Oculus Quest incelemesi ve Özellikleri

6 dakika, Okuma Süresi

Oculus Quest incelemesi ve özellikleri nelerdir. Sanal gerçekliğin geleceği harika görünüyor. İki yıl önce geliştirici konferansında, Facebook, Santa Cruz Projesi şeklinde kablosuz bir VR geleceğine büründü. Bu yıl, Oculus Connect 5’de CEO Mark Zuckerberg projenin son evrimini duyurdu: Oculus Quest, bizde sizler için Oculus Quest incelemesi hazırladık.

Oculus Quest incelemesi ile Rift kalitesinde oyunlar sunan yeni Oculus Quest ile ilgili teknik ve özellik olarak bir çok bilgiyi size aktarmaya çalışacağız. 2019 ilkbaharında satışa çıkacak olan Oculus Quest ile VR teknolojisinin bu yeni gelişmeler sayesinde ivmenin daha yukarı çıkacağını göreceksiniz.

Oculus Quest incelemesi ve Özellikleri

Üst segment VR başlığı Rift gibi, Quest yüksek sadakatli ses ve güçlü grafikler ile PC benzeri bir oyun deneyimi sunmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, Facebook’un bu baharın başlarında yayınladığı Oculus Go’nun aksine Quest, Oculus Insight adlı yeni bir teknoloji sayesinde, tamamen mobil cihazlar için tasarlanmış bir pakette de aralıklı izleme yapabiliyor. Geliştirmek için iki yıldan uzun süren Insight, sanal dünyada hareketlerinizi takip etmek için Rift’in harici sensörlerini takıp kulaklıktaki dört adet ön monteli kamera ile değiştiriyor. Bu kameralar, küçük bir alanda veya daha büyük bir evin oturma odası gibi daha büyük bir alanda oyun oynamanıza izin veriyor.

Oculus Connect ürün pazarlama müdürü Allison Berliner, Oculus Connect’te yapılan bir röportajda Insight’ta “Dış izleme aksesuarları yoktur”. “İhtiyacınız olan her şey Quest’te. Oculus Insight çok sağlam olduğu için, VR’de neredeyse her yerde kesin ve doğru bir deneyime sahip olabilirsiniz. ” dedi.

Oculus Quest Özellikleri Nelerdir: Oculus Quest incelemesi

Oculus Quest incelemesi hazırlarken. Rift, etkileyici bir VR deneyimi sunmak için güçlü bilgisayar işlemcileri ve grafik kartlarına güvenirken, Oculus, aynı yüksek kaliteli deneyimi Quest’e daha fazla mobil donanımda sunabileceğini iddia ettiğini farkettik. Quest kabloları gerçekten etkileyici bir deneyim için ortadan kaldırırken, sanal dünyayı dolaşırken fiziksel dünyadan herhangi bir şey size ket vurmuyor, aynı zamanda başlığı akıllı telefonlarda daha yaygın olarak bulunan bir mobil işlemci ile birlikte gönderiyor. Aslında, Quest, geçtiğimiz yıl Samsung Galaxy S8’de bulunan bir işlemci olan Qualcomm’un Snapdragon 835 modelini kullanıyor.

Oculus Connect’te, Oculus’un kendi atölyesi tarafından geliştirilen çeşitli oyun başlıklarıyla Facebook, Quest’in neler yapabileceğini göstermek için demolar hazırladı. Birinci şahıs nişancı Superhot VR, bir spor oyunu Project Tennis Scramble, korku dolu bir Face Your Fear macerası ve Dead and Buried, lazer etiketinde bir VR twist.

Oculus Insight sayesinde, VR’de neredeyse her yerde kesin ve doğru bir deneyime sahip olabilirsiniz.

Akıllı ayar sayesinde, sonuçlar etkileyici idi. Facebook’un demosunda bekleyen gecikmeler, ekran kapı efektleri ve düşük kaliteli bir deneyim bekliyorduk, ancak Quest’teki deneyimler ile bu düşüncelerden tamamen uzaklaştık. Her bir gözün çözünürlüğü 1,600 x 1,440 olup, Oculus Rift’in 1.080 x 1.200 üzerinde anlamlı bir yükseltme ve Oculus Go ile uyumlu olması çok iyi. Bu, HTC Vive Pro’nun (göz başına 1440 x 1600 piksel) daha yüksek çözünürlüğünde olsa da, neredeyse fiyatın yarısı.

Oculus Quest Teknik Özellikleri: Oculus Quest incelemesi

Oyunlara başlamak çok kolay olacak. PC’yi açmak, kabloları açmak ve takmak ya da sensörleri kurmak hakkında endişelenmeniz gerekmeyecek, tek yapmanız gereken başlığı takmak olacak. Rift gibi, Quest benzer, kafanızın etrafına saran elastik bir kayışla ve Quest’i yerinde tutmak için başınızın üstünde ikinci bir kayışla gelir. Demo personeli, önce arka kısmı sabitleyerek ve ardından ön kısmı yüzünüzün üzerinden kaydırarak Quest’i “beyzbol şapkası gibi” takmanızı tavsiye ediyor. Kenarlardaki cırt cırtlı bantlarla sıkmak veya gevşetmek için ayarlamalar yapabilirsiniz.

Quest kafanızda takılı iken son derece rahat hissettiriyor. Oculus Contect de deneyimleyenler 30 dakikalık birkaç oyun deneyiminden sonra bile herhangi bir yorgunluk yaşamadıklarını söylediler. Başlığa ek olarak, iki el denetleyicisi de var. Oculus Labs’daki araştırmacılar Yelena Rachitsky ve Isabel Tewes’e göre, el kontrolörleri, fiziksel dünyamızı sanal dünyaya sürüklemeye yardımcı olan önemli unsurlar ve oyunların sürükleyici ve gerçekçi olmasını sağlar.

Denetleyiciler dairesel sensörler için bir halka ile birlikte geliyor, ancak Rift’ten farklı olarak, bu sensörler en üst kısımda. Tutamak ve tetiklemek için kontrol düğmeleri var. Kontrolörler hafif ve kullanım için oldukça ergonomik.

Oculus Quest ve Oculus Rift arasındaki bir başka fark, Quest’in açık bir ses sistemi ile gelmesidir. Kulaklık yerine, Quest kulaklarınıza ses sağlamak için uzamsal ses kullanıyor. Yanınızda sizi izleyen arkadaşlarınız var ise, Quest’in açık ses tasarımı daha iyi olabilir – onlar ile konuşurken bir yandan oyundan gelen sesleri duymanıza izin veriyor. San Jose Kongre Merkezindeki gürültülü demo salonlarında bile sesin çok yüksek olduğunu görüldü.

Bir oyuna başlamadan önce Quest odanızı haritalandıracaktır. Bu şekilde, sınırlar ve engellerden kaçınabilirsiniz, bu sayede bir duvar veya oturma odasında bulunan kanepeye çarpmayacaksınız.

Oculus Quest Oyun Seçimi: Oculus Quest incelemesi

Tek başına bağımsız başlık olarak, Oculus Quest’in Rift gibi kendi mağazası olacak ve oyunlarınızı doğrudan VR başlığınızda satın alıp yönetebilirsiniz. Kullanıcılar aynı zamanda bir arkadaşlık uygulaması aracılığıyla da oyunlar satın alabilirler, Quest’in kendi Wi-Fi’si olacak, bu sayede kulaklığı doğrudan ev ağınıza bağlayabilirsiniz.

Oculus, Rift oyunları üzerinden Quest’in geliştiricilerini de görmek istiyorsa da, yazılım seçiminin ne kadar güçlü olacağını henüz bilmiyoruz. Oculus, portföyü genişletmek için 2019 yılının ilkbaharına kadar zamanı olacak.

Project Tennis Scramble, Quest’in üç boyutlu uzayda dolaşmanızı sağlayan altı serbestlik derecesini veya DoF’u sergiliyor. Karşılaştırıldığında, Oculus Go sadece üç DoF ile birlikte geliyor ve Rift aynı tür izleme yeteneklerini elde etmek için harici sensörleri kullanıyor.

Mekansal haritalama, VR oyunları için daha küçük bir alana sahip olsa bile, çok oyunculu oyunlarda akıcı bir şekilde oynamanıza izin verir. Sanal tenis maçınızı rakibimize karşı oynadığınızda, büyük bir alanda oyunu oynuyor olsanız da. Oculus Insight alanınızı haritalandırabilecek.

Oyundaki grafikler gerçekçi değildi, bu deneyim Nintendo’nun Wii sistemindeki aktif oyunlardan bazılarına çok benziyor. Bu, grafiklerin zayıf ya da bitmemiş olduğunu söylemiyoruz, sadece sahnelerin bilgisayar destekli yarık üzerindeki bazı oyunlar kadar detaylı olmadığı görülüyor. Yine de, Project Tennis Scramble oynaması eğlenceliy ve Wii’den farklı olarak. Ayrıca seyirciler sizi neşelendiriyor ve mekansal ses tüm deneyimi hissettiriyor.

Bir korku veya sizi kabuslarınızın içinde bırakacak bir oyun yada bir macera oyunu. Amaç, sağ ve sol kumandalar ile kaydırma ve hareket kombinasyonu yanı sıra biraz yürüyerek etrafı keşfe çıkabilirsiniz. Uzamsal haritalama sayesinde, gerçek dünyada fiziksel bir duvara yaklaştığınızda, sizi uyaracak bir mavi ızgara göreceksiniz.

Oculus Quest İle Çevreyi Keşfet: Oculus Quest incelemesi

Çevreyi keşfettikçe, fobiyi tetikleyen şeylerin ortaya çıktığını göreceksiniz ve bunlar yarasalardan örümceklere ve her türlü crawly critters’a kadar geniş bir yelpazeye uzanıyor. Grafikler oldukça iyi ve beyniniz bacağınıza doğru koşan bir örümcek sürüsü görmediğinizi bilse de, goosebumps’ı hala alıyorsunuz. Oculus, grafiklerin üst düzey olmasa bile, Nvidia GeForce RTX 2080’in ışın izleme etkilerini elde etmediğinizi gösteriyor, ancak yine de etkileyici bir deneyim.

OC5 de gösterilen son demo, Dead ve Buried’di. Bu, Quest Insight’ın artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin bir başka güzel örneği. Lazer etiketi gibi, bu oyunda geniş bir alana yayılmış çoklu oyuncu takımları gerekiyor. Quest Insight araziyi haritalandırıyor ve kutuları kalkan olarak kullanabiliyorsunuz. Sadece bir geçiş düğmesine basarak, artırılmış gerçekliği görebilirsiniz – temel olarak arazinin, kutuların ve takım arkadaşlarınızın ve rakiplerin ana hatları.

OCULUS QUEST, KABLOSUZ GELECEK

Oculus Quest incelemesi yaparken dünyanın en güçlü VR başlığı olmayabilir diyebiliriz, ancak parçalarının toplamından daha fazla.

Tam paket, Oculus Quest’te görsel sadakati yaratan şeydir.

Berliner, “Her ürün bazında çözünürlüğe bakıyoruz, çünkü görsel sadakate giden birçok bileşen var” diye açıklıyor. “Bu kadar heyecan verici olan şeyler, çözünürlükte, ayarlanabilir IPD veya objektif aralıklarına sahip olduğumuz ve Oculus Go’nun sınıfının en iyi optiklerimizi getirdiğimiz. Tam paket, Oculus Quest’te görsel sadakati yaratan şeydir. ”

Elbette, grafikler Rift veya Vive Pro’yu eşleştirmek için biraz daha iyi olabilir – Quest, bir akıllı telefon işlemcisi alt yapısına sahip. Ama Oculus Quest ile olan deneyim kablosuz vr gözlük olarak ekran ve görseller gayet temiz ve PlayStation VR’den farklı olarak, sinir bozucu portakal kabuğu etkisi yok.

Oculus Quest VR seti 2019 yılının ilkbaharında 399 $ ‘dan satışa başlayacak.

1 yorum

ErkanSay 9 Ekim 2018 - 08:39

Oculus Rift almayı düşünüyordum quest çıkınca arada kaldım, questi beklemelimiyim yoksa rift i alayım mı?

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR