Dark Eclipse İnceleme: Parmaklarınızın Gerçek Zamanlı Savaşları

Tam olarak nereden başlayacağımı kestiremedim ama şöyle bir gerçek varki için hem ücretsiz hem güzel bir oyun, işte inceleme . PlayStation VR için , iki türün karışımı diyebiliriz: MOBA ve RTS. Bir MOBA  oyunundaki gibi kahramanlarınız var, ama bunlardan 3 tanesini kontrol ediyorsunuz. RTS gibi yapılar inşa etmek için kaynakları toplamanız gerekiyor ve onları harita etrafında yönlendirebiliyorsunuz.

Oyuna Puanımız: 6/10

İnceleme

MOBA gibi XP kazanmak ve güç kazanmak için rastgele canavarlar ile savaşıyorsunuz. Bu kombinasyon, grafik olarak da çok iyi bir şekilde karşımıza geliyor, pürüzlü kenarlar veya göze batan görsel sorunlar olmadan karşımıza geliyor.

Sunsoft – Blaster Master ya da NES Batman oyunları gibi 80’lerin klasikleriyle saygıdeğer bir Japon geliştiricisi. VR için bu oyunu nasıl başarılı hale getirebilir? Temelde bakış açısı ve kontroller aracılığıyla. Oyuncu, “simulated tabletop” diye düşünürken aynı açıya sahip bir masaya bakıyor. Oyun grafikleri, Japon kültürünü yansıtan folklorük-cesur-komik, olarak tanımlanıyor. Büyük bir yemek odası masasında büyülü bir şekilde hareket eden minyatür savaş karakterlerini düşünün. Bu masanın üzerinde kahramanlarınızı ve askerlerinizi yönetiyorsunuz.

PS Move denetleyicileri aracılığıyla, izlenen DualShock 4 veya şeffaf bir çift eliniz var. Bir ünitenin işaretçisini başlarının üstünde tutmak için hareket ettirin ve ardından işaretçiyi, yürümek istediği bir noktaya taşıyın, bir düşman saldırmak veya bir kule inşa etmek için eliniz ile işaretleyin. Elinizi hareket ettirirken, kontroller düğmelerinden birini basılı tutarsanız, sadece ekranın etrafında değil, savaş alanının etrafında hareket eder, uzaktaki bir noktayı belirlemenize veya kendinize daha iyi bir görüş açısı oluşturmak için kendinizi ileri, geri, sağa, sola taşıyabilirsiniz.

Birim işaretçisini tutarak, farklı düğme kombinasyonları ile kahramanınızın özel yeteneklerini etkinleştirebilirsiniz. Bunun için hareket kontrolü yanında ki 2 düğmeyi kullanıyorsunuz buda size oyun için akıcı ve etkili bir kontrol imkanı sağlıyor. Oyun başında rakibinizin ellerini görebiliyorsunuz ona ellerinizi sallayarak selam (hareket çekmenizi önermiyoruz) verebilirsiniz.

u

Oyunda kahramanlar biraz yavaş hareket ediyorlar, askerlerin ağaç kesmeleri de buna keza. Sanki oyun geliştiricilerin bu konuda biraz farip bir seçimi olmuş diyebiliriz. RTS kuleleri inşa etmek için, kaynak toplamak için geçirdiğiniz süre de bunlara dahil. Savaş alanındaki farklı yaratıkları keserken aslında oyun içinde biraz yavaş bir tempo ile ilerlediğinizi fark ediyorsunuz.

Bütün bu ön hazırlıkları bitirdikten sonra sıra rakibinizin kahramanları ile olan savaş başladığında, oyun içindeki canavar kesme ve kuleler ile uğraşırken geçirdiğiniz yavaş tempo size seviye atlatmışcasına daha daha hızlı sonlanıyor. Maçlar genelde 20 dakika gibi bir ortalama sürede sonlanıyor. RTS hayranları biraz daha taktik ve stratejiyi ön plana çıkarılmasını tercih edeceklerdir.

İnceleme

Oyuna başladığınız da sadece üssünüzü ve kahramanlarınızı ve onların yakınındaki düşmanlarınızı görebileceğiniz bir düzen oluşturulmuş bunun duşunda kalan alanlar koyu bir sis efekti ile karartılı olarak duruyor ve bu alanın dışındaki alanları göremiyorsunuz. Bu yüzden inceleme makalemizin başında bir yemek masası hayal edin derken bu masanın üzerinde tüm haritayı ve karakterleri görecek şekilde hayal etmeyin 🙂

Bu sistem tabi ki bildiğimiz tüm moba oyunlarındaki gibi standart olarak hazırlanmış, rakibinizi görememek veya onun sizi görememesi. Taktik geliştirmek için yapacağınız tüm hamlelerin size kalması ve rakibinize yapacağınız süprizler için önemli. Alan için kahramanınızı haritada gezdirirken bir düşman ile karşılaşırsa ve öldürülürse, kahramanınız bir süre sonra kaybolacak ve yerini yine karanlık bir sis dolduracak. Ama yine de sanki görüş alanı ve mesafesi biraz dar gibi geldi bana, hani bir yerde sıkışmışım hissi veriyor.

Görüş mesafesi bir şekilde (nasıl olur bilmiyorum) arttırılırsa alan içinde hem meşgul olacağımız daha çok envanterler olacak ve kendimizi daha rahat hissedeceğiz gibi geliyor.

Dark Eclipse, ücretsiz bir çevirim içi oyun. Aslında ücretsiz olduğunu düşünürsek, yaptığım bazı negatif yorumlar için kendimi haksızlık yapmışım gibi hissediyorum.

Moba

VR Moba oyunu şuan ”Season 0”  olduğu için arkadaşlarınız ile maç yapabileceğiniz bir mod mevcut. Casual mode hala kilitli görünüyor ve sıralama modu olan Ranked mod var. Tabi size oyunu öğretmek için bir de Tutorials mod mevcut.

Oyun kazandıkça, oyun içi bir mavi para birimi kazanacaksınız bu para ile oyun içinde bazı Hero’ları alabileceksiniz. Tabi tüm Hero’ları tek sefer de açarım diyorsanız DC denen sarı para biriminden satın alıyorsunuz, tabi bu para birimi ile aynı zamanda kahramanlarınız için farklı kostümler ve elleriniz için farklı görüntü alabilirsiniz. Sunsoft oyun içi satışları için “pay-to-win” kalemlerinin olmayacağını vaat ediyor.

oynarken karşılaşacağımız şeylerden bahsedelim biraz da. Her zamanki çevrimiçi oyun sorunları: Matchmaking bazen 3 dakikadan fazla sürüyor ve arada sırada bir maç oturumunu kapatıyor. Oyunun sezon 0 da olduğunu düşünürsek sezon 1 de bu ve benzer hataların giderileceğini düşünüyorum. Bu hataları oyunun eksileri gibi düşünmeyin sadece karşılaştığım ve sizin de karşılaşma ihtimaliniz olan hataları dile getirmek istedim.

Her oyunda olduğu gibi bu hataları yaşayacak ve düzeltilecek diyeceğiz, bu hayaların ne kadar hızlı ve doğru giderildiğini görmek aslında bizim oyun yapımcısına olan güvenimiz ve inancımızı pekiştirecek ki bir oyun için en büyük artılardan biri bence bu.

inceleme sonuna gelecek olursak, her şeyden önce bir VR Moba Oyun görmek güzel, sadece oyunun mekaniği biraz yavaş, yavaş oyunu severim sindire sindire oynarım diyenler için bence denenecek bir oyun.

 

Benzer İçerikler

Solaris Offworld Combat Bu İlkbaharda PlayStation VR da

Mina

‘Hitman 3’ Lansman Fragmanı Zengin Ayrıntılı Bir Dünyayı Gösteriyor – 20 Ocak’ta PSVR’ye Geldi

Mina

2020’nin En İyi PlayStation VR Oyunları

Mina

Impulse Gear 2 Yıllık Suskunluğunu Sonlandırdı

Bilal TEMIZ

BTS, Yeni Müzik Paketi ile Beat Saber da, İşte Fragman

Mina

PlayStation 5 HD Stereo Kamera PSVR 2’yi daha iyi izleyebilecek

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments