Ucuz Sanal Gerçeklik Gözlüğü Seçenekleri

Metaverse'yi keşfetmek için ucuz sanal gerçeklik gözlüğü modelleri.

12 dakika, Okuma Süresi

İşletmeler için ucuz sanal gerçeklik gözlüğü bulmak imkansız görünebilir. İşbirliğini, eğitimi veya ürün geliştirmeyi dönüştürmek için VR’ye yatırım yapıyorsanız kaliteye ihtiyacınız olacak. Gözlüğün ekran çözünürlüğü, konforu ve genel performansı ne kadar iyi olursa ekibiniz üzerindeki potansiyel etkisi de o kadar büyük olur.

Maliyette kısıntıya gidilmesi, sanal gerçeklik hastalığı riskini artırabilir ve benimsemeye zarar verebilir. Ancak VR teknolojisinin son yıllardaki hızlı gelişimi, harika bir deneyim elde etmek için mutlaka bir servet harcamanıza gerek olmadığı anlamına geliyor.

Hiç şüphesiz, yeni çıkan Apple Vision Pro gibi çok sayıda yüksek maliyetli çözüm olsa da, yeni başlayanlar için ideal olan daha uygun fiyatlı sanal gerçeklik gözlükleri de var. Ucuz bir sanal gerçeklik gözlüğü seçme konusunda nerelere dikkat etmelisiniz?

Ucuz Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Seçilir

Son yıllarda tüketiciler ve işletmeler arasında VR gözlüklere olan talep hızla arttı. Uzmanlar, 2029 yılına kadar pazarın değerinin 203,35 milyar dolar civarında olacağını öngörüyor. Bu gelişen pazar, sayısız yenilikçinin çeşitli tüketiciler için VR gözlükleri üretmesine yol açtı.

Bazı şirketler üst düzey pazara odaklanırken, diğerleri bütçeye duyarlı, küçük şirketler arasında gözlüklere olan ihtiyacın arttığını fark etti. Metaverse’ye girmenin ve kurumsal XR’nin gücünün kilidini açmanın uygun maliyetli bir yolunu arıyorsanız, oldukça fazla seçeneğiniz olacak.

Ancak bütçe öncelikli endişeniz olsa bile dikkate almaya değer tek şey bu değildir. Ucuz bir sanal gerçeklik gözlüğe yalnızca özel ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsa değerlidir. Seçeneklerinizi karşılaştırırken dikkate almanız gereken bazı noktalar şunlar:

1. Daldırma Seçenekleri

Sanal gerçeklik gözlükleri son yıllarda çok yol kat etti. Çok uzun zaman önce, ucuz bir VR gözlüğü istiyorsanız Google Cardboard gibi telefon tabanlı cihazlarla sınırlı olurdunuz. Artık inanılmaz işlem gücüne sahip, tamamen sarmalayıcı PC VR ve kablosuz gözlükler arasından seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca, AR/VR gözlükleri veya “geçiş” modu gibi karma gerçeklik özelliklerine sahip MR gözlük dünyasına adım atma seçenekleri bile mevcut. Sizin için doğru seçenek, özel kullanım durumlarınıza ve gereksinimlerinize bağlı olacaktır. İşbirliğini etkinleştirmek ve geliştirmek, ürün geliştirme sürecinizi dönüştürmek veya eğitimi optimize etmek mi istiyorsunuz? Aramaya başlamadan önce karar verin.

2. Ucuz sanal gerçeklik Gözlüğü Görüntü Performansı

Ucuz bir VR başlığıyla daha pahalı, pazar lideri bir dikey üründen alacağınız görsel doğruluğun aynısını elde edemeyebilirsiniz, ancak görseller önemlidir. Bu, özellikle gözlükleri uzun süre kullanacaksanız doğrudur. Görseller ne kadar kötü olursa kullanıcıların VR rahatsızlığı ve rahatsızlığı yaşama olasılığı da o kadar artar.

İhtiyaçlarınıza en uygun ekranları, çözünürlüklerini ve hatta mevcut yenileme hızını dikkatlice düşünün. Kaliteli görseller daha derin bir etkileşime ve daha iyi kullanıcı deneyimlerine yol açar. Önemli görsel gecikme veya ekran bulanıklığı olan gözlüklerden kaçının.

3. Yazılım Uyumluluğu

VR gözlükleri doğru yazılıma erişim olmadan pek bir şey yapamaz. Günümüzün en ucuz VR başlık seçenekleri, çeşitli uygulama ve araçlara erişim sunacak. Meta gibi bazı satıcıların kendi özel uygulama kütüphaneleri ve platformları vardır. Varjo gibi diğerleri, içeriği bulut üzerinden daha hızlı yayınlamanıza yardımcı olabilecek yazılım çözümleri bile sağlıyor.

VR gözlüğünüzü nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak seçtiğiniz çözümün, kullanacağınız yazılımla sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olun. Örneğin Meta Quest 3, Microsoft Teams gibi işbirliği platformlarıyla kullanım için ideal olan sanal klavyeler ve benzer araçlarla birlikte gelir.

4. Tasarım ve Konfor

Genellikle ucuz sanal gerçeklik gözlüğü, pahalı bir alternatife göre biraz daha hantal olacaktır. Satıcılar paradan tasarruf etmek için daha ağır malzemeler ve bileşenler kullanabilir veya ultra güvenli kayışlar gibi konfor için daha az aksesuar sunabilir. Ancak yine de doğru özelliklere sahip bir gözlük arayarak konforu optimize edebilirsiniz.

Ayarlanabilir askılı, göz çevresinde geniş dolgulu ve hafif yapılı bir çözüm arayın. Kullanıcılarınızın bireysel ihtiyaçlarını da düşünün. Örneğin gözlüğünüzün numaralı gözlük takan kişilere uyum sağlamasına mı ihtiyacınız var?

5. Kişiselleştirme (Aksesuarlar ve Kontrolörler)

Son olarak, ucuz sanal gerçeklik gözlüğü ekstra aksesuar ve bileşenlerle nasıl kişiselleştireceğinize bakmaya değer. Günümüzde çoğu gözlük, kumandalar ve kayışlar gibi ihtiyacınız olan temel aksesuarlarla birlikte gelir. Ancak bazı satıcılar ek çözümler satın almanıza da izin verecektir.

Apple, 200 Dolarlık Taşıma Çantası Dahil Resmi Vision Pro Aksesuarları Tanıtıldı.

En İyi Artırılmış Gerçeklik Aksesuarları.

Gelişmiş kontrol cihazları, şarj sistemleri veya ek sensörler gibi şeylerle VR deneyiminizi geliştirmek istiyorsanız bunu aklınızda bulundurun. Giyilebilir Eldivenler ve vücut kıyafetleri gibi dokunsal araçların eklenmesini destekleyen gözlükleri bile aramak isteyebilirsiniz.

2024 İçin Ucuz Sanal Gerçeklik Gözlüğü Seçenekleri

Sonuç olarak, ticari alıcılar tüketicilere göre daha az ucuz sanal gerçeklik gözlüğü seçeneğine sahipsiniz. Muhtemelen görseller, izleme teknolojisi, konfor ve hatta dayanıklılık konusunda daha gelişmiş gereksinimleriniz vardır. Ancak yine de aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek var.

Uygun fiyatlı VR başlıklarıyla ilgili yıllar içinde yaptığımız incelemelere dayanarak, size rehberlik etmek için bu kısa listeyi oluşturduk. Özellikle, yalnızca gerçek VR gözlüklere odaklanıyoruz, bu nedenle telefonunuzu ekran olarak kullanan gözlükleri veya AR gözlüklerini dahil etmeyeceğiz.

quest 2 yazılım güncelleme

1. Meta Quest 2

Fiyat: 299$+

Şu anda Meta’nın Quest 3 gözlüğü, meta odaklı markanın en heyecan verici en son sürümüdür. Ancak selefi olan Meta Quest 2 hala mevcut ve iş dünyası liderleri için mükemmel bir seçenek. Quest 2, siyah beyaz geçiş modu, daha düşük görüş alanı ve azaltılmış görüntü kalitesiyle Quest 3 kadar gelişmiş olmayabilir.

Ancak yine de metaverse’ye yeni başlayanlar için ideal olan mükemmel özelliklerle doludur. Quest 2, 120 Hz’e kadar muhteşem bir yenileme hızına, göz başına 1832×1920 çözünürlüğe sahip hızlı geçiş yapan LCD’lere ve mükemmel bir ergonomik tasarıma sahiptir.

Ayrıca Quest 3 ile hemen hemen aynı pil ömrü performansını sunuyor. Ayrıca Meta , Quest 2 ve Quest Pro’nun bu yıl büyük performans güncellemeleri alacağını duyurdu. Quest 2, yeni başlayanlar için mükemmel ve ucuz bir sanal gerçeklik gözlüğü seçeneği olabilir ve önümüzdeki yıllarda her zaman yükseltme seçeneğiniz vardır.

meta quest 3 özellikleri

2. Meta Görev 3

Fiyat: 499$+

Meta Quest 3, Quest 2’den çok daha pahalı olsa da, nispeten küçük bir fiyata performansta önemli bir artış sunuyor. Meta Quest serisinin en yeni gözlüğü olan bu cihaz, bazı alanlarda Kurumsal odaklı Quest Pro’yu bile geride bırakıyor.

Bu gözlükle göz başına muhteşem 2064×2208 piksel çözünürlüğe ve son teknoloji ürünü Snapdragon XR2 Gen 2 yonga setine sahip olacaksınız. Ayrıca gerçek karma gerçeklik deneyimleri için tam renkli bir geçiş ve tam bir sürükleyicilik için entegre sensörler ve izleyiciler de bulunmaktadır.

Quest 3, Quest 2 ile aldığınız kontrol cihazlarından çok daha kullanıcı dostu olan ultra ergonomik kontrol cihazlarıyla birlikte geliyor. Ayrıca, Horizon Workrooms da dahil olmak üzere iş kullanıcıları için çeşitli benzersiz uygulamalara erişebilir. Güçlü bir işlemci, konfor ve benzersiz karma gerçeklik arıyorsanız Meta Quest 3 mükemmel bir seçimdir.

3. Meta Görev Pro

Fiyat: 999$+

1.000 doların biraz altındaki fiyat etiketi, bazıları için Quest Pro’yu “ucuz sanal gerçeklik gözlüğü” olarak nitelendirmese de, yine de oldukça uygun fiyatlı, kurumsal odaklı bir seçimdir. Quest Pro, inanılmaz dokunsal özellikler, tam renkli geçiş ve daha fazlasını sunan, iş kullanıcıları için tasarlandı.

Apple Vision Pro gibi alternatifler kadar güçlü olmayabilir ancak yine de harika bir Snapdragon XR2 yonga setine ve göz başına 1832×1920 çözünürlüğe sahip. Ayrıca 90 Hz’e kadar yüksek yenileme hızından da yararlanacaksınız.

Quest Pro, kullanıcı konforu için son derece ayarlanabilir ve Meta tarafından sunulan en gelişmiş kontrolörlerden bazıları olan Quest Touch Pro kontrolörleriyle birlikte geliyor. Bu yenilikçi gözlük, Adobe Acrobat’tan Horizon Worlds’e kadar çeşitli iş odaklı uygulamalarla çalışır.

4. Pico G3

Fiyat: 399$+

Bu listede şirketler için özel olarak tasarlanmış birkaç ucuz sanal gerçeklik gözlüğü arasında yer alan Pico G3. Bu etkileyici gözlük, gücünü olağanüstü Snapdragon XR2 platformundan alıyor ve HD ekrana, mükemmel yenileme hızına ve çoğu alternatiften daha uzun pil ömrüne sahip.

3664×1920 çözünürlük, yeni başlayanlara ultra net bir görsel deneyim sunar. Pico G3 aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmak için 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanına da sahiptir. Yenileme hızını 72 ila 90Hz arasında bile ayarlayabilirsiniz.

Bu ucuz sanal gerçeklik gözlüğü en iyi yanlarından biri tasarımıdır. Ergonomik ve hafif tasarım, uzun süreli konfor için mükemmeldir. Dahası Pico G3, kurumsal odaklı uygulamalara anında erişmenize yardımcı olmak için kendi “Business Suite uygulaması” ile birlikte gelir. Elbette ekstra paranız varsa Pico 4 Enterprise önemli bir seçenek olacaktır.

5.DPVR P1 Ultra 4k

Fiyat: 599$+

Biraz daha gelişmiş, ucuz bir sanal gerçeklik gözlüğü arıyorsanız DPVR P1 Ultra 4K mükemmel bir seçim olabilir. Bu, Şanghay merkezli VR gözlüğü üreticisinin P1 Ultra’sından yalnızca bir seviye altında, maliyeti 300 dolar daha düşük. Bu kablosuz gözlük, olağanüstü konfor için son teknoloji ürünü kayış sistemine sahip, hafif ve ergonomiktir.

Olağanüstü görsel netlik için Snapdragon 845 işlemciye ve 3840×2160 çözünürlüğe sahiptir. Ayrıca etkileyici surround sese, 3 derece serbestliğe ve güç kullanımını azaltmaya ve pilinizin daha uzun süre çalışmasına yardımcı olacak akıllı bir fana sahip olursunuz.

Bu gözlüğün en güzel yanı, farklı iş ihtiyaçlarına göre özel olarak ayarlanmış olmasıdır. Özelleştirilebilir donanım modülleri sayesinde çözümü tıbbi, kurumsal veya kurumsal ortamda ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Kendi uygulamalarınızı oluşturabilmeniz için entegratörler ve geliştiriciler için SDK kitleri bile mevcuttur.

6. HP Reverb G2

Fiyat: 469$+

Microsoft ve Valve ile işbirliği içinde geliştirilen HP Reverb G2, eğitim, oyun ve iş birliği için tasarlanmıştır. Göz başına 2160×2160 muhteşem çözünürlüğe ve görsel sürükleyicilik için endüstri lideri lenslere sahiptir. Ayrıca minimum rahatsızlıkla etkileyici ses sağlayan olağanüstü hoparlörlere de sahip olursunuz.

Bu kişiselleştirilebilir gözlük, mükemmel uyum için IPD ayar seçeneklerine sahiptir. Ayrıca, daha fazla konfor için kişiselleştirilebilir bir yüz maskesine sahip olursunuz. HP gözlük aynı zamanda hızlı VR senaryolarında olağanüstü takip olanağı sağlayan çeşitli sensörlerle birlikte gelir.

Hareket kontrol cihazları piyasadaki en iyisi olmasa da, genel deneyim, ucuz sanal gerçeklik gözlükleri arayan şirketler için mükemmeldir. Ayrıca Valve’ın parmak takip kontrolörleri ve sensörleriyle deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

7.HTC VIVE Pro

Fiyat: 499$

HTC VIVE, iş kullanıcıları için tasarlanmış çok çeşitli yüksek kaliteli gözlükler sunar. Karma gerçeklik özelliklerine sahip VIVE XR Elite var. Ayrıca VIVE Pro 2, piyasadaki en popüler iş seviyesi gözlüklerinden biridir ve çok sayıda ödül kazanmıştır.

HTC VIVE Pro biraz daha basit olmasına rağmen, gözlüğe az para vermek istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmaya değer. Daha sürükleyici bir uygulama deneyimi için bu gözlüğe yerleşik 3D uzamsal sese sahip olursunuz. Ayrıca harika bir takip sistemi ve güçlü bir aktif gürültü engelleme özelliği var.

HTC VIVE Pro, göz başına 2880×1600 çözünürlük sunar ve kullanıcı konforu için tasarlanmış olup ağırlığı kullanıcının kafasına eşit şekilde dağıtır. Ayrıca eğitim içeriği ve iş uygulamalarıyla etkileşimi kolaylaştıran 360 derecelik kontrol cihazını ve gözlük takibini de seviyoruz.

8. Varjo Aero

varjo aero detaylı i̇nceleme

Fiyat: 990$+

Son derece ucuz bir sanal gerçeklik kulaklığı arıyorsanız Varjo Aero fiyat aralığınızın biraz dışında olabilir. Ancak olağanüstü kaliteyi düşük maliyetle birleştiren şirketler için nispeten uygun fiyatlı bir seçenektir.

Hafif, ergonomik kulaklık, inanılmaz görsel doğruluk, 115 derecelik görüş alanı ve değişken çözünürlüklü asferik lenslere sahiptir. Göz başına olağanüstü bir 2880×2720 çözünürlük ve 90 Hz’e kadar yenileme hızları bekleyebilirsiniz. Ayrıca Aero, her kullanıcıya özel olağanüstü bir deneyim sunmak üzere 200 Hz’de yerleşik göz izleme özelliğine sahiptir.

Konfor açısından bakıldığında Varjo Aero, denediğimiz en ergonomik kulaklıklardan biri olarak öne çıkıyor. Birinci sınıf hafif giyilebilir cihaz, 3 noktalı hassas uyum sağlayan kulaklığa ve aktif soğutma özelliklerine sahiptir. Ayrıca SteamVR içeriği ve KeyVR ve Gravity Sketch gibi profesyonel 3D yazılımlarla birlikte çalışır.

9. Valf Index

Fiyat: 999$+

Bir kez daha söylemek gerekirse Valve Index, bu listedeki seçeneklerden bazılarına göre biraz daha pahalıdır ancak aldığınız işlevsellik göz önüne alındığında yine de nispeten uygun fiyatlıdır. VR gözlük maliyeti biraz daha yüksek çünkü yanında Valve’ın takip çözümlerini de satın almanız gerekiyor.

Bu gözlük, ilk kez 2020’de tanıtıldığı kadar ileri teknoloji değil. Ancak yine de göz başına 1440 x 1600 muhteşem çözünürlük ve 120 Hz’e kadar etkileyici bir yenileme hızı sunuyor. Ayrıca, uzun süreli rahatlık için kulak dışı hoparlörlere ve parmaklarınızı ve eklemlerinizi ayrı ayrı takip edebilen olağanüstü kontrolör setine de erişebilirsiniz.

Cihaz, daha küçük kafalar için bir beşik adaptörü ve değiştirilebilir bir yüzey contası ile mükemmel derecede ergonomiktir. Ayrıca, metaverse ortamlarını keşfederken sürüklenmenizi artırmak için olağanüstü hareket izleme avantajına da sahiptir.

Ticari Kullanıcılar için En Ucuz Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Ucuz sanal gerçeklik gözlüğü bulmak imkansız olmak zorunda değil. Giyilebilir VR cihazınız için pek çok özel gereksiniminiz olsa bile, pek çok harika seçenek mevcut. VR ortamı geliştikçe satıcılar, yüksek fiyat etiketi olmadan muhteşem performans sunan gözlükler oluşturmanın yeni yollarını buluyor.

Yorum yazın

TeknoVR