2021 En İyi VR Gözlükleri

2021 En İyi VR Gözlükleri

2021 En İyi VR Gözlükleri. listesini oluştururken VR gözlük seçimini dikkatli yapmaya çalıştık PC VR, Bağımsız VR gözlük ve Konsol VR olarak farklı kategorilerde listeledik, 2021 en iyi vr gözlükleri listesinde PC VR en yüksek kalitede görselleri ve Half-Life: Alyx gibi en iddialı VR oyunlarını bulacağınız yerdir . Elbette, gözlüğünüzü takmak için oldukça güçlü bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız olacak

2021 En İyi VR Gözlükleri (PC VR ve Bağımsız VR gözlükleri)

Vana Index  – 1.000 Dolar

Valve index

2021 en iyi VR gözlükleri arasında, genel olarak en iyi PC VR gözlüğünü arıyorsanız, bizim seçimimiz Valve Index. Diğerlerine VR gözlüklerine göre daha pahalı, ancak mükemmel bir kalite, performans ve konfor dengesine sahip.

Artıları

İndeks ile ilgili genel artılardan bahsedecek olursak, mükemmel izleme performansı, geniş görüş alanı, kaliteli kontrolörleri ve rahat aynı zamanda net bir şekilde arama yapmayı kolaylaştıran ergonomik ayarlardır.

Valve Index, göz-rahatlama ayarı sunan tek VR gözlük diyebiliriz. Bu, lensleri gözünüze rahat bir şekilde yaklaştırarak görüş alanınızı en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır; ayrıca normal gözlük takanlar içinde ayarlanmasını kolaylaştırıyor. Valve Index, 58 mm ila 70 mm arasında değişen fiziksel bir IPD ayarına sahip, bu da en keskin görseller için lensleri gözlerinizin genişliğine göre hizalama imkanı veriyor.

Eksileri

Tabi yukarda yazdıklarımızın yanında Index mükemmel değil. Piyasadaki diğer gözlüklerle karşılaştırıldığında, harici izleme sistemi, tipik olarak bir odanın zıt köşelerine monte edilmiş sensörler, bir tripoda yapıştırılmış veya bir rafa yerleştirilmiş iki izleme  sensörü gerektiren kurulum için daha fazla uğraşmanız ve kablo kalabalığını görmezden gelmeniz gerekir. Ayrıca her sensör için ayrı bir priz gerekiyor. Ve Index’in ön tarafında geçiş görünümü için kameralar varken, diğer VR gözlüklerde gördüğümüz kadar hızlı veya kullanışlı değil. Ve 1000 dolarlık fiyat etiketinden bahsetmiş miydik? Eski bir Vive gözlüğünüzden SteamVR Tracking baz istasyonlarınız varsa, Sadece gözlüğü alarak daha ucuza denk getirebilirsiniz.

Valve Index Özellikleri
Çözünürlük 1.440 × 1.600 (2,3 MP) göz başına (LCD)
Yenileme hızı 80 Hz, 90 Hz, 120 Hz, 144 Hz
Lensler Çift elemanlı Fresnel
Görüş alanı ~ 130° çapraz
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef
IPD Aralığı 58–70 mm
Konektörler USB 3.0, DisplayPort 1.2, 12V güç
Kablo uzunluğu 5m + 1m ek
Takip SteamVR Tracking 1.0 veya 2.0 (harici işaretler)
Kontrolörler Valve Index kontrolörleri
Ses Kulak dışı kulaklık, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Çift mikrofon
Geçişli Kameralar Stereo 960 × 960
İçerik Uyumluluğu

Valve Index, sanal gerçeklik içeriğinin büyük çoğunluğunun mevcut olduğu SteamVR Kütüphanesi ile resmi olarak uyumludur . Oculus PC VR oyunlarından ( Asgard’s Wrath gibi ) özel içeriği oynatmak  istiyorsanız, Oculus PC içeriğini Valve Index’te oynatmak için ücretsiz ama resmi olmayan Revive modunu kullanabilirsiniz . Performans ve denetleyici girdileri için biraz ince ayar yapılması gerekebilir, ancak çoğunlukla Oculus içeriği Index’te makul ölçüde oynanabilecek durumdadır.

 

HP Reverb G2  – 600 $

2021 en iyi VR gözlükleri

Valve’s Index her yönüyle mükemmel bir performansa sahipken, HP’nin yeni Reverb G2, en önemli özelliği çözünürlük olarak sizi tatmin edecek olmasıdır. Reverb G2, özellikle sürüş ve uçuş simülatörleri gibi oturarak dalış yapacağınız PC VR oyunları için bir VR gözlüğü almayı düşünüyorsanız, listenizde olmalı.

Artıları

İşin aslı, Reverb G2’nin belirleyici özelliği, doğru içerikle düpedüz şaşırtıcı görünebilen 2,160 × 2,160’lık sınıfının en iyi çözünürlülüğüne sahip olmasıdır. Valve ve HP arasındaki işbirliği sayesinde G2, Valve Index VR gözlüğünün mükemmel özelliklerini taşıyor ve önceki WMR gözlüklere kıyasla gelişmiş kontrolörler getiriyor. gözlüğün içten dışa izlemeye sahip olduğundan bahsetmeye bile gerek yok, bu da harici izleyiciler olmadığı için kullanımı kolaylaştırıyor. Ve Valve Index kitinin neredeyse yarısı fiyatına sahip olabilirsiniz.

Eksileri

Önceki WMR kulaklıklarına kıyasla gelişmiş denetleyici ergonomisine sahip olmasına rağmen, Reverb G2’nin denetleyici takibi, daha az ayrıntılı (ve biraz gürültülü) haptiklerin yanı sıra, benzerlerinden daha fazla gecikme süresine ve daha az güvenilirliğe sahip. Denetleyiciler sizi çoğu oyunda gayet iyi bir şekilde ilerlemenizi sağlar, ancak öncelikle rekabetçi oyunlar oynamayı planlıyorsanız, diğer gözlüklerdeki denetleyiciler daha iyi sonuçlar verme eğilimindedir. Görüş alanına gelince, G2 emsallerinin çoğuna benzer ancak İndeks’e kıyasla daha düşüktür.

Maalesef şu anda G2’yi elde etmek de zor. Kasım ayında teknik olarak piyasaya sürülmesine rağmen HP, Ocak ayına kadar yeni siparişlerin gönderilmesi beklenmiyor.

HP Reverb G2 Özellikleri
Çözünürlük Göz başına 2.160 × 2.160 (4,7 MP) (LCD)
Yenileme hızı 90 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı 114 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD
IPD Aralığı 60–68 mm
Konektörler USB-C, DisplayPort, Güç
Kablo uzunluğu 6 milyon
Takip Dört adet yerleşik kamera (harici işaret yok)
Kontrolörler Reverb G2 denetleyicileri
Ses Kulak dışı kulaklıklar
Mikrofon Evet
Geçişli Kameralar Evet
İçerik Uyumluluğu

HP Reverb G2, Windows Mixed Reality mağazasıyla yerel olarak çalışıyor, ancak burada çok az VR uygulaması mevcut. Neyse ki Microsoft’un ücretsiz ve resmi bir eklentisi ile SteamVR içeriğiyle uyumlu hale getirebilirsiniz . Oculus PC kütüphanesi ( Asgard’s Wrath gibi  ) özel içeriği oynatmak istiyorsanız, Oculus PC içeriğini Reverb G2’de oynatmak için ücretsiz ama resmi olmayan Revive modunu kullanabilirsiniz.

 

Oculus Link ile Oculus Quest 2 – 350 ABD doları

2021 En İyi VR Gözlükleri

Quest 2 bağımsız bir VR gözlük olmasına rağmen (bu, kablo gereksini olmadan direk gözlüğün çalışan), ayrıca VR gözlüğü bir PC’ye takma ve PC VR oyunlarını çalıştırma seçeneği sunan Oculus Link (kablo) adlı bir özelliğe de sahiptir.

Artıları

Yararlı geçiş özelliği, yüksek çözünürlüklü ekran ve harika kontrol cihazlarının yanı sıra Quest 2, oldukça iyi bir çok yönlü VR gözlüktür. Yakın zamanda büyük güncellemeler alacağını biliyor olsakta, şu anki performans düzeyinde bile, Quest 2’nin yenilmesi zor fiyatı onu büyük bir değer haline getiriyor, özellikle de VR gözlük, Oculus Quest mağazasından bağımsız VR oyunlarınıda çalıştırıyor.

Eksileri

Maalesef Quest 2 ile birlikte gelen kablo Oculus Link yeterince uzun değil ve 80 $ ‘lık çılgın fiyat etiketi nedeniyle resmi kabloyu tavsiye edemiyoruz.

Ve Oculus Quest 2 İncelememizde yazdığımız gibi, Quest 2’nin yumuşak kafa bandını ile ilgili kaygılarımızı yazmıştık, bu nedenle PC VR oyunlarını oynamak konusunda ciddiyseniz. Ayrıca, Quest 2’yi kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacınız olduğunu belirtmek gerekir.

Oculus Quest 2 Özellikleri
Çözünürlük 1.832 × 1.920 (3,5 MP) göz başına [LCD]
Yenileme hızı 60 Hz, 72 Hz, 90 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı ~ 90 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef (dahili ara parça aracılığıyla)
IPD Aralığı 58 mm, 63 mm, 68 mm
İşlemci Aslanağzı XR2
Veri deposu 6 GB
Depolama 64 GB / 256 GB
Konektörler USB-C
Pil ömrü 2-3 saat
Takip Oculus Insight (harici işaretler yok)
Kontrolörler Oculus Touch v3
Ses Kafa bandı içi hoparlörler, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Evet
Geçişli Kameralar Evet
İçerik Uyumluluğu

Bir bilgisayara bağlanmadan, Quest 2 yalnızca Oculus Quest kütüphanesindeki oyunları oynayabilir . Oculus Link aracılığıyla bir bilgisayara bağlarsanız , Oculus PC ve SteamVR kütüphanesindeki her şeye de erişebilirsiniz . Bu, başlığı takabileceğiniz güçlü bir bilgisayarınız olduğu sürece Quest 2’nin piyasadaki en iyi VR içeriğinin büyük çoğunluğuyla uyumlu olduğu bilmelisiniz.

2021 En İyi VR Gözlükleri Listesi Bağımsız VR gözlük

Oculus Görev 2 – 350 $

2021 En İyi VR Gözlükleri

Quest 2, her şekilde selefine göre bir yükseltmedir ve 2020’nin En İyi VR Gözlükleri listesinin bağımsız VR gözlüğü kategorisinde tektir diyebiliriz. Başlığı kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacınız olduğunu belirtmek gerekir.

Artıları

Etkileyici bir çözünürlük, güçlü Snapdragon XR2 işlemci, kullanışlı ‘geçiş’ görüntüleme özelliği ve harika denetleyicilerle, Quest 2 hakkında beğenilecek çok şey var. Dahası, PC destekli VR’ye yükseltmeye karar verirseniz, Quest 2 bilgisayarınızı Oculus link kablosu yardımıyla PC VR kulaklığı gibi kullanabilirsiniz.

Eksileri

Ama daha iyi olmasını dilediğimiz birkaç detay var. Oculus Quest 2 incelememizde detaylandırdığımız gibi , birlikte verilen yumuşak kafa kayışı o kadar rahat değil.

Gizli yerleşik hoparlörler kullanışlıdır, ancak daha iyi daldırma için daha güçlü olmalarını beklerdik (neyse ki 3,5 mm kulaklık girişi var). Ve Quest 2 oldukça güçlü bir oyun kitaplığına sahipken, bağımsız bir kulaklık olduğundan, takılacak güçlü bir PC’niz olmadığı sürece Half-Life: Alyx  veya  Asgard’s Wrath gibi büyük PC VR oyunlarından hiçbirini oynayamazsınız .

Oculus Quest 2 Özellikleri
Çözünürlük 1.832 × 1.920 (3,5 MP) göz başına [LCD]
Yenileme hızı 60 Hz, 72 Hz, 90 Hz
Lensler Tek elemanlı Fresnel
Görüş alanı ~ 90 ° çapraz
Optik Ayarlar IPD, göz-rölyef (dahili ara parça aracılığıyla)
IPD Aralığı 58 mm, 63 mm, 68 mm
İşlemci Aslanağzı XR2
Veri deposu 6 GB
Depolama 64 GB / 256 GB
Konektörler USB-C
Pil ömrü 2-3 saat
Takip Oculus Insight (harici işaretler yok)
Kontrolörler Oculus Touch v3
Ses Kafa bandı içi hoparlörler, 3,5 mm aux çıkışı
Mikrofon Evet
Geçişli Kameralar Evet
İçerik Uyumluluğu

Oculus Quest 2, Oculus Quest kütüphanesindeki tüm içerikle uyumludur . Bir oyun PC’niz varsa (veya gelecekte edinirseniz ), Oculus PC kütüphanesindeki ve SteamVR kütüphanesindeki içerikleri oynamak için PC’nize takabilirsiniz.

2021 En İyi VR Gözlükleri listesi ile sizlere 2021 en iyi VR gözlüklerini listelemeye çalıştık. 2021 yılı içinde çıkacak olan yeni donanımlarıda bu listeye ekleyeceğiz.

0 0 vote
Reting

Benzer İçerikler

Ücretsiz Oculus Quest 2 Oyunları ve VR Uygulamaları 2021

Bilal TEMIZ

Sandbox VR Geri Dönüyor Las Vegas Lokasyonunun Açılışı 2021 Yazı

Sinem ALADAG

VR Shooter Oyunu, Vail VR Alfa Testi için Katılımcı Arıyor.

Beren BULUT

VR Sosyal Oyun Platformu Rec Room 100 Milyon $ Yatırım Topladı

Sibel UNAL

Pikmin Serisine Dayalı Bir Pikmin AR Oyunu Geliyor

Bilal TEMIZ

Hitman 3: Seven Deadly Sins Yeni DLC Sezonu 30 Mart’ta Başlıyor

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More