesifikasyonu karşılamıyorsa, kare hızının altına düşme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, bu da dalgalı ve rahatsız edici bir VR deneyimine neden olur.

Güncellendi – 01 Nisan 2024

Her şirket tarafından sağlanan önerilen teknik özellikler nispeten benzerdir ancak ayrıntılı olarak incelenmeye değer bazı önemli farklılıklar vardır:

VR sistem gereksinimleri – VR gözlükleri için minimum PC özellikleri

VR oyunları, monitör oyunlarına göre çok daha fazla kaynak gerektirir. Kısacası bunun nedeni, render çözünürlüğünün günümüzde çoğu PC kullanıcısı tarafından kullanılan 1080p ekranlardan çok daha yüksek olmasıdır. VR oyunlarının da 3D olarak ve başlığa bağlı olarak 72 ila 144 FPS arasında herhangi bir yerde işlenmesi gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Burada en popüler gözlükler için önerilen VR sistem gereksinimlerini bulabilirsiniz.

Öncelikle PC VR gözlükleri MacOS tarafından desteklenmiyor. Daha sonra bilgisayarınızın özelliklerini bilmeniz gerekecek.

Bilgisayarınızın Özellikleri Nasıl Bulunur?

Birçok sanal gerçeklik gözklük üreticisi, sanal gerçeklik oyunları için ‘önerilen’ donanım yapılandırması dedikleri şeyi sağlar. Bu, VR geliştiricilerine temel bir donanım hedefi vererek tutarlı FPS gereksinimlerinin karşılandığından emin olmalarını sağlar. Donanımınız önerilen teknik özellikleri karşılamıyorsa kare hızının altına düşme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, bu da değişken ve muhtemelen rahatsız edici bir VR deneyimine neden olabilir.

Her şirket tarafından sağlanan önerilen özellikler nispeten benzerdir ancak ayrıntılı olarak incelenmeye değer bazı önemli farklılıklar vardır:

VR Gözlükleri Sistem Gereksinimleri

Yorum yazın

TeknoVR