Oculus Quest Oculus Go Karşılaştırması

2 dakika, Okuma Süresi

Oculus Quest Oculus Go Karşılaştırması. Oculus, yeni bağımsız VR başlığı, Quest ile dün Oculus Connect 5’in açılış konuşmasında çok şey söylemişti, ama gerçekten bahsetmediği bir şey vardı oda, cihazı güçlendiren işlemciydi. Artık bir Snapdragon 835 olduğunu biliyoruz. Oculus Quest mi? Oculus Go mu? iki bağımsız VR Başlığı ile ilgili şimdiye kadar çıkan bilgiler üzerinden bir karşılaştırma yapacağız.

Oculus Quest Oculus Go Karşılaştırması

oculus quest

Oculus, kitin San Jose’de ortaya çıkmasını takiben bunu onayladı. 835, Qualcomm’un en son işlemcisi değil (Samsung’un Galaxy S8 modelinde kullanılmış ancak bu yılki Galaxy S9’da yeni 845 ile değiştirilmiştir), fakat Oculus’un diğer düşük maliyetli bağımsız başlığı Oculus Go’da kullanılan işlemci olan 821’den bir adım daha ileriye gidiyor.  Oculus Go ayrıca Google ve Lenovo’nun Mirage Solo gibi diğer bağımsız cihazlarında da kullanılıyor.

dsc 0661 1538009608 69yv column width inline

Oculus Quest Snapdragon 835 İşlemciyi Kullanıyor

Go, yine de, eski donanımının tamamen VR performansına adanmış olduğu ve bir akıllı telefon üzerinde olduğu gibi başka bir yerde kısmen uygulanmadığı göz önüne alındığında, çok çeşitli Gear VR uygulamalarını çalıştırabiliyor. Aynı şeyin 835 için de geçerli olmasını bekleyebiliriz; S9 kadar güçlü olmayacak ama tüm işlemci gücü yalnız VR’ye aktaracak. Oculus’un cihaza The Climb ve Robo Recall gibi oyunları alabilmesinin en önemli nedenlerinden biri bu olabilir. Yine de, bu oyunların Quest ile oynanabilir hale gelmesinin Rift’e bir şekilde zarar verebileceğini düşünmeyin, görsel düşürmeler ya da düşürülmüş düşman sayıları gibi değişiklikler ile bunlar sağlanacaktır. Lone Echo gibi daha yoğun oyunlarda Oculus Quest’in neler yapabileceğini merakla beklediğimiz gibi çok iyi bir performans sergilemesine şüphe ile bakıyoruz.

oculus go devk it

Ayrıca, Quest’in temel olarak Go ile aynı olan göz başına 1600 x 1440 çözünürlük sunacağını biliyoruz ve ayrıca dahili ses sistemi de var. Yeni Oculus Insight içten dışa izleme sistemini kullanarak tam altı serbestlik derecesi (6DOF) kontrolü var. Buda Go ile arasında büyük bir ayırıma neden oluyor. Oculus Go maalesef altı serbestlik imkanı vermiyor ve tek el kumandası kullanıyorsunuz.

Oculus Quest önümüzdeki yılın ilkbaharında satışa çıkacak. Bu yıl Connect’ten daha bir çok bilgi çıkacak Oculus Quest Oculus Go Karşılaştırması ile ilgili başlığımızı bu gelen bilgiler doğrultusunda güncelleme yaparak. TeknoVR olarak size aktarmaya devam edeceğiz.

2 yorumlar

Hakan 6 Ekim 2018 - 18:03

Bilgi yanlış arkadaşlar göz başına düşen çözünürlük farklı ayrı plarak oled ekran var lütfen insanları düzgün bilgilendirin

Yanıtla
ErkanSay 9 Ekim 2018 - 08:43

bende questin çözünürlülüğü 1600 x 1440 diye biliyorum farklı sitelerde de aynı çözünürlük yazılmış hep

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR