Oculus Rift ve Oculus Go Arasındaki Fark Nedir? Oculus Quest nedir?

4 dakika, Okuma Süresi

Facebook’un VR gözlük setleri, giderek artıyor. Oculus Rift ve Oculus Go arasındaki fark nedir? Oculus Quest nedir? Hangisini satın almalısın? Şu anki Oculus dizilişinin özetini gözden geçirin.

Oculus Rift

oculus kara cuma

oculus rift

Rift, PC’niz tarafından çalıştırılan, oda ölçekli VR gözlüğüdür. Oculus dizilişinin amiral gemisi ürünü. Fiyatı 349 $ ‘ ve ellerinizi VR’de temsil eden Touch kontrolörleri ile birlikte alırsınız.

Rift, çalıştırmak için iyi bir bilgisayara (Oyuncu bilgiasyarı) sahip olmanız gerekiyor ve çoğu dizüstü bilgisayarda donanımları düşük olduğu için çalışmaz. Konumsal izleme için odanızda boş alan oluşturmanız ve ayarlanması gereken iki USB sensörüyle birlikte gelir.

Rift, çoğunlukla oyun oynamak için kullanılır, ancak sosyal VR ve 3D için de faydalıdır. PC grafik kartlarının aşırı gücü sayesinde, Rift deneyimlerinin kapsamı ve grafik gerçekliği Go veya Quest’inkinden çok daha fazladır.

Oculus Go

maxresdefault 1

oculus go hakkında

Go, 199 dolara satılan temelde 3DoF özelliğine sahip bağımsız (hepsi bir arada) bir VR gözlüktür

 

3DoF, pozisyonel değil, sadece rotasyon takibinin olduğu anlamına gelir. Başınızı döndürebilirsiniz, ancak herhangi bir gerçek pozisyon hareketi karşılığını vermeyecektir. Benzer şekilde, denetleyici (yalnızca bir tane var) temel olarak yalnızca bir dönme lazer işaretçisidir. Bu nedenle, Oculus Go yalnızca sabit otururken uygun şekilde kullanılabilir.

Bağımsız, bilgisayar donanımının ve depolamanın, gözlük setinin içine yerleştirildiği anlamına gelir. Go, temel USB dosya transferleri dışında, bilgisayarınıza bağlanmıyor.

Go, 360° video gibi medya tüketimi veya sanal bir ekranda Netflix’i izlemek ve AltSpaceVR gibi sosyal V R için tasarlanmıştır. Platform için bazı gündelik oyunlar var, faka sadece bir kaç içeriği zengin olan büyük oyun bulunmakta.

[related-post id=”9616″]

Oculus Quest (Oculus Quest incelemesi ve Özellikleri)

arobertson 180926 2983 0042.0

oculus quest nedir?

Quest, 2019 baharında satışa sunulması beklenen 6DoF bağımsız bir VR gözlük seti ve 399 $ karşılığında Spring’de piyasaya sürüldü.

Go gibi, bir PC’ye bağlı değil – bağımsız. Ancak Go’dan farklı olarak, tam ölçekli 6DoF konum izleme ve Rift’in 2 harika dokunmatik denetleyicilerine sahip. Bunu Rift ve Go arasında bir gözlük olarak düşünün.

VR gözlük setinde dahili izleme yapan 4 adet kamera bulunuyor, bu nedenle ayarlanacak sensör veya kablolar olmayacak.

Quest oyun konsolu olarak pazarlanıyor ve oyun gözlüğü lansmanının odak noktası gibi görünüyor.

oculusgozlukleri

oculus rift ve oculus go arasındaki fark nedir? oculus quest nedir?

Oculus Go ve Oculus Quest, yüksek kaliteli bir bilgisayara sahip olmayanlar için her şey dahil olarak kullanılmakta. Eğer iyi bir bilgisayara sahipseniz Rift kesinlikle daha doğru bir seçim olacak.

Oculus Rift Sistem Gereksinimleri

  • Ekran kartı: Nvidia GTX 970 veya AMD R9 290.
  • Dizüstü bilgisayarlar için: GTX 980.
  • İşlemci: Intel i5-4590 veya eşit güçte bir AMD işlemci.
  • RAM: Minimum 8GB.
  • Girişler: HDMI 1.3 portu, 3x USB 3.0 portu ve 1x USB 2.0 portu.
  • İşletim sistemi: Windows 7 SP1 64 bit veya daha iyisi.

Quest’ten daha geniş bir yelpazede oyun oynayabileceksiniz ve bu oyunlardaki grafikler daha iyi olacak.

Yüksek donanımlı bir bilgisayara sahip değilseniz. Quest’i beklemeniz gerekiyor mu? gerekmiyor mu? asıl sormanız gereken soru. Konumsal takibi ve dokunmatik kontrolörleri sayesinde, Oculus Quest, Go’dan daha etkileyici deneyim sunma şansı verecek. Tahmini olarak 399 dolara satışa çıkacak olan fiyatı ile. Go’nun iki katı fiyatı ile, özellikleri ile ve aynı zamanda oyun oynamayı seven bir oyuncu iseniz, size çok büyük avantajlar sunacağını düşünmüyoruz.

VR’yi yalnızca düşük bir fiyatla denemek veya etkileşimli olmayan içeriği izlemek istiyorsanız, Oculus Go sizin için mükemmel bir seçim. Ancak, tam etkileşim veya oyunla ilgileniyorsanız, Quest’i bekleyin.

Yorum yazın

TeknoVR