Meta Quest 3 Kontrolörleri ve Aksesuarları

8 dakika, Okuma Süresi

Quest 3 kontrolörleri ve aksesuarları neler? Meta resmi mağazasında Quest aksesuarları satışa sundu ve yeni aksesuarlar eklemeye devam ediyor. 2023’teki Meta Connect etkinliğinde duyurulan Meta Quest 3 denetleyicileri ve aksesuarları, XR hayranlarına heyecan verici bir dizi güncelleme sunmayı vaat ediyor.

Artık dünya çapında mevcut olan Meta Quest 3, Meta’nın XR yol haritasında ileriye doğru atılan heyecan verici bir adımı temsil ediyor. Quest 3 özellikleri ile ilgili soru işaretleriniz varsa buradaki yazımızdan Quest 3 teknik özellikleri görebilirsiniz.

Yeni quest 3, tam renkli geçişten yeni hiper güçlü yonga setine kadar her şeyi içeren, Quest 2’ye göre bir çok önemli yükseltme aldı. Meta’nın yeni kontrolörleri ve aksesuarları, kullanıcılara daha derin düzeyde sürükleyicilik ve ergonomik konfora erişme fırsatları da sunuyor.

Yakın zamanda Meta VR gözlüğünüzü yenilemeyi planlıyorsanız deneyiminizi geliştirmek için Meta Quest 3 denetleyicileri ve aksesuarları hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Meta Quest 3 Kontrolörleri: Fiyatlandırma

Meta Quest Pro kontrol cihazlarının özelliklerine ve deneyiminizi optimize etmek için kullanabileceğiniz aksesuarlara dalmadan önce fiyatlandırmayı ele alalım. Özellikle, 128 GB ve 512 GB seçenekleriyle sunulan Meta Quest 3 başlığı, iki Touch Plus denetleyiciyle birlikte geliyor.

Gözlük önceki modellere göre biraz daha pahalı; eklenen tüm özellikler ve güncellenen özellikler göz önüne alındığında bu mantıklı görünüyor. Cihazın en ucuz versiyonu (128 GB’lık versiyon) ABD’de 499 $, İngiltere’de 479 £ ve AB’de 549 € fiyatla satışa sunuluyor.

Yükseltilmiş VR gözlük sürümü (512GB seçeneği) ABD’de 649 dolardan, İngiltere’de 619 sterlinden ve AB’de 699 avrodan başlıyor. Her iki gözlük versiyonunu da 23 ülkedeki Meta Store’dan veya Amazon, Best Buy, Argos veya Target gibi seçkin perakendecilerden satın alabilirsiniz. Tabi her zaman olduğu gibi Türkiye satışı yok maalesef.

Ayrı olarak, ek denetleyiciler satın almak veya Meta Quest 2 veya Meta Quest Pro’nuzdaki denetleyicileri yükseltmek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Meta Quest Touch Pro denetleyicileri Meta mağazasından 299,99 $ karşılığında edinilebilir.

Meta Quest 3 Kontrolörleri: Temel Bilgiler

Meta Connect etkinliği 2023, yeni gözlük, çıkış tarihi ve işlevselliği hakkında birçok heyecan verici ayrıntıyı ortaya çıkardı. Öncelikle, gözlüğün özelliklerine erişmek için Meta Quest 3 kontrol cihazlarının her zaman gerekli olmadığını belirtmekte fayda var.

Yeni kamera ve sensör çözümleri yelpazesi sayesinde Meta’nın gözlüğü ellerinizi takip ederek eller serbest kontrole olanak tanır. Şirket aynı zamanda içten dışa üst vücut takibi üzerinde de çalışıyor ancak bu özellik bu yılın sonlarına kadar geliştiricilerin kullanımına sunulmayacak.

Bu yeni işlevsellik, gözlüğün ek harici kameralar kullanmadan kullanıcının kollarını ve gövdesini izlemesine olanak tanıyacak. Meta, gelecekte Quest 3’ün “paketlenmemiş” versiyonlarını piyasaya sürmeyi bile düşünüyor, böylece kullanıcılar gözlüğü kontrolörler olmadan satın alabiliyor.

Kontrol cihazlarını Meta Quest 3 gözlüğüyle kullanmayı seçerseniz Quest 2’den yükseltilmiş bir deneyim bekleyebilirsiniz.

“Touch Plus” kumandalar daha konforlu ve ergonomik olacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca sürükleyici geri bildirim için TruTouch dokunsal özelliğine sahipler. Bununla birlikte, özellikle tek kullanımlık AA pillere güveniyorlar, ancak ek olarak 129 $ karşılığında bir şarj istasyonu satın almak mümkün.

Yeni Meta Quest 3 Kontrolcülerinin Özellikleri

Yeni Meta Quest 3 denetleyicileri yalnızca öncekilerden daha akıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda gelişmiş işlevsellik de sunuyor. Touch Plus kontrol cihazlarında, Oculus Rift’in piyasaya sürülmesinden bu yana 6DoF tüketici kontrol cihazlarında yaygın olan izleme halkaları bulunmuyor.

Bu halka genellikle hareket tespiti için bir dizi kızılötesi kameraya sahiptir. Ancak Meta Connect oturumunda Meta, bu IR LED’leri denetleyicinin ön plakasına taşıdıklarını ve tutamacın altına bir IR LED eklediklerini açıkladı.

Kontrol cihazlarının, izleme halkası olmayan Touch Pro kontrol cihazlarından biraz farklı çalıştığı dikkat çekiyor. Pro kontrolörleri uzaydaki konumlarını takip etmek için yerleşik kameraları kullanır. Plus kontrolörleri ayrıca gelişmiş dokunsal özelliklere sahip.

Dokunsal geri bildirim, Touch Pro’dan alacağınız kadar gelişmiş olmasa da, Touch Plus, sürükleyiciliği artırmak için tek bir dokunsal motora sahip. Geliştiriciler, tüm Meta cihazlarında çalışan benzersiz dokunsal efektler oluşturmak için Meta Haptics Studio aracını bile kullanabilirler.

Touch Plus denetleyicilerine yapılan ek bir güncelleme, iki aşamalı indeks tetikleyicisinin tanıtılmasıdır. Tetiğe basıldıktan sonra uygulanan ek kuvvet ayrı bir değer olarak okunabilir. Ancak Touch Plus denetleyicileri, önceki aygıtların başparmak takımındaki “sıkıştırma sensörü” gibi bazı gelişmiş özellikleri içermeyecektir.

meta quest 3 kontrolörleri ve aksesuarları

Meta Quest 3 Resmi Aksesuarları

Yukarıda belirtildiği gibi, Meta Quest Touch Plus denetleyicileri, gözlük için ek bir “aksesuar” olarak ayrı olarak yaklaşık 299 $ karşılığında satın alınabilir. Bununla birlikte Meta Quest 3 kontrolcülerine, Meta ekibi tarafından onaylanan çeşitli aksesuarlar da eşlik edecek.

Meta konfor, kontrol, performans güncellemeleri ve kişiselleştirme için çeşitli aksesuarları ortaya çıkardı. Mevcut olan seçenekler şunları içerir:

Meta Quest 3 Elite Kayış (pilli veya pilsiz)

Meta Quest 3, her kullanıcıya mükemmel uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış ayarlanabilir yumuşak bir kayışa sahip. Ancak şeridinizi “Elit” sert kayışa yükseltebilirsiniz. Elite kayış, kadranın çevrilmesiyle çoğu kafa boyutuna uyacak şekilde kolayca ayarlanır ve bu da onu aileler ve gruplar için ideal kılar.

Ayrıca daha iyi konfor için gözlüğün ağırlığını yüzünüze eşit şekilde dağıtır. Standart Elite kayışın fiyatı 69,99 dolar. Ancak dahili lityum iyon bataryaya sahip bir kayışı 129,99 dolara satın alabilirsiniz. Meta bunun 2 saate kadar daha fazla VR süresi sağladığını söylüyor.

meta quest 3 elite kayış (pilli veya pilsiz)

Meta Quest 3 Silikon Yüz Maskesi

Kullanıcı konforunu artırmayı amaçlayan Meta Quest 3 silikon yüz arayüzü, 39,99 ABD doları karşılığında gözlüğünüzün içini temizlemeyi ve teri gidermeyi kolaylaştırıyor. Meta ayrıca daha rahat bir uyum sağladığını ve kullanıcıların VR’deyken dışardan gelen ışığı engellemesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Gelişmiş bir kafa bandı ve yüz arayüzünü 49,99 dolara satın alma seçeneği var. Kayışlar şu anda hem Elemental Mavi hem de Turuncusu renklerinde mevcut. Fiyatı biraz yüksek olabilir ancak bu ürünler ekipler ve düzenli kullanıcılar için mükemmel bir seçenek olabilir.

Meta Quest 3 Denetleyici Askıları

Meta Quest 3 kontrol cihazlarını kullanıyorsanız Meta’dan “Aktif kayışları” satın almak, tutuşunuzu kaybetmemenizi sağlamaya yardımcı olacaktır. Çoğu el boyutuna rahatça uyacak şekilde tasarlanmış birinci sınıf, ayarlanabilir kayışlardır ve sanal dünyalarda gezinirken size daha fazla denge sağlar.

Şu anda askılar 49,99 dolardan satılıyor ve elinizin arkasına sarılıyor, böylece kumandalarınızı düşürmeden parmaklarınızı açıp hareket edebilmenizi sağlıyor.

quest 3 kontorlör askısı

Quest 3 için Şarj Ünitesi

Quest 3, Quest 2 ile hemen hemen aynı pil ömrüne sahip; bu, pilinizin çabuk biteceği anlamına gelebilir. gözlüğü kabloyla şarj edebilir ve Meta Quest 3 kontrol cihazlarınızdaki pilleri değiştirebilirsiniz ancak şarj istasyonu başka bir alternatif sunar.

Hepsi bir arada kablosuz şarj istasyonu, 129,99 $ karşılığında, kontrol cihazlarınız için şarj edilebilir lityum iyon pillerle birlikte gelir. Ayrıca resmi bir Meta ürünü olduğundan Active Straps ve Elite Strap gibi diğer aksesuarlarla da uyumludur.

Meta Quest 3 Link Kablosu

Meta Quest 3 Link kablosu, Meta’nın sanal gerçeklik gözlükleri için yeni bir aksesuar değil. Ürün daha önce Quest 2 için tanıtılmıştı ve hem cihazlarla hem de Quest Pro ile çalışıyor. Bu ürün, PC VR içeriğini kullanmak için Quest 3’ünüzü bilgisayarınıza bağlamanızı sağlar.

Özellikle pahalı bağlantı kablosunu kullanarak 79,99 $ karşılığında da bypass yapabilirsiniz. Meta ayrıca Air Link aracılığıyla kablosuz akış desteği de sunuyor. Ancak gecikme ve gecikme konusunda endişeleniyorsanız kablo daha istikrarlı bir bağlantı sağlayacaktır.

Zenni VR Reçeteli Lensler

Halihazırda gözlük kullananlar için VR başlık deneyimini geliştirmek amacıyla tanıtılan Zenni VR reçeteli lensleri, kullanıcıların deneyimlerini kişiselleştirmelerine olanak tanıyor. Hafif ve kurulumu kolay olan bu lensler reçetenize göre özel olarak üretilmiştir.

Özellikle Meta Quest 3 için tasarlandıkları için özel lenslerinizi Quest 2 veya Quest Pro gibi başka cihazlarla kullanamayacaksınız.

Resmi Meta Quest 3 Çantası

Muhtemelen Meta’nın en basit aksesuarlarından biri olan 69,99 dolarlık taşıma çantası, kulaklığınızı güvenli bir şekilde taşımanıza olanak tanıyacak. Cihazı işe götürüyorsanız veya arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız bu şık kılıf harika bir satın alma olacaktır.

Gözlüğünüzü ve Meta Quest 3 kontrol cihazlarınız için alanlar, şarj kablosu, adaptör ve kafa bandı içerir. Elit Kafa Kayışı ve Aktif Kayışlar da çantaya sığacak. Özellikle önümüzdeki aylarda Target, Amazon ve diğer kanallarda üçüncü taraf satıcılardan başka taşıma çantaları bulma şansınız yüksek.

quest 3 çantası

Razer HypeSpeed ​​Kulaklıklar

Meta, yeni gözlüğü için özel lensler oluşturmak üzere Zenni ile çalıştığı gibi, ses deneyimini geliştirmek için de Razer ile birlikte çalışıyor. Quest 3, Quest 2’deki hoparlörlerden %40’a kadar daha yüksek sesli dahili hoparlörlere sahiptir. Ayrıca daha fazla sarmallık için uzamsal ses özelliğine de sahiptirler.

Ancak gözlükte ayrıca kendi ses çevre birimlerinizi eklemeniz için 3,5 mm kulaklık girişi de bulunur. Razer’ın kulak içi Bluetooth kulaklıkları “Hammerhead HypeSpeed ​​tomurcukları”, Quest 3 için tasarlandı ve muhteşem bir kablosuz deneyim sunuyor. Bu kulaklıkların fiyatı yaklaşık 149,99 dolardır ve düşük gecikmeli hiper hız teknolojisi kullanıyor.

Meta Quest 3 Denetleyicilerinizi ve Aksesuarlarınızı Seçme

Meta Quest 3 kontrolörleri ve Meta tarafından sunulan geniş aksesuar yelpazesi, XR pazarındaki yeni cihazın faydalarını daha da artırmayı amaçlıyor. İster Quest sanal gerçeklik gözlüğünüz için ek Plus denetleyiciler satın alın, ister yüz arayüzü ve lens seti satın alın, Quest deneyiminizi daha kişisel hale getirmenin birçok yolu var.

Meta Quest 3, VR ve karma gerçeklik meraklılarının ilgisini çekmeye devam ederken, önümüzdeki yıllarda daha fazla aksesuarın piyasaya sürülmesi ihtimali oldukça yüksek.

Meta resmi mağazayı buradan ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR