PSVR Donanım ve Oyun Satın Alma Rehberi – PSVR Rehberi

11 dakika, Okuma Süresi

PSVR gözlük seti için en iyi oyunlar ve en iyi aksesuarlar için sizlere bir PSVR rehberi oluşturmak istedik. Oluşturduğumuz rehberde kullanılabilecek aksesuarlar ve oyunları başlıklar olarak listeledik.

VR sektörü geliştikçe sektörde oluşan ihtiyaçlara göre yeni donanımlar ve aksesuarlar hergeçen gün daha çok artıyor, kullanım amacına göre veya düzen için bile farklı kullanılabilir aksesuarlar üretiliyor. Bunların arasında VR gözlük setinizi taşımak için çanta olsun, düzenli bir kullanım için gözlük stantları olsun, kablo kullanımını kolaylaştırmak için farklı aparatlar çıktı.

PSVR gözlük seti için oluşturduğumuz rehberde kullanılabilecek aksesuarlar ve oyunları başlıklar halinde sisler için listeledik.

psvr 2

psvr rehberi

PSVR Donanım ve Oyun Satın Alma Rehberi

Sony’nin PSVR seti iki yaşına girdi! Bu iki yıl boyunca yüzlerce oyun platforma çıktı ve üç milyonun üzerinde birimin satılmasıyla piyasadaki en popüler VR cihazı olarak yer aldı. VR sekötü açısından Sony’nin bu rakamlara ulaşması tabi ki büyük bir başarı. Pahalı oyun bilgisayarlarına kıyasla nispeten güç bakımından biraz düşük bir donanım olmasına rağmen, PSVR yaratıcılık dolu harika bir platform. Maliyet açısından da diğer PC isteyen VR gözlüklere de oldukça daha düşük ve ulaşılabilir.

playstation vr with camera bundle cuh zv1ey sony original

psvr rehberi

Hangi PSVR Modeli Alınmalı? PSVR Rehberi

Farkında olmayabilirsiniz, aslında PSVR setinin iki modeli var. Orijinal modelde (CUH-ZVR1), kulaklık ses denetimleri, mikrofon sesini kapatma ve kablonun içinde bulunan bir güç düğmesiyle kopma bağlantısına kadar uzanan bir kablo bulunur. HDR geçidi yok bulunmuyor, yani PS4 Pro ve 4K TV’nizde HDR ayarlarıyla oyun oynamak istiyorsanız, işlemci ünitesini fişten çekmeniz gerekir.

Yeni model PSVR seti ise (CUH-ZVR2) yeni standart modeldir. Bu cihaz, kulaklığın üstünde vizörün altında ve kafa bandı boyunca ses seviyesi, mikrofon ve güç düğmelerinin yanı sıra kulaklıktan doğrudan işlemci ünitesine kadar uzanan tek bir uzun kabloya sahip. Son olarak, bu cihaz HDR geçidine izin verir, bu nedenle PS4 Pro ve 4K TV’nizde HDR ayarlarını kullanmak için PSVR’nin fişini çekmenize gerek yoktur.

Görsel olarak ve performans / takip açısından bu cihazlar aynı. 4K TV veya PS4 Pro’nuz yoksa, yükseltme yapmanıza gerek yok.

playstation camera ps4

playstation vr camera

PS4 Kameraya İhtiyacınız Var

Hangi modeli veya paketi satın aldığınızdan bağımsız olarak, PS4 Kamerası olduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde PSVR’yi kullanamazsınız. Eski, orijinal PS4 kamerasına (yukarıda gösterilen, dikdörtgen şeklinde) veya yeni dairesel modeline sahip olabilirsiniz – bunlar teknoloji ve performans açısından kelimenin tam anlamıyla aynıdır. Hangisi gözlüğünüz ile birlikte gelirse sorun etmeyin. Veya satın aldığınız paket içeriğinde bu kameralardan biri yok ise harici olarak bir kamera almak zorundasınız.

psvr new bundles

psvr paketler

PSVR Paketleri

Satışta olan bir çok farklı içeriğe sahip PSVR paketleri bulunmakta. En son, yukarıda hem Astro Bot hem de Moss (platformun yaratıcılığını gerçekten gösteren üçüncü şahıs platformerlerini görmek için mükemmel bir yukarıdan görünüm) ya da Creed ve Superhot VR (iki süper aktif hareket kontrollü oyun) içeren yukarıda gösterilen iki paket bulunmakta. Her iki paket de harika bir seçim olacak, ancak karar veremiyorsanız arada kaldıysanız.  Kontrolörleri ile birlikte gelen paketi tavsiye ediyorum. Bu şekilde, kontrolör kullanan oyun ve uygulamalar için sahip olursunuz (Job Simulator  veya Skyrim VR gibi) ve Astro Bot veya Moss’u ayrı olarak satın alabilirsiniz.

Borderlands 2 VR + Beat Sabre ve PS Move paketi, Skyrim VR paketi veya sadece bir PSVR ve kamera içeren paket gibi başka paketler de var.

playstation 4 pro ps4 010

ps4 pro

PSVR için PS4 Pro mu almalısınız?

Bir PS4 Pro ile ilgili dürüst cevap vermek gerekir ise. Zaten 4K TV’niz varsa ve Pro’nun VR-olmayan oyunlar için sağladığı diğer avantajlardan yararlanabilirsiniz. Ancak 4K TV’niz yoksa ve sadece VR avantajları için bir Pro arıyorsanız. Pro, inkar edilemez bir biçimde görselleri iyileştirir ve PSVR oyunlarının genel olarak çalışmasını ve biraz daha iyi görünmesini sağlar.

Görseller sizin için çok önemli değil ise bunun için birkaç yüz TL fazladan para harcamak yerine vereceğiniz fazla parayı aksesuar veya oyun için farklı şekilde harcayabilirsiniz.

playstation vr gold headset aim psvr

playstation vr akseusarlar

PSVR Aksesuarları Satın Alma Rehberi

Sadece gösterişli bir PSVR setiniz olduğu için, henüz sanal gerçeklik dünyasına dalmaya hazır olduğunuz anlamına gelmez. Tabii ki aksesuarlara ihtiyacınız var!

playstation move

playstation kontrolörleri

PSVR Kontrolörleri

Tüm PS4 sahipleri zaten çoğu VR oyununda kullanılabilecek bir DualShock 4 gamepadine sahip. Moss, Astro Bot,  The Persistence, Resident Evil 7 ve diğer bir çok oyunlar gamepad odaklı oyunlar. Peki ya dijital dünyaya ulaşmak ve dokunmak istiyorsanız? PS Move‘un devreye girdiği yer işte tam olarak burası.

Çok sayıda paket şimdi Move denetleyicileriyle birlikte satılıyor, bu yüzden VR dalış hissini daha iyi yaşamak ve oyun içinde kontrol özelliğini elde etmek için bunlardan birini öneririm.

Bunun ötesinde, kesinlikle en iyi PSVR FPS oyunları oynamak için bir PS Aim denetleyicisi edinmeniz gerekiyor. Farpoint, Arizona Sunshine ve DOOM VFR gibi oyunlari için, PS Aim ile oynandığında çok daha eğlenceli zaman geçirebilir ve oyuna daha çok hakim olabilirsiniz.

mantis psvr bionik 2

psvr aksesuar ve eklentileri

PSVR Eklentileri

PSVR için de satın alabileceğiniz çok sayıda eklenti bulunmaktadır. Yukarıda gösterilen, PSVR kulaklığının baş bandına takılan ve tıpkı Rift veya Vive’nin Deluxe Ses Kayışı gibi kulağınıza yerleştirilen Bionik Mantis eklentisi gibi. Kullanmak için yapmanız gereken tek şey klipslemek ve kulaklık jakına takmak. PSVR’nin dahili bir mikrofonu var, bu sayede kulaklıklar ile uğraşmak zorunda kalmadan Oculus Rift gibi rahat bir ses akışı sağlarsınız.

Ek olarak, büyük bir yarış tutkunuysanız ve Gran Turismo: Sport ya da DriveClub VR gibi oyunların keyfini sürüyorsanız, Thrustmaster T300RS GT Sürümü yarış direksiyon setini almanızı şiddetle tavsiye ederim. Güç geri bildirimi harika, kullanım hissi gerçekten çok iyi.

best psvr games september 2018 update

satın alınabilecek en i̇yi psvr oyunları

Satın Alınabilecek En İyi PSVR Oyunları – PSVR Rehberi

Rehberimizin finaline ulaştık. Satın Alınabilecek En İyi PSVR Oyunları! Bunu iki bölüme ayırdık: ücretsiz oyunlar ve ücretli oyunlar. Ücretsiz oyunlar harika bir başlangıç noktasıdır. VR, premium ürünler için para harcamadan önce ne tür deneyimlerden hoşlandığınızı bulmanıza yardımcı olacaktır.

En İyi Ücretsiz PSVR Oyunları, Deneyimleri ve Demoları

Rec Room: Arkadaşlarınız ile takılabileceğiniz, yakar top, paintball gibi çeşitli oyunlar oynayabileceğiniz ve hatta canavarları öldürmek ve korsanlarla savaşmak için maceralara çıkabileceğiniz karikatür spor salonuna düşüren sosyal bir VR uygulamasıdır. Tüm VR’taki en çeşitli içerik dizilimlerinden biridir ve tamamen ücretsizdir.

Playroom VR: Rekabetçi oyun çevresinde tasarlanan, küçük ve ücretsiz bir kısa demo tarzı deneyim koleksiyonudur. Partiler için mükemmel, tüm yeni PSVR sahipleri için mutlaka indirilmesi gereken bir uygulama.

Dark Eclipse: League of Legends veya DOTA2 gibi MOBA’ları oynamayı sever misiniz? Dark Eclipse’i inceleyin, tamamen ücretsiz ve VR için hazırlanan bir moba oyunu. Dark Eclipse İnceleme: Parmaklarınızın Gerçek Zamanlı Savaşları

Megalith (Beta): Overwatch’tan hoşlanıyorsanız, bu ücretsiz beta oyunun lansmanından önce Megalith’i incelemeye değer. VR ortamında kahraman tetikçisi olmak ister misiniz?

The Last Guardian VR: Hareketli ve büyüleyici bir oyundur ve VR patlaması kısa ve sınırlı olmasına rağmen, o büyülü dünyayı ziyaret etmenin nasıl bir şey olduğunu görmenize yardımcı olacak.

Spider-Man: Homecoming VR: Muhtemel bedava olmasaydı bu listede olmazdı, çünkü o kadar da iyi değil, ama size Spider-Man olma şansını veren bir oyun.

Call of Duty: Infinite Warfare – Jackal Assault Mission: Kısa ama çok kaliteli bir uzay tabanlı it dalaşı görevi. Ne olduğu için çok yoğun ve eğlenceli.

Bedava Oyun Demoları

Demo Disc 1 ve Demo Disc 2: İkisi de çok farklı oyun tanıtımlarıyla dolu. Şiddetle tavsiye edilir, böylece ne tür oyunlarla ilgilenebileceğinizi görebilirsiniz.

Moss: Kesinlikle şu ana kadarki en iyi VR oyunlarından biri ve hiç şüphesiz şu ana kadarki en iyi üçüncü şahıs VR oyunlarından biri olan Moss, büyüleyici, heyecan verici ve oynanması gereken bir oyun.

Tethered: Sevimli küçük, oldukça iyi bir oyun için temiz küçük demo.

Apex Construct: VR pazarı, çok fazla içeriğe sahip olmayan kısa dalga atıcıları ve sosyal VR sanal alanlarıyla doludur, ancak Apex Construct, oynamak için eğlenceli bir yay ve ok teknisyeni olan gerçek bir tek oyuncu hikayesidir.

Until Dawn: Rush of Blood: Yarı korku oyunu ve yarı atıcı oyunu ve hala en iyi heyecan verici ve ürpertici deneyimlerden biri.

Oyun Olmayan Ücretsiz PSVR Deneyimleri – PSVR Rehberi

Allumette: Harika bir kısa VR Film.

Invasion!: İlk tanınmış VR şortlarından biri ve harika mizah ve çekicilik ile hayal kırıklığına uğratmadı. Tüm platformlarda bir milyondan fazla kez indirildi.

Crow: The Legend: Invasion ile aynı stüdyodan. Amerikan yerlilerinin esinlendiği bir hikaye. Başka bir önemli VR deneyimi.

Oyun Olmayan Ücretsiz PSVR Uygulamaları

YouTube: İçinde izleyebileceğiniz bir sürü harika 360 ve 3D video var.

Within: YouTube’a benzer bir uygulama, ancak özellikle VR içeriği için. İzlenecek çok güzel videolar var.

Littlstar VR Cinema: Benzer – daha fazla ücretsiz video içeriği!

Jaunt: Evet, tahmin ettin. Daha fazla ücretsiz VR içeriği.

NextVR: VR Spor içeriği.

astro bot screenshot 01

astro bot: rescue mission demo

En İyi Ücretli PSVR Oyunları ve Deneyimleri

Astro Bot: Rescue Mission: Sevimli küçük bir robot ve PSVR’nin hak ettiği maskotu. Bu 3D platform, Mario ve kısmen VR dehasıdır.

Beat Saber: Muhtemelen bunu zaten biliyorsunuz. Işın kılıcılı DDR ve şaşırtıcı. Müziğin ritmine kendini kaptırıp, kan ter içinde eğlenebileceğiniz bir oyun

The Elder Scrolls V: Skyrim VR: Şimdiye kadar hazırlanmış en büyük ve en geniş video oyun dünyalarından biri.

Firewall Zero Hour: Bu, VR’da temel olarak Rainbow Six Siege’dir ve bir PS Aim denetleyicisi ile oynayabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız PSVR rehberi için eklememiz gereken aksesuar, donanım ve PSVR oyunlar oldukça rehberi güncelleyeceğiz.

Yorum yazın

TeknoVR