Oculus Quest 2 İncelemesi ve Teknik özellikleri

Oculus Quest 2, Oculus Rift ve Oculus Rift S gibi Oculus'un bağlı kulaklıklarının yalnızca PV PC donanımdan ziyade mobil ve PC bağlantılı oyun kombinasyonu sunacağını doğruladı.

7 Okuma Süresi

Bir VR gözlüğü satın almak istiyorsanız hazırladığımız Oculus Quest 2 incelemesi yazımız ile mobil VR teknolojisinin hangi seviyeye geldiğini daha iyi göreceksiniz ve en iyisi olan PC tabanlı Valve Index sahibi değilseniz, Oculus Quest 2’yi satın almalısınız. Mobil VR gözlüğü olarak geçen Oculus Quest 2, VR’yi bu kadar özel kılan, makul bir fiyata yüksek kaliteli sanal gerçeklik deneyimleri sunuyor.

Güncelleme (02.06.2022): Quest 2 v40 güncellemesi ile bir çok yeni özellik aldı. Gizliliğe ve güvenliğe daha çok önem verildiğini gösteren yeni özellikler ekleniyor. Meta, VR gözlüğe uygulama tabanlı kilitler ve daha fazla klavye için izleme desteği gibi daha önce ortaya çıkan bazı özellikleri getiren yeni bir Quest güncellemesi ve aynı zamanda şirketin şifreleme de dahil olmak üzere kullanıcı gizliliğine daha fazla güven vermesini umduğu bazı yeni özellikler getirdi. Messenger ve gözlük içi 3D Secure ödemeleri aracılığıyla yazılı ve sesli sohbetler içeriyor.

Quest 2 yeni güncelleme ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Son Quest 2 Güncellemesi ile Neler Gelecek?

 

Düzeltme:  Oculus V30 güncellemesi ile birlikte PC VR oyunlarını (güçlü) bir WiFi bağlantısından başka bir şeye ihtiyaç duymadan Quest VR gözlüklerine aktarımı kolaylaştı. Artık Rift Platformunun sunduğu en iyi VR oyunları herhangi bir kabloya gerek duymadan oynayabilirsiniz.

360 derecelik video içeriğine ve uygulamalara erişmenin yanı sıra oyun dünyalarında tam anlamıyla dolaşmanıza olanak tanıyan Oculus Quest 2, ailenizin teknolojiye en çok düşkün üyelerinin bile keyif alabileceği sürükleyici bir cihaz.

Bir kabloya takılma korkusu olmadan fiziksel ve dijital oyun alanlarınızda özgürce dolaşmanıza olanak tanıyan pille çalışan, bağımsız bir VR gözlük olan orijinal Oculus Quest‘e çok benziyor. Oculus Quest, sanal gerçekliğin heyecanına hoş ve erişilebilir bir giriş noktasıdır ve kutusundan çıkar çıkmaz harikalar yaratır.

Oculus Quest 2 İncelemesi

göz görev-2
Oculus Quest 2 İncelemesi

 

Oculus Quest 2 ile birşeyler değişti tabi ki, geliştirilmiş RAM ve yonga özellikleri ve selefinden % 50 daha keskin olan daha yüksek çözünürlüklü bir ekran sayesinde genel olarak daha duyarlı bir deneyim sağlıyor. Geliştiriciler artık oyunlarını 90 Hz‘de çalıştırma seçeneğine sahipler (oyun oynarken daha fazla konfor ve gerçekçilik için önemli bir değer) ve kulaklığın kendisi de eskisinden daha hafif. Orijinal Quest‘e bir aygıt yazılımı güncellemesiyle gelen, ancak Quest 2’ye en baştan eklenen el izleme de etkileyici bir çalışma.

Oculus Quest 2 Teknik Özellikleri

Quest 2 Quest
Çözünürlük (göz başına) 1.832 × 1.920 (LCD)
1.440 × 1.600 (OLED)
Yenileme hızı 90 Hz 72 Hz
İşlemci Snapdragon XR2
Snapdragon 835
Veri deposu 6 GB 4 GB
Pil ömrü 2-3 saat 2-3 saat
Denetleyici Pil Ömrü 4x orijinal
Görüş alanı Eşit Eşit
IPD Ayarı 58 mm, 63 mm, 68 mm 58–72 mm
Ağırlık 503 g 571 g
Depolama 64GB veya 256GB 64GB veya 128GB
Kayış Yumuşak Sert

Şimdi tam incelemeye geçelim… ayrıntı olmadan özetlemek istiyorsanız, sonucumuz için

 

Oculus Quest 2 İki denetleyiciyle birlikte geliyor (Önceki modellerine göre pil ömrünü iki katına çıkarttığını görüyoruz) ve yüzlerce ayrı satılan oyun ve bazıları ücretsiz. VR FPS oyunlardan, bulmaca oyunlarına, fitness başlıklarından meditasyon uygulamalarına kadar, kalite ve konfor seviyeleri değişiklik gösterse bile herkes için bir şeyler var.

Quest 2 aynı zamanda sosyal bir deneyimdir. Bazıları yeni tanıtılan Facebook hesabı gereksinimi karşısında titreyecek olsa da, Oculus Quest 2, ister çevrimiçi avatarlar aracılığıyla ister aynı fiziksel odada olsun, kulaklıkta görüntülediğiniz her şeyi Google Cast seçeneği kullanımı sayesinde daha kullanışlı hale getirebiliyorsunuz.

Quest 2, bugüne kadarki en erişilebilir ve özellik açısından zengin VR başlığı olsa da, sanal gerçekliğin bir bütün olarak muzdarip olduğu bazı tuzaklara hala ters düşüyor. Halen yapınıza bağlı olarak bir dereceye kadar hareket hastalığı yaşama şansınız var ve ekranı netleştirmek için kafanıza iyi bir şekilde oturtmanız klostrofobik ve rahatsız edici olabilir.

Ancak bu engelleri aşabilirseniz, VR’ın heyecanı gibisi yoktur. Robo Recall ve Beat Saber gibi oyunlar herşeye rağmen hayranlık uyandıracak deneyimler sunuyor ve sosyal izolasyon çağında YouTube VR‘yi kendi kişisel IMAX ekranınıza dönüştürmek, dış dünyanın çılgınlığında hoş bir dikkat dağıtıcıdır.

Oculus Quest 2 tam anlamı ile mükemmel diyemesekte. Sanal gerçekliğin şimdiye kadar geldiği en mükemmele yakın diyebiliriz.

oculus-quest-2-mobil-vr
Mobil VR Gözlük Oculus Quest 2 İncelemesi

Oculus Quest 2 Fiyat ve kullanılabilirlik

Oculus Quest 2’nin iki versiyonu var: 64 GB depolama alanına sahip model, fiyatı 299 £ / 299 $ ve 256GB sürüm 399 £ / 399 $. Ön siparişler şu anda Oculus web sitesi üzerinden verilebiliyor ve genel perakende satışları 13 Ekim 2020’de başlayacak.

Bu, orijinal giriş seviyesi Oculus Quest modelinin ilk satışa çıktığı fiyat üzerinden önemli bir tasarruf. Ucuz değil, ancak bununla çalışmak için bir PC, konsol ve hatta ek bir ekran gerektirmeyen kapsamlı bir deneyim olduğu düşünüldüğünde, büyük bir değeri temsil ediyor.

Tasarım

  • Bağımsız VR kulaklık
  • Gelişmiş çözünürlüklü ekran ve işlemci
  • Denetleyicilerde daha uzun pil ömrü ve başparmak dayama alanları

Oculus Quest 2, bir tüplü maske gibi kafaya takılıyor. Tüplü bir maskenin penceresinin olduğu yerde, bunun yerine, bir ekranın önünde oturan ve size stereoskopik 3D görseller veren bir çift gözlük benzeri lensi barındıran yastıklı bir boşluğa sahipsiniz.

Gözlükteki hareket sensörleri ve ivmeölçerlerle eşleştirilmiş olarak, başınızı hareket ettirebilir ve gerçek dünyada dışarıya bakıyor ve hareket ediyormuşsunuz gibi dijital ekranda yansıyan hareketleri görebilirsiniz.

İlk Oculus Quest’e benzer şekilde hafif bir tasarıma sahip (artık toz saran, kumaş kaplı siyah yerine beyaz plastikten yapılmış) dış kabuğunda konumunuzu ve tedarik edilen kontrolörlerin konumunu takip etmeye yardımcı olan harici kameralar bulunur. Kulaklığı cırt cırtlı, hafif elastik kumaş bir kayışla sıkarak, kafanıza tam oturmasını sağlayabilirsiniz.

Quest 2 harici kameralarını kullanarak, ekranda gerçek zamanlı olarak çevrenizin gri tonlamalı bir görünümü gösterilir. Daha sonra kumandaları bir sprey boya kutusu gibi kullanacaksınız, odanızın kenarlarını boyayarak, kulaklığa, örneğin TV’nize veya koltuğunuza çarpmadan özgürce dolaşabileceğiniz güvenli oyun alanını göstereceksiniz.

Sabit veya oturmalı ortamlar da mevcuttur, ancak en sürükleyici olanı bu oda ölçeğinde deneyimlerdir.

Oculus, oda ölçekli başlıklar için minimum 6,5 fit x 6,5 fitlik bir alan önerir, ancak dikkatli olursanız muhtemelen biraz daha küçük olanlardan kurtulabilirsiniz. Sınırlar oluşturulduktan sonra, Guardian duvarı ortaya çıkar: Yalnızca sınırlarını geçmeye çalıştığınızda kendisini görünür kılan ızgara benzeri bir dijital duvar.

Burada güvenli oyun alanının sınırını öğreneceksiniz, ve kafanızı dijital duvardan geçirirseniz, gerçek dünya ortamınızı tekrar göreceksiniz. Ustaca bir güvenlik özelliği.

Orijinal Quest ile birlikte ortaya çıkan aşağıdaki güvenlik videosu animasyonu, nasıl çalıştığını göstermek için iyi bir iş çıkarıyor:

Guardian kurulduğunda, kumandaları kullanmak yerine menülerde gezinmek için (isteğe bağlı olarak) ellerinizi nasıl kullanacağınız gösterilecektir. Bu şimdilik bir beta özellik olarak kalmaya devam ediyor, ancak Quest 2’nin kameralarında görüldüğü gibi ellerinizin ana hatlarının önünüzde hareket ettiğini görmek yine de şaşırtıcı.

Başparmak ve işaret parmağı kıstırma gibi küçük hareketler seçenekleri seçmek için kullanılabilir ve parmaklarınızla dokunarak avucunuza bakmak menüleri açar. Onu kullanan oyunların sayısı sınırlı kalsa da, gelecekte şüphesiz daha fazla kullanılacak kadar sezgisel bir özellik.

 

Özelleştirilebilir ‘Oculus Home’ sanal bir oturma odası gibi duran Oculus menü.

Burada uygulama, oyun ve video içeriğine göz atabilir, kulaklığınızdaki depolama alanını yönetebilir ve Facebook üzerinden arkadaşlarınızla bağlantı kurabilirsiniz.

Bir Facebook hesabının artık Oculus Quest deneyiminin kaçınılmaz bir parçası olduğunu unutmayın, bu nedenle Zuckerberg’in veri toplama imparatorluğunun bir parçası olmayı tercih etmezseniz, başlığınızı geri vermeniz gerekecek. Facebook hesabına bağlamadan kullanamazsınız

Bu ahlaki ikilem bir yana, pürüzsüz ve kolayca yönlendirilebilen bir cihaz. Ayrıca sanal gerçekliğin, özellikle de mobil sanal gerçekliğin ne kadar ilerlediğini anında gösterir.

Metinler net ve okunaklı, hareketli ve rahat. Gözlükler ile görüş alanınız daralırken, sanal alanda yaşamaya alışmak çok uzun sürmez. Yeni gelen biri için nefes kesici.

Ve VR genellikle tek başına bir ilişki olmakla suçlansa da, Oculus Quest 2’yi bir grupta erişilebilir kılmak için büyük çaba sarf ettiği görülüyor.

Orijinal Quest gibi, kulaklık takmayan birinin akıllı telefon veya TV gibi ikinci bir ekranda neler yaptığınızı izlemesine izin vermek için Quest 2’nin menüsündeki Google Chromecast ekran paylaşma işlevini kullanabilirsiniz.

Hatta bazı oyunlar, bir oyuncunun gerçek dünyadaki bir rolün sorumluluğunu üstlenmesiyle, diğerinin ise kulaklıkta sunulan VR dünyasında gezinmesiyle, bunu aktif olarak teşvik ediyor.

oculus-arayışı-2-ev
Oculus Quest 2 Home Arayüz

Oculus Quest 2 Yazılım ve uygulamalar

  • Orijinal Quest oyunlarıyla uyumlu
  • Sürükleyici oturarak, ayakta ve oda ölçeğinde deneyimler
  • Hala mide bulandırıcı hissettirecek kapasiteye sahip

Tüm Oculus Quest uygulamaları Oculus Quest 2’de çalışıyor. En azından şimdilik, tüm yeni uygulamalar orijinal Quest 2 ile geriye dönük olarak uyumlu olacaktır. Facebook, geliştiricilerin artan özellik potansiyeli ile daha çok ilgilenmeye başladıkça zamanla değişebileceğini kabul ediyor.

Bu nedenle, Oculus Quest 2’de zaten yüzlerce oyun ve uygulamanın yanı sıra lansmana eşlik edecek bir avuç yeni uygulama var.

Ancak gelecekteki provizyonun yanı sıra, yeni sistemi kullanmanın öncekine göre bariz faydaları var. Çözünürlük belirgin şekilde daha keskin, tüm sistem ve menüleri, hızlı önceki sürümden bile çarpıcı bir şekilde daha duyarlı hissediyor ve 90Hz uygulamalarda hareket halinde pürüzsüz hale geleceği yerde.

Belki de en büyük, en heyecan verici değişiklik bu son nokta – geliştiriciler bundan yararlanmayı seçerse, artık mevcut başlıklarında 90Hz yenileme hızı modunu etkinleştirebilirler. Küçük bir fark gibi görünüyor, ancak pratikte bir zevk.

Oculus Quest 2, yapılmış en iyi sanal gerçeklik oyunlarından bazılarına erişime sahiptir. Moss’ta cesur bir savaşçı fareye rehberlik ediyor veya The Room VR: A Dark Matter’ın gizemlerini çözüyor olun. Ele alınacak pek çok farklı deneyim var.

Şovdaki yaratıcı fikirlerin yelpazesi keyifli, ancak yine de platformdaki büyük oyun sürümlerine daha tutarlı bir giriş görmek istiyoruz. Kendinizi Quest 2’de kaybetmek, gerçekten içinde yaşamanıza ve oynadığınız oyunlara bağlı hissetmenize izin veren harika bir deneyim. Ama can alıcı soru şu ki … onu sindirebilir misin?

Bazı insanlar herhangi bir şikayet olmaksızın saatlerce sanal gerçekliğin keyfini çıkarabilirken. Birçok kişi mide bulantısı gibi deniz tutması hastalığına benzer semptomlar hissedebilir; bu, duyularınız ile gözleriniz arasındaki bağlantı kopukluğudur.

Zamanla VR hareket hastalığına karşı bir tolerans oluşturulabilirse de, oyun seanslarınızı buna göre sınırlandırmaya veya elinizin altında bir kova bulundurmaya hazır olun. Neyse ki birçok oyun, hızlı dönüş gibi sizi rahatlatacak çeşitli konfor ayarlarına veya yerinde hareket etmeyi sağlayarak daha az mide bulantısını sağlayacak özelliklere sahip

Ancak Quest 2 elbette oyunların ötesine geçiyor. VR eğitici olabilir, Anne Frank’in hayatına dokunaklı bir bakış ve Çernobil afet bölgesini ziyaret etmenize izin vermek gibi tarihi anlarda sizinle konuşan uygulamalar var.

Sanal gerçeklik, yalnızca diğer dünyaları değil, diğer yaşamları ve kültürleri deneyimlemenize izin veren bir ’empati’ platformu olarak görülebilir. National Geographic ve diğer kuruluşların harika uygulamaları, iklim değişikliğinin gerçek tehlikelerini ortaya çıkarırken, sanal turizm için dünyanın dört bir yanındaki yerleri ziyaret etmenize izin veriyor.

Fitness stüdyoları ve meditasyon noktaları da uygulama biçiminde mevcut olduğundan, gerçek dünyada ziyaret edebiliyorsanız, geliştirilmekte olan veya zaten var olan bir VR alternatifi olma ihtimali yüksektir.

Ve sonra video oynatıcılar da var. Quest, kendi kliplerinizi yandan yüklemeniz için yerleşik bir video oynatıcıyla birlikte geliyor ve tarayıcı erişimi de var. Netflix, Amazon Prime Video ve YouTube da indirilebilir ve başlıkları izleyebileceğiniz dijital oturma odaları sunar.

YouTube VR, bu üçünün en iyisidir – 360 derecelik videoların içinde oturmanıza ve YouTube’a yüklenen zengin içeriklere erişmenize izin vermekle kalmaz, genellikle daha keskin hisseder ve size büyük ekranını oturduğunuz yere yaklaştırma seçeneği sunar. sanki kendi kişisel IMAX taramasındaymışsınız gibi.

Oculus Quest 2 Bilgisayara Bağlanırmı?

  • Oculus Link özelliği ile yüksek kaliteli PC VR deneyimlerine erişim
  • Bilgisayardaki diğer VR oyun mağazalarına ve platformlarına erişebilir

Oculus Quest 2, Oculus Rift ve Oculus Rift S gibi Oculus’un bağlı kulaklıklarının yalnızca PV PC donanımdan ziyade mobil ve PC bağlantılı oyun kombinasyonu sunacağını doğruladı.

İyi özelliklere sahip bir oyun bilgisayarına sahip olacak kadar şanslıysanız , Oculus Quest 2’yi bilgisayarınızdan güç alan bağlı sanal gerçeklik deneyimlerinden yararlanmak için kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, yüksek hızlı bir USB 3.0 kablosunu başlığınıza takmak, PC tabanlı Oculus başlatıcıyı kurmak ve bilgisayarınızda depolamak ve zevkinize uygun uygulamaları kapmaktır.

Bu, Oculus Quest 2 oyuncularının kullanabileceği oyun miktarını önemli ölçüde artırır ve onlara güç verecek PC donanımına sahip olmalarını sağlar. Ek olarak, PC tabanlı deneyimler, arkalarındaki potansiyel GPU beygir gücü sayesinde. Mobil meslektaşlarından daha büyük bir sıra ile daha ayrıntılı ve iddialı olabilir.

Elinizin altında bir bilgisayarın daha büyük gücü ile Quest, Tanrı’yı ​​ezen Asgard’s Wrath ve akıllara durgunluk veren Lone Echo gibi gerçekten etkileyici bazı maceralardan yararlanma yeteneğine sahip.

Bunlar, Quest 2’nin mobil uygulamalarının çoğunun önünde grafiksel uygunluk liglerine sahip üst düzey VR maceralarıdır ve mümkünse muhakkak denemelisiniz. Biraz düzeltme yaparak Quest 2’yi Steam VR’ın öne çıkan Half Life: Alyx gibi diğer mağazalardan VR uygulamalarını oynatmak için alabilirsiniz .

Bu oyun senaryolarının her ikisine de tek bir kulaklık hattı üzerinden erişim sunmak. Facebook’un desteklediği donanım miktarını azaltarak akıllıca bir harekettir. Bununla birlikte, mobil VR artık Oculus için varsayılan hale geldiğinden (sonuçta herkesin bir oyun bilgisayarı yok), bunun geliştiricilerin isteklerini köreltmediğini umuyoruz.

Uygulamaların yalnızca daha düşük güçlü mobil kulaklığa odaklandığını, ve elde edilebilecek daha güçlü PC için yapılmış deneyimlere soğukkanlılıkla mobil için revize edileceğini görebiliriz.

btptxmf5ub7xu7kitnmfg7 970 80.jpg

Oculus Quest 2 Mobil VR Aksesuarlar

Oculus Quest için bir yenilikte, denetleyicilerin ötesinde bir dizi Oculus lisanslı aksesuarın sunulmasıdır. Bunlar önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek, isteğe bağlı rahat oturması için yeni, yapılandırılmış bir kafa bandı. Şarj sorununu çözmek adına dahili bataryalı bir kafa bandı, Logitech’ten ses aksesuarları ve çeşitli boyutlarda farklı iç yüz plakaları içerecek.

Henüz, bu lanse edilen aksesuarları görmedik, ancak kullanıma sunulduğunda incelemeyi güncelleyeceğiz. Her halükarda, herkese uyan tek bir yaklaşımın nadiren işe yaradığı VR dünyasında bir dereceye kadar özelleştirme memnuniyetle karşılanmaktadır.

Bununla birlikte, ortaya çıkmaya başlayan şey , aşağıda resmedilen VR Kapağından Özelleştirilebilir Yüz Arayüzü ve Köpük Değiştirme seti gibi üçüncü taraf aksesuarlardır:

VR Cover‘ın çevrimiçi mağazasından 29 $ ‘dan satışta olan bu ürün. Nem oluşumunu azaltmak için ekrandan gelen ısıyı pasif bir şekilde düşürmek için havalandırmayı içeren. Değiştirilebilir bir yüz arayüzü (kalın ve ince) içeriyor. VR gözlük için, Quest 2 ile birlikte gelen varsayılan standarttan çok daha rahat olan suni deri yastıklı köpük ile hazırlanmış.

Başlığa ışık sızmasını önleyen ve taşıma çantası ve lens kapağıyla tamamlanan bir burun koruyucusu ile VR kapak kiti. Oculus Quest 2 VR deneyimini herkes için konforlu hale getirmek için yapılan aksesuarlarda, kullanım kolaylığını ve konforunu arttıracak gibi görünüyor.

Oculus Quest 2 İncelemesi ile avantajları listelersek sanırım aşağıdaki başlıklar doğru olacaktır.

Erişilebilir, kablosuz bir VR deneyimi istiyorsanız

Bağımsız ve kullanımı son derece kolay olan Oculus Quest 2. Teknolojik bir aceminin bile kurup takdir edebileceği bir pakette en iyi VR oyun ve deneyimlerini yaşamanızı sağlayacak.

Sanal Gerçekliğe hazır bir oyun bilgisayarına
Hazırda iyi bir bilgisayara sahipseniz Quest’e bir kablo takarak, bağlı PC VR deneyimlerine de erişim sağladığından. Elinizde çok özel bir kişisel bilgisayarınız varsa paranızın karşılığını daha da fazla alacaksınız.

Guardian oda izleyicisini oturmaktan, ayakta durmaya ve serbest dolaşım deneyimlerine kadar ölçeklendirmesi sayesinde, Oculus Quest 2 ile herkes tarafından keyfini çıkarabileceği büyük bir oyun alanınız olacak.

Ancak Quest 2, etrafta dolaşmak için geniş (kapalı) bir alanınız olduğunda. dijital bir dünyada gezinme yanılsamasını kırmak için engellerin bulunmadığı bir alan kullanmanızı öneririz.

Oculus Quest 2 kurulumu ve ayarları

Oculus Quest 2 Canlı yayın Yapma, Oyunu kaydetme

Yorum yazın

TeknoVR