Meta, VR Gözlüklerine Ebeveyn Kontrolü Ekleyecek

3 dakika, Okuma Süresi

Meta, küçük yaş grubu için ebeveyn kontrolü sistemi planlıyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde, ebeveynlere gençlerinin VR’de gördükleri ve ne yaptıkları üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlayan bazı yeni ebeveyn araçlarını Quest gözlüklerine getirdiğini duyurdu.

Yalnızca 13 yaş ve üstü çocuklar için tasarlanan Meta’nın VR gözlükleri, PS5 veya Xbox gibi konsollarda bulabileceğiniz bir dizi ebeveyn kontrolü şuan için Quest gözlüklerinde bulunmamakta. Şirket, Quest platformu için yakında bir dizi yeni araç seti getireceğini söylüyor, böylece ebeveynler çocuklarının VR’de neler yaptığını tam olarak bilecek.

Meta, Nisan ayından itibaren Quest’teki gözlük kalıbı kilit açma sistemini, şu anda gözlük kilidini açmak için kullandığı tek yöntemin ötesine geçmek için genişleteceğini söylüyor. Yakında ebeveynler, belirli uygulamalara bir kilit koyabilecekler, bu da gençlerin tam olarak neye erişebileceği üzerinde daha sıkı kontrole izin verecek.

Bir ay sonra Meta, Quest Store’da IARC tarafından derecelendirilen yaşa uygun olmayan uygulamaları indirme veya satın alma konusunda genç hesaplara otomatik bir engelleme sunacak. Bunun, Meta’nın duruma göre uygulamalara izin verme yeteneğini içereceğini söylediği yeni bir ebeveyn denetim araçları paketinin yanında gelmesi planlanıyor. Gençler ayrıca, bireysel uygulamalar için doğrudan geçersiz kılma istekleri gönderip alabilmeleri için bir ebeveyni hesaplarına bağlayabilecekler.

Quest Ebeveyn Kontrolü

Meta bir blog yazısında , “Oculus mobil uygulamasından erişilebilen bir Ebeveyn Kontrol Paneli içeren ilk ebeveyn denetimi araçları paketimiz, ebeveynlerin gençlerinin hesaplarına bağlanmasına izin verecek” diyor . “Süreç genç tarafından başlatıldıktan sonra ve hem ebeveyn hem de genç, deneyimi kabul etmek zorundadır. Bu sadece bir başlangıç ​​noktasıdır ve sektör uzmanlarıyla dikkatli bir işbirliği ile bilgilendirilir ve zaman içinde ebeveyn denetimi araçlarımızı büyütmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.”

Bu, BBC’nin  Şubat ayı sonlarında  bir Metaverse uygulamasının çocukların sanal striptiz kulüplerine girmesine izin verdiğini iddia etmesi gibi, son zamanlarda ana akıma giren oldukça hoş olmayan haberlerden biri Meta ilerde buna benzer kötü olayların önüne geçmeyi planlıyor; tüm kullanıcıları için güvenli ve hoş bir metaverse oluşturmak için iyileştirmeler yapılıyor.

Önümüzdeki aylarda çıkacak yeni araçların listesi:

  • Ebeveyn, gençlerinin IARC derecelendirmesine göre varsayılan olarak engellenen bir uygulamayı indirmesini veya satın almasını onaylayabilecektir.
  • 13 yaşından büyük gençler, ebeveynlerine bir bildirimi tetikleyen bir “Satın Alma İsteği” gönderebilir
  • Ebeveyn daha sonra Oculus mobil uygulamasından gelen talebi onaylayabilir veya reddedebilir.
  • Ebeveyn, çocukları için uygun olmayan belirli uygulamaları engelleyebilir ve bu da gençlerin bu uygulamaları başlatmasını engelleyecektir. Engellenebilecek uygulamalar arasında web tarayıcıları gibi uygulamalar ve Quest Store’da bulunan uygulamalar bulunur.
  • Ebeveyn, çocuğunun sahip olduğu tüm uygulamaları görebilecek
  • Ebeveyn, çocukları VR’da bir satın alma işlemi yaptığında onları uyaran “Satın Alma Bildirimleri” alabilecek.
  • Ebeveyn, Oculus mobil uygulamasından başlığın ekran süresini görüntüleyebilecek ve böylece gençlerinin VR’da ne kadar zaman geçirdiğini bilebilecekler.
  • Ebeveyn, çocuğunun Oculus Arkadaşları listesini görebilecek
  • Ebeveyn, Link ve Air Link’i engelleyebilecek, bu da çocuklarının Quest gözlüklerinin bilgisayarlarındaki içeriğe erişmesini engeller.

Yorum yazın

TeknoVR