2024’te Karma Gerçeklik Teknolojisi, Bizi Neler Bekliyor?

5 dakika, Okuma Süresi

2024 yılı ile birlikte karma gerçeklik teknolojisi öne çıkmaya başladı. Genişletilmiş gerçeklik ortamı gelişiyor ve hem tüketicileri hem de iş liderlerini etkileyen yeni karma gerçeklik gözlükleri beraberinde getiriyor. Her ne kadar karma gerçeklik geçmişte sanal ve artırılmış gerçeklik kadar ilgi görmemiş olsa da, her şey değişmeye başlıyor.

Apple, Meta, Microsoft ve Varjo gibi yenilikçiler, karma gerçekliğin ne kadar esnek, çok yönlü ve güçlü olabileceğini göstererek alanda devrim yarattı. Analistler 2032 yılına gelindiğinde MR alanının devasa bir değere sahip olacağını tahmin ediyor. 24,6 milyar dolar.

Karma gerçeklik ilgi odağı haline geldikçe, eğitim, işbirliği ve daha fazlası için inanılmaz sürükleyici deneyimlere erişim vaat eden belirli modeller ortaya çıkıyor. İşte 2024’te izlenmeye değer en yeni karma gerçeklik gözlük trendlerine ilişkin görüşlerimiz.

AR, VR ve Karma Gerçekliğin Yakınsaması

Gördüğümüz ilk ve en önemli karma gerçeklik gözlük trendlerinden biri, cihazlardaki farklı “genişletilmiş gerçeklik” türleri arasındaki artan yakınlaşmadır. Geçmişte karma, artırılmış ve sanal gerçeklik çözümlerinin tümü farklı, ayrı teknolojiler olarak görülüyordu.

Ancak artık kullanıcılar, kendilerini daha fazla kaptırma düzeyleri üzerinde daha fazla esneklik ve kontrol arıyorlar. Bu durum , sanal ve artırılmış deneyimleri karma gerçeklik yetenekleriyle birleştiren AR/VR başlıklarında artışa yol açtı. Meta Quest 3 ve Apple Vision Pro gibi çözümler, kullanıcıların her kullanım durumu için tam olarak ne tür bir sürükleyicilik istediklerini seçmelerine olanak tanıyor.

Bu, daha çok yönlü cihazlar, şirketlerin her sürükleyici deneyim için ayrı donanıma yatırım yapmak zorunda kalmamalarını sağlayarak, kuruluşta karma gerçekliğin benimsenmesine yardımcı olabilir.

Kurumsal Kullanım Durumları Karma Gerçeklik Gözlüğünü Yönlendiriyor

Sanal gerçeklik gözlük satıcıları gibi çoğu karma gerçeklik gözlük şirketi de geçmişte cihazlarının çeşitli versiyonlarını sunmuştu. Çoğu zaman farklı varyasyonlar, müşterilere farklı düzeylerde cihaz içi depolama veya işlem gücü sağlamaya odaklanmıştır.

Bununla birlikte, MR gözlüklerinin kurumsal olarak benimsenmesi arttıkça, şirketler belirli sektörleri hedef alan daha spesifik, özel çözümler sunmaktadır.

Microsoft HoloLens 2’nin endüstriyel sürümü ve inşaat alanı için Trimble ile işbirliği içinde tasarlanmış bir gözlüğü var. Varjo’nun XR-4 gözlüğü, daha fazla MR geçişi ve Secure hükümet sınıfı sürümüyle standart bir sürüm olan “Focal sürümü” ile mevcuttur.

Hatta bazı MR yenilikçileri, pilot eğitim gibi benzersiz kullanım durumları için ürünlerinin belirli versiyonlarını geliştirmek üzere şirketlerle birlikte çalışıyor. Meta Quest for Business hizmeti gibi kurumsal kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış hizmet tekliflerinin yükselişini bile görüyoruz.

Uzamsal Bilgi İşlemin Yükselişi

Uzamsal hesaplamanın yönleri, karma gerçeklik kulaklık trendleri için her zaman çok önemli olmuştur. Uzamsal bilgi işlem teknolojisi, bilgisayarların gerçek ve fiziksel dünyaları doğal hissettirecek şekilde harmanlamalarına olanak tanır; bu, MR teknolojisinin temelini oluşturur. Ancak MR başlıklarında ortaya çıkan uzamsal hesaplama özelliklerinin sayısı artıyor.

Varjo ve Apple gibi şirketler, ortamların doğru ve kapsamlı görüntülerini oluşturmak için daha gelişmiş “sensör füzyonu” teknolojilerine yatırım yapıyor. Daha hassas dijital içerik yerleşimi için kamera dizilerinden, bilgisayar görüşünden ve mekansal haritalamadan yararlanıyorlar.

Önde gelen karma gerçeklik şirketleri, MR cihazlarına bağlı kontrolörlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için uzamsal hesaplamayı bile kullanıyor. El izleme, göz izleme ve vücut hareketi izleme araçlarıyla kullanıcılar, doğal hareketler kullanarak içerikle etkileşime girebilir. Sonuç, MR içeriğiyle etkileşimi önemli ölçüde geliştirebilecek daha sürükleyici ve rahat bir deneyimdir.

Karma Gerçeklik Başlığı Metaverse’ü Şekillendiriyor

Tıpkı AR ve VR gibi MR teknolojisinin de meta evrenin geleceğinde oynayacağı bir rol var. Daha gelişmiş karma gerçeklik gözlük trendlerinin tanıtılması, bu dijital dünyalarda nasıl etkileşimde bulunduğumuzu etkileyebilir.

Örneğin Apple gibi şirketler, sanal uzaydaki avatarlar aracılığıyla vücut dilini ve yüz ifadelerini göstermeye yardımcı olmak için makine öğrenimini kullanan daha gerçekçi “mekansal kişilikler” tasarlıyor. Meta, sanal meslektaşlarımız için daha gerçekçi 3D yüzler oluşturmak amacıyla derin üretken yapay zeka modellerini kullanarak benzer bir yaklaşım benimsiyor.

Hatta bazı şirketler, kullanıcıları metaverse’e teşvik etmek için karma gerçeklik cihazlarını entegre eden yazılım çözümlerine bile yatırım yapıyor. Microsoft’un Teams’e yönelik, kullanıcılara esnek, özelleştirilmiş sanal ayarlarla etkileşim kurma olanağı tanıyan Immersive Spaces çözümü, HoloLens 2 başlığıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşiyor.

Çoklu Duyusal Deneyimler ve Teknoloji

Çoklu duyusal deneyimler, son yıllarda genişletilmiş gerçeklik ortamının tüm alanlarını etkileyen bir başka karma gerçeklik gözlük trendi. En iyi karma gerçeklik başlıklarının çoğu halihazırda yüksek çözünürlüklü görsellerin ötesinde sürükleyiciliği artıran özellikler içeriyor. Örneğin uzaysal ses, başlık tasarımının sıradan bir parçası haline geldi.

Bununla birlikte, dokunsal teknolojiye ve dijital içerikle etkileşime doğal bir dokunma hissi getirme becerisine de artan bir ilgi var. Meta yakın zamanda XR çevre birimleri için yeni bir lisans anlaşmasıyla dokunsal teknolojiye olan odağını yeniden canlandırdı.

XR dünyasındaki yeni yenilikçiler aynı zamanda sayısız VR eldiveni, vücut kıyafeti ve dokunsal geri bildirim teknolojisinden yararlanan diğer giyilebilir ürünleri de piyasaya sürüyor. MR alanına daha fazla duyunun dahil edilmesi, ileriye yönelik daha kapsamlı eğitim, işbirliği ve iş akışı senaryolarına yol açabilir.

Yapay Zekanın Karma Gerçeklik Başlıkları Üzerindeki Etkisi

Son olarak yapay zeka, günümüzde teknoloji ortamının neredeyse her bölümünü etkileyen bir şeydir. Yapay zekanın genişletilmiş gerçeklikte kullanılması yeni bir şey değil. Şirketler, mekansal haritalama için bilgisayar görüşünden yararlanmak ve kulaklık performansını artırmak için yapay zekayı kullanıyor.

Karma gerçeklik dünyasında yapay zeka modelleri gerçekçi insan modelleri, dijital ikizler ve nesne taramaları oluşturmak için mükemmeldir. Yapay görme çözümleri nesneleri tanımlayıp etiketleyebilir, ayrıca dijital içeriğin gerçek dünya ortamında konumlandırılmasına yardımcı olabilir.

Ancak daha karmaşık yapay zeka modellerinin yükselişi, karma gerçeklik başlıklarının geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak. Örneğin, üretken yapay zeka çözümleri ve geniş dil modelleri, şirketlerin sanal dünyalar için daha etkileyici avatarlar, manzaralar ve hatta “karakterler” oluşturmasına yardımcı olabilir. NVIDIA gibi şirketler metaveri gelişiminin önünü açmak için üretken yapay zekayı kullanıyor.

2024 Karma Gerçeklik Teknolojisi

Karma gerçeklik ortamı, daha geniş XR pazarının inanılmaz yenilikleri sayesinde hızla gelişiyor. AR ve VR teknolojisi satıcıları artık karma gerçeklik deneyimlerini kulaklıklarına aşılayarak yeni gerçeklik türlerinin önünü açıyor. Kurumsal benimseme arttıkça bu eğilimin devam etmesini bekleyebiliriz.

2024 ve sonrasında karma gerçekliğe olan talep artacak gibi görünüyor.

TeknoVR