Oculus V30 Güncellemesi ile Erişilebilirliği ve Sohbeti İyileştiriyor

2 dakika, Okuma Süresi

Oculus V30 güncellemesi çok yakında geliyor. v30’a dahil edilecek bazı güncellemeler ortaya çıktı. Facebook’tan Mark Zuckerberg, bu haftanın başlarında güncellemenin en güzel kısımlarını açıklamış olabilir, ancak hala dikkat edilmesi ve düzeltilmesi gereken birçok iyileştirme var.

 

oculus v30 güncellemesi

Oculus V30 Güncellemesi ile Air Link Kullanımı, Mikrofon kullanımı ve erişebilirlik özellikleri iyileştirildi

Açıklama elbette orijinal Oculus Quest için Air Link. Oculus Quest 2 için birkaç ay önce başlatılan kablosuz PC akış özelliği, WiFi’niz yeterince iyiyse Oculus Link kablolarından kurtulabilmenizi sağlayacak. Air Link çalışması için Oculus Quest sahiplerinin, bir AC veya AX yönlendirici kullanan güvenli bir 5GHz WiFi ağına ve PC’lerinin Ethernet üzerinden yönlendiriciye bağlanmasına ihtiyacı olacak, bu sayede Oculus’un bilgisayar yazılımının da v30 güncellemesini yaparak bu yeni özellikleri kullanabilirsiniz.

İlginç özelliklerden biri erişilebilirlik seçenekleridir. Ayar menüsünde, diğer alanlardan bazı araçlara sahip olacak, ancak iki tane daha olacak yeni bir Erişilebilirlik sekmesi görünecek. Birincisi, şu şekilde tanımlanan renk düzeltmedir: “Genellikle ayırt edilmesi zor olan renklerin okunabilirliğini artıran sistem düzeyinde bir görüntü ayarı.” Deuteranomaly (yeşil-kırmızı), Protanomaly (kırmızı-yeşil) ve Tritanomaly (mavi-sarı) olmak üzere üç varyasyon mevcut olacak.

Diğeri, kullanıcıların otururken ayakta bir bakış açısı seçmesine izin verecek. Deneysel Özellikler bölümünde, bir Koruyucu sınırını onaylayana veya yeniden çizene kadar desteklenen uygulamalarda görüntüleme yüksekliğinizi 16 inç (0,4 metre) yükseltecek olan ‘Yükseltilmiş Görünüm’ olacak.

oculus v30 guncellemesi ile erisilebilirligi ve sohbeti iyilestiriyor oculus v30 chat

Ayrıca yeni ortaya çıkan mikrofon değiştirme özelliği. Seçenek, oyuncuların sohbetler arasında geçiş yapmasını sağlayacak, böylece bulundukları grupla ve ardından o anda VR oyunda konuşabilecekler. Geçiş, tüm uygulamalarda çalışan özellik ile genel menüde bulunacak.

Son olarak, Zuckerberg’in ortaya çıkardığı çoklu görev özelliği var. Bu, kullanıcıların Oculus Home‘da en fazla üç tane olmak üzere birden fazla 2D uygulamayı yan yana görüntülemesine olanak tanıyacak. Deneysel Özellikler bölümünde etkinleştirildiğinde, Genel Menü çubuğundan veya Uygulamalar kitaplığından bir 2B uygulamayı mevcut yuvalardan birine sürüklemeniz yeterli olacak.

V30’u ne zaman alacağınıza gelince, bugün kademeli dağıtımla başlıyor. 

Yorum yazın

TeknoVR