Varjo XR-4 Serisi İncelemesi

Varjo XR-4 Karma Gerçeklik Gözlükleri Özellikleri, Teknik Özellikleri ve Avantajları

8 dakika, Okuma Süresi

Üst kalite karma gerçeklik gözlüğü Varjo XR-4 İncelemesi. Varjo XR-4 serisi, özellikle üreticiler için karma gerçeklik gözlüğü anlamında büyük bir adımı temsil ediyor. Endüstriyel sınıf VR/XR yazılımı ve donanımı alanında lider olan Varjo, kurumsal alanda halihazırda olağanüstü bir üne sahiptir.

Endüstriyel metaverse güçlendirmeye yardımcı olan kritik şirketlerden biri olup, işletmelere gelişmiş lidar derinlik algılamasından yüksek çözünürlüklü ekranlara ve olağanüstü güvenliğe kadar bir çok şey vaat ediyor.

Teknoloji lideri, Varjo XR-4 serisiyle Apple Vision Pro gibi yakında çıkacak gözlüklere daha uygun fiyatlı ve çeşitli bir alternatif sunmayı hedefliyor. Varjo’nun en yeni gözlüğü (farklı modellerde mevcuttur) çok odaklı doğrudan geçişli kameraları, Razer tarafından ortak geliştirilen denetleyicileri ve hatta güçlü nvidia Omniverse ile entegrasyona sahip.

Varjo XR-4 Serisi hakkında bilmeniz gereken her şey.

karma gerçeklik gözlüğü varjo xr-4 i̇ncelemesi

Varjo XR-4 Serisi nedir? Modeller

Varjo, rakip gözlüklerin “2D üretkenlik kullanım senaryolarına” hitap ederken, 4’üncü nesil serisinin olağanüstü görsel doğruluk ve performans arayışında olan endüstriyel müşteriler için derinlemesine sürükleyici deneyimler yaratacağını söylüyor. Varjo açıkça kurumsal ortamı hedefliyor.

Şirkete göre, Fortune 100 şirketlerinin %25’inden fazlası halihazırda gözlüklerini pilotları ve astronotları eğitmek, 3 boyutlu görselleştirmeler oluşturmak ve tıbbi buluşlara güç vermek için kullanıyor.

Varjo XR-4 serisi, daha gelişmiş grafikler, izleme teknolojisi ve Nvidia Omniverse entegrasyonuyla 2020’de piyasaya sürülen son derece başarılı XR-3 gözlüklerin devamı niteliğinde. Araç seti, geliştiricilerin ve endüstriyel kullanıcıların karma gerçeklikte ışın izleme, fotogerçekçi sahneler ve daha fazlasına erişmesine olanak tanıyor. Ayrıca gözlükler 100’den fazla üçüncü taraf uygulamaya ve 3D motora erişebiliyor.

Varjo’nun XR-4 serisinin, diğer karma gerçeklik gözlüklerinden farklı olarak üç ana çeşidi vardır. Sınıfının en iyisi görsel kaliteye sahip standart XR-4 var. XR-4 Focal sürümü, inanılmaz otomatik odaklı kameralarla geçiş deneyimini geliştirir. Son olarak Varjo XR-4 Secure sürümü, TAA uyumluluğunu ve RF olmayan yapılandırmaları sunuyor.

Varjo XR-4 İncelemesi: Özellikler

Varjo XR-4 gözlüğün üç çeşidi olduğundan, teknik özellikler ve yetenekler seçtiğiniz modele göre biraz farklılık gösterir. Bununla birlikte, özellikle üç seçeneğin tümü, Nvidia GPU’lar , Nvidia Omniverse’e erişim ve 4K ekranlar gibi belirli bileşenleri içerir.

Her üç XR-4 gözlükte da bulacağınız özellikler şunlar:

 • Çift 4k ekran: 120 x 150 görüş alanı, %98 sRGB ve %96 DCI-P3 renk alanı, 200 nit parlaklık ve 90 Hz yenileme hızlarına sahip 3840 x 3744 çözünürlüklü çift mini LED ekran.
 • Çift geçişli kameralar: Sektörün en iyi gerçek zamanlı video geçişli karma gerçeklik deneyimlerine güç veren 20 Mpx kameralar.
 • Ortam ışığı sensörleri: Sanal ve gerçek içeriği kusursuz bir şekilde harmanlamak için yeni ortam ışığı sensörleri ve sekiz adet iyileştirilmiş lidar çözünürlük takibi.
 • DTS 3D uzaysal ses: İşbirliğine dayalı kullanım durumları için gürültü önleyici mikrofonlara ve entegre hoparlörlere sahip entegre uzaysal ses.
 • İçten dışa izleme: Akıllı içten dışa izleme ve Razer ile oluşturulan yerleşik Varjo denetleyicileri. Ayrıca ART ve OptiTrack özellikleri api’ler aracılığıyla desteklenir.
 • Nvidia Teknolojisi: Nvidia RTX Ada GPU’ları ve 3D işlem hatlarını ve iş akışlarını bağlamak için Nvidia Omniverse ile entegrasyon .
 • Varjo Reality Cloud: Varjo Reality Cloud, uçtan uca işbirliğini destekler.
 • Sıfır yer çekimine konforlu uyum: Özellikle uzun süreli kullanıma yönelik ergonomik ve hafif gözlük tasarımı.

Varjo XR-4 Focal sürümü, endüstriyel metaevrende gelişmiş karma gerçeklik deneyimi için otomatik odaklamalı 51 PPD geçişi ekler. Çözüm ayrıca pilot eğitimi ve diğer zorlu kullanım durumları için optimize edilmiş kamera çözünürlüğüne sahiptir.

XR-4 Secure Edition ise devlet ve kurumsal düzeydeki güvenlik gereksinimlerine uygundur. Tüm sürümler çevrimdışı mod işlevine sahiptir.

varjo xr-4 ile gerçekçi karma gerçeklik deneyimi sunuyor

Varjo XR-4 Konfor ve Kullanılabilirlik

VR hastalığından ve genişletilmiş gerçeklik deneyimleri sırasında kullanıcı konforunu korumaktan endişeleniyorsanız, Varjo yanınızdadır. Gözlükler bazı yerlerde biraz hantaldır; Gözlük için 665 g ve kafa bandı için 356 g ağırlığındadır. Ayrıca XR-4’ün bağımsız bir gözlük olmadığını da belirtmekte fayda var; her zaman uyumlu bir bilgisayar sistemine bağlı olmalıdır.

Ancak Varjo konfor kaygılarını başka şekillerde de ele aldı. Örneğin şirket, daha uzun kullanım süreleri boyunca ağırlığın başınıza eşit şekilde dağıtılmasını sağlamak için kullanıcılara uygun “sıfır yer çekimi” konforuna yatırım yaptı.

Ek olarak kullanıcılar, Varjo XR-4 kontrol cihazlarını (tarz olarak Meta’nın önceki Quest kontrol cihazlarına benzer) kullanarak veya el hareketlerini kullanarak içerikle etkileşimde bulunma arasında seçim yapabilir . Kuruluşunuzdaki her kullanıcının ideal görsel deneyimi yaşamasını sağlamak için IPD ayarı mevcuttur.

Ayrıca, dünyanın en yüksek çözünürlüklü geçiş kameralarından bazılarıyla birleştirilen uzamsal ses, kullanıcılar için gerçek anlamda sürükleyici ve doğal bir deneyim yaratıyor. Bonus olarak, gözlükteki yerleşik gürültü önleyici mikrofonlar daha akıcı, sezgisel işbirliği oturumlarına olanak tanır.

Varjo XR-4 Fiyatlandırması ve Stok Durumu

Varjo XR-4 serisini şirketin ürettiği önceki gözlüklerden ayıran şeylerden biri de fiyatı. Bu gözlükler sektördeki en gelişmiş gözlüklerden bazılarıdır ve özellikle kurumsal ve endüstriyel kullanıcılar için tasarlanmıştır, dolayısıyla piyasadaki en ucuz seçenekler değildir.

Ancak düşündüğünüzden daha uygun fiyatlılar. 3.990 dolardan başlayan temel model, önceki nesil XR-3’ün neredeyse yarı fiyatına geliyor. Bu, Apple Vision Pro ve Microsoft HoloLens 2 gibi rakip çözümlerin fiyatlarıyla neredeyse aynı.

Elbette en gelişmiş geçiş özelliklerinden yararlanmak isteyen şirketlerin biraz daha fazla ödeme yapması gerekecek. XR-4 Focal sürümünün fiyatları 9.900 dolardan başlıyor ve Secure sürümünün maliyeti yalnızca talep üzerine sağlanıyor.

Fiyat etiketi oldukça yüksek olsa da, bu gözlüklerin çoğu rakipten çok daha fazla işlevsellik sunduğunu hatırlamakta fayda var. XR-4 cihazları aynı zamanda gelişmiş görüş alanı ve daha gelişmiş sensör özellikleri sayesinde %50 daha fazla ekran alanıyla önceki XR-3 gözlüklere göre önemli bir yükseltmedir.

En Büyük Faydaları

Varjo XR-4 serisi karma gerçeklik gözlükleri, endüstriyel metaverse avantajlarından yararlanmak isteyen şirketler için ideal çözüm olabilir. Varjo, Meta gibi rakiplerinden farklı olarak özellikle kurumsal düzeyde genişletilmiş gerçeklik deneyimlerinin geliştirilmesine odaklanıyor.

XR-4 serisinin en önemli avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Olağanüstü optik deneyim: Varjo XR-4 serisi, güncellenmiş bir görüş alanı ve “tam binoküler görüş” özelliğine sahiptir. Gözlükler ayrıca 28 milyon piksellik görsel doğruluk, endüstriyel düzeyde parlaklık, renk doğruluğu ve yerel karartma sunan özel tam kubbeli asferik lenslerle piyasadaki en yüksek çözünürlüklerden bazılarına sahiptir.
 • Benzersiz geçiş yetenekleri: Çift, düşük gecikmeli 20 megapiksel kameralarla XR-4 gözlükler, fotogerçekçi karma gerçeklik deneyimleri yaratabilir. Başlığın Focal Sürümü, inanılmaz 51 PPD geçiş modu ve ilk görüntü odaklı otomatik odaklı kamera sistemiyle bunu bir sonraki seviyeye taşıyor.
 • Olağanüstü esneklik: XR-4 Serisi, Nvidia Omniverse ve çeşitli 3D platformlar ve yazılım çözümleriyle birlikte çalışır. Kullanıcılar, Unreal Engine ve Unity dahil 100’den fazla üçüncü taraf uygulama ve motora erişebilir.
 • Kullanıcı deneyimi: İçten dışa izleme ve sezgisel kontrolörler olağanüstü bir kullanıcı deneyimi yaratır. Varjo XR-4 serisi başlıklar gözlükle birlikte takılabilir ve ipd ayarlama işlevine sahiptir. Ayrıca, kolaylaştırılmış işbirliği için çift DTS uzamsal ses hoparlörleri ve gürültü önleyici mikrofonlara da sahiptirler.
 • Takip seçenekleri: Kullanıcılar başlıklarını SteamVR takibinin yanı sıra API aracılığıyla ART ve Optitrack için de yapılandırabilirler. XR-4 serisi ayrıca özel gereksinimler için UltraLeap’in Leap Motion 2 el izleme modülünü de destekler.

Varjo XR-4 serisi kesinlikle günümüzün en uygun fiyatlı yüksek kaliteli MR gözlüğü olmasa da en etkileyici olanlardan biridir.

Meta Quest 3 gibi temel çözümlerin ötesine geçmek ve endüstriyel kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış bir gözlüğü kullanmak istiyorsanız bu gözlükler mükemmel olabilir.

Gelişmiş genişletilmiş gerçeklik stratejilerine sahip olanlar için, XR-4 temel gözlüğün yükseltilmiş versiyonları özellikle ilgi çekicidir. Focal Edition, kullanıcının görüşüyle ​​kontrol edilen otomatik odaklı kameralarla karma gerçekliğe yeni bir boyut getiriyor. Alternatif olarak Secure sürümü, katı uyumluluk yönergeleriyle karşı karşıya olan şirketlerin belirli endişelerine ve gereksinimlerine değindi.

Varjo’nun XR-4 Serisi, endüstriyel ortamda karma gerçeklik yazılım çözümleri hızla benimsendiği yeni bir çağın yolunu açabilir. Endüstriyel metaverse’e adım atıyorsanız bu MR gözlüklere daha yakından bakmaya değer.

Yorum yazın

TeknoVR