Oculus Go Rehberi Oculus Go Nedir? Hangi Oyunları Oynarım?

7 dakika, Okuma Süresi

Oculus Go rehberi hazırlarken ilk defa VR oyun deneyimi yaşayacaklar için Oculus Go nedir? hangi oyunları oynamalıyım gibi bir çok başlığı aynı zamanda Oculus Go ile kullanabileceğiniz aksesuarlar ile ilgili başlıkları hazırladık. Oculus tarafından geliştirilen hepsi bir arada, PC ya da telefon gerektirmeyen ”bağımsız” VR gözlüğü. Basit ve kullanışlı bir tek el kumandası ile 3DoF hareket takibi imkanı verir.

Oculus Go’nun 3DoF olmasının eksi tarafları da var, Beat Sabre ve Superhot gibi oldukça popüler VR oyunlarının bir çoğunu bu sistem ile deneyimleyememe anlamına gelir. Öyle olsa bile Oculus Go’nun görüntü kalitesi ve kendine özgü içerikleri de bulunmakta, video ya da Go’da oynayabileceğiniz oyunlar ile oldukça ilgi çekici. Hazırladığımız Oculus Go rehberi ile birlikte sizlere aksesuar, oyunlar ve deneyimler ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Oculus Go Rehberi: Oculus Go Nedir?

oculus go

oculus go rehberi

Oculus Go’nun 200 dolarlık fiyatı ile 2017’nin ortalarında sızmıştı, kulaklık Oculus Connect 4 VR geliştiriciler konferansında resmen açıklandı. VR gözlük, Mayıs 2018’de, iki farklı depolama kapasitesi ile birlikte 200 dolar ile satışa sunulan 32 GB ve 250 dolardan satışa sunulan 64 GB versiyonları ile birlikte satışa çıktı.

Facebook Oculus Go satışa çıkacağı dönemde 1000’den fazla uygulama ve oyunu desteklediğini duyurdu. Oculus Go, çıkış döneminde bu kadar çok içeriğe sahip olmasının ana etkeni Samsung Gear VR için daha önce oluşturduğu temel üzerine inşa edilmiş olmasıydı. Bu sayede Go almak isteyen kullanıcılar içerik konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadan deneyim yaşama fırsatı buldular. Milyonlarca insan, bir Samsung telefonunu satın alarak birlikte ücretsiz olarak verilen Gear VR’yi aldı, ancak bu telefonlardaki VR modunun telefon şarjlarını çok çabuk tüketmesi ve telefonların çok ısınması nedeni ile fazla kullanılmadı.

sed3

Oculus Go, herhangi bir telefon ihtiyacı duymamakla birlikte. Go’yu yönetmek veya görüntü aktarımını sağlamak için Android ve iPhone’da uygulama kullanarak, dalış yapan arkadaş ve kişilerin VR’deki görüntüsünü alabilir siniz. Oculus Go’da entegre ses özelliği bulunmakta, yerleşik bir mikrofona sahip olduğu için ses alabilirsiniz. Ayrıca gözlükte 3,5 mm kulaklık takabilirsiniz.

Tavsiye: Oculus Go, bu fiyat aralığında bulacağınız en güçlü içerik kütüphanesine sahip olması ile birlikte telefon tabanlı VR’nin karşılaştığı bazı sorunları çözen bağımsız bir bağımsız VR gözlüktür.

Oculus Go 32 GB mı? 64 GB mı?

qww2233s

oculus go satışı

Oculus Go’da mevcut olan en iyi VR oyunları, büyüklüğü 315 MB büyüklüğünden başlıyor diyebiliriz. Eclipse: Edge of Light yaklaşık 1 GB boyuta sahip . Netflix gibi uygulamalar yerel olarak videolar için indirme desteği sağlıyor. Uygulamaları istediğiniz zaman kaldırma ve yeniden yükleyebilme imkanı verdiği için fazladan depolama için fazla para ödemenize çokta neden yok aslında.

Sağlam Wi-Fi bağlantınız olduğu sürece, diğer Web tabanlı hizmetler ve videolar için güçlü bir İnternet tarayıcısının yanı sıra YouTube VR ve Netflix uygulamaları bulunmakta. İnternete bağlı değilseniz, Oculus yerel olarak indirilebilecek video kiralama ve alımlar sunuyor ve içerik yüklemenize izin veriyor.

Tavsiye: 32 GB, aslında çoğu Oculus Go sahibi için bol miktarda depolama alanı sunuyor, ancak 64 GB satın almayı tercih ediyorsanız, çok sayıda yerel içeriğe sahip olmabilir ve dahili olarak çok fazla videoyu indirip kullanma şansına sahip olabilirsiniz.

Oculus Go Rehberi – Pil Seçenekleri

item xl 9307358 10100041

Oculus Go’nun dahili bataryası çıkartılamaz. Mevcut piller kullandığınız uygulamaya ya da kullanım şeklinize bağlı olarak ortalama 2 saat kadar kullanabilirsiniz.

Oculus Go çoğu taşınabilir pil paketinde bulunan mikro USB konektörüne sahip. Bu sayede 3-5 metrelik USB kablonuz varsa, pili cebinize koyabilir ve kullanırken aynı anda şarj edebilirsiniz.

Tavsiye: Kullanacağınız harici bir batarya ile daha uzun sanal gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Oculus Go Rehberi: Taşıma Çantası

ssa1

oculus go taşıma çantası

Oculus Go için 20 dolardan başlayarak farklı özellik ve kalitesine göre yüksek fiyatlarda bir çok Oculus Go taşıma çantası bulabilirsiniz.

ggty

oculus go çantası

Tavsiye: Oculus Go taşıma çantalarında, yedek batarya, kablolar, denetleyici ve Oculus Go’nun kendisi için yeterli alan olup olmadığına dikkat edin. Yeterli kadar geniş alana sahip olmayan çantalarda gamepad sığdıramazsınız, ancak bazı durumlar için gamepad taşımak zorundasınız.

Oculus Go Rehberi: Gamepad

Oculus Go için çok fazla gamepad gerekli değil ve gamepad kullanabileceğiniz çok fazla oyun da yok şuan için. Yine de, bir PS4 denetleyicisini, bazı Xbox One denetleyicilerini ve hatta Nintendo Switch Pro denetleyicisini Oculus Go’ya bağlayarak kullanmanız mümkün.

Tavsiye: Çoğu Oculus Go kullanıcısı için gamepad almanızı önermiyoruz, boşuna para vermeyin deriz.

Oculus Go Rehberi: Ücretsiz Uygulama ve Oyunlar

aaw

VR gözlüğün sunduğu deneyimin tadına bakmak için Oculus Go’ya indirebileceğiniz gerçekten etkileyici bir çok yazılım var. Örneğin, For example, Face Your FearsBigscreenPet LabBait! ve Guided Meditation VR, bu uygulamarın hepsi ücretsizdir ve Oculus Go ile mümkün olan deneyimler ve etkileşimler hakkında hoş bir kesit sağlar.

Ayrıca Henry, Coco VR ve Crow: The Legend gibi aile dostu Oculus destekli projeleri de mutlaka incelemenizi öneririz.

Tavsiye: Oculus Go ilk aldığınızda, ücretli oyunlara geçmeden önce bu listedeki ücretsiz oyunlarla başlamanızı tavsiye ederiz.

ÜCRETLİ OYUNLAR

Tavsiye: Eğer VR oyunlarında yeniyseniz bir oyun satın almadan önce üğcretsiz oyunları bir çok denemenizi ve hangi tür oyunlara karşı ilginiz olduğunu deneyimlemelisiniz, alacağınız oyunu çok iyi araştırın, size zengin bir içerik verebileceğini bilin, daha sonra yaşayacağınız pişmanlık bir şey değiştirmeyecektir.

Oculus Quest Oculus Go Karşılaştırması

 

 

Yorum yazın

TeknoVR