VR Teknolojisinin Geleceği

VR Teknolojisinin Geleceği, son yıllardaki yükselişi ile tüm gözler AR/VR pazarının geleceğine çevrildi. VR teknolojisinin geleceği, Teknolojik gelişmeler, VR kullanım alanlarının zenginleşmesi gibi bir çok detaya değineceğiz.

8 Okuma Süresi

VR Teknolojisinin Geleceği, son yıllardaki yükselişi ile tüm gözler AR/VR pazarının geleceğine çevrildi. VR teknolojisinin geleceği, Teknolojik gelişmeler, VR kullanım alanlarının zenginleşmesi gibi bir çok detaya değineceğiz. Bu yazıyı yazdığımız dönemden bu zamana kadar VR teknolojisinin bir çok alanda kullanımı arttığı gibi kendi içindede bir çok dinamiği değişti ve gelişti, bu yazıyı yazdığımız zamandan bu yana bir çok yeni VR Yazılım Şirketi dahil oldu veya Büyük şirketler yeni yatırımlar yaptı. Yeni VR odaklı donanım ve yazılımlar geliştirildi, sanal gerçeklik (vr) giyilebilir kıyafetler.  geliştirildi ve kullanılmaya başlandı.

VR gözlük teknolojiside bu dönemde çok gelişti, Kablolu PC VR donanımları, güçlü bir PC ile çalışması sensörlerin fazladan yer kaplaması ve kablo kalabalığı oluşturması gibi ulaşılabilir olmasını engelleyen bir çok etken vardı.

Facebook bağımsız VR gözlüğü Oculus Quest çıkartarak kablo ve pc ihtiyaçlarını ortadan kaldırarak daha kolay ulaşılabilir bir VR gözlük sundu. Tabi bunun ile birlikte bir çok firmada da VR teknoloji yarışında yer almaya başladı. VR teknolojisinin son durumu ve geleceği ile ilgili güncellenen yazımız aşağıdaki gibidir.

Güncelleme: Eylül 2021

VR Teknolojisinin Geleceği, Bizi Neler Bekliyor

Facebook ile başlayalım. Facebook bu yılın bahar esintisiyle gurur duyuyor. Hem VR donanımı hem de içeriği sevindirici sonuçlar veriyor. Facebook yılın ilk yarısında teknoloji için olumlu veriler ve bilgiler paylaştı. İlk olarak, ana trendlerinin bir listesini yapalım:

  • VR donanımı : Rift S üretilmiyor ve ekran fiyatını daha da uygun hale getirecek Quest bağımsız VR gözlük sistemini tamamen geliştirecek. 2022’de piyasaya sürülmesi bekleniyor;
  • VR ekolojisi : App Lab, içerik geliştirme döngüsünü 3A VR oyunlarını hedefleyecek şekilde genişletti, bağımsız geliştiriciler, VR oyun ve uygulamalarını bu platformdan yayınladı.
  • VR deneyimi : Quest yazılım sistemi güncellendi, Air Link kablosuz akışını desteklemeye başladı, fiziksel klavyeleri tanıttı vb. Aynı zamanda Zuckerberg, kullanıcı deneyimini geliştirmek için daha fazla enerji harcayacağını söyledi;
  • VR etkileşimi : Bilezikler, beyin-bilgisayar arayüzleri vb. gibi yeni nesil etkileşim modlarını aktif olarak geliştirildi ve umarım tam hareket tanıma gelecekte gerçekleştirilebilir;
  • AR : AR gözlükleri bu yıl piyasaya sürülebilir ve gelecekte AR gözlüklerini kontrol edebilecek akıllı saatler 2022’de piyasaya sürülecek ve AR işletim sistemi kurulmakta;

VR yönünde Facebook’un kabloludan uzaklaşıp tamamen bağımsız gözlüklere geçtiği, içerik ekolojisinin açıklığının güçlendiği görülüyor. VR aşamalı bir liderliğe ulaştıktan sonra Facebook, AR’ye geçmeye hazır olacak.

Aynı zamanda Facebook, Quest Pro üst düzey bir kulaklık seti, akıllı saatler, AR gözlükleri, yeni etkileşimli modlar hazırlıyor ve Facebook’un VR’de güvendiği reklamcılık işini geliştirmeye başladı.

Facebook bununla gurur duysa da Apple ve PSVR 2’nin gelecek yıl yeni ürünler çıkaracağı haberlerinin baskısı altında.

 

Apple: Nihayet Pazara Giriyor

Cook, AR’ye olan iyi niyetini hiçbir zaman gizlemedi. Apple’ın AR gözlükleri birkaç yıldır söylentiler halinde ve yılın başına kadar daha doğru bir haber yoktu. son habere göre 2022’de Apple MR gözlüğü piyasaya sürülecek ve orta üst düzey kullanıcılar hedeflenecek.

Sony, PSVR 2’yi de 2022’de piyasaya sürecek. Apple ile girişi Facebook üzerinde çok büyük bir baskı oluşturacak. Facebook’un bu sefer üst seviye VR gözlükler geliştirmeye başlaması, Apple ve PSVR 2 ile savaşmak anlamına da gelebilir. Facebook akıllı saatlere girişi ile iPhone Watch ile rekabet edecek.

Facebook her zaman Apple ve Google’ın uygulama mağazalarının baskı altına alınmasına maruz kalmıştır. İki büyük cep telefonu platformunun yaratıcıları olan Apple ve Google, Facebook’un tüketicilere ulaşma kabiliyetini büyük ölçüde kısıtlamıştır. Facebook bir zamanlar cep telefonlarını piyasaya sürerek bu durumu kırmaya çalıştı, ancak başarısızlıkla sonuçlandı. Facebook pazara geri dönmek istiyor ve yeni nesil bilgisayar platformu olarak VR/AR savaşını kazanmak zorunda.

Apple dan gelen yeni bir habere göre: iPhone 13, LiDAR ile donatılacak. ARKit ve LiDAR açıkça Google’a baskı yaptı. Google bu eksikliği diğer giriş noktalarından kapatmaya çalıştı. Mart ayında Pixel 4 ve 4XL’den başlayarak Android telefonların çift kameralı alan algılama işlevlerini etkinleştirmeyi destekleyeceği açıklandı. ARCore’dan faydalabilirsiniz. Google, kendi yazılım ve sistem avantajlarıyla Apple’ı yakalamaya devam ediyor.

 

Microsoft: XR platformu Mesh’i başlattı ve C-tarafı HoloLens 3’ü geliştiriyor

Microsoft, AR gözlük endüstrisindeki mevcut referans noktasıdır. Bu yılın ilk yarısında Microsoft, ABD Ordusundan 120.000 set HoloLens AR ekipmanı için bir kez daha sipariş aldı. Gelecekteki sözleşme değeri bir öncekinden 219$ kadar yüksek.

Donanım açısından ise Microsoft, HoloLens 2 endüstriyel versiyonunu bu yıl piyasaya sürdü ve hala geliştirme aşamasında olduğunu söyledi. Daha sonra HoloLens 2 Hanami’nin geliştirilmiş versiyonunu geliştirmek için Qualcomm ile birlikte çalıştıkları bildirildi. Daha da dikkat çekeni ise şu: bu yıl Mart ayında C-tarafı HoloLens’i tekrar geliştirdiği ortaya çıktı.

ABD ordusuyla yapılan sözleşme Magic Leap’i mağlup ettikten sonra Microsoft tarafından kazanıldı. Rakibin yerini daha güçlü bir Apple alırsa hikaye biter mi?

Microsoft’un yılın ilk yarısındaki bir diğer önemli hamlesi, bulut bilişim platformu Azure tarafından desteklenen ve Microsoft’un bulut bilişim endüstrisinin ve MR işinin genişlemesi anlamına gelen bir karma gerçeklik platformu olan Mesh‘in piyasaya sürülmesiydi.

 

HTC, Magic Leap: Yönetici değişikliği ve ilerleme

Hem HTC hem de Magic Leap, bir yönetici değişikliği yaptı. HTC’nin CEO’su geçen yıl salgın nedeniyle Eylül ayında ayrıldıktan sonra, Wang Xue görevi devraldı. Bu yıl HTC, PC VR kulaklığı HTC Vive Pro 2‘yi ve bağımsız VR gözlüğü Vive Focus 3‘ü piyasaya sürdü ve organizasyon yapısını düzeltti.

HTC VR gözlükleri 2016’da VR gözlük kullanıcılarının üçte ikisini oluşturuyordu. Son yıllarda, payı neredeyse Facebook ve Valve tarafından alındı ​​ve şimdi sadece yaklaşık %15’lik bir kısım kaldı. Quest 2’nin büyümesi nedeniyle bu oran hala küçülüyor. Yalnızca HTC değil, WMR gözlüklerinin payı 2020 boyunca azaldı. Bu eğilim, HP’nin Kasım ayında Reverb G2‘yi piyasaya sürmesinden sonra geçici olarak tersine döndü. Artık Apple oyuna girmek üzere ve PSVR 2 gelecek yıl piyasaya sürüleceği için HTC üzerindeki baskı hayal edilebilirsiniz.

Magic Leap ayrıca geçen yıl Temmuz ayında yöneticileri değiştirdi ve CEO olarak Microsoft yöneticisi Peggy Johnson’ı işe aldı. Aynı zamanda, geliştirme odağını C’den B’ye kaydırmaya başladı ve ikinci nesil AR gözlüklerini piyasaya sürmeyi planlıyor. dördüncü çeyrek. Sihirli Sıçrama efsanesi paramparça oldu ve şimdi piyasa değişti. Geçen yıl 350 milyon ABD doları finansman sağlasa bile, piyasa itibarını kaybetti ve parlaklığını yeniden şekillendirme olasılığı pek mümkün değil.

 Snapchat: AR donanımındaki yeni büyük oyuncu

Snapchat’in Facebook ile bir ilişkisi var. İlk yıllarda, ana görüntüleme formu olarak AR filtreleri olan bir sosyal uygulama olarak Snapchat, Facebook ve Instagram’ı satın alması için bir tehdit oluşturuyordu. Snap CEO’su tarafından trajik bir şekilde yenildi. Reddedildi ve daha sonra Facebook, Snapchat’in Lens Studio’suna karşı koymak için Spark AR platformunu kurdu.

Snapchat’in AR filtresi güncellendiği sürece Spark AR takip edecek. Daha da önemlisi, yılın ilk yarısında Snap, difraktif optik dalga kılavuzlarının ana şirketi WaveOptics‘i satın aldı ve AR akıllı gözlüklerini piyasaya sürdü.Henüz resmi olarak listelenmemiş olmasına rağmen, Facebook’tan önce fırsatı değerlendirmeye çalışacak.

Araştırma firması ARtillery Intelligence’ın geçen yılki verilerine göre, 2019 gibi erken bir tarihte Snaptchat, 140 milyon ABD dolar tutarındaki reklam geliri ile AR reklam pazarına liderlik etmişti. Gençler arasında Snapchat’i Facebook’tan daha fazla kişi (%69) kullanıyor.

Qualcomm: XR endüstrisinin gelişimine dört yön katkıda bulunuyor, VR oyun stüdyolarına yapılan yatırım nerede?

HoloLens 2’yi geliştirmek için Microsoft ile bahsi geçen işbirliğine ek olarak Qualcomm, bu yıl GoerTek ile birlikte XR1 gözlük referans tasarımını da başlattı. Qualcomm başkan yardımcısı ve XR işinden sorumlu genel müdürü Hugo Swart da bu yılın Mart ayının sonundaki XR temalı medya iletişimi toplantısında, Qualcomm’un XR endüstrisinin gelişimine dört açıdan yardımcı olacağını belirtti: çipler, yazılım algoritmaları, referans tasarımlar ve ekosistemler.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde, Gao Fengtou kısa süre önce VR oyun stüdyosu Resolution Games‘in 25 milyon ABD Dolar C Serisi finansmanına öncülük etti.

Tencent: Gerçek İnternet Çağı

Geçen yılın sonunda, Tencent’in yıllık özel sayısı “Three Views” arkadaş çevresini coşturdu. Yazısında, VR ve diğer teknolojilerin getirdiği büyük değişikliğin başlamak üzere olduğunu ve alamayanların olduğunu söyledi. ” Şimdi, heyecan verici bir fırsat geliyor. Mobil İnternetin on yıllık gelişimi, bir sonraki yükseltme dalgasını başlatmak üzere. Gerçek İnternet’i arayın.”

Bu yılın Haziran ayında, Tencent Group başkan yardımcısı ve AI LAB dekanı Yao Xing tarafından kurulan yeni şirket “Yuanxiang Vision”, 40 milyon ABD Dolar tutarında bir melek finansman turu aldı. Tencent, Hillhouse Ventures, Wuyuan Capital ve Gaorong Capital Yatırım’a katıldı, bu şirket gerçek İnternet’e odaklanıyor. Ancak yılın ilk yarısında Tencent’in VR için net bir planı yoktu.

Bytedance: Pico Edinme

ByteDance’in Pico’yu VR’a girmek için satın aldığına dair son haberler, yerli ve yabancı sermayenin ve tüm sektörün dikkatini başarıyla VR’a çekti. Birkaç gün önce Pico, tüm çalışanlarından şirketin ByteDance tarafından satın alındığını açıklayan bir mektup yayınladı ve haberler sonunda doğrulandı. Mektupta, kullanıcıların orijinal hizmetlerden yararlanma temelinde gelecekte daha fazla içerik desteği ve teknoloji yükseltme hizmeti alacağı belirtildi.

ByteDance, AR/VR’de belirgin bir büyük hamle yapmamış olsa da, ByteDance’in yan kuruluşu TikTok’un Snapchat ile net bir rekabet ilişkisi var. Snap’in AR platformları. Aynı zamanda ByteDance, UGC içerik oluşturma platformu kodu Qiankun’a da yatırım yaptı ve yılın ilk yarısında Liangliang Vision ile ortak AR gözlüklerini piyasaya sürdü. ByteDance VR görüntülemenin patenti ortaya çıktı…

Bu satın alma işleminden sonra ByteDance, yerel VR endüstrisinin gelişimini teşvik eden temel güç olabilir.

Samsung, yukarıda bahsedilen büyük üretici dinamiklerine ek olarak, yılın başında özel olarak tasarlanmış yeni Samsung Odyssey VR gözlüğünü duyurdu.”Pokemon Go”nun geliştiricisi Niantic, kendine AR donanımı hedeflemeye başladı, AR gözlük prototip fotoğraflarını yayınladı.

Büyük üreticilerin yılın ilk yarısındaki eğilimlerini özetleyen Facebook’un VR’deki başarıları, diğer büyük üreticilerin dikkatini başarıyla çekti ve Apple gibi büyük üreticilerin katılımı yalnızca VR/AR sektörüne çekicilik getirmekle kalmadı, aynı zamanda oyuna ilk girenkleride gösterdi. Bu büyük bir baskıya neden oldu. Aynı zamanda oyunlarda ve filtrelerde AR’ın gelişmesi sosyal ve oyun üreticilerini de cezbetti.

2021’de Bytedance’ın girişiyle birlikte, tüm VR/AR endüstrisi yeni bir başlangıç ​​noktasına başlayacak.

Eski Yazı

VR Teknolojisi Nedir

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik teknolojisi ile birlikte; gerçeğinden ayırt edilemeyen görsel içerikleri dijital bir dünyada izlemeye ve incelemeye başladık. Hem yazılım teknolojilerinin her geçen gün gelişmesi hem de görselliğin dünya çapında tüm sektörlerde ön plana çıkması bu teknolojilerin de önünü bir hayli açtı diyebiliriz.

Dijital dönüşüm ile bambaşka bir sürece giren sektörler pazarlama materyallerini teknoloji ile entegre ederek pek çok teknoloji ürün ve uygulamasını yatırım planları arasında dahil ediyor.

Kağıtların yerini ekranlar alıyor, gerçeklik yerini sanal bir gerçekliğe bırakıyor.

Hal böyle olunca yatırım pazarında da dinamikler gözle görülür şekilde değişiyor, 3 boyutlu teknolojilerin pazarı her yıl genişliyor.

Şimdi bir de sayılara kulak verelim, bizi yakın gelecekte nasıl bir teknoloji pazarı bekliyor inceleyelim!

image for post

AR/VR endüstrisinin değeri 2022 yılında 209 milyar dolara ulaşacak!

Statista’nın açıkladığı teknoloji raporuna göre AR/VR endüstrisinin değeri 2022 yılında ciddi bir yükselişle 200 milyar doları aşacak ve bu pek çok sektörün yatırım planlarını da doğrudan etkileyecek.

Aslında bu pazarın hızlı yükselişine seyirci kalmayan, harekete geçen şirketlere yönelik önemli bir örnek 2017 yılında Facebook tarafından gelmişti. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg sanal gerçekliğe uzun vadede 3 milyar dolardan fazla bir yatırım yapmayı planladıklarının sinyallerini vermişti ve aslında bu açıklamadan yıllar önce 2014 yılında da ilk adımını Oculus VR’yi satın alarak atmıştı.

Magic Leap gibi pek çok VR/AR şirketi de ciddi yatırımlar alarak, bu alandaki pazarın büyümesini oldukça katkı sağladı. Bu doğrultuda 2017 yılı bu büyümede rol oynayan kritik bir yıl olarak değerlendirilebilir.

VR Teknolojisinin Geleceği ? Peki bundan sonra ne olacak?

AR/VR pazarı katlanarak büyüyecek, değerini artıracak, yatırımlarıyla dudak uçuklatacak!

“IDC’nin açıkladığı verilere göre AR/VR yatırımlarının 2022 yılına kadar 32,9 milyar dolara ulaşması beklenirken 2025 yılında ise 80 milyar dolar olması bekleniyor.”

image for post

Eğlence sektörü bu pazarın itici gücü olmaya hazırlanıyor!

Önceki yıllarda üretim ve perakende sektöründeki teknoloji yatırımları daha ön plandayken, önümüzdeki yıllarda eğlence sektörünün 3 boyutlu teknoloji pazarında geniş bir yere sahip olacağı tahmin ediliyor.

Dünya çapında pek çok eğlence parkında, etkinlik ve organizasyonlarda sık sık karşımıza çıkmaya başlayan AR/VR teknolojileri bu yıl itibariyle bu sektördeki gücünü artıracak gibi görünüyor.

Bunun yanı sıra AR/VR teknolojisi ile geliştirilen video oyunları ve uygulamaların sayısının her geçen gün artması ve bu yöndeki yatırımların çoğalması ile de eğlence sektörü pazarın itici gücü olarak karşımıza çıkacak.

image for post

VR kullanım, günümüz dünyasında kullanıcılar dijital dünyada yaşıyor, interaktif VR içerik çok dikkat çekiyor!

Dolayısıyla bu pazarın büyümesi de aslında arz talep ilişkisine dayanıyor diyebiliriz. İnsanların etkileşime geçme isteği ve teknolojiyi eğlence amaçlı kullanmaya yönelimin artması yeni nesil teknolojilerin gelişimini doğrudan etkiliyor.

3 boyutlu teknolojilerle interaktif eğlence deneyimi geleceğin trendleri arasında yükselişini sürdürüyor.

Biz bu teknoloji pazarının neresindeyiz?

GFDS olarak bu büyümenin bir parçası olmaktan dolayı oldukça heyecanlıyız. İleri teknoloji uygulamalarıyla yepyeni dünyalar keşfediyor, bu dünyaları da sizlerle paylaşıyoruz.

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik teknolojilerini yerli ve uluslararası müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yeni nesil bir araç haline getiriyoruz. Özellikle eğlence ve üretim sektörlerindeki büyümenin önümüzdeki yıllarda öne çıkacağını, bu 3 boyutlu teknolojilerin dünyadaki pek çok sektör işleyişini ve anlayışını yeniden inşa edeceğini düşünüyoruz.

Eğitim sektörü de sağlam adımlarla yükselişe geçiyor, özellikle endüstriyel eğitim alanında inovatif proje fikirleri verimli öğrenim deneyimlerine dönüşüyor.

Biz de bu sektör özelinde Standart Pompa firması için özel olarak geliştirdiğimiz Sanal Gerçeklik teknolojisi ile çalışanların üretim süreçlerindeki yeterliliğini artıracak, eğitim sürecini keyifli ve pratik hale getirecek bir uygulama geliştirdik.

Bu gibi teknoloji çözümlerinin sağladığı en büyük avantaj olarak da maliyetleri düşüren, zamandan ve enerjiden tasarruf edilen bir çözüm sunmuş olduk.

VR Teknolojisinin Geleceği. Sanal ortamda hem eğlenceli hem de verimli bir eğitim imkanı yaratan bu projemizin hazırlık sürecinden kullanım aşamasına kadar pek çok keyifli anını bir video ile sizlerle de paylaşmak istedik.

Sınıflarda VR Eğitim içerikler Yeni Nesil Geliştiriciler Tarafından Oluşturulacak

VR Sağlık Hizmetleri TIP Alanında kullanıldığı 7 Kategori

Yorum yazın

TeknoVR