Endüstriyel Metaverse nedir? Tam Kılavuz

Metaverse genellikle (yanlışlıkla) çeşitli şirketlerin dijital deneyimler yarattığı tek, her şeyi kapsayan bir sanal dünya olarak algılanır. Ancak gerçek şu ki, "metaevren" tek bir varlık değildir. Benzersiz amaçlar için merkezi olmayan teknoloji üzerine inşa edilmiş farklı metaverse dizilerinin bir koleksiyonudur.

9 dakika, Okuma Süresi

Endüstriyel metaverse nedir ve metaverse ortamlarının toplam değerini ortaya çıkarmanın anahtarı mıdır? Yaklaşık son bir yılda, “metaverse” teknolojileri etrafındaki ani heyecan azalmaya başladı. Önde gelen pazar liderleri metaverse projelerini iptal etti veya erteledi.

En çok “metaverse yükselişi” ile ilişkilendirilen şirket olan Meta bile ilgisini bir miktar kaybetmiş görünüyor. Günümüz şirketlerinin çoğu, üretken yapay zeka ve yüksek lisans eğitimlerine odaklanan farklı bir heyecan trenine atladı.

Ancak yine de metaversenin geliştiği bir yer var: endüstriyel ortam. “Endüstri 4.0’ın yeni nesli” olarak kabul edilen endüstriyel metaverse, halihazırda ürünlerin, binaların ve şehirlerin nasıl tasarlandığını etkiliyor.

Hatta bazı uzmanlar metaversenin bu yönünün 2030 yılına kadar 400 milyar dolardan fazla bir değere sahip olabileceğini tahmin ediyor. Peki Endüstriyel metaverse nedir, nasıl çalışır ve faydaları nelerdir?

metaverse

Metaverseyi Tanımlamak: Tüketiciden Endüstriyele

Metaverse genellikle (yanlışlıkla) çeşitli şirketlerin dijital deneyimler yarattığı tek, her şeyi kapsayan bir sanal dünya olarak algılanır. Ancak gerçek şu ki, “metaevren” tek bir varlık değildir. Benzersiz amaçlar için merkezi olmayan teknoloji üzerine inşa edilmiş farklı metaverse dizilerinin bir koleksiyonudur.

En sık başvurulan metaveri “türü”, Roblox ve Decentraland gibi ortamlar tarafından popüler hale getirilen tüketici metaversesidir. Bu ortamda metaversenin ana odak noktası sosyal etkileşim ve eğlencedir.

Başka yerlerde, iş ve işbirliği için kullanılan “kurumsal” metaverselerimiz var. Meta’nın Horizon Worlds metaversesi bunun temel bir örneğidir. Kurumsal metaverse ortamlarında şirketler, ofislerin ve diğer ortamların dijital ikizlerini oluşturur ve çalışanları sanal araçlar ve iletişim uygulamalarıyla uyumlu hale getirir.

Endüstriyel metaverse ise çeşitli endüstrilerin operasyonlarını ve süreçlerini optimize etmeye odaklanmıştır. Genişletilmiş gerçeklik teknolojilerini, yapay zekayı ve Nesnelerin İnternetini kullanan bu metaverse, endüstrilere maliyetleri düşürme ve daha sürdürülebilir hareket etme gücü veriyor.

Endüstriyel Metaevren nedir? Temeller

Endüstriyel metaverse, şirketleri üretimi, tedarik zincirlerini ve performansı optimize etme konusunda desteklemek için “metaverse” ortamının çeşitli yönlerini birleştirir. Bu terim genellikle iş kullanıcıları için tasarlanmış bulut tabanlı uygulamalara uygulanır.

Kurumsal meta veri deposu gibi, endüstriyel meta veri deposu da kuruluşların operasyonlarını hızlandırmasına, işbirliğini artırmasına ve günlük süreçleri kolaylaştırmasına yardımcı olur.

Kuruluşlar ve kamu sektörü kurumları, sorunları belirlemek ve düzeltmek için bu meta veri alanları içindeki sistemlerini, altyapılarını ve süreçlerini test edebilir ve optimize edebilir. Pek çok sektör uzmanı, endüstriyel metaverse Endüstri 4.0’ın “sonraki aşaması” olarak görüyor.

Bilmeyenler için, yaklaşık on yıl önce popüler hale gelen Endüstri 4.0 terimi, endüstrileri geliştirme potansiyeli olan teknolojilerin uygulanmasını ifade ediyor. Örneğin, öğeler arasında gelişmiş ağlar, bilişsel araçlar, dijital ikizler ve gelişmiş robotlar yer alıyor. Blockchain bile bazı Endüstri 4.0 çabalarına dahil oluyor.

Bu teknolojilerin çoğu, endüstriyel metaversenin vizyonunda da mevcuttur. Endüstriyelleştirilmiş metaverse ortamları yalnızca dijital simülasyonlar veya VR uygulamaları değildir. Genişletilmiş gerçekliği yapay zeka, Nesnelerin İnterneti ve işbirliği ve etkileşim araçlarıyla birleştiriyor.

metaverse

Endüstriyel Metaverse Nasıl Çalışır?

Metaverse, yeni nesil deneyimler oluşturmaya yönelik tek bir platform veya çözüm değildir. Yenilikçi araçlar ve uygulamalardan oluşan bir koleksiyondur. Blockchain teknolojisini yapay zeka, ağ çözümleri ve IoT ile birleştirir.

Endüstriyel metaverseyle bağlantılı en yaygın çözüm “dijital ikiz”dir. Dijital ikizler gerçek hayattaki süreçlerin, nesnelerin ve sistemlerin sanal temsilleridir.

Bu teknolojiler endüstriyel ortamda zaten standarttır. Sistem izleme ve bakım gibi pratik görevleri gerçekleştirmek için kullanılırlar. Ancak endüstriyel metaverse bu dijital ikizleri yeni bir seviyeye taşıyacak.

Ağlar ve fiziksel nesneler arasında bilgi alışverişine olanak sağlayan Nesnelerin İnterneti, “İkizlerin İnterneti”nin yaratılmasına güç verecek. Burada işçiler geniş ölçekte ortak simüle edilmiş projeler yürütebilecek. Örneğin, dijital ikizler bir gün tüm uçtan uca endüstriyel sistemleri yönetebilir ve geliştirebilir.

Endüstriyel metaversede insanlar, sistemler, ekipmanlar ve ürünler dinamik bir şekilde birbirine bağlanarak olağanüstü yeniliklere yol açacak.

Dijital ikiz, metaversenin temel parçalarından biri olsa da tek özellik bu değil. Kapsamlı bir metaverse, kapsamlı bilgi işlem gücüne, daha hızlı ağlara, yapay zekaya ve gelişmiş genişletilmiş gerçeklik teknolojilerine dayanır.

Şimdiden endüstriyel metaversede daha fazlasını güçlendirecek yenilikler ortaya çıkıyor. 5G bağlantısı, cihazlar arasında hızlı veri aktarımına olanak tanır. Ultra hızlı, yüksek hızlı ağlar ve uç bilişim çözümleri geniş ölçekte ortaya çıkıyor. Karma, sanal ve artırılmış gerçeklik için genişletilmiş gerçeklik araçları daha güçlü hale geliyor.

Endüstriyel Sektör için Metaverse Kim Oluşturuyor?

Kapsamlı bir “endüstriyel metaverse” hâlâ geliştirilmekte olsa da birçok büyük satıcı halihazırda bir rol oynuyor. Microsoft Inspire 2023’te Microsoft , endüstriyel metaverse girişimini geliştireceğini duyurdu.

Şirket, endüstriyel şirketlere yönelik metaverse çözümleri oluşturmak için dijital ikizlerden (Azure tarafından desteklenen) ve buluttan uca teknolojilerden, simülasyondan, yapay zekadan ve karma gerçeklikten yararlanmayı planlıyor. Başka yerlerde Nvidia gibi şirketler “Omniverse” gibi araçlar üretiyor. Bu, şirketlerin bulut tabanlı bir metaverse deposuna erişmesini sağlayacak.

Omniverse bulut tabanlı hizmet, yapay zeka tabanlı avatarları, dijital ikizleri ve otomasyon hizmetlerini bağlamak, oluşturmak ve çalıştırmak için araçları destekleyecek. Bir hizmet olarak model aynı zamanda daha geniş bir şirket yelpazesine metaveri erişiminin kapısını da açacaktır.

Büyük bir telekomünikasyon markası olan Nokia, metaveriye büyük yatırım yapıyor. Şirket hızla Endüstriyel metaverseye ihtiyaç duyacağı altyapıyı oluşturmaktan ve kurmaktan sorumlu önde gelen satıcılardan biri haline geliyor. Nokia’nın Dijital Otomasyon platformu halihazırda endüstriyel dijitalleştirme için bir ortam sunuyor.

Bu platform, çeşitli kablosuz bağlantı çözümlerine, sertifikalı cihazlara, endüstriyel uç bilişime ve uygulamalara erişimi içerir.

Endüstriyel Metaverse Neden Önemlidir?

Peki endüstriyel metaverse neden bu kadar değerli?

Meta verinin tüm biçimleri gibi, endüstriyel sektör de birbirimizle ve gelişen teknolojiyle etkileşim şeklimizi dönüştürmeyi amaçlıyor. Ancak endüstriyel ortama odaklanmak, bu tür metaverilerin hayatlarımız üzerinde çoğumuzun düşündüğünden çok daha büyük bir etkiye sahip olabileceği anlamına geliyor.

metaverse her zaman açık ve çalışır durumda olan dijital bir dünyadır.

Gerçek makinelerin, fabrikaların, şebekelerin, ulaşım sistemlerinin ve şehirlerin sanal dünyaya sürekli olarak yansıtıldığı yerdir. Yenilikçilerin bu dijital ortamda sorunları hızlı bir şekilde bulma, analiz etme ve düzeltme konusunda yeni fırsatları var. Hatta bazı sorunlar ortaya çıkmadan önce çözülebilir.

Endüstriyel metaversede, tüm bu yenilikler yeni bir düzeyde kapsamlı işbirliğine olanak tanıyan bir dünyada gerçekleşecek. İnsanlar coğrafi engelleri aşabilir ve kıtalar ve ülkeler arasında birlikte çalışabilirler. Herkes fiziksel kaynaklara yatırım yapmadan veya risklerle karşılaşmadan yeni fikirleri hızlı ve kolay bir şekilde deneyebilir.

Potansiyeli perspektife koymak için Siemens’in Nanjing’deki Dijital Yerli Fabrikasına bakın. En son dijital teknolojiler kullanılarak planlanan fabrikanın tamamında dijital ikiz bulunuyor. Bu ikiz, binanın oluşumunun optimize edilmesine ve ilk günden itibaren sorunların azaltılmasına yardımcı oldu.

Operasyonlar sırasında simülasyon teknolojisinin sürekli kullanımı da performansı önemli ölçüde artırır. Üretim kapasitesi %200, verimlilik ise %20 arttı.

Endüstriyel Metaverseyi Kim Kullanıyor?

Siemens, endüstriyel metaverse gücünden yararlanan şirketlerin tek örneği değil.

ABD’deki imalat firmalarından 350 üst düzey liderin katılımıyla yapılan bir anket, bunların %92’sinin halihazırda metaverse teknolojilerini kullandığını ortaya çıkardı. Örneğin, dijital ikizler ve 3 boyutlu modelleme araçları halihazırda firmaların %33’ü tarafından uygulanıyor. Endüstriyel metaverseyi benimseyen çoğu şirket için ana odak noktası, üretim iyileştirmelerinin üretilmesidir.

Buradaki yatırımlar gerçek zamanlı izleme, dijital ikizler, süreç simülasyonu ve sanal prototip oluşturmaya odaklanıyor. Yanıt verenlerin yaklaşık %20’si zaten fabrika simülasyonunu kullandıklarını söyledi.

Şirketler aynı zamanda metaverseyi, kapsamlı eğitim ve sanal tesis turları gibi insan kaynakları amaçlarına yönelik araçlar oluşturmak için de kullanıyor. Ayrıca aynı teknolojiler tedarik zinciri yönetimini, lojistiği ve hatta müşteriye yönelik sistemleri de destekler.

Endüstriyel metaverse yatırım yapan kuruluşların örnekleri, bir metaverse yol haritası tasarlamak için Unity ile ortaklık kuran Hyundai’den NASA’ya kadar uzanmaktadır. NASA ekibi şu anda HoloLens teknolojisine sahip metaverse ortamları üzerinde çalışıyor.

metaverse

Endüstriyel Ortam için Kullanım Örnekleri

Endüstriyel metaversenin sunduğu güçlü araç ve teknolojilerin çeşitliliği, birçok kullanım senaryosunun önünü açıyor. Sanayileşmiş metaverse, riskleri en aza indirmek ve süreçleri kolaylaştırmak için gerçek zamanlı verileri kullanarak şirketlerin dijital ikizlerle operasyonlarını iyileştirmelerine olanak sağlayabilir.

Sanayileşmiş metaverse, günümüz endüstriyel ortamının karşı karşıya olduğu çeşitli zorlukların üstesinden de gelebilir. Sonuçta endüstriyel ortamlar giderek daha karmaşık hale geliyor.

Süreçleri otomatikleştirmek, yapay zekadan yararlanmak ve sanal ortamlarda simülasyonlar oluşturmak, çalışanların daha etkili performans göstermesine yardımcı olabilir. Endüstriyel metaverse hem üretkenliği hem de işbirliğini önemli ölçüde artıracak şekilde ayarlanmıştır. Ayrıca, yeni inovasyon seviyelerini mümkün kılacak.

Metaverse aynı zamanda yenilikleri ve fırsatları denemek için güvenli bir ortam da olabilir. Yeni otomasyon ve yapay zeka odaklı çözümler için bir test alanı olabilir. Örneğin şirketler, yeni malzemelerin üretimde nasıl çalışacağını veya belirli iş akışlarının üretkenliği ve çalışan güvenliğini artırmaya nasıl yardımcı olacağını test etmek için metaverse ortamlarını kullanabilir.

Tüm bunların ötesinde, metaverse endüstriyel şirketlerin karmaşık iş gücü sorunlarının üstesinden gelmesine yardımcı olacak ve yeni ekip üyelerinin işe alınmasını ve eğitilmesini kolaylaştıracak. Hatta karbon emisyonlarını ve insanların çevre üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltabilir.

Sonuçta, endüstriyel metaverse sayesinde uzmanlar her yerden uzaktan çalışabiliyor ve bu da seyahat ihtiyacını azaltıyor. Ürünler ve makineler gerçek dünyadan ziyade sanal olarak geliştirilebilir ve böylece israf azaltılabilir. Ek olarak mekansal analiz, şirketlere enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilecek operasyonlar ve performans ölçümleri hakkında bilgi verecek.

Metaversenin “endüstriyel” versiyonunun yönleri bugün dünya çapında zaten mevcut olsa da, hala gidilecek bir yol var. Endüstriyel metaversenin geliştirilmesini kolaylaştıran birçok araç bir süredir ortalıkta dolaşıyor ve bunlar genellikle silolanmış bir formatta kullanılıyor.

Forrester’ın analisti Paul Miller’a göre çok az şirket endüstriyel metaversenin tüm unsurlarını aynı anda bir araya getiriyor. Bütün bir metaverse, şirketlerin sanal gerçekliği ve dijital ikizleri benimsemekten daha fazlasını yapmasını gerektirecektir.

Ancak ilerleme oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Yeni “metaverse standartlarının” devam eden gelişimi, daha iyi birlikte çalışabilirlik ve büyümenin yolunu açmalıdır. Elbette, metaverse uygulamanın maliyetini yönetmek gibi zorluklar hâlâ mevcut.

Deloitte’a göre imalat şirketlerinin %51’i metaverse ekosisteminin masrafından endişe ederken, %50’si beceri ve ilgili yetenek eksikliğinden endişe ediyor.

Aynı zamanda, özellikle siber güvenlikle ilgili olarak hâlâ ele alınması gereken riskler var. Süreçler ve teknolojiler birbirine bağlı hale geldikçe, işletmelerin verilerini güvence altına almak için ele alması gereken potansiyel sorunlar da artıyor.

Geleceğin Metaversesi

Endüstriyel metaverse yolda ve birçok insanın sabırsızlıkla beklediği “tüketici metaevreninden” bile daha hızlı gelişebilir. Yukarıda bahsedilen Deloitte araştırmasına göre, ankete katılanların %70’inden fazlası endüstriyel şirketlere yönelik metaversenin önümüzdeki beş yıl içinde yüksek oranda benimseneceğine inanıyor.

Her büyüklükteki şirket, bu yenilikçi yeni teknolojinin tedarik zinciri performansını, çalışan verimliliğini ve pazara çıkış hızını artıracağına inanıyor. Ayrıca şirketlerin gelirlerini artırmalarına ve gelişmiş müşteri hizmetleri sunmalarına da yardımcı olacak.

Dünya çapındaki yenilikçiler metaverse çözümlerini denemeye devam ettikçe, metaversenin endüstriyel versiyonu önümüzdeki yıllarda “gerçek” bir metaversenin ilk örneği haline gelebilir. Tüketici ve kurumsal metaverse hâlâ pazardaki abartılı reklamın çoğunu absorbe ederken, endüstriyel çözüm dünya üzerinde en büyük etkiye sahip olabilir.

Yorum yazın

TeknoVR