Son Quest 2 Güncellemesi ile Neler Gelecek?

En Son Quest 2 Güncellemesi, Şifreli Messenger, Ebeveyn Uygulama Kilitleri ve Daha Fazlasını Getiriyor

3 dakika, Okuma Süresi

Son Quest 2 Güncellemesi ile gizliliğe ve güvenliğe daha çok önem verildiğini gösteren yeni özellikler ekleniyor. Meta, VR gözlüğe uygulama tabanlı kilitler ve daha fazla klavye için izleme desteği gibi daha önce ortaya çıkan bazı özellikleri getiren yeni bir Quest güncellemesi ve aynı zamanda şirketin şifreleme de dahil olmak üzere kullanıcı gizliliğine daha fazla güven vermesini umduğu bazı yeni özellikler getirdi. Messenger ve gözlük içi 3D Secure ödemeleri aracılığıyla yazılı ve sesli sohbetler içeriyor.

Quest v40 güncellemesinde Meta, Messenger’ın bire bir mesajları ve aramaları için artık bir tercih özelliği olarak sunulan VR’da uçtan uca şifrelemeyi test ediyor. Şirket, ilk olarak 2016 yılına kadar VR olmayan cihazlarda Messenger için şifreleme başlattı, ancak bu, Quest gözlükleri için ilk kez sunuluyor.

Son Quest 2 Güncellemesi

Şirket bir blog gönderisinde “Bilgilerinizi güvende tutmak, yalnızca VR’da değil, Meta uygulamaları ve teknolojilerinde de en önemli önceliklerimizden biri. İnsanlar konuşmalarının gerçekten özel olduğuna güvendiğinde, kendilerini ifade etme ve daha güçlü çevrimiçi bağlantılar kurma konusunda kendilerini güvende hissederler” diyor.

e2ee quest

Ebeveyn Kontrolü

Meta, anahtarları biriyle karşılaştırarak iletişiminizin gizliliğini kontrol edebileceğinizi söylüyor. Özelliğin açıklaması, “Anahtarlar eşleşirse, mesajlar ve aramalar uçtan uca şifreleme ile güvence altına alınır” diyor.

Quest v40 ayrıca, şirketin büyüyen ebeveyn denetimleri paketinin bir parçası olarak daha önce duyurulan uygulama tabanlı kilitleme özelliğini de içeriyor. Bu, ebeveynlerin belirli uygulamalara erişimi kısıtlamasına olanak tanıyor ve aksi takdirde çocuklarının yaşına uygun olmayabilecek içeriğin kilidini açmak için bir şifre girmelerini gerektiriyor. Meta, bunu “önümüzdeki aylarda ebeveyn denetimi araçlarımızı kullanıma sunmaya başlayacağımız ebeveynler için bir başlangıç ​​noktası” olarak adlandırıyor.

3D Secure Girişi

Güncelleme, kullanıcıların kredi kartı kullanırken de 3D Secure bilgilerini giriş için yenilik getiriyor. Güncellemeden önce, kullanıcıların doğrudan Oculus mobil uygulamasına 3D Secure girmesi gerekiyordu, ancak artık VR’deyken ekstra yetkilendirme katmanını yönetebilirsiniz.

Sanal Klavye Kullanımı

Güncelleme artık sayısal tuş takımına sahip Apple Magic Keyboard ve hem Logitech K375s hem de Logitech MX Keys için klavye izleme desteği de içerdiğinden, v40’ın ana teması kullanıcıları VR’da tutmak gibi görünüyor.

İlk olarak geçen yıl tanıtılan klavye izleme, yazmayı kolaylaştırmak için klavyenin sanal bir sürümünü gözlüğünüzün içinde görmenize olanak tanır. Şimdiye kadar desteklenen yalnızca iki klavye vardı bunlar Logitech K830 ve Apple Magic Keyboard’du.

Ses İyileştirmeleri

Son olarak Meta, Quest’i işitme güçlüğü çekenler için daha konforlu hale getirmeyi amaçladığı Erişilebilirlik menüsüne iki yeni seçenek ekledi: Aynı sesi hem sol hem de sağ hoparlörlerden yansıtarak uzamsal sesi devre dışı bırakan Mono Ses seçeneği ve sol ve sağ ses kanallarının dengesini ayarlama yeteneği.


Quest 2 Sürümünü Kontrol Etmek

Şuanda Quest 2 gözlüğünüz v40 sürümünde olup olmadığını görmek için Quest 2’yi açın, Hızlı Ayarlar – > Ayarlar –> Sistem –> Yazılım Güncelleme seçeneğine gidin . Burada, gözlüğünüzde çalışan yazılım sürümünü ve bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR