En İyi VR Oyunları

Yeni bir VR gözlük satın aldıysanız, oyunlara bakmadan önce paketle birlikte satılan ücretsiz VR oyunlarına göz atmanız gerekir. Daha gelişmiş seçeneklere geçmeden önce VR oyunlarının arkasındaki mekanikler konusunda daha rahat olabileceğiniz için bu iyi bir başlangıç noktasıdır.

9 Okuma Süresi

2021 yılı, VR için harika bir yıl oldu. Bizde sizler için en iyi VR oyunları listesi hazırlamaya çalıştık. İnsanları 4 duvar arasında tutan karantina önlemleri ile VR endüstrisi, daha kaliteli içeriğe yol açan bir tüketim patlaması yaşadı.

Sony’nin favori konsollarına sahip olanlar için son derece uygun fiyatlı seçenekler sunan PSVR kulaklığı ve her zamankinden daha fazla kapı açan Oculus Quest hepsi bir arada kulaklığı ile nihayet biraz rekabetçi bir VR pazarına sahibiz.

Bunu akılda tutarak, VR için kitlesel çekicilik son birkaç yılda artmaya devam ederken, VR oyun alanı hem miktar hem de kalite açısından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bunu, PS5 için bir PSVR 2’nin piyasaya sürülmesiyle ilgili gerçekten delice söylentilerin internette dolaştığı gerçeğiyle birleştirin ve bu yılın neden Sanal Gerçeklik için mükemmel bir zaman olduğunu anlayacaksınız. Ancak 2021’deki en iyi VR oyunlarından bazılarına bakmadan önce, bazı temel bilgilerle başlayalım ve hepimizin aynı fikirde olduğundan emin olalım.

2021 En iyi VR oyunları nelerdir?

Çoğu VR oyunu, PC’lerde, dizüstü bilgisayarlarda, oyun konsollarında ve VR teknolojisini destekleyen bağımsız sistemlerde oynanabilir. Bu VR oyunlarını oynarken daha sürükleyici bir deneyim için VR başlığı, sensör donanımlı eldivenler ve el kumandaları gibi bazı temel aksesuarlara yatırım yapmanız da önerilir.

En iyi VR oyunu nasıl seçilir?

Sizi en çok heyecanlandıran VR oyununu seçmenin yanı sıra, nihai bir karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha var. Aklınızda bulundurmanız gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

Ücretsiz VR Oyun Demoları

Yeni bir VR gözlük satın aldıysanız, oyunlara bakmadan önce paketle birlikte satılan ücretsiz VR oyunlarına göz atmanız gerekir. Daha gelişmiş seçeneklere geçmeden önce VR oyunlarının arkasındaki mekanikler konusunda daha rahat olabileceğiniz için bu iyi bir başlangıç noktasıdır.

Konfor

Çoğu VR Oyunu otururken kolayca oynanabilse de, bazılarının ayakta durması ve oynaması için birine ihtiyacı olacak ve diğerlerinin oyundaki hareketleri gerçekleştirmek için oyuncunun oyun alanında hareket etmesine bile ihtiyacı olacak. Bunu akılda tutarak, mevcut oyunların gereksinimlerini dikkatlice kontrol edin ve gereksinimlerinize en uygun olanı seçin.

Uyumluluk Kontrolü

Çoğu oyun her sistemle uyumlu olmayacaktır. Bir oyuna yatırım yapmaya karar vermeden önce, sahip olduğunuz kulaklığın oyunu destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

Bu Yılın En İyi VR Oyunları
ForeVR Bowl (Oculus)

Şu anda ForeVR Bowl, gerçekçi fiziği solo ve çok oyunculu oyun modlarında eğlenceli oyun olan ForeVR Bowl şuan için yalnızca Oculus Quest platformu ile oynanabiliyor. Özünde, bir bowling oyunu olarak, ciddi oyuncuların rekabet etmesi ve meydan okuması için yeterli derinlik sağlarken, tüm seviyeler için gayet eğlenceli. ForeVR Bowl, muhteşem görsellerle birleştirilmiş bazı harika bowling mekanikleriyle tüm bunları kolayca başarıyor.”

Fracked (PlayStation VR)

Bond filminin aksiyon sahnelerinde olduğu gibi Fracked sizi sürekli bir aksiyon içinde tutacak,  sürekli tetikte olmalısınız, anında bir dağın yamacından aşağı kaymanın neden olduğu bir çığ tarafından yutulmamak için kaçmanız gerekir. Siz güvenli bir nokta ararken karda ve ağaçların arasından geçerek çığdan kaçacaksınız. Direksiyon tamamen kafaya dayalıdır. VR için gerekli olan konfor seçeneklerine hızlı bir yolculuk yapan yoğun ve harika bir giriş. Bu kayak bölümleri Fracked’de birkaç kez ortaya çıkıyor. Kötü adamları vururken bir kayaya çarpmaktan kaçınmaya çalıştığınız için son derece eğlenceli.

Esasen Fracked, baştan sona engelsiz oyun oynamanıza izin veriyor, ancak seviyelerin çoğunun, epik atışlar söz konusu olduğunda bol seçenek ve dikeylik sunması, alanların çoğu tırmanma ve diğer geçilebilir arazilerle bağlantılı, çevre ile çok önemli etkileşim hissini sağlıyor. Bu fiziksel unsur özellikle atışlarda görülüyor.

Fracked İncelemesi

Trover Saves the Universe (PSVR, Oculus)

Olağanüstü Squanch Games ve ‘Rick and Morty’nin arkasındaki akıllardan eğlenceli, tuhaf Trover Saves the Universe VR oyunu geliyor. Oyunun çılgın hikayesi, Justin Roiland’ın klasik sanat stili ve inanılmaz eğlenceli maceraya eklenen tavrıyla Rick and Morty’nin oyun kitabından çıktı.

En önemlisi, oyun, hem düz seçenekler hem de VR ile oynarken her şeyi çalıştırmanıza izin verecektir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde Trover Evreni Kurtarır’ı piyasada büyük bir patlama yapmazsa daha ne yapabilir bilmiyoruz.

Star Wars: Squadrons (Multiplatform)

Sanal Gerçeklik oyunlarında zaten birkaç Star Wars rüyasını yaşamış olduğumuz için şanslıyız, ancak Star Wars: Squadrons’ın hayran kitlesi ile olağanüstü bir uyum yeteneğine sahip olduğunu söylemek istiyoruz.

VR’de bir TIE Fighter veya X-Wing’in kokpitine atlamak için eşsiz fırsat. Şanslısınız, hem tek oyunculu kampanya hem de çok oyunculu savaşlar için oynayabilirsin.

Blair Witch VR (Oculus, Windows Mixed Reality, PSVR)

Blair Witch VR Sürümü, 2019’daki orijinal düz ekran sürümüne VR makyajı yapılmıştı, en önemlisi, oyunu mümkün olduğunca sürükleyici hale getirmek için birçok yeni etkileşimli özellik eklendi. Örneğin, ürkütücü ormanları keşfederken, orijinalinde olmayan yeni komutlarla, her zaman sadık pooch Bullet’iniz yanınızda olacak. Pet Bullet ve onu elinizle besleyebileceksiniz.

Oynayabileceğiniz birçok başka VR eklentisi var. Kapılar ve dolaplar gibi çevresel nesneler, tutularak açılabilirken, asma kilitler veya diğer mekanik öğeler gibi bulmaca öğelerinin fiziksel olarak etkileşime girmesi gibi. Bu nedenle PlayStation VR sürümü yalnızca PlayStation Move kontrolörleri ile çalışacak. Ayrıca çok sayıda açılabilir Kupa içeriyor.

Population: One

Oyun ile ilgili genel değerlendirme, piyasaya sürülecek bir çok yeni VR oyun içinde oldukça parlak bir başlık gibi görünüyor. Görsel olarak canlı, göz alıcı renkler ile gerçek karakter arasında güzel bir ayarlama yapılmış. Karakter dengesi ile birlikte animasyonlar ve tam vücut IK’sı arasında hoş bir denge var.

Şık bir envanter ile silah kullanımı oldukça kolaydır (envanter düğmesine bastığınızda tabancaları kayan kutulardan çıkarırsınız) ve yeniden yükleme teknisyeni bile silah üzerinde parlayan sarı renklerle manipüle etmeniz gerekenleri vurgular. Açıkçası, bu yaklaşımın olumsuz taraflarından biri, diğer VR FPS oyunlarında olduğu gibi silahınızı belinizden çekip almak zorunda kalmayacağınız ve bu daldırma hissinden yoksun kalmak olacak, ancak bazen oyun akışkanlığı için daldırma işlemi yaptığınız zaman buna değer.

Bu, tam anlamıyla bir VR savaş oyunu olduğu için, daha önce PUBG, Fortnite ya da daha önce listelediğimiz oyunlardan  birini oynamışsanız, muhtemelen daha önce gördüğünüz, benzer birkaç şey bulabileceksiniz. Temelde siz ve diğer 23 oyuncuya kadar haritaya girip, kendinizi savunmak için yağma ve teçhizat temizlemek zorundasınız. Yavaş yavaş, oyun boyunca, güvenli bölge sizi diğer oyuncularla etkileşime girmeye ve ayakta kalan son oyuncu olmaya zorlayan haritada küçülüyor. Population One Ön İncelemesi

Half-Life: Alyx

Half-Life 2 veya Half-Life 3 değil… Half-Life: Alyx. Bu, Valve’ın çok uzun bir süre sonra piyasaya sürdüğü ilk tam teşekküllü Half-Life VR oyunu ve evet, en iyi VR oyunları listemizde bir yeri var. Kutudan çıkar çıkmaz oyundaki olayların Half-Life 2’den önce, ancak orijinal Half-Life’dan sonra gerçekleştiğini fark edeceksiniz.

Oyunun adından da anlaşılacağı gibi, hayranların en sevdiği Alyx Vance karakterini de oynayacaksınız ve yaklaşık olarak 11 saatlik oyun boyunca, düşman kombine güçlerini ele alacak ve kusurları üzerine araştırmayı ilerletmeye çalışacaksınız.

Valve, deneyimi özellikle VR için geliştirmiştir, bu nedenle en üst düzey grafikler ve etkileyici fizik mekaniği ile karşılacaksınız.

No Man’s Sky (PSVR)

Başlangıçta tatmin edici olmayan bir sürümden bu yana, No Man’s Sky uzun bir yol kat etti. Oyunun bu güncel sürümü, deneyimimizi 2016’da vermek istenilene oldukça yakın kılmak için bir temel oldu, gerçek çok oyunculu ve çok daha fazlası ile donatıldı. Son olarak, No Man’s Sky’ın piyasadaki en iyi VR oyunlarından biri olarak konumunu kazandığı konusunda emin olabiliriz.

Dürüst olmak gerekirse, sonunda No Man’s Sky yolunu bulmuş gibi görünüyor. Belki de oyunun go kelimesinden bir VR başlığı olması gerekiyordu. Kayda değer başka bir şey de, oyunun tam oyuna ücretsiz bir güncelleme ile geçmesidir. Bunu kesinlikle değerlendirin.

Superhot VR (Oculus, Windows Mixed Reality, PSVR)

Superhot, şüphesiz bazı deneyimlerin VR için özel olarak tasarlandığını kanıtlayan tek oyundur. Oyunun standart denetleyici sürümünün eğlenceli olduğunu biliyorum, ancak ‘tam Matrix stili’ oyunda hiçbir şey kafa kafaya gitmekten daha iyi olamaz.

Büyük ölçüde stilize edilmiş oyun, kalabalıkla nasıl kolayca başa çıkabileceğinize dair birçok çeşitle birlikte kırmızı poligonal figürleri çıkarmanıza olanak tanır. Bu oyunda sevdiğimiz bir diğer şey ise, yalnızca yıldırım hızındaki refleksleri ödüllendiren diğer oyunların aksine, açık ve sakin düşünmeyi ödüllendirmesidir.

Defector (Oculus Rift ve Rift S)

Defector, Rift S ve Quest Oculus Rift’te oynanabilir. Evet, sadece bir tanesine yatırım yapmaya değer, böylece oyunun sunmak üzere tasarlandığı eğlenceyi deneyimleyebilirsiniz. Mission Impossible (film) bir oyun olsaydı, Defector gibi olurdu.

Defector, sizi uzun süre eğlendirecek bir aksiyon-atıcı VR oyunu olmasının yanı sıra, fantastik üretim değeri ve hareket özgürlüğü sayesinde VR için de mükemmel bir şekilde uygulandı.

Vader Immortal (Oculus)

Bu oyunun bir Oculus oyunu mu yoksa Oculus deneyimi mi olduğu önemli değil çünkü tartışmasız en heyecan verici ve en iyi VR oyunlarından biri. Işın kılıcınızı kullanarak sekiz metrelik droidlerle savaşacağınız gerçeği (ve ayrıca korkutucu bir Darth Vader ile tanışacaksınız) sizi daha önce hiçbir oyunun yapamayacağı şekilde Star Wars’un karanlık tarafına götürecek.

Daha da iyisi, droidiniz ZOE3’ü Maya Rudolph canlandırıyor ve seslendirme sahneleri David S. Goyer (Blade ile nam salmış ve Kara Şövalye’yle tanınan) tarafından zekice yazılmış.

Space Pirate Trainer (Oculus, Windows Mixed Reality, HTC Vive)

Space Pirate Trainer’ın bir arcade shooter olması, onu VR formatına mükemmel şekilde uyan bir oyun haline getiriyor. Oyunu oynarken asıl göreviniz, Space Pirate lider panosunun tepesine doğru ilerlerken, gelen uzay düşmanlarını vurmak için çift patlayıcılarınızı (ve diğer yükseltmeleri veya topladığınız silahları) kullanmak olacaktır.

Yine de, oyuna katılmazsanız çok uzağa gidemeyeceğinizi unutmayın. Bu doğru – oyunda mükemmel olmak için droidlere ateş püskürürken aynı zamanda fiziksel olarak kaçınmanız ve gelen saldırılardan kaçınmanız gerekecek.

Oyunun adından, Space Pirate Trainer’ın uzayda geçtiğini hemen anlayabilirsiniz ve grafikleri, hızlı aksiyona mükemmel şekilde uyan gerçekçi ve canlı bir sanat stil kullanır.

Beat Saber (Multiplatform)

Beat Saber, şimdiye kadar görülmüş en şaşırtmacalı ritim ve müzik oyunudur. Oyunun kurulumu Rock Band, Guitar Hero ve Audiosurf gibi diğer müzik oyunlarına oldukça benzer, ancak sahte enstrümanlar kullanmak veya sanal gemileri kontrol etmek yerine, sanal lazer kılıçlarla şarkılar arasında yolunuza devam edeceksiniz.

Şarkı çalarken, Beat Saber ekranınızda farklı renk kodlu blok desenleri oluşturacak ve size doğru kaymaya devam ederken onlara doğru tuşlarla (sol veya sağ) vurmanız gerekecek.

Bazen ekstra engeller de ortaya çıkacak ve bunların çoğunda ya kaymanız ya da eğilmeniz gerekecek. Ancak hata yapmayın. Beat Saber, son derece aktif bir deneyim olduğu için oturarak oynayabileceğiniz bir oyun değildir. Ancak hareketi ve müziği seviyorsanız, Beat Saber kesinlikle keşfetmeye değer.

Astro Bot: Rescue Mission (PlayStation VR’a özel)

Astro Bot, Clank veya Ratchet ve Clank gibi eski PlayStation maskotlarının çekiciliğinden yoksun olsa da, oyun hala mutlak bir zirveyi yaşıyor. Bu VR platform oyunu, çarpıcı çevresi ve küçük robotla süper büyüleyici etkileşimleri sayesinde daha sürükleyici.

Robotu yaratıcı yollarla yönlendirmeye yardım etmeniz gerekecek.

Bu kılavuzu bulmak için araştırma yaparken, bu oyunun, özellikle de tüm N64 platform fanatiği tarafından, daha fazla VR Dikkatini hak eden, tartışmasız en fazla görmezden gelinmiş oyunlardan biri olduğu sonucuna vardık.

Tetris Effect

Tetris Effect deneyimini mantıklı kelimelere dökmek, yapılması en zor şeylerden biridir. Esasen, oynayacağınız ortamın sürekli değişmesi dışında, Tetris’in düzenli oyunlarını oynuyor olacaksınız. Oyunun temasına göre uyarlanmış görseller ve müzikle her seviyenin kendine özgü bir tadı vardır. Örneğin, su altı seviyelerinde bile oynayabilecek ve parıldayan balinalar başınızın etrafında yüzerken rahatlatıcı sualtı seslerini duyabileceksiniz.

Moss (Multiplatform)

Moss, orijinal Oculus Quest’in ilk günlerinden beri var, ancak bu durum, bu VR sürümünü daha az etkileyici kılmıyor. Oyun temel olarak VR’ye yeni başlayan herkesin denemesi gereken bir oyundur. Oyunda, bir görevde minik bir fareye yardım ettiğiniz fantezi ile etkileşim kurma konusunda sınırlı bir yeteneğe sahip bir gözlemci olarak oynuyorsunuz.

Söz konusu fare Quill’in sevimli olduğunu söylemek yetersiz kalır ve bu estetik, oyunu tamamen çekici kılan sevimli kahramanın etrafında inşa edilen şeylerden biridir. Daha da iyisi, oyunun büyük bir kısmı bir aşamadan diğerine geçmeyi, bir sonraki aşamaya geçebilmeniz için belirli bulmacaları çözmeyi gerektiriyor.

Resident Evil 7: Biohazard (PlayStation VR’a özel)

Resident Evil 7: Biohazard, uzun süredir devam eden korku serisindeki bu girişin, tüm deneyimi ilk kez birinci kişiye ataması sayesinde bu sıralamada oldukça anormal bir yere sahip. Daha da etkileyici olanı, oyunun 18 saatini tamamen VR’de oynayabilirsiniz.

Bu, oyunun şüphesiz şu anda mevcut olan en uzun VR deneyimlerinden biri olduğu anlamına geliyor. Yine de, Resident Evil 7 mükemmel bir oyun olduğundan, tamamen üstesinden gelmek için çok cesarete ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Elite: Dangerous (Multiplatform)

VR oyunlarındaki amacınız, uzayın genişliğini tam anlamıyla yaşamaksa, sizi Elite: Dangerous oynamaya davet ediyoruz. Frontier Developments tarafından yaratılan bu PC VR oyunu, klasik Elite Space Sims serisinin kitlesel fonlu bir devamı niteliğindedir.

Galaksiler arası bir yolculuğa çıkmadan önce bir gemi, dolu bir yakıt deposu ve bir avuç ekipman alacaksınız. Oyun açık, kasıtlı, yavaş ve devasa özelliklerle dolu. Kesinlikle sabredebilecek kadar sabırlı olan oyuncular ödüllendirilecek.

Keep Talking and Nobody Explodes (Multiplatform)

Hiç arkanıza yaslanıp en yakın arkadaşlarınıza gerçekten ne kadar güvenebileceğinizi merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise, bu oyunu seveceğinizi biliyoruz. Keep Talking and Nothing Explodes, arkadaşlıklarını test etmek isteyenler için mükemmel bir çok oyunculu VR oyunudur.

Oyun, karmaşık bir bombayı etkisiz hale getirmek için hepinizi işbirliği yapmaya ve birbirinizle iletişim kurmaya zorluyor. Oyunda, oyuncu grubu da iki farklı gruba ayrılır – biri birkaç Uzman ve diğeri Bamba İmha Ekibi.

Bamba İmha Ekibi bombayı inceleyebilir ve görebilir, ancak kılavuza erişemez veya okuyamaz. Uzmanlar ise kılavuzu okuyabilir ancak gerçek bombayı göremezler. Bu teknik özellikleri göz önünde bulundurarak, oyuncuların bilgi alışverişinde bulunmaları, farklı adımlarda birbirlerine rehberlik etmeleri ve hayatta kalmak istiyorlarsa ilerlemelerini takip etmeleri gerekecek.

Akılda tutulması gereken bir diğer nokta ise bombaların geri sayım sayaçlarıyla övünmesi ve oyuncu çok fazla hata yaparsa patlayacak olmasıdır.

Fallout 4 VR (HTC Vive’a Özel)

Fallout 4 VR, şüphesiz, piyasadaki en iddialı rol yapma oyunlarından biridir. Bu oyun, Bethesda’nın efsanevi dünya inşası ile bir görev tasarımı ve geliştirilmiş bir savaş yapısını birleştirmiştir. Oyun sizi kendi dünyasına çekecek, böylece sanal gerçeklikte hayal gücünüzde yaşayan hayallerinizi gerçekleştirebileceksiniz – oyun sanal gerçekliğinin sadece bir dakikalık bir bölümü gibi değil, tüm deneyimi yaşatıyor size. Fallout 4 VR, uzun süreler boyunca da oynanabilir.

Arizona Sunshine (Multiplatform)

Bu dahiyane vuruş sayesinde, nihayet bir zombi kıyametinde ne kadar dayanabileceğinizi tam olarak anlayabilirsiniz. Arizona Sunshine, zombi öldüren, birinci şahıs, çok oyunculu bir nişancı oyunudur ve zorlayıcı olduğu kadar harikadır da.

Bu oyunun diğer VR oyunlarının çoğundan daha iyi olduğunu belirlediğimiz özelliği hareketlerdir. Oyunda etrafta dolaşmak harika bir duygu ve ya çok az hareket sıkıntısı çekeceksiniz ya da hiç hareket sıkıntısı çıkmayabilir de. Bu oyunlardan birini daha önce oynadıysanız, son avantajın büyük bir artı olduğunu bilirsiniz.

Minecraft VR (Multiplatform)

Minecraft VR, hayal gücünüzün derinliklerini elinizden geldiğince keşfetmenize olanak tanıyan bloklu, estetik bir sanal evren. Oyunun özü, hayatta kalmak ve istediğiniz her şeyi inşa etmek için kullanabileceğiniz bloklardan yapılmış düşman dolu bir dünyayı keşfetmektir.

Bununla birlikte, oynadıkça, oyunun mimarisinden başka sunacak çok şeyi olduğunu hemen fark edeceksiniz. Oyunun sunduğu başka bir şey de, kendi oyununuzun tadını çıkarmak için kullanabileceğiniz geniş oyun alanı.

Star Trek: Bridge Crew (Multiplatform)

Hareket kontrolcünüz yoksa ama yine de Star Trek: Bridge Crew oynamak istiyorsanız endişelenmeyin, çünkü oyun aslında tamamen Sanal Gerçekliğin dışında da oynanabilir. Buna ek olarak, Star Trek: Bridge Crew platformlar arası, çok oyunculu bir oyundur. HTC Vive, Quest Oculus Rift ve PSVR’deki oyuncular hep birlikte oynayabilir.

Lucky’s Tale (Oculus Rift’e özel)

Lucky’nin hikayesi çok sevimli ve aynı zamanda oynaması çok eğlenceli. Bu sürüm, Super Mario 64 ve Kazooie gibi klasiklerle aynı tarzda bir VR platform oyunudur, ancak grafikleri oyunu modern çağa sürüklemiştir ve rakip edilmesi zordur.

Lucky’nin hikayesi, çok sayıda dünyaya yayılmış çok çeşitli seviyelerde 2.5D platform oluşturma ve VR keşfinin bir karışımını içermektedir. Yenilecek sonsuz patron ve düşman, toplanacak paralar ve bulunacak sırlar var. Sevimli küçük tilkiye aşık olmamak elde değil.

Microsoft Flight Simulator (PC)

Microsoft Flight Simulator, 2020’nin öne çıkan oyunlarından biriydi ve tüm oyun, sanal gerçeklik kulaklıklarına sahip oyun tutkunları için daha da iyi hale geldi. Microsoft Flight Simulator Başkanı Jorg Neumann, geçtiğimiz günlerde oyunun artık PC’de VR kulaklıklarla oynanabileceğini duyurdu.

Duyuru sırasında Neumann, uçuş simülasyonu topluluğunu “Microsoft Flight Simulator ekibinin Sanal Gerçekliğe yaklaşımını tam olarak şekillendirmede son derece anlayışlı ve aktif bir ortak” olarak nitelendirdi. VR, oyun için ücretsiz bir güncelleme olarak geliyor.

Falcon Age (PC, PSVR, Oculus Quest)

Falcon Age, PlayStation VR ve PS4’te birkaç yıl önce piyasaya sürüldü ve yıllar boyunca sürekli güncellemeler sayesinde oyunu artık hem normal bir televizyonda hem de Sanal Gerçeklikte oynayabilirsiniz.

Oyunda kontrol edeceğiniz kuşla olan bağ, duygusal deneyimin merkezinde yer alıyor ve bu gerçek, Falcon Age’in Twitter’da bir kült kazanmasını sağladı. Oyun ayrıca, baskıcı sömürgecilerle savaşmaya çalışan mücadele eden grup hakkında etkileyici bir hikaye anlatıyor.

Pistol Whip (PSVR, PC)

Pistol Whip, muhtelemen yeni olduğu için popüler oldu. Ancak bizim için vuruşa dayalı oynanışı, müthiş sesleri ve keskin nişancı oyunu daha da gerçekten etkileyici. Oyunda, koridorlardan geçecek ve kötü adamları patlatacaksınız.

Gelen ateşlerden kaçındığınızdan ve vuruşlarınızla en iyi skorları aldığınızdan emin olun. Oyunu oynarken fark ettiğimiz bir diğer şey ise Pistol Whip’in amacının sadece VR satışları açısından değil, Superhot ve en önemlisi John Wick VR oyunu ile rekabet etmek olduğuydu.

Iron Man VR (PSVR)

Avengers’ın karakterleri son zamanlarda VR oyun alanında çok dikkat çekiyor ve hiçbir oyun Insomniac’ın Spider-Man’ini devirmeyi başaramamış olsa da, bu Iron Man VR, bugün piyasadaki en iyi Avengers VR oyunlarından biri olmaya devam ediyor.

Oyunun kontrolleri harika hissettiriyor ve harika robotlar, kendi Iron Man kostümünü oluşturmak isteyen oyuncular için ço cazip olacak. Dahası mı? Iron Man VR, PSVR’ye özeldir, bu da pratikte yalnızca PlayStation VR sahibiyseniz erişebileceğiniz anlamına gelmektedir.

The Elder Scrolls V: Skyrim VR (Oculus Rift; PSVR; HTC Vive)

The Elder Scrolls V: Skyrim VR, piyasadaki en iddialı açık dünya oyunlarından biri olmaya devam ediyor – VR yetenekleri olmadan hemde. Oyunun bir VR versiyonunu, oyun oynarken ekstra bir gerçeklik hissi katıyor.

Oyunda, Skyrim topraklarını geçmeniz, oyuncu olmayan karakterlerle karışmanız ve karakterinizi yeterli zırh, büyü ve silahlarla donatmanız gerekecek.

Sonunda, dünya yiyen bir ejderha olan Alduin’i etkilemek ve yenmekle görevlendirileceksiniz. Bu görevi yerine getirmeye hazır hissetmiyorsanız, zamanınızın çoğunu kasaba halkı için yan görevleri tamamlayarak ve keşfederek geçirebilirsiniz.

Doom VFR (PSVR; HTC Vive)

VR oyunlarının piyasaya sürülmesinden bu yana, yalnızca birkaç birinci şahıs nişancı, Doom VFR’nin yapabildiği şekilde heyecan verici, büyüleyici, pürüzsüz ve net bir şekilde eğlenceli bir VR deneyimi sunabildi.

İlk iki oyunla ilgili harika olan her şeyi barındıran bu sürüm, modern AAA oyunlarının aşırı metodik ve ciddi yapısına doğrudan meydan okuma olarak piyasaya sürüldü. ‘VFR’ kısatlmasında, “F” tam olarak düşündüğünüzü ima ediyor.

Yani oyunun Sanal gerçeklik için heyecan verici hızlı bir deneyimini oyunu olduğunu ifade ediyor.

Rec Room (Oculus Rift; PSVR; HTC Vive)

En iyi sosyal VR deneyimi olan Rec Room, oyuncularına diğer oyuncularla birlikte takılma ve renkli mini oyunlar oynama özelliği sağlamaktadır. Avatarı kontrol ederken maskaralık, disk golf, paintball, futbol, basketbol ve daha fazlasını oynayabilirsiniz.

Tüm bunlar, sizi gerçekten deneyimin içine çeken oda ölçeğinde sanal gerçeklikle de oynanabilir. Oyunu incelerken, birçok oyuncu oyunu HTC Vive, PlayStation VR ve Quest Oculus Rift’te mevcut olan en rahat deneyimlerden biri olarak gördüğünü belirtti ve oyunu kendimiz oynadıktan sonra, gerçekten de denildiği kadar güzel olduğunu doğruladık.

Daha fazla bilgi

Archangel: Hellfire (Oculus Rift; PSVR; HTC Vive)

On-rail VR nişancı Archangel’i oynadıysanız, ancak yoğun, serbest dolaşımlı çok oyunculu bir oyun arıyorsanız, o zaman sizi gerçekten Archangel: Hellfire’a göz atmanızı öneririz. Muhteşem mekanik savaş, oyunu yeni zirvelere yükseltmiştir.

Oyunda, savaşın parçaladığı arazilerde makinenizde özgürce dolaşacak ve savaş alanlarındaki sayısız engellerden, tehlikeli derecede geniş havzalardan ve düşmanları alt etmek için yüksek konumlardan yararlanacaksınız.

Talos İlke VR (Oculus Rift; HTC Vive)

Entelektüel bulmacalı VR oyunları size hitap ediyorsa, bu Talos Principle VR’ye bolca keyifli saatler geçirmeye hazırlanmanız gerektiğini uyarmak ve belirtmek isterim. Oyunun içinde, modern teknolojiyle dolu bir dizi şifrelerin olduğu bir alanda engeller ve labirentlerde gezinmekle görevlendirilmiş antropomorfik, akıllı bir robot olarak oynayacaksınız.

Bir oyuncu olarak, aynı zamanda alışılmışın dışında keşfe çıkabilir ve başka geçmiş hikayeleri de çözebilirsiniz. Oyunda ilerledikçe kendiniz ve çevrenizdeki dünya hakkında ek sırlar keşfedeceksiniz. Tüm bunlar oyundaki önemli kararlarınıza etki edecek.

En önemlisi, oyun son derece gerçekçi dokular ve aydınlatma ile estetik bir şekilde üretilmiştir.

LA Noire: VR Vaka Dosyaları (HTC Vive)

Potansiyel suçlular, fedoralar ve sert konuşmaların Dashiell Hammett’ten ilham alan sorgulamaları ile LA Noire, tartışmasız on yılın en iyi VR oyunlarından biridir. Bu VR versiyonu için, oyunun açık dünyası yedi “yüzünüzdeki” vakayı içerecek şekilde değiştirildi, bu da oyunun 1940’ların Tinseltown’unu gerçekten hissetmenizi sağlıyor.

Orijinal oyunu oynadıysanız ve gözlem gücünüz, dolandırıcıları ve tanıkları sorgulamada iyiyse, bu VR versiyonunda sürüngenler ve polisler arasındaki alışverişleri gözlemleyerek daha da eğleneceksiniz.

Evet, kare hızında ara sıra kekemelerle karşılaşacaksınız, ancak genel deneyimin, ünlü yazar Hammett’in cinayetin “sizi hasta edeceğini, ya da hoşlanacağınızı” yazdığını fark etmenizi sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Polybius (PlayStation VR)

Retro atari oyunlarının büyük bir hayranı mısınız? Cevabınız evet ise, Polybius tam ihtiyaçlarınız düşünülerek tasarlanmış mükemmel bir VR oyunudur. Oyun, yanıp sönen ışıklarla dans etmenize ve aynı zamanda müzikle titremenize olanak sağlayacaktır. Hareket hastalığına yakalanma eğiliminiz varsa, bu oyunu azar azar oynasanız iyi olur. Yoğun görsellerin altında kaybolmanızı istemiyoruz. Bununla birlikte, oyunun hala denemeye değer olduğundan emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak

Her VR oyununun kendine özgü özellikleri, zayıf yönleri ve güçlü yönleri var ve nihai bir karar vermeden önce tüm bunları incelemelisiniz, büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İşte bu yüzden en iyi VR oyunlarına ilişkin bu kılavuzu derledik. Yapmanız gereken tek şey listeyi gözden geçirmek ve kişisel tercihlerinize ve oyun tarzınıza en uygun olanı seçmek. Bunun yerine bu ağızları açık bırakan VR filmlerinden birini izleyebilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR