2024’ün En İyi VR Eldivenleri: Dokunsal Geri Bildirimden Yararlanma

VR eldivenleri bugün XR alanındaki diğer aksesuarlar kadar popüler olmasa da giyilebilir teknoloji alanında çözümlere olan talep artmaya başlıyor.

10 dakika, Okuma Süresi

Son birkaç yılda, genişletilmiş gerçeklik alanında VR eldivenleri ve dokunsal aksesuarlarla ilgili daha az reklam yapıldı. En iyi VR eldivenlerini listemizle giyilebilir teknoloji alanı ve yeniliklerini sizler için derlemeye çalıştık. İş ortamında eğitim, ürün geliştirme ve işbirliği için sanal gerçekliğin benimsenmesi arttıkça haptic eldivenlere olan talebi de arttırıyor.

Ortalama bir tüketicinin VR oyunlarında dokunsal deneyimlere ihtiyacı olmasa da iş dünyasında duyusal geri bildirim son derece değerli olabilir. VR eğitiminde kas hafızasını artırmanın ve kullanıcı deneyimini iyileştirmenin mükemmel bir yolu. Dokunsal teknoloji pazarının 2028 yılına kadar 5 milyar dolarlık bir değere ulaşmasının beklenmesinin nedeni de bu olabilir.

Endüstriyel metaverse benimsiyorsanız veya 2024 yılında kuruluşta genişletilmiş gerçekliğin avantajlarından yararlanıyorsanız VR eldivenleri harika bir yatırım olabilir. VR eldivenleri, nasıl çalıştıkları ve bugün piyasada mevcut olan seçenekler hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

VR Eldivenleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

VR eldivenleri, mekansal hesaplama yetenekleri ve duyusal geri bildirimle etkileşimi geliştirmek için tasarlanmış giyilebilir bir XR aksesuarıdır. Bu eldivenler, genişletilmiş gerçeklik gözlüğü takan kullanıcılara çeşitli şekillerde geri bildirim sağlayan teknolojiyle donatılmıştır.

Haptic eldivenler, VR başlık ekranında gördüğünüz içerikle uyumlu duyusal geri bildirim sağlamak için çeşitli son teknolojilerden yararlanır. İşlevleri ve bileşenleri sağladıkları geri bildirimin türüne göre değişir. Örneğin, kuvvet geri bildirimi, eldivenin içine yerleştirilmiş manyetik sürtünme frenlerinin kullanılması yoluyla VR’de nesne boyutu ve yoğunluk hissini taklit eder.

Titreşimli geri bildirim, diğer eldivenlerin, eldivenin parmaklarındaki aktüatörleri kullanarak bir yüzeye dokunmak veya bir düğmeye basmak gibi hisleri simüle etmesini sağlar. Hatta bazı çözümler, farklı hisler hissedebilmeniz için cildinizle etkileşime geçmek için yüzlerce mikroakışkan aktüatör bile kullanıyor.

Farklı eldiven türleri şunları yapabilir:

 • Sanal alanda ellerinizin konumunu daha doğru bir şekilde takip edin
 • Sanal nesnelerin dokusunu simüle ederek titreşimli geri bildirim sağlayın
 • Nesnelerin boyutunu ve yoğunluğunu iletmek için kuvvet geri bildirimini kullanın
 • Nesnelerin ve yüzeylerin şeklini iletmek için temas geri bildiriminden yararlanın
 • Sanal ortamı derinleştirmek için sıcaklığı kullanın

Yıllar geçtikçe, pazar lideri satıcıların yenilikleri sayesinde çok sayıda VR eldiveni türü ortaya çıktı. Meta bile birkaç yıl önce kendi VR eldivenlerini geliştirmeye başlamak için dokunsal bir girişim satın aldı. Proje askıya alınmış olsa da Meta’nın 2023 yılında oluşturduğu yeni ” Haptics Studio “, şirketin yeniden dokunsal manzaraya adım attığını gösteriyor.

VR Eldivenleri ne için kullanılır? Kullanım Örnekleri ve Fırsatlar

Şu anda VR eldivenleri ve dokunsal teknolojiler pek yaygın değil. Sayısız iş lideri genişletilmiş gerçekliğe ve meta veriye yatırım yapıyor olsa da, çok azı VR eldivenlerinin faydalarını araştırdı. Ancak dokunsal teknolojilerin çeşitli kullanım durumlarını destekleme potansiyeli vardır.

Yalnızca akıllı oyun ve eğlence için ideal değiller. Dokunsal ve metaverse eldivenler iş ortamları için de harika olabilir. Kurumsal alanda dokunsal eldivenler, sanal dünyada yeni ürünlerin prototipleri üzerinde çalışan kullanıcılara daha sürükleyici bir deneyim sunabilir.

VR eldivenleri, sağlık hizmetleri ve diğer pek çok sektörde eğitim deneyimlerini geliştirmek için mükemmeldir. Cerrahlara vücut parçaları veya araçlarıyla etkileşim kurma, kas hafızası oluşturma ve bilginin kalıcılığını artırma konusunda gerçekçi bir deneyim sunabilirler.

Dokunsal eldivenler, sanal gerçeklikte belirli eylemlerin doğruluğunu artırmak için de mükemmeldir. Sensörleri ve hareket izleme yetenekleri, tasarımcıların benzersiz manzaralar oluşturmasına veya kullanıcıların daha küçük varlıklarla mükemmel hassasiyetle etkileşim kurmasına olanak tanır. Bu araçlar rehabilitasyon ve terapiyi bile destekleyerek hastaların motor becerilerini iyileştirmesine veya iyileştirmesine yardımcı olabilir.

VR Eldivenlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

VR aksesuarlarına yatırım yaparken çok sayıda faktörün dikkate alınması gerekir . Ekibiniz için satın aldığınız ürünler genellikle bütçenize, kullanım durumlarına ve konfor ve uyumluluk gibi diğer önceliklere bağlıdır.

Seçeneklerinizi daraltırken bakmanız gereken ana noktalardan bazıları şunlardır:

 • Geri bildirim seçenekleri: Dokunsal eldivenler, çeşitli duyusal geri bildirim biçimlerini simüle etmek için aktüatörler ve diğer teknolojileri kullanır. Tasarımlarına bağlı olarak basıncı (veya kuvveti), dokuyu, sıcaklığı ve daha fazlasını iletebilirler.
 • Sensörler: Dokunsal eldivenlerdeki gelişmiş sensörler, mekansal hesaplama için parmak hareketlerini algılamak açısından mükemmeldir. Yüksek kaliteli sensörler, kullanıcıların dijital içerikle etkileşimini kolaylaştırır ve kullanıcı deneyimini geliştirir.
 • Hareket tanıma: Bazı dokunsal eldivenler yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmalarıyla birlikte çalışabilir. Bu, belirli hareket kalıplarını ve el hareketlerini tanımalarına olanak tanıyarak sanal arayüzleri kontrol etmeyi kolaylaştırır.
 • Konfor: Geleneksel eldivenlerin aksine, VR eldivenleri herkese uygun tek tip değildir. Çoğu şirket bu eldivenleri tüm kullanıcılar için ayarlanabilir ve rahat olacak şekilde tasarlar. Genellikle nefes alabilen malzemeler ve hafif bileşenler içerirler.
 • Kablosuz bağlantı: Çoğu VR eldiveni, sanal gerçeklik gözlükleriyle etkileşime girmelerine olanak tanıyan kablosuz bağlantı çözümlerine sahip olacak. Bu, hantal kablolara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak VR’de daha özgürce hareket edebilmenizi sağlar.

2024’te Dikkate Alınacak En İyi VR Eldivenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dokunsal teknolojilere yatırım yapan firma sayısı hala oldukça az. Ancak VR eldivenleri ve benzeri çözümlere ilgi artıyor. Meta, Reality Labs departmanıyla dikkatini dokunsal çözümlere yeniden odaklıyor gibi görünüyor. XR pazarında sürekli olarak yeni dokunsal deneyimler sunan yeni girişimler ortaya çıkıyor.

İşte 2024’te değerlendirebileceğiniz en iyi VR eldivenlerinden bazıları.

SenseGlove Nova 2

SenseGlove dokunsal ve VR eldivenleri alanında öncüdür. Orijinal dokunsal eldiveni “Nova”nın başarısının ardından SenseGlove Nova 2, 2023’te piyasaya sürüldü. Bu konforlu eldiven sistemi, kullanıcılar VR içeriğiyle etkileşime girdiğinde duyusal deneyimleri simüle etmek için aktif temas geri bildirimini kullanıyor. Eldivenler mevcut en kullanışlı ve kompakt kablosuz seçeneklerden bazılarıdır.

SenseGlove Nova 2 VR eldivenleri ile kullanıcılar, kuvvet geri bildiriminden titreşimli geri bildirime kadar her şeyi kullanışlı bir kitte elde edebiliyor. Sanal gerçeklik senaryolarında doğruluğu ve kesinliği artırmaya yardımcı olacak son teknoloji ürünü parmak izleme bile mevcuttur. Bu eldivenler aynı zamanda mükemmel çok yönlülük sunan HTC VIVE, Meta Quest ve Pico Neo gözlükleriyle da uyumludur.

HaptX Eldiven G1

VR eldiven sektöründeki bir diğer yenilikçi HaptX, özellikle iş amaçlı kullanım durumları için tasarlanmış kapsamlı dokunsal çözümler sunuyor. Eldivenleri bugün piyasada göreceğiniz diğer seçeneklerden biraz daha gelişmiş; yalnızca parmaklarınızı değil, bileklerinizi ve önkollarınızı da kaplıyor. Jeff Bezos’un hazırladığı bu gösteride neye benzediklerine dair harika bir örnek görebilirsiniz.

Çeşitli boyutlarda mevcut olan HaptX G1 eldivenleri, eldiven başına 135 dokunsal aktüatör ve 9 PSI tepe basıncı içerir. Karmaşık tasarımlarına rağmen son derece hafif olmaları da mükemmel bir konfor düzeyine erişmenizi sağlar. Bonus olarak, doğru etkileşimleri sağlamak için yerleşik konum ve hareket takibine sahip olursunuz.

Manus Prime Mocap Metagloves

Metaverse ve VR içeriği oluşturmak için mükemmel olan dokunsal eldivenler arıyorsanız, Mocap Metagloves harika bir çözümdür. Duyusal stimülasyondan çok ayrıntılı hareket takibi için tasarlanan bu eldivenler, parmak ucu izleme sensörlerine sahip kuantum izleme teknolojisine sahiptir.

XR oyunu ve uygulama geliştirme için ayrıntılı el hareketlerini yakalamak ve kaydetmek için mükemmeldirler. 120 FPS’de sıfır kayıplı vücut üzerinde kayıt bile var. Ayrıca eldivenler Unity ve Unreal Engine gibi çeşitli yazılım platformlarıyla uyumludur. Daha duyusal bir deneyim istiyorsanız, kuvvet geri bildirimli Manus Prime 3 dokunsal eldivenlere göz atın.

TeslaSuit VR Eldivenleri

Bir süredir dokunsal geribildirim üzerine araştırma yapıyorsanız muhtemelen “ TeslaSuit ” ekibini tanıyorsunuzdur. Şirket, çeşitli kullanım durumları için tasarlanan tam dokunsal giysilerle XR giyilebilir ürünlerde öncüdür. Ayrıca kuvvet ve dokunsal geri bildirim, parmak izleme ve biyometri özelliklerine sahip “Teslaglove” da sunuyorlar.

Bu sezgisel eldivenler, kullanıcının elinin etrafında bir dış iskelet oluşturan hafif bir tasarıma sahiptir. Eldiven başına dokunsal geri bildirim için 45 kanalla kullanıcılara gerçekten benzersiz bir deneyim sunabilirler. Bu eldivenler, VR içeriği oluşturmada hareket yakalama amacıyla kullanışlıdır. Ayrıca Meta Quest denetleyicileri ve HTC VIVE izleyicileriyle birlikte çalışırlar.

bhaptics tactglove

bHaptics TactGlove

Dünyanın ilk tüketiciye hazır VR eldivenleri olarak sunulan bHaptics’in TactGlove giyilebilir ürünleri şık, stil sahibi ve kullanışlıdır. Sanal gerçeklik ortamlarında doğal ve gerçekçi dokunsal geri bildirimi mümkün kılmak için benzersiz nöromorfik algoritmalarıyla birlikte gelirler. Ayrıca Meta Quest ve Pico Neo gibi en iyi VR başlıklarıyla da uyumludurlar.

Çeşitli ebatlarda mevcut olan bu eldivenler inanılmaz derecede rahattır ve hijyeni korumak için dahili olarak yıkanabilir bir bölüme sahiptir. Ayrıca gelişmiş Bluetooth bağlantısı sayesinde tamamen kablosuzdurlar. Üstelik bu VR eldivenleri 3,5 saate kadar pil ömrü sunarak uzun VR oturumları için idealdir.

Fluid Reality Dokunsal Eldivenleri

Fluid Reality, bu yazının yazıldığı sırada henüz VR eldivenlerini piyasaya sürmemiş olsa da, halihazırda tüketicilere inanılmaz bir deneyim vaat ediyor. Şirket, 2023 yılında yüksek çözünürlüklü dokunma deneyimleri için 160 dinamik dokunsal geri bildirim aktüatörüyle türünün ilk örneği olan bir eldiven geliştirdi. Eldivenin içinde her parmak ucu için çok sayıda yüksek çözünürlüklü parmak yastığı dizisi bulunuyor.

Bu diziler aslında cildinize yönelik ekranlar gibidir; sanal içerikle etkileşimde bulunurken parmaklarınıza dokunsal görüntüler basar. Sistem birçok kullanıcıya uygun, kompakt, hafif ve konforlu olmayı vaat ediyor. Üstelik kablolar aracılığıyla herhangi bir cihaza bağlanmaları gerekmez.

VR Eldivenleri Kontrol Cihazlarından Daha mı İyi?

VR eldivenleri günümüzün XR odaklı şirketleri için devrim niteliğinde bir aksesuar olsa da her işletme için gerekli değildir. VR kontrol cihazları daha ergonomik ve gelişmiş hale geliyor. Ayrıca, bazı genişletilmiş gerçeklik yenilikçileri, yazılıma ayrıntılı bilgi sağlamak için denetleyicilere ve eldivenlere olan ihtiyacı ortadan kaldıran, uzamsal hesaplama yeteneklerine sahip kulaklıklar yaratıyor.

Ancak VR içeriğiyle etkileşimde bulunurken daha yüksek hassasiyet ve doğruluğun ötesine geçen kontrol cihazları yerine dokunsal eldiven kullanmanın faydaları da var.

 • Gelişmiş etkileşim: Dokunsal eldivenler, kullanıcıların ellerini ve parmaklarını kullanarak sanal nesnelerle etkileşime girmesine olanak tanıyarak daha doğal bir deneyim sağlar. Kontrol cihazlarını kullanmak bazen genel sürükleme hissini azaltabilir. Bazı mekansal bilgi işlem çözümleri, hassas hareketleri izleme konusunda VR eldivenleri kadar etkili değildir.
 • Benzersiz deneyimler: VR eldivenleri, dokunsal geri bildirim yoluyla daha derin bir deneyim sunar. Kullanıcıların sanal nesnelere dokunduklarını, tuttuklarını veya etkileşimde bulunduklarını hissetmelerine olanak tanır. Bu, sanal gerçeklik ortamındaki gerçekçilik düzeyini artırır ve eğitim oturumlarının kalitesini artırabilir.
 • Çok yönlülük: Metaverse eldivenlerinin sunduğu artan doğruluk ve hassasiyet, sanal gerçeklikte daha geniş bir araç ve uygulama yelpazesinden yararlanmayı kolaylaştırabilir. Yazılımınız parmaklarınızın ve eklemlerinizin karmaşık hareketlerini takip edebildiğinde kapsamlı prototipler tasarlamak ve sanal gerçeklik içeriği oluşturmak çok daha kolaydır.

Haptic Eldivenlerle Giyilebilir Teknolojide Geleceğe Adım Atmak

Şu anda VR eldivenleri henüz ana akıma girmedi. Genişletilmiş gerçekliğe yatırım yapan birçok şirket hâlâ dokunsal teknolojileri kullanmıyor. Ancak yenilikçiler pazara girmeye devam ettikçe, daha iyi geri bildirim deneyimlerine, gelişmiş izleme ve daha iyi ergonomiye sahip eldivenler ürettikçe talep artabilir. İşletmeler eğitim, işbirliği, geliştirme ve diğer çeşitli süreçler için XR teknolojilerine güvenmeye devam ederken, dokunsal eldivenler birçok fayda sunuyor.

Ek olarak, metaverse ve XR teknolojilerine yapılan yatırımların devam etmesi, piyasada daha uygun fiyatlı VR eldivenleri görmeye başlayacağımız ve her türlü markanın erişilebilirliğini artıracağı anlamına gelebilir.

VR Eldivenleri iyi mi?

VR eldivenleri kullanıcılara bir dizi benzersiz avantaj sunabilir. Karmaşık VR uygulamalarından yararlanan çalışanların hassasiyetini ve doğruluğunu artırmak için mükemmeldirler. Ayrıca meta veri deposunda daha derin bir etkileşim ve gelişmiş kullanıcı deneyimleri sağlarlar.

VR eldivenleri nasıl çalışır?

VR eldivenleri, parmaklarınızın hareketlerini izlemek ve duyusal geri bildirim sağlamak için sensörler ve aktüatörler gibi çeşitli teknolojilerden yararlanır. Farklı VR eldivenlerinin benzersiz yetenekleri vardır; hatta bazıları jest tanıma için yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanıyor.

VR eldiveni diye bir şey var mı?

VR eldivenleri bugün XR alanındaki diğer aksesuarlar kadar popüler olmasa da bu çözümlere olan talep artmaya başlıyor. Şirketler çeşitli kullanım durumları için VR başlıklarını benimsemeye devam ettikçe VR eldiven çözümlerinin sayısı da artacaktır.

Yorum yazın

TeknoVR