Facebook Horizon Workrooms VR uygulaması Açık Beta Olarak Yayınlandı

Geçmişteki VR ortak çalışma çözümleri, çeşitli sınırlamalar nedeniyle sorunsuz bir uzaktan işbirliği deneyimi sağlamada yetersiz kalıyordu, Facebook Horizon Workrooms VR uygulaması, Oculus Quest 2'deki en sağlam VR ortak çalışma çözümü sunmak için mevcut Oculus Quest teknolojisinden mükemmel bir şekilde yararlanıyor.

7 Okuma Süresi

Facebook Horizon Workrooms VR uygulaması tanıtıldı, Horizon Workrooms yeni nesil uzaktan işbirliğinin temelini oluşturabilecek, ezber bozan özelliklere sahip sağlam bir VR ortak çalışma platformu. Şirketin karma gerçeklik ofisi, küçük bağımsız ekiplerden daha büyük gruplara kadar herkesi barındırabiliyor.

Şu anda açık beta sürümünde bulunan Horizon Workroomsyüz yüze bir toplantı sırasında hissedeceğiniz samimiyet duygusunu korurken dünyanın her yerinden iş arkadaşlarınızla iletişim kurmanıza ve işbirliği yapmanıza olanak tanıyacak. Bu, Oculus masa, klavye ve el izleme teknolojisi gibi Oculus Quest 2’ye özel çeşitli benzersiz özellikler kullanabilecek.

horizonworkrooms 4 scaled

Karma gerçeklik masası ve klavye izleme, video konferans, kablosuz masaüstü akışı, el izleme ve uzamsal ses gibi çeşitli kullanışlı özellikler içeriyor. Horizon Workrooms yardımcı uygulamasını kullanarak kişisel ve genel bir beyaz tahta kullanarak not alabilir, sunum yapabilir, hatta metin, resim ve video dosyalarını içe aktarabilirsiniz .

Facebook Horizon Workrooms Kurulumu

Kurulum şaşırtıcı şekilde kolay. Oculus Quest uygulamasına ek olarak, Windows PC ve Mac’te ücretsiz olarak sunulan özel bir eşleştirme uygulamasına sahipti. Kurulduktan sonra, ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Bu web tabanlı uygulama, merkezi olarak hizmet vermektedir. Burada iş arkadaşlarınızla sohbet edebilir, özel odalar oluşturabilir ve bunlara katılabilir, dosya yükleyebilir ve toplantının notlarını gerçek zamanlı olarak kaydedebilirsiniz.

horizonworkrooms 1 scaled

Karakter animasyonlarında ve dudak senkronizasyonunda yapılan önemli iyileştirmeler sayesinde diğer kullanıcılarla etkileşimler inanılmaz derecede doğal hissettiriyor, ortam ve konuşma sesleri çok iyi bir şekilde anlaşılır ve temiz. Kendi içinde, çeşitli ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmış birkaç farklı odaya sahip. İster sohbet edin, isterseniz işbirliği yapabilir ve sunum yapabilirsiniz.

Horizon Workrooms web uygulaması

Manuel olarak bir yerleşim düzeni seçmenin yanı sıra, bu alanlar odadaki kişi sayısına göre kendilerini otomatik olarak yapılandıracaktır. Facebook, VR’de 16 kişiye kadar destek sunuyor. VR gözlüğü olmayanlar, Horizon Workrooms web uygulamasını kullanarak standart bir video görüşmesi yoluyla da katılabilirler. Sonuç olarak, toplamda 50 katılımcı tek bir odaya katılabilir.

Hangi düzeni seçerseniz seçin, kendi kişisel çalışma alanınıza erişebiliyorsunuz. Platformun tartışmasız en etkileyici yönü olan bu özel çalışma alanı. Sorunsuz bir üretkenlik deneyimi sunmak için çeşitli Oculus teknolojilerini kullanıyor. Masaüstünüze uzaktan erişebilir ve ekranınızı diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz, kişisel ayarlarınızı değiştirebilir, hatta Touch kumandasını çevirerek ve ucunu geçici bir ekran kalemi olarak kullanarak çizim yapabilir ve notlar alabilirsiniz.

horizonworkrooms 3 scaled

Oculus geçiş teknolojisi sayesinde artık başlığınızı çıkarmadan VR ortamında yazı yazabilirsiniz. Bu, kullandığınız herhangi bir klavye için çalışır. Macbook, Apple Magic Keyboard veya Logitech K830 US sürümüne sahip olanlar, gerçek dünya klavyenizin 3D modeline VR’de erişebilirsiniz. Bu harika bir görsel deneyim olmakla kalmıyor, aynı zamanda yazmayı önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Düşüncelerinizi grupla paylaşmanız gerekiyorsa, bilgisayar ekranınızı paylaşabileceğiniz, Horizon Workrooms web uygulamasına yüklenen bireysel dosyalara erişebileceğiniz ve sanal bir beyaz tahta üzerinde not alabileceğiniz, oturmuş bir konumdan grubun önünde sunum yapabilirsiniz. . Masa takibine benzer şekilde, beyaz tahtanın konumunu fiziksel alanınıza daha iyi uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Beyaz tahtada yaptığınız tüm notlar veya çizimler silinene kadar orada kalacaktır. Hatta daha sonra kullanmak üzere beyaz tahtanızı VR’den ve Workrooms web uygulamasına aktarabilirsiniz.

VR Ortak Çalışma Çözümü – VR Uygulaması

horizonworkrooms 2 scaled

Geçmişteki VR ortak çalışma çözümleri, çeşitli sınırlamalar nedeniyle sorunsuz bir uzaktan işbirliği deneyimi sağlamada yetersiz kalıyordu, Oculus Quest 2’deki en sağlam VR ortak çalışma çözümü sunmak için mevcut Oculus Quest teknolojisinden mükemmel bir şekilde yararlanıyor.

Facebook’a göre, şirket yaklaşık altı aydır uygulamayı şirket içi olarak kullanıyor . Şirket, Horizon Workrooms’un çeşitli uygulamalar ve deneyimlerden oluşan çok daha büyük bir “metaverse“nin sadece başlangıcı olduğunu söylüyor

Şirket resmi bir blog yazısında, ” Geliştiricilerin Workrooms’ta görülen özelliklerin birçoğunu kendi uygulamalarında kullanmaktan heyecan duyacaklarını umuyoruz ve onları platformumuza getirmek için de çok çalışıyoruz” dedi. “  Bugün kendi uygulamalarınızda el izleme ve uzamsal ses özelliklerimizi kullanmaya başlayabilirsiniz . Ayrıca platforma avatarlar,  Geçiş, karma gerçeklik masası ve sanal klavye özelliklerini getirmek için çalışıyoruz. İş için VR ekosistemini büyütmeye devam etmekten heyecan duyuyoruz ve Workrooms’un bu özelliklerin birlikte nasıl çalışabileceği konusunda ilham kaynağı olmasını umuyoruz. 

Horizon Workrooms , Oculus Quest 2 VR gözlüğü için açık beta olarak yayınlandı. Nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin

Yorum yazın

TeknoVR